İdareci Açık Lİse Koordinatörlük Alamaz(Yazısı Ekte)

Kodla Büyü
Re: İdareciler Açık Lİseden Koordinatörlük Alamaz

hocam ben idareci değilim ama hangi yönetmeliğin hangi maddesinde idareci fiilen derse girmeden alamaz diyor. açık liseden ücret almak demek tam gün tam yıl kapsamında normal alabildiği ücretin 10 saat fazlasına kadar alabilmek demektir. Bu da ister açık lise fiili dersi ister açık lisenin koordinatörlüğü olsun idareci için de öğretmen için de aynıdır. normal gündüz öğretiminde alabildiği max. ücretli dersin üzerine +10 saate kadar daha alınabilir.

ayrıca idareci için de öğretmen için de koordinatörlük max saati aynıdır. büyükşehirlerde 20 saat bunun dışında 16 saate kadar koordinatörlük alınabiliyorsa bunu öğretmen de idareci de alabilir. eğer öğretmen gündüz öğretiminde 20 saat koordinatörlük almışsa açık liseden koordinatörlük ücreti alamaz. bu durumda açık lise koordinatörlüğünü gündüzden 6 saat koordinatörlüğü olan idareci 10 saat olarak alabilir.

Peki idareciler, açık liseden hiç derse girmeyip, 10 saat koordinatörlük alıp, öğretmenlere 10 saat fiili ders verip hiç koordinatörlük vermiyor bazı okullarda. Bunun bir haksız tarafı yok mu?

sizin dediğinize göre ne haksız tarafı olacakki.............

bilo' Alıntı:
..
hocam biraz alınmış anlaşılan yorumlara ;) bilişimcilerden idareci pek yoktur hocam. emin ol konuya yorum yapan bir çok arkadaşın (ben dahil) idarecilikle uzaktan yakından ilgisi yok. sadece konu başında ALAMAZ şeklinde kesin bir hüküm verildiği için bunun doğru olmadığını belirtmek için yorumlar yapıldı. her şeyin doğrusu bilinsin diye.
ama bu demek değildir ki idareci açık liseden 10 saat koordinatörlüğünü alır dersler de öğretmenlere kalır diye. ben bu tür konuları burda paylaşan arkadaşlarda suçu buluyorum bu konularda. senin idarecin hakkın olan işletmeyi sana vermediğinde susup bişey yapma sonra gel burda bana haksızlık yapıldı diye forumdakilerden onay bekle. bu konumda tepkisiz kalan arkadaşlarım için diyorum ki "eğer işletmenin tamamını idreci alırken ses çıkarmıyorsan herşey müstahak sana hocam"
yönetmelik gayet açık hocam. ÖNCE YÜZ YÜZE DERSLER DAĞITILIR sonra kalan diğer dersler. idareci görev alıcam diyorsa herkes kadar yüzyüze derse de girmeyi kabul edecektir.

BaRBaRYaN' Alıntı:
bilo' Alıntı:
..
hocam biraz alınmış anlaşılan yorumlara ;) bilişimcilerden idareci pek yoktur hocam. emin ol konuya yorum yapan bir çok arkadaşın (ben dahil) idarecilikle uzaktan yakından ilgisi yok. sadece konu başında ALAMAZ şeklinde kesin bir hüküm verildiği için bunun doğru olmadığını belirtmek için yorumlar yapıldı. her şeyin doğrusu bilinsin diye.
ama bu demek değildir ki idareci açık liseden 10 saat koordinatörlüğünü alır dersler de öğretmenlere kalır diye. ben bu tür konuları burda paylaşan arkadaşlarda suçu buluyorum bu konularda. senin idarecin hakkın olan işletmeyi sana vermediğinde susup bişey yapma sonra gel burda bana haksızlık yapıldı diye forumdakilerden onay bekle. bu konumda tepkisiz kalan arkadaşlarım için diyorum ki "eğer işletmenin tamamını idreci alırken ses çıkarmıyorsan herşey müstahak sana hocam"
yönetmelik gayet açık hocam. ÖNCE YÜZ YÜZE DERSLER DAĞITILIR sonra kalan diğer dersler. idareci görev alıcam diyorsa herkes kadar yüzyüze derse de girmeyi kabul edecektir.

Bizim okulda Açık lisede bilişim alanı yok. Diğer alanlar için idareciler yıllardır böyle bir uygulama gerçekleştirdiler. Diğer öğretmenlerin ki çoğunun emekliliği gelmiş çok tecrübeli olmaarına rağmen sesleri çıkmadı. Ben bunu belirttim. buna rağmen ses çıkardım okulda ama o derse girenler çekindikleri için seslerini çıkarmadılar. Yeri geldimi de bize çocuk derler ben kaç yıllık öğretmeninm derler. Tecrübelerini genç öğretmenlere hava atmak için konuşurlar. Ama haksızlıklara ses çıkarmazlar. Eğer ben açık liseden 10 saat derse girecem, idareci de kafadan 10 saat ücret alacak ha, yakarım o okulu. Yetmedi gezegeni de yakarım:) Burayı ağlama duvarına çevirmek yerine haklarını okulda aktif olarak aramalıtabiki insanlar. Ama bilişim öğretmenleri genelde genç biliyorsunuz. Forumdan bilgi almak istemelerini de doğal karşılamak gerekir. Ama bilgi almasına rağmen atağa geçmiyorsa sadece dert yanıyorsa işte o zaman haklısınız.

Ayrıca bu forumdan ben de çok şey öğrendim 15 yıllık öğretmen olmama rağmen. Hala yeni şeyler öğreniyorum bildiklerimi de paylaşıyorum gerek mevzuat, gerekse alana yönelik. Okulda bir haksızlık olduysa alt yapı için forumdan destek istemek yanlış bir şey değil, yanlış olan bilgi aldıktan sonra harekete geçmemektir.
bb.net güçlü bir platform bana göre. Bu güçten destek almak ve birleşmek çok önemli. Ve her gün güçlenecektir böylece bu forum ve ailesi.

bilo' Alıntı:
hocalarım bakanlıktan bu konuda bilgi isteyen yada 147yi arayan oldumu..çünkü benm bildiğim kadarıyla öğretmende idarecide sınırları aşmamak kaydıyla dediğinden öğretmen büyükşehirde 24 illerde 16 saat alır..idareci ise farketmez 20saat +6 saati geçemez dediğiniden 6 saatlik koordinatörlükten yada şöyle dyeyim 6 saatlik ekderstten fazla alamaz..sadece fiilen derse girrerse 10 saate kadar alır diyor yönetmelik
Hocam ek ders yönetmeliğine göre idareci ve öğretmenlerin açık liseden koordinatörlük alamaz doğru. Çünkü koordinatörlük yüzyüze ders değildir. Ancak bu konuda EĞİTEK resmi yazı yazmış öğretmen ve idareciler alabilir demiş. Bu yazıya istinaden tüm öğretmen ve idareciler 10 saate kadar koordinatörlük alabilir.

eğitekin resmi yazısı nerde hocam...varmı elinizde....

egunay hocam verdiğiniz linkteki yazıya göre iadreci açık lisenin koordinatörlüğünü alamıyor...
"""Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 15'inci maddesinde getirilen sınırlamalar aşılmamak kaydıyla""
diyor.bu sınırlar ney bir bakalım..
1-idareciler maaş karşılığı 6 saat derse girer eğer 6 saat daha girerse(yada koordinatörlük alırsa 6 saat) 6saatlik ekdersten fazla alamaz...
2-mesleki açık lisede ise 10 saat ek ders alabilir fiilen derse girerse..öbür türlü açık liseden koordinatörlük alırsa olmaz..
bilo hocam haklı galiba

blue123' Alıntı:
egunay hocam verdiğiniz linkteki yazıya göre iadreci açık lisenin koordinatörlüğünü alamıyor...
"""Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 15'inci maddesinde getirilen sınırlamalar aşılmamak kaydıyla""
1-idareciler maaş karşılığı 6 saat derse girer eğer 6 saat daha girerse(yada koordinatörlük alırsa 6 saat) 6saatlik ekdersten fazla alamaz...
2-mesleki açık lisede ise 10 saat ek ders alabilir fiilen derse girerse..öbür türlü açık liseden koordinatörlük alırsa olmaz..
bilo hocam haklı galiba
hocam idarecinin 6 saatten fazla ek ders alamayacağını hangi yönetmeliğin hangi cümlesinden çıkarıyorsunuz anlamadım. öğretmen de 24 saatten fazla ek ders alamaz o dediğinize göre. gündüz eğitimindeki sınırlardan sonra açık liseden 10 saate kadar fazla ücret alınabilir. bu öğretmen için de idareci için de aynıdır. ayrıca idareci +10 saati yüzyüze girerse alır hükmü hiç bir yerde yok. onun hangi yönetmeliğin hangi cümlesinde geçtiğini de yazabilirseniz iyi olur. haksızlık olduğunu düşünmek ayrı yönetmelik hükmü ayrıdır. ona bakarsanız öğretmen 20+29 saate kadar ücret alabiliken alan ve dal şefleri 20+26 saat ücreti aşamaz. bu haksızlık değil mi.

1.si idareci 6 saaten fazla ek ders alamayacağı ek ders yönetmeliğinde yazıyor..eğer açık liseden ders alırsa yüzyüze 10 saat alır..
2.belletmenlik kurslar vb .olursa alır..fiilen olacak..
3.koordinatörlük ne zaman yapılıyor arkadaşlar...gündüz yapılıyor..akşama koordinatörlük zaten yok..idareci arkadaş gündüzden alabileceği max ek ders ücreti 6..
kısaca arkadaşlar derse girmeden idareci ücret alamaz açık liseden...öğretmen arkadaşlarım ise bulunduğu yere bağlı 16-24 saati aşmamak kaydıyla koordinatörlük ve fiilen derse girmesi halinde 10 saat ücret alabilir...

egunayın 1.sayfadaki 3.mesajda yazıyor yüz yüze diye

blue123' Alıntı:
bilo hocam haklı galiba
Hocam açısaydın yönetmeliğide baksaysın 15. maddeye neymiş diye. 15. madde koordinatörlük saat sınırlarından bahsediyor. İdarecinin ücretinden falan bahsetmiyor. Herkes tutturmuş alamaz alamaz diyor. Yönetmelik madde gösterin diyoruz kimse gösteremiyor, gösterende yanlış maddeye yada yönetmeliğe bakıyorp onu gösteriyor.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html
İşletmelerde meslek eğitimi
MADDE 15- (1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır.
(2) Bu dersler, ders dağıtım çizelgelerinde “işletmelerde meslek eğitimi” adıyla gösterilir ve işletmelerin okul ve kuruma uzaklığı, öğrenci, çırak ve aday çırak sayısı gibi kıstaslar esas alınarak okul ve kurum müdürlüğünce hazırlanacak ve millî eğitim müdürlüğünce onaylanacak programlara göre haftada;
a) Meslekî eğitim merkezlerinde;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 24 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 18 saati,
b) Diğer okul ve kurumlarda;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 20 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 16 saati,
geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir.
(3) Okul ve kurumun bulunduğu il veya ilçe merkezinde yeterli sayıda işletme bulunmaması halinde ilgili mevzuatına göre meslek eğitimi ve stajlarını kendi okullarında yapan öğrencilerin eğitiminde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin ek ders görevleri de bu maddenin birinci ve ikinci fıkraları kapsamında belirlenir.

koordinatörlük açık lisede hafta sonu da yapılıyor arkadaşlar. açık lisede okuyup da çalışan insanlar hafta içi işletmede beceri eğitimine gidemiyor. ayrıca gündüzde 20 saat koordinatörlük alan bir öğretmen 20 saati aşamayacağına göre açık liseden nasıl koordinatörlük alacak. bu durumda gündüz koordinatörlüğü 20 saatten az olan alan ve dal şefler ile idareciler bu koordinatörlükleri alır. yönetmelikler buna cevaz veriyor ve bu haksızlıksa da yönetmelikle düzenlenmesi lazım. şu anki hali böyle. bu konuda daha fazla yorum yazmaya gerek duymuyorum. işi bilen arkadaşlar bana hak verecektir. ama duygularımıza göre yorum yaparsak böyle düşünmeyebiliriz. ama sonuçta yönetmelikler geçerli ve böyle söylüyor. her yerde geçen ifade "yönetici ve öğretmenler"dir. bu da ikisinin koordinatörlük ve açık lise açısından aynı şartlarda olduğunu gösteriyor.

bizim okuldan görüş yazısı istendi bakanlıktan..bakalım ne gelecek...

Muhtemelen;
Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 01/03/2011 tarihli, 13878 sayılı ve “İşletmelerde Mesleki Eğitim” konulu yazısında belirtildiği gibi yapılacaktır
diye cevap verirler.

bilo' Alıntı:

Bu tespitlerden hareketle, il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince, koordinatör öğretmen görevlendirmesinin
Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 267’nci maddesinin b bendinde yer alan; “İşletmelerde
meslekî eğitim ek ders görevi verilmesinde, işletmelerin kuruma uzaklığı, ulaşım durumu,
işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısı ile bunlarla ilgili iş ve
işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır” hükmüne göre yapılması sağlanmalıdır.
Ayrıca, yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar, mesleki Açıköğretim lisesi öğrencilerinin işletmelerde
mesleki eğitim uygulamasında
, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders
Saatlerine İlişkin Kararın 15’inci maddesi kapsamında (örgün eğitimle birlikte) koordinatör öğretmen
görevlendirmesi yapılmalıdır. Yöneticilerin görevlendirilmesi durumunda ise, aynı kararın 6’ıncı maddesi
kapsamında (6 saate kadar) ek ders görevi verilmelidir.

Denetçi bir rapor hazırlamış ve böyle böyle olmalı demiş. Ancak bir çok hata yapmış, bir çok yazıyı görmezden gelmiş. Memurlar.net hatalarını incelemiş denetçinin.
http://www.memurlar.net/haber/314124/

egunay hocam orda yazan 6 saat Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders
Saatlerine İlişkin Kararın 15’inci maddesi kapsamında
verilen 6 saat..yani onuda genelde gündüz koordinatörlüğünden alıyor..geceye bişey kalmıyor

yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar, mesleki Açıköğretim lisesi koordinatörlük görevinden idareciler ek ders ücreti ALAMAZAR..idari arkadaşlarınızı UYARINIz

bilo' Alıntı:
yasal düzenlemeler yapılıncaya kadar, mesleki Açıköğretim lisesi koordinatörlük görevinden idareciler ek ders ücreti ALAMAZAR..idari arkadaşlarınızı UYARINIz
hocam merak etme yasal düzenleme yapılınca öğretmen arkadaşlarımız da şu anda aldıklar koordinatörlük ücretlerini alamayacaklar. şu anda yürütülen çalışmalara göre koordinatörlük ücretleri 8 yada 10 saatle sınırlandırılacak. yazıda da bu belirtilmiş zaten. ücretler öğretmene endeksli veriliyor,öğretmenin ücretini tamamlamaya dönük veriliyor diye. yürütülen çalışmalarla ilgili bir şeyler duydunuz mu bilmiyorum ama benim duyduklarım az önce söylediğim gibi. ayrıca derslerdeki grup sayılarının de 2 ile sınırlandırılması söz konusu. umarım böyle olmaz. sevgilerle.

Eldeki bulgurdan da olabiliriz diyorsunuz. Olabilir valla. Şu anda tüm idareciler(özellikle kültür branşlı olanlar) ve diğer kültür öğretmenleri bunu haksız kazanç olarak görüyorlar. idareciler diyor ki, biz sabahtan akşama kadar okulu bekliyoruz, 20 saat ücret alıyoruz, meslekçiler sadece koordinatürlükten 20 saat alıyor. Bu durumda bu raporun soncu aleyhimize olacak gibi. Ama olay mahkemeye taşınırsa kazanırız.

ya zaten bu da saçmalık evet idareci 20 saat sabahtan akşama kadar hatta 6 saatde derse girip öyle alıyor..meslek öğretmeni ben dahil 20saat koordinatörlük alıyoruz...bence bundada bir haksızlık var...

yav hakkaten bu öğretmen camiasına hersey mubah ..Millet haklarını genişletir biz verilenide fazla buluruz...Suna böle veiliyomus bu az olmalıymıs....Böyle meslektaşlar olduktan sonra düşmana gerek yok............kordinatorlukte gitsin hatta sadece maaş alalım..o da 50 saat karşılığı olsunn....

koordinatörlük açık lise ve örgün olarak ayrılmalı diye düşünüyorum..sonuçta farklı 2 eğitim..

Geri