İdareci Açık Lİse Koordinatörlük Alamaz(Yazısı Ekte)

Kodla Büyü
Re: İdareciler Açık Lİseden Koordinatörlük Alamaz

güncell

http://www.memurlar.net/haber/194274/

Resmi yazı alırlar diyor.

6 saat örgün eğitimden 10 saat açık liseden olmak üzere haftada 16 saat koordinatörlük alabilirler. Öğretmenler ise örgün eğtim koordinatörlüğü + açık lise koordinatörlüğü olarak büyükşehirlerde 20, diğer yerlerde 16 saate kadar ücret alabilirler.

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 01/03/2011 tarihli, 13878 sayılı ve “İşletmelerde Mesleki Eğitim” konulu yazılarında; “Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğüne bağlı Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında İşletmelerde meslek eğitimi kapsamında koordinatör olarak görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere, bu görevleri karşılığında ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceğine ilişkin Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 08/02/2011 tarih ve 2242 sayılı yazısı ve eki incelenmiştir.

Bilindiği gibi, 2006/11350 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'ın 8"inci maddesinin (a/6) bendinde; bu Kararla belirlenen azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere; ders yılı içinde açık öğretim kurumları öğrencilerinin örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar ek ders görevi verilebileceği hüküm altına alınmıştır.

Aynı Karar'ın 15’inci maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında da; "İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenlerin Öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, mesleki rehberlikte bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır.

Bu dersler, ders dağıtım çizelgelerinde "işletmelerde meslek eğitimi" adıyla gösterilir ve işletmelerin okul ve kuruma uzaklığı. Öğrenci, çırak ve aday çırak sayısı gibi kıstaslar esas alınarak okul ve kurum müdürlüğünce hazırlanacak ve millî eğitim müdürlüğünce onaylanacak programlara göre haftada;

a) Mesleki eğitim merkezlerinde;

1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 24 saati,

2) Diğer il ve ilçelerde 18 saati,

b) Diğer okul ve kurumlarda;

1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 20 saati.

2) Diğer il ve ilçelerde 16 saati.

geçmemek üzere okutabilecekleri azami ek ders saatleri kapsamında verilir." hükmüne yer verilmiştir.

Bu çerçevede, Mesleki Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinden mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında yüz yüze eğitim görenlerin, Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğin 31'inci ve 33'üncü maddelerine göre işletmelerde gördükleri meslekî eğitimin örgün meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarında uygulanan programlarla aynı olması, bu eğitimin de anılan Yönetmeliğin 267’nci maddesi kapsamında değerlendirilmesini gerektirmektedir.

Bu itibarla, söz konusu eğitim faaliyetinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere, Örgün meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin işletmelerde meslek eğitimi kapsamında yürütülen koordinatörlük görevi dâhil Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 15'inci maddesinde getirilen sınırlamalar aşılmamak kaydıyla işletmelerde meslek eğitimi kapsamında görev verilmesi ve bu görevleri karşılığında azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere haftada 10 saate kadar ek ders ücreti ödenmesinin mümkün bulunduğu değerlendirilmektedir.” açıklamasında bulundu.

egunay hocam
azami ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında
deyince olay bitiyor..idareci azami 6 saat ekstra alır...başka almak isterse fiilen derse girecektir...yorumlamaya dikkat edelim..öğretmen için farklı idareci için farklı ..idareciler max alacağı 6 saattir..derse girerse alır 10 saat..öbür türlü alamaz..

hocam gayet net yazıyor. "yönetici ve öğretmenlere" ibaresinden aynı değerlendirileceği anlaşılıyor. nasıl farklı değerlendirilir? ayrıca "azami ek ders görevi ve ek ders sayılan saatleri dışında" derken normal eğitimde alınabilecek maksimum ücretten sonra anlamı var. bu yüzden idareci de 20 saate kadar koordinatörlük alabileceğinden dolayı açık liseden koordinatörlük alır. idareci yüzyüze derse girerse alır anlamı yok o yazıda.

Bilo hocam, şunu yönetmeliklerle tam netleştir, sonra sana teşekkür edeceğim. Çünkü gıcık oluyorum müdüre. Elime bi koz geçer. Ancak Egünay haklı gibi maalesef. Keşke dediğin gibi olsaydı. Ancak bizim okulda bazı öğretmen ve şefler, 16 saat örgünden koordinatörlük+10 saat de açık liseden koordinatörlük toblam 26 saat koordinatörlük aldılar yıllarca. yani 6 saat fazla aldılar haksız şekilde. Bunu benden başka bilen yok okulda. Ama onlara bunu anlatmam gerekecek sanırım.

hocam 20 saatten fazla alamaz tamam ama normal öğretimden+açık liseden 20 saate kadar idareci de öğretmen de koordinatörlük alır. toplamı 20 saati aşamaz. idareci yüzyüze girerse alır gibi bir şey yok. o yazıda da yok, yönetmelikte de yok.

mygold' Alıntı:
hocam 20 saatten fazla alamaz tamam ama normal öğretimden+açık liseden 20 saate kadar idareci de öğretmen de koordinatörlük alır. toplamı 20 saati aşamaz. idareci yüzyüze girerse alır gibi bir şey yok. o yazıda da yok, yönetmelikte de yok.

hocam bu 20 saat nerede geçiyo hangi yazıda

hocam mesleki ve teknik eğitim yönetmeliğinde yazar. büyükşehir sınırlarında 20 saate kadar, bunun dışındaki yerlerde 16 saate kadar koordinatörlük görevi verilebilir.

mygold' Alıntı:
hocam mesleki ve teknik eğitim yönetmeliğinde yazar. büyükşehir sınırlarında 20 saate kadar, bunun dışındaki yerlerde 16 saate kadar koordinatörlük görevi verilebilir.

hocam yani çorum daki bir öğretmen örgünden 16 saat koordinatörlük alırsa açık liseden koordinatörlük ücreti alamaz mı?

çorum büyükşehir olmadığından alamazzzzzzzzzzzzzzzz

bizde alıyorlar gayette koordinatörlük açık lise vs.

idareci toplam 6maaş karşılığı hariç 6saat ek ders alabilir..fiilen açık lisede derse girerse 10 saat daha alabilir..arkadaşlar ek ders yönetmeliğinde çizelge var..dikkatle inceleyin.idarecilerin karşısında 6 saat en az fazla ücret o var..

bilo' Alıntı:

peki hocam burdaki alan şefi 10 saat şeflikten 16 saatte koordinatörlükten alabilir mi?

yani 20+24 saati geçmiş oluyor ya

bilo' Alıntı:
idareci toplam 6maaş karşılığı hariç 6saat ek ders alabilir..fiilen açık lisede derse girerse 10 saat daha alabilir..arkadaşlar ek ders yönetmeliğinde çizelge var..dikkatle inceleyin.idarecilerin karşısında 6 saat en az fazla ücret o var..
..
o çizelge sadece normal eğitim kısmını kapsıyor hocam. açık lise TAM GÜN TAM YIL kapsamında değerlendiriliyor ve ücret alabiliyorlar...

mkrkls' Alıntı:
bilo' Alıntı:

peki hocam burdaki alan şefi 10 saat şeflikten 16 saatte koordinatörlükten alabilir mi?

..
alamaz hocam MAAŞ KARŞILIĞINI DOLDURMADAN ek ders görevi alamaz
.
alan şefliği maaş karşılığı VERİLEMEZ
koordinatörlük maaş karşılğı VERİLEMEZ
en fazla 44 saat FİİLİ DERSE GİRİLEBİLİR
.
44 - 20 (maaş karşılığı) = 24
24 - 10 (şeflik) = 14
.
en fazla 14 saat koordinatörlük görevi alabilir...

hocam 10 saat şeflikten 16 saat koordinatörlükten alamaz. toplamı 24 olabilir. 10+14 alır.

BaRBaRYaN' Alıntı:
mkrkls' Alıntı:
bilo' Alıntı:

..
.
.
24 - 10 (şeflik) = 14
.

maaş karşılığından bahsetmedim ki hocam alakası ne

bilo' Alıntı:
hocam o çizelgede öğretmen de var. çizelge idarecinin açık liseden koordinatörlük almasına engelse öğretmene de engel olur. barbaryan hocam haklı. çizelge gündüz eğitimi için geçerli. tam gün tam yılda derse girerek veya koordinatörlük olarak ek ders almak noktasında yönetici ve öğretmen aynı durumda. yönetmelik açıkça belirtmiş:" yönetici ve öğretmenler" diye. bu şartlarda her ikisi de yerleşim yerinin durumuna göre 16 veya 20 saate kadar toplamda kopordinatörlük alabilir.

mkrkls' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
mkrkls' Alıntı:
bilo' Alıntı:

..
.
.
24 - 10 (şeflik) = 14
.

..
hocam açıklamalarımı iyi okunuz mu? maaş karşılığından bahsetmenize gerek yok zaten. sizin söylediğiniz 16 saati alırsa alan şefi maaş karşılığı girmesi gereken ders saatini dolduramıyor o yüzden 16 saat alamaz. bunu açıkladım.

BaRBaRYaN' Alıntı:
mkrkls' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:
mkrkls' Alıntı:
bilo' Alıntı:

..
.
.
24 - 10 (şeflik) = 14
.

..
hocam açıklamalarımı iyi okunuz mu? maaş karşılığından bahsetmenize gerek yok zaten. sizin söylediğiniz 16 saati alırsa alan şefi maaş karşılığı girmesi gereken ders saatini dolduramıyor o yüzden 16 saat alamaz. bunu açıkladım.

hocam biz zaten okulda maaş karşılığı 20 saati dolduramıyoruz sebebi ise müdür sınıfları 3 böldürmüyor 2 ye böldürüyor.ama norm 3 e göre hesaplanıyo. ben mesela 18 saat derse giriyorum. geçen yıl 14 saat derse girdim.

hocam dediğiniz gibi maaş karşılığını doldurmadan ücret almanız mevzuata aykırı. müdür baş yardımcınıza ve size zimmet çıkar.

müdür grupları 3'e böldürmüyor da nasıl normu 3 gruba göre hesaplıyor. mevzuat gereği sınıf mevcuduna göre 3 gruptan norm hesaplıyorsa 3 gruba da böldürmek durumunda.

mygold' Alıntı:
hocam dediğiniz gibi maaş karşılığını doldurmadan ücret almanız mevzuata aykırı. müdür baş yardımcınıza ve size zimmet çıkar.

iyide hocam müdürün normu 3 gruba göre hesaplayıp fiziki mekan yetersizliğini öne sürüp 2 gruba ayırması hiç bişeye aykırı değil mi?
zaten hocam ayrıntıya inersek bizim aldığımız ücret, ek ders karşılığı ödenen ek ders ücreti değil, yaptığımız görev karşılığı bize ödenen ek ders ücreti. dolayısıyla mevzuata karşı hiçbir aykırılığı yok. çünkü ders değil

hocam zaten sorun müdürün tavrından kaynaklanıyor. ben kesinlikle hak etmeden ücret alıyorsunuz demedim. asla öyle bir şey yok. ama ek ders esaslarında maaş karşılığını dolduran öğretmenler ücret alabilir der. ve buna ders de koordinatörlük de dahil. ama bunun sizle bir ilgisi yok.ancak iş resmiyete bindi mi kimse sizi savunmaz. onun için söyledim.

mkrkls' Alıntı:
mygold' Alıntı:

iyide hocam müdürün normu 3 gruba göre hesaplayıp fiziki mekan yetersizliğini öne sürüp 2 gruba ayırması hiç bişeye aykırı değil mi?
zaten hocam ayrıntıya inersek bizim aldığımız ücret, ek ders karşılığı ödenen ek ders ücreti değil, yaptığımız görev karşılığı bize ödenen ek ders ücreti. dolayısıyla mevzuata karşı hiçbir aykırılığı yok. çünkü ders değil
..
hocam açıp okusun bakalım müdürünüz hangi yönetmelikte gruplar bölünürken "AYRI FİZİKİ MEKANLARA BÖLÜNÜR" diye bir ibare var. yönetmelikler tüm mesle alanlarına göre ortak hazırlanır. yani bir otomotiv bölümü, bir motor bölümü neyse bilişim bölümü de aynıdır yönetmeliklere göre. kalkıpta motor bölümünde her atölyeye ayrı bir araba motoru tahsis edemeyeceklerine göre mecburen bir atölyede birden fazla grup olacaktır. kaldıki yönetmeliklerde buna izin veriyor. o yüzden fiziki mekan yetersizliği bir bahane olarak kabul edilemez...

zimmet olayına gelince iş 1 şikayete yada denetlemeye bakar. sizin maaş karşılığını doldurmadan ek-ders almanız yönetmeliğe aykırıdır. diyorsunuz ki "yaptığımız görev" hayır hocam sizin yaptığınız görev değildir, İŞLETMEDE BECERİ EĞİTİMİ DERSİNİN okul dışında işlenmesinden doğan bir DERS YÜKÜDÜR. dolayısıyla EK-DERSTİR.
okul normu 3 gruba göre hesaplanıp bu hesap içinde de her öğretmene 20 saat maaş karşılığı ders görünüyorsa ve bu dersyükü ders programında yerleştirilmemişse bu idare başta olmak üzere sizinde başınızı ağrıtabilir. bence bi meb bilgi edinmeye görüş sorun derim...

barbaryan hocam
açık liseden fiilen derse girmeden idareciler koordinatörlük alamaz yazımı okudunuz değilmi...yönetmelik hakkında ne düşünüyorsunuz

bilo hocam idareci alamazsa öğretmen de alamaz. Öğretmen hangi maddeye göre alıyor o zaman? Yönetmeliklerin hiçbirinde sadece öğretmen, sadece idareci yazmaz hep yönetici ve öğretmenler der. ASlında uzatmaya gerek yok. Beinm memurlar.net ten eklediğim yazıya göre idarecide öğretmende açık liseden 10 saate kadar koordinatörlük alır.

İdarecide öğretmende açık liseden kordinatorluk alır tabiki mevcut sınırlarda(16-20-24)Tabi idareciye bu sayılar fazla 12 saat yeter ona:))) ....Ancak ikiside mevcut ek dersin üstüne çıkmak için yani +10 için yüz yüze derse girmelidir açık liseden....Mevzu bu kadar..:)))

hocalarım bakanlıktan bu konuda bilgi isteyen yada 147yi arayan oldumu..çünkü benm bildiğim kadarıyla öğretmende idarecide sınırları aşmamak kaydıyla dediğinden öğretmen büyükşehirde 24 illerde 16 saat alır..idareci ise farketmez 20saat +6 saati geçemez dediğiniden 6 saatlik koordinatörlükten yada şöyle dyeyim 6 saatlik ekderstten fazla alamaz..sadece fiilen derse girrerse 10 saate kadar alır diyor yönetmelik

Geri