Hizmet puanı hesaplamalarında değişiklik yapıldı

Kodla Büyü
slm, e twinnig nasıl yapılıyor ? Uzaktan öğretim-web üzerinden yapılabiliyor mu ? Na kadar sürüyor, bilgi verebilirseniz sevinirim.

İkinci dört yıllık mezunuyum peki bu puanları alabilmek için dilekçe filan mı yazacağız?

Birde etwinningde ne sertifikaları var alabileceğimiz?

Öğretmeni eğitim için özendiriyor doğru. Ama bu çalışmalar öğretmenin verdiği eğitime bir türlü yansımıyor. Sorun da burada. Eğitimin durumu ortada. Yuksek lisans yapan öğretmen sayısı hızla artarken eğitimdeki seviye hızla düşüyor maalesef.
Bu durum bizden yani öğretmenlerden kaynaklı olmadığını düşünüyorum. Hümanist olsunlar özgür olsun diye sistem değişti ya okumak isteyen okuyor öğretmen ona rehberlik ediyor okumak istemeyen de zorunlu eğitimin içinde mezun olup gidiyor.öğrenciye yaptırım yok ödevi yapmak yok isteyen yapıyor yapmayanında korkusu yok.öğretmenin eli kolu bağlı diye düşünüyorum.

Zorunlu hizmet görevini bitirdikten sonra il dışı ile zorunlu hizmet görevi olan başka bir okula tayini cikan öğretmenlere %50 arttırımlı ödenecek mi acaba,yorumlayan var mı?
Hocam dediğiniz gibi 18 puan almıştım ben ama sonra silindi. Gerekçe zorunlu hizmeti tamamladığımız okulda devam etmeliymişiz

Doktora ve yüksek lisans puanları gereğinden fazla olmuş. Bu kadar fazla olmamalı. Tezsiz yüksek lisansda zamanında tüm fen edebiyat mezunları resmen para ile yaptılar. Bir dönem birçok üniversite tezsiz yüksek lisansı para kazanmak için kullandı.
Ödüller başarı belgeleri zaten kime neye göre veriliyor? Adaletli bir şekilde bu başarı ve üstün başarı belgesi veren idareciye birkez rastladım. Toplam 10 okul değiştirdim ve bazılarında müdür değisiklikleride gördüm. 12-13 müdür de 1 tane adaletli müdür.
Etwinning bir yıldır uğraşıyorum evet iyi ve güzel bir sistem ama bu puanda onun için yine fazla.
Bizim branşta yerinden kıpırdamak zaten pek mümkün değilde bu değişiklik daha çok su götürür. Çok itirazlar olur.

Hizmet puan ile bu kadar oynanması hep akıllarda soru işareti bırakacak.
Bütün pozitif işler bence maaşla veya rütbe ile ödüllendirilmeli. Hizmet puanına bir şeyler eklemeye başlarsak gözünün üstünde kaşı vara kadar gider. Doğuda hakkı ile görev yapan meslektaşlarımız için büyük haksızlık. Listedeki işler küçümsenecek işler değil. Herkesin emeğine sağlık ama bence hizmet puanı ödüllendirmesi çok karanlık. Bu gibi işler ilçe il meb deki görevler için veya müdürlük için pozitif ayrımcılık olacak şeyler. Yüksek yapmıştır hoca kendini geliştirmiştir, proje koordinatörlüğü yapmıştır, insanları organize etme konusunda level atlamış sayarsın Şube müdürlüğü veya okul müdürlüğünde milletin önüne geçmesini sağlarsın ama ne bileyim abi hizmet puanı.......
Bi de atama yer değiştirme şekli ve yöntemi....
Sabaha kadar tartışalım yine çözümü yok.

Arkadaşlar eklendi mi puanlar? Mebbis açılmıyor bende yazdıklarınızdan öyle gibi anladım bir an

Şimdi açıldı bana eklenmemiş tayinlerden sonra eklenirse kimsenin işine yaramayacak

Şimdi açıldı bana eklenmemiş tayinlerden sonra eklenirse kimsenin işine yaramayacak
Ben onu sordum hocam. Bakanlık puan ekleme modülünü aktif etmemiş. Bakalım bekleyip görecez. Tayinler öncesi mi olacak yoksa sonrası mı?
Ancak ne olursa olsun kontenjan sayıları inşallah fazla olur da herkes istediği yere gider..

İnşallah Hocam tüm hayat aksıyor böyle bu sene de geçsin seneye inşallah dedikçe ömürden gidiyor , ha zorunlu ders olsun ha kadro açılsın ha saati artsın derken derken giden ömürden zaman oluyor

Ben onu sordum hocam. Bakanlık puan ekleme modülünü aktif etmemiş. Bakalım bekleyip görecez. Tayinler öncesi mi olacak yoksa sonrası mı?
Ancak ne olursa olsun kontenjan sayıları inşallah fazla olur da herkes istediği yere gider..

Evet benim de işime yaramayacak ama en azından hukuk yerini bulacak. 2 sendika mahkemeye verdi bu haksız yönetmeliği. Hiç değilse dava sonucunu bekleyelim. İnşallah dava olumlu sonuçlanır da bu haksız eşit olmayan yönetmelik iptal edilir. Her ne kadar ben de faydalanacak olsam da

Yüksek lisans yapmak, proje hazırlamak emek isteyen çalışmalar. Ödüllendirilmesi de yerinde bir karar. Hizmet puanı ile değil kariyer basamağı olarak değerlendirilse daha adil olurdu diye düşünüyorum. Maalesef öğretmenler olarak liyakata dayanan bir kariyer sistemine sahip değiliz.

Yüksek lisans yapmak, proje hazırlamak emek isteyen çalışmalar. Ödüllendirilmesi de yerinde bir karar. Hizmet puanı ile değil kariyer basamağı olarak değerlendirilse daha adil olurdu diye düşünüyorum. Maalesef öğretmenler olarak liyakata dayanan bir kariyer sistemine sahip değiliz.
Yeni değişiklik yetişirse, 60 civarı ek puan alacak biriyim. Tayinde yer açılmadığı için pek heyecan yaratmıyor benim için ayrıca adil bir ek puan olmadığını düşünüyorum. En azından "pat" diye yapılacak bir değişiklik olmamalı bu şekilde. Kariyer sistemi oluşturulup, bu puanlamada kullanılmasının daha uygun olacağı düşüncesindeyim izin gibi.

Ancak; bunca yılın ardından görüyorum ki, malesef Milli Eğitim Sistemimizde bu tür değişiklikler sıkça yapılmakta. Gelişigüzel düzenlemeler sırayla birinin canını yakarken, birilerinin ekmeğine yağ sürmekte. Hatırı sayılır bir puanla doğu hizmeti yapmak için memleket yerine uzak bir ile göreve gitmişken, zorunlu hizmet süremin bitmesine 4 ay kala af getiriliyorsa, bir de üstüne daha düşük KPSS puanı ile atanan sözleşmeli öğretmen arkadaşlarım kadroya geçirilince çok da şanslı kesimde yer aldığımı söyleyemem.

Genellikle mağdur olan biri olarak, bu değişikliklere karşı olduğumu belirtiyordum ancak ne yazık ki işine yarayan tanıdık arkadaşlarım susardı ve bu ara ara yapılan bir uygulama derdi. Ben aynı yanlışı yapmamak için güncel değişikliğe karşı olmayı tercih ediyorum. En azından bu tür çalışmalar hizmet puanında yer almamalı.

Ama keşke bu dava açan sendikalar ve bazı sebeplerle yeni yönetmeliğe karşı çıkan arkadaşlar, zorunlu hizmet affında ve sözleşmeli statüden, kadrolu statüye geçiren değişikliklerde de "olur mu böyle şey, mağdur olanlar var" diyebilseydi..!

Yeni değişiklik yetişirse, 60 civarı ek puan alacak biriyim. Tayinde yer açılmadığı için pek heyecan yaratmıyor benim için ayrıca adil bir ek puan olmadığını düşünüyorum. En azından "pat" diye yapılacak bir değişiklik olmamalı bu şekilde. Kariyer sistemi oluşturulup, bu puanlamada kullanılmasının daha uygun olacağı düşüncesindeyim izin gibi.

Ancak; bunca yılın ardından görüyorum ki, malesef Milli Eğitim Sistemimizde bu tür değişiklikler sıkça yapılmakta. Gelişigüzel düzenlemeler sırayla birinin canını yakarken, birilerinin ekmeğine yağ sürmekte. Hatırı sayılır bir puanla doğu hizmeti yapmak için memleket yerine uzak bir ile göreve gitmişken, zorunlu hizmet süremin bitmesine 4 ay kala af getiriliyorsa, bir de üstüne daha düşük KPSS puanı ile atanan sözleşmeli öğretmen arkadaşlarım kadroya geçirilince çok da şanslı kesimde yer aldığımı söyleyemem.

Genellikle mağdur olan biri olarak, bu değişikliklere karşı olduğumu belirtiyordum ancak ne yazık ki işine yarayan tanıdık arkadaşlarım susardı ve bu ara ara yapılan bir uygulama derdi. Ben aynı yanlışı yapmamak için güncel değişikliğe karşı olmayı tercih ediyorum. En azından bu tür çalışmalar hizmet puanında yer almamalı.

Ama keşke bu dava açan sendikalar ve bazı sebeplerle yeni yönetmeliğe karşı çıkan arkadaşlar, zorunlu hizmet affında ve sözleşmeli statüden, kadrolu statüye geçiren değişikliklerde de "olur mu böyle şey, mağdur olanlar var" diyebilseydi..!

Kesinlikle size katılıyorum. Ikinci üniversite ve yüksek lisans mezunuyum. Başarı belgelerim var. 53 puan da bana gelecek ama inanın hizmet puanı olarak 50 puan eklenmesi sadece yer değiştirmeye yarayacak ve fırsat eşitliğine aykırı olacak. Isteyen her ögretmenin yuksek lisansa erisimi kolay hale getirilmeli.Kariyer sistemi gelmesi ve net kriterler olmasından yanayım. Ama 2010 yılı için sonuna kadar haklısınız.

Mantık şu galiba ylisans 2.üni başarı belgesi vs alan daha iyi okullarda olsun diye ekstra puan alsın. Evet kariyer basamağı olsa onda da ücret artışı olsa daha mantıklı gibi.Özel sektörde öyle

Hiç bir sendika kariyer basamakları konusunu mahkemeye taşıma veya gündeme getirme teşebbüsünde bulunmadı bulunmuyor.Etwinning YL kişiye özel durumlardır.Meb zorlaması olmamıştır.

öğretmen niteliklerinin arttırılması için iyi bir girişimdi. Kendini geliştiren öğretmene ufak da olsa bir motivasyondu.

öğretmen niteliklerinin arttırılması için iyi bir girişimdi. Kendini geliştiren öğretmene ufak da olsa bir motivasyondu.
yüksek lisans veya doktora yapmış biri meb de atomu mu parçalayacak.Karanlık madde çalışması mı yapacak?En fazla test hazırlar belki .Ben hiçbir motivasyon meb de görmedim.Hep evrak işleri,imza,rapor tutanak vs. bir öğretmenin ömrü böyle tutanaklarla geçiyor.Kemal Sunal öğretmen filmi ülkenin halini anlatıyor.Şu ne yapıyor diyor pavyonda şarkı söylüyor öbürü ne yapıyor şöförlük diğeri özel ders vs. :D Çok iyi bence film izlemediyseniz filmi o bir baş yapıt.

yüksek lisans veya doktora yapmış biri meb de atomu mu parçalayacak.Karanlık madde çalışması mı yapacak?En fazla test hazırlar belki .Ben hiçbir motivasyon meb de görmedim.Hep evrak işleri,imza,rapor tutanak vs. bir öğretmenin ömrü böyle tutanaklarla geçiyor.Kemal Sunal öğretmen filmi ülkenin halini anlatıyor.Şu ne yapıyor diyor pavyonda şarkı söylüyor öbürü ne yapıyor şöförlük diğeri özel ders vs. :D Çok iyi bence film izlemediyseniz filmi o bir baş yapıt.
Nasıl olsa atomu parçalamayacağız o zaman yüksek lisans yapmayalım :D:D

yüksek lisans veya doktora yapmış biri meb de atomu mu parçalayacak.
Bu kadar basite indirgemek de doğru değil hocam. Şu kişi lisansüstü eğitimi almış, şunlardan daha iyi öğretmendir diyebilecek bir durum tabiki yok. Muhakkak artıları var, bir iki örnekle Japonya, İngiltere, Fransa ve Finlandiya eğitim sistemlerinin Türk Eğitim Sistemi ile detaylıca karşılaştırmasını ömrümde hiç merak edeceğimi sanmazdım ama ders gereği yaptık. İyi örnekleri olabildiğince uyarlamaya ve kullanmaya çalışıyorsun. Hadi her şeyi geçelim, eğer hakkıyla yapılıyorsa tez yazım kurallarını kurcalamak veya herhangi bir enstitünün dergisinde yayın yapmak için hazırlanacak bir makalenin basıma hazır düzenini oluşturmak bile aslında Word'de ne kadar az şey kullandığımızı fark ettiriyor.
Gerçi neyin tartışması ki bu, zaten yönetenlerin kararı olacak, buradaki sohbeti bilmeyecekler bile.
Bugüne kadar lisansüstü eğitim veya eTwinning projeleri vb. çalışmalarda yer alan arkadaşlar, ek hizmet puanı gözetmeksizin, para ve zaman harcayarak bu çabaları gösterdilerse bence bir şekilde ödüllendirilmeli. Hizmet puanı, kariyer basamak sisteminde bir ilerleme her neyse bir teşvik olması adına başarılı bir adımdır.
Son olarak keşke sürdürülebilir bir kariyer basamak sistemi olsa, "uzman öğretmenlik" gibi geçici dönemsel teşvikler de tartışılmalı.

Öğretmenlik tecrübe ile gelişen bir meslektir. Nedense kıdemin kariyer ve ek puan sistemi çalışmalarında hiç adı geçmiyor. Kıdemli öğretmen yüksek lisans yapan öğretmenden daha yetersiz değildir. Tam tersine daha yetkindir. Üzerine yapılan yüksek lisans çok büyük gelişme ve ilerleme kaydetmiyor ne yazık ki. Yuksek lisanslı öğretmenlerin eğitime katkılarını bizzat yaşayarak görüyoruz. Bu işte tecrübeye değer verilmedikçe istediğiniz kadar yüksek lisans yaptırın eğitimde büyük bir gelişime imza atılamıyor maalesef.

Evet mantıklı olan tüm bu eklemeleri 10 yılı aşan yada ne bileyim belli bir yılı aşan öğretmenlere yapmaları daha doğru olabilirdi ben devlette yaptım baya canımı çıkardılar aynı dönem 10 kişi olursa 2-3bin tl ye. Hocayı okula gönderip yüksek lisans derslerini okulda yaptıran sendikalar vardı hocam belge alırız lazım olur ilerde diye beni de davet etmişlerdi:)

Öğretmenlik tecrübe ile gelişen bir meslektir. Nedense kıdemin kariyer ve ek puan sistemi çalışmalarında hiç adı geçmiyor. Kıdemli öğretmen yüksek lisans yapan öğretmenden daha yetersiz değildir. Tam tersine daha yetkindir. Üzerine yapılan yüksek lisans çok büyük gelişme ve ilerleme kaydetmiyor ne yazık ki. Yuksek lisanslı öğretmenlerin eğitime katkılarını bizzat yaşayarak görüyoruz. Bu işte tecrübeye değer verilmedikçe istediğiniz kadar yüksek lisans yaptırın eğitimde büyük bir gelişime imza atılamıyor maalesef.

Bu arada bazı gruplarda(facebook) resmi yazı geldi eklemeler başladı haberleri var bugün

Böyle tartışmalı bir değişikliğin tam tayin zamanı yapılmasını yanlış buluyorum. Allah hakkı yenecek olanlara yardım etsin.

Yüksek lisans,doktora ,ikinci üni vs gibi yapılan çalışmaların hizmet puanı ile ne alakası var?Kişi ne kadar çalışıp hizmet yapmışsa puanı ona göre verirsin.30 ,50 li puanlardan bahsediyor böyle şey mi olur.Hadi hizmet puanı vereceksin illa diyelim 5 ,6 puan verilir anlarız 30 ,50 li puanlar ne demek?14 puan veren bir yerde 4 ,5 yıl çalışmanız lazım ki böyle bir puan alasınız.Yüksek lisans,doktora ,ikinci üni vs gib çalışmaları yapan kişilere taban aylık üzerinden 100,200 fazla ekle ya da başka bir ödül ver.Katiyen yanlış ve haksız bir uygulama.

Yüksek lisans,doktora ,ikinci üni vs gibi yapılan çalışmaların hizmet puanı ile ne alakası var?Kişi ne kadar çalışıp hizmet yapmışsa puanı ona göre verirsin.30 ,50 li puanlardan bahsediyor böyle şey mi olur.Hadi hizmet puanı vereceksin illa diyelim 5 ,6 puan verilir anlarız 30 ,50 li puanlar ne demek?14 puan veren bir yerde 4 ,5 yıl çalışmanız lazım ki böyle bir puan alasınız.Yüksek lisans,doktora ,ikinci üni vs gib çalışmaları yapan kişilere taban aylık üzerinden 100,200 fazla ekle ya da başka bir ödül ver.Katiyen yanlış ve haksız bir uygulama.
Hizmet puanı bedava hocam, onun için bol kepçe veriyor MEB.

Ne okuduğunuz nasıl yaptığınız önemli değil.Herkes kendince birşey öğrenmiştir.Herkes kendine okumuştur.20 temmuzda ilave puanlar eklenecek.

Geri