IBM Makineler BOOTABLE CD'leri Görmüyor!

Kodla Büyü

mnv

Aktif Üye
Arkadaşlar Laboratuvardaki IBM Makinelere format atmak için kolları sıvadım fakat makineler ne Bootable Win XP CD'sini gördü ne de Hiren's Boot CD'yi gördü. Sanıyorum kronik bir sorun bu?

Çözümü bilen arkadaşlardan acil destek bekliyorum.

Bendeki IBM Lenovo lar her ikisini de hatta pardus çalışan cd'yi de, bootable ghost'u da sorunsuz görüyor. hiçbir kronik durumları yok. :)
Görmüyor derken, bios ayarlarını yaptınız mı? açılışta f12 ile boot seçeneğini seçebiliyor musunuz? cd sürücünüz sağlam mı? daha ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Dosya sistemi FAT32, Bootable CD'ler sağlam, CD'den Boot ayarlı, Okumaya çalışıyor ama okuyamadan atlıyor. Bu arada kendi ghostunun yer aldığı DVD ile botable başlayabiliyor.

Yok mu arkadaşlar böyle bir sorunla karşılaşan? Nasıl yapacağız bu işi?

bi benzeri bende oldu bir bilgisayara format attığım cd ile diğerine atamadım. çözüm nedir bilemiyorum ben başka cd ile attım formatı.

Arkadaşlar makinelerde virüs kaynıyor. Sağlam sistem kuruyorum yine üremeye devam ediyorlar. Ne yapacağım bilemiyorum.

Antivirüs programı kuruyorum, taratıp virüsleri buluyorum, bu kez de makine açılmıyor çünkü sistem dosyaları karantinaya alınıyor.

hocam sorununuz belirttiğiniz gibi virüs kaynaklı galiba. pc leri netwok'ten ayırın ve partitionları uçurmaya çalışın. değişik programlarla yapabilirsiniz, pardus çalışan cd yi tavsiye ederim. sonra windows cd ile biçimlendirirsiniz.

Hocam farklı bir yöntemle halletim çok şükür.
Önce CD gören bir bilgisayara format attım, sonra IBM'nin kengi DVD'sinde bulunan Norton Ghost programı yardımıyla imaj aldım. Sonra o imajı diğerlerinin D sürücüsüne bir şekilde gönderdim. Sonra onlara gördükleri DVD'den aldıkları program ve D sürücülerindeki imajlarla C'yi kloladım. Bilgisayar açılır açılmaz da D sürülerini biçimlendirdim. Sonra tekrar yedeklerini alacağım. Çok şükür atlattım değilse uyku girmezdi gözüme...

Geri