Hizmet puanı hesaplamalarında değişiklik yapıldı

Kodla Büyü
Yüksek lisans yapanlara saygım var. Ancak yüksek lisans sizin kişisel gelişiminize katkı sunmuş olabilir. Verdiğiniz eğitimde ve okul hizmetlerinde yüksek lisans nasıl bir fark yarattı bunu anlamıyorum. Göremedim ben bugüne kadar yüksek lisans yapıp da eğitimde büyük başarılara imza atan bir öğretmen arkadaşımı. Bu yüzden yanlış buluyorum 50 puanı. Başka şekilde avantaj sağlanmalı. Benim 5 yıllık hizmetimi hiçe sayarak değil. Benim o 5 yılda nasıl bir katkı yaptığıma bakmadan.

Hizmet puanı konusunda zaafiyet var.Meb yetkilileri patchleyecegine gidip WinRAR gibi eski usuller getiriyor.Afedersin biz pavlovun köpegi miyiz?böyle uygulamalar ile açık açık hak ihlali yapmayı düşünüyor MEB.ne etik ne de yasal bir yönetmelik benim görüşüm kaldiracaklar bu uygulmayi.
+1. Kanımca camia olarak bizim hakettiğimiz bu maalesef.

50 puan 90 puan ne.neye göre yapıyorsun.Birinin 50 puana mi ihtiyacı var.Bunu yapan kimse veya kimlerse üzülerek söyliyim işinden olacak.Goze batacak şekilde bir karar almışlar.Biri gidiyor 3 yıl en kötü en ücra köy okulunda hizmet veriyor aldığı puan 83 adam İzmir'in en güzel yerinde başlıyor hizmete başlar başlamaz 90 puanı oluyor.yaninda aç gariban var sen gidiyorsun tok adamın karnını doyurmaya çalışıyorsun.

Ankara,İstanbul'da birilerinin arkasında hükümetten adamlar var ki rica etmişlerdir bu karari almışlar.meb kendini rezil etti şuan.Akli başında birinin alacağı karar değil bence.gostere göstere hak ihlali yapacaklar.

50 puan 90 puan ne.neye göre yapıyorsun.Birinin 50 puana mi ihtiyacı var.Bunu yapan kimse veya kimlerse üzülerek söyliyim işinden olacak.Goze batacak şekilde bir karar almışlar.Biri gidiyor 3 yıl en kötü en ücra köy okulunda hizmet veriyor aldığı puan 83 adam İzmir'in en güzel yerinde başlıyor hizmete başlar başlamaz 90 puanı oluyor.yaninda aç gariban var sen gidiyorsun tok adamın karnını doyurmaya çalışıyorsun.
Yorumsuz paylaşayım. Yıl 2009 il içi-il dışı atamalar sadece bir kere birlikte yapıldı, sonrasında daha adı anılmadı. Nedense o yıl aklıma geldi.

Tuhaf şeyler dönüyor.gerci isteseler yine istedikleri kişiyi puana gerek kalmadan yer değiştirebilirler atayabilirler.sistemi görmüyorsun kim nereye atanmış ne kadar puanla göstermiyorlar şeffaflık yok zaten de bunu açık açık yapmak bana yüzsüzluk gibi geldi.

Puan rekabet savaşları başladı.90 puan da hani fena değil.3 senelik bir doktora programı bitirip mebbise işletmek de var.Dile kolay 9 sene için değer.

Bu ağustos atamasından önce bu puanlar işlenecek mi? Yada işlendi mi , işlendiyse ekran görüntüsünü buraya atabilirmi

Ünv çok uzak olduğuna 2015de vazgeçmiştim 3saat çekilmez diye şimdi olana bak..

uzaktan tezsiz de işe yarıyor 30 puan.Hatta bu pandemi döneminde uzaktan doktora da açılır birkaç tane var ama mebbise işlenmesi önemli.Ahmet Yesevi mebbise çok rahat işleniyor.

Yüksek lisans yapanlara saygım var. Ancak yüksek lisans sizin kişisel gelişiminize katkı sunmuş olabilir. Verdiğiniz eğitimde ve okul hizmetlerinde yüksek lisans nasıl bir fark yarattı bunu anlamıyorum. Göremedim ben bugüne kadar yüksek lisans yapıp da eğitimde büyük başarılara imza atan bir öğretmen arkadaşımı. Bu yüzden yanlış buluyorum 50 puanı. Başka şekilde avantaj sağlanmalı. Benim 5 yıllık hizmetimi hiçe sayarak değil. Benim o 5 yılda nasıl bir katkı yaptığıma bakmadan.
Hocam eğitim yönetiminde yüksek lisans yaptım, bunun benim kişiliğime ne katkısı olacak ki? Eğitim-öğretim anlamında birçok faydasını gördüm ve sınıf ortamında da uygulamaya çalışıyorum. (Haybeye yüksek lisans yapanlar da maalesef var, ya da eğitim dışında alanlarda)
Meb ya maddi olarak avantaj sağlar ya da hizmet puanı ile. Başka nasıl avantaj sağlayabilir ki?
Ha avantaj sağlamasın diyorsanız, fikrinizdir saygı duyarım.

Sayın hocam bu puanlar birilerine özel değil, siz yapın doktorayı siz de alın 90 puanı.

Hocam en rahat 10 ayda diploma alacağın üniversite diğerlerinde ders notu dahi vermiyorlar burada kaynak bol.Ben olsam siber güvenlik alanında okurdum

Şöyle yapılsaydı daha iyi olmaz mıydı? Yüksek lisans mezuniyeti olana arttırımlı %20 hizmet puanı, doktoralı öğretmene %30 arttırımlı hizmet puanı verilir, deseydi mesela şehir merkezinde 10 yerine 12 alırdı yüksek lisanslı öğretmen her sene. Atıyorum köyde 30 puan alan öğretmen 36 puan alır her sene..

Ekders de %5 gibi bir fazlalık var. Bu her ay fiilen girdiği ekderse yansıyor. Az bir arttırım o başka konu ama "yüksek lisans yapan öğretmene bir seferlik 10bin lira ekders verilir" yönetmeliği çok saçma olmaz mıydı.. Onun yerine emeğinin karşılığında hafif bir arttırım daha mantıklı geliyor bana.

Hocam eğitim yönetiminde yüksek lisans yaptım, bunun benim kişiliğime ne katkısı olacak ki? Eğitim-öğretim anlamında birçok faydasını gördüm ve sınıf ortamında da uygulamaya çalışıyorum. (Haybeye yüksek lisans yapanlar da maalesef var, ya da eğitim dışında alanlarda)
Meb ya maddi olarak avantaj sağlar ya da hizmet puanı ile. Başka nasıl avantaj sağlayabilir ki?
Ha avantaj sağlamasın diyorsanız, fikrinizdir saygı duyarım.
Hocam kesinlikle avantaj sağlansın görüşündeyim. Ama 50 puan ile benim 5 yılım yok sayılıyor. Bu durumda bir yüksek lisans benim 5 yıllık hizmetim kadar değerli mi.

Ayrıca yüksek lisans yaptı beraber çalıştığımız arkadaşlarımız. Dersleri ayarlandı. Programlar düzenlendi yüksek lisans derslerine göre. Yerine göre biz yükü çektik. Sonra o arkadaş benim 5 yılımı sildi. Bu büyük bir adaletsizlik

Sayın hocam bu puanlar birilerine özel değil, siz yapın doktorayı siz de alın 90 puanı.
Hocam hala aynı şeyi söylüyorsun. 25 yaşında çok rahat bir şekilde gidip yüksek lisans yapma imkanım varken gidip kpss çalışıp doğunun ücra bir köyüne atandım. 7 yılım geçti doğuda şuan o imkanım yok. Ama bilseydim böyle adaletsiz bir uygulama gelecek ne yapar eder yüksek lisans yapardım.
Adalet mi eşitlik mi? Kendinize göre yontmayın. Ödülden 5 puan alacağım. Vallahi istemiyorum o 5 Puanı. 9 yıllık bir hizmeti doktorayla bir tutuyorsun.Yüksek lisans düşmanı gibi oldum. Aksine destekliyorum yapana saygım sonsuz ama böyle bir puanlama kesinlikle ADİL EŞİT değil.

Hocam kesinlikle avantaj sağlansın görüşündeyim. Ama 50 puan ile benim 5 yılım yok sayılıyor. Bu durumda bir yüksek lisans benim 5 yıllık hizmetim kadar değerli mi.
Ayrıca yüksek lisans yaptı beraber çalıştığımız arkadaşlarımız. Dersleri ayarlandı. Programlar düzenlendi yüksek lisans derslerine göre. Yerine göre biz yükü çektik. Sonra o arkadaş benim 5 yılımı sildi. Bu büyük bir adaletsizlik
Herkes aynı değil hocam, sizin arkadaşlarınız öyle yapmış olabilir. Ben 30 saat dersin yanında yüksek lisans yaptım. Siz de yapın sizin de ders yükünüz ayarlansın bu sefer de onlar yükü çeksin hocam ;) bir de herkesin 5 yılı birbirine eşit değil ki, kimisi dolu dolu 5 yıl geçirir, kimisi bomboş.

Hocam hala aynı şeyi söylüyorsun. 25 yaşında çok rahat bir şekilde gidip yüksek lisans yapma imkanım varken gidip kpss çalışıp doğunun ücra bir köyüne atandım. 7 yılım geçti doğuda şuan o imkanım yok. Ama bilseydim böyle adaletsiz bir uygulama gelecek ne yapar eder yüksek lisans yapardım.
Adalet mi eşitlik mi? Kendinize göre yontmayın. Ödülden 5 puan alacağım. Vallahi istemiyorum o 5 Puanı. 9 yıllık bir hizmeti doktorayla bir tutuyorsun.Yüksek lisans düşmanı gibi oldum. Aksine destekliyorum yapana saygım sonsuz ama böyle bir puanlama kesinlikle ADİL EŞİT değil.
Sayın hocam bu uygulama adil mi eşit mi tartışılır. Ben sadece kendini mesleki anlamda geliştirmek isteyen öğretmen desteklenmeli düşüncesindeyim. Maddi olarak da yüksek lisansın bana faydası olmadı zararı oldu, bunu göze alarak yaptım. (Harcadığım yol parasını %5 artırımlı ek ders 10 senede karşılamaz).
Bende isterim adil bir sistem olmasını. Sorun daha derinlerde biz üstündeki köpükle uğraşıyoruz. Öğretmen var yüksek lisans yapar ama ne kendine ne eğitime faydası olmaz, öğretmen var yüksek lisans yapmaz nice doktoralıdan daha faydalı olur. Bunu ölçmenin bir yolu var mı bilmiyorum.
Ha bu saatten sonra yüksek lisans yapanlara puan verilecek eskilere verilmeyecek derse Meb, çok da umrumda. Ben zaten öyle bir beklentim olmadan yaptım.
Ayrıca bu saatten sonra niye yapmayasınız hocam, bende 5 yıldan sonra yaptım yüksek lisans:)

Herkes aynı değil hocam, sizin arkadaşlarınız öyle yapmış olabilir. Ben 30 saat dersin yanında yüksek lisans yaptım. Siz de yapın sizin de ders yükünüz ayarlansın bu sefer de onlar yükü çeksin hocam ;) bir de herkesin 5 yılı birbirine eşit değil ki, kimisi dolu dolu 5 yıl geçirir, kimisi bomboş.
Ah hocam ah keşke herşey o kadar kolay olsa. Benim 5 tane 5 yılımın nasıl geçtiğini ben biliyorum zaten dolu geçmese bu cümleyi kuramam. Sizin de dediginiz gibi kim haketti kim etmedi bilemeyiz ama yüksek lisanslı olup okulda fark yaratan ve gerçekten hak eden yüzde 10 u 20 yi geçmez emin olun. Ben yılların öğretmeniyim hocam neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Neyse çok önemli değil. Allah büyüktür. Bakalım artık

Son düzenleme:
Bu yönetmelikler biraz da öğretmenin kendisini geliştirmesi ve yenilemesi için. Çoğu branşta adam üniversiteden mezun olduktan sonra 15-20 yıl geçiyor 1 gram bilgi koymuyor bilgisinin üstüne aksine bildiklerini de unutuyor. Çoğu eski öğretmen mouse u bomba sanıyor sırf uzun yıllar öğretmenlik yapması veya köy okullarında çalışıp yüksek puanlar almış olması idarecilik için ya da merkezi okullara yerleşmek için yeterli olmamalı

Bu yönetmelikler biraz da öğretmenin kendisini geliştirmesi ve yenilemesi için. Çoğu branşta adam üniversiteden mezun olduktan sonra 15-20 yıl geçiyor 1 gram bilgi koymuyor bilgisinin üstüne aksine bildiklerini de unutuyor. Çoğu eski öğretmen mouse u bomba sanıyor sırf uzun yıllar öğretmenlik yapması veya köy okullarında çalışıp yüksek puanlar almış olması idarecilik için ya da merkezi okullara yerleşmek için yeterli olmamalı
Kesinlikle katılıyorum hocam. Kendini geliştirmek isteyen için motivasyon olur en azından.

Tamam yöneticilikte etkili olsun. Ama tayinde etkili olması bence yanlış
Ayrıca öğretmen kendini geliştirsin kesinlikle katılıyorum. O zaman hizmetiçi eğitim de bir gelistirme aracı. O niye yok. Yüksek lisans neyi geliştiriyor tam bilemiyorum .

Önce yönetici atamalarını Liyakat ve akademik seviyeye göre yapılsın. Sonra öğretmenler için daha adil olabilir. Gerçekten yönetim kadroları çok sıkıntılı.

YL dayalı idarecilik üstüne bir de sınav olsun ortada idareci kalmaz.
bulunduğum ilcede idareci bulmak çok zor herkes aşırı angarya ve yorucu buluyor kendi okulumuza iki tane müd yard bulması aylar sürdü gelende bir süre sonra kaçmayı dusunuyor yorucu diye, genelde sınıfcılar istiyor ama brans yada liselerde oğretmenler istemiyor bizde durum ilginç yani, osymnin yaptığı daha kaliteli olacak bir sınav bence yeterli gelecektir YL istese en azından bizim burada hic kimseyi bulamazlar yardımcılık için

Ayrıca öğretmen kendini geliştirsin kesinlikle katılıyorum. O zaman hizmetiçi eğitim de bir gelistirme aracı. O niye yok. Yüksek lisans neyi geliştiriyor tam bilemiyorum .
o bir eksiklik tabii ki. Ama o durumda sana bana çıkmaz hizmetiçi eğitim onu da belirteyim :)

Yüksek lisansa gelince; 15 yıllık öğretmenim. Okulda 100 birim bilgi öğreniyorsak okulda ancak 5 birimini anlatabiliyoruz 95 i unutulmaya mahkum eğer tekrar edip yeni bilgi eklemezseniz üzerine.okuldan mezun olduğumda muhasebe finansman öğretmeniyim diyebiliyordum. 14 yıl bir taraftan ders anlatıp bir taraftan ara ara makaleler okumaya gayret ettim ama zorlayıcı bir etken olmadan çok verimli olmuyor. Bu nedenle işin finansman kısmını neredeyse tamamen unuttum. Eylülde yüksek lisansa başladım. şu 9 ay içinde yüzlerce makale okumak zorunda kaldım ödevler münasebetiyle . eski bilgilerimin bir kısmını tekrar elde ettim, üstüne yenilerini ekledim üstüne bir de bilimsel düşünme metodolojisini edinmiş oldum. yüksek lisanstan sonra devam etmeyi düşünmüyorum ama bence devam eden teşvik edilsin. ilerleyen insanın topluma da faydası olur, okula da, kendisine de.
Şunu da bir kenara not etmiş olalım hocam, bir yerde sözünüzün dinlenmesini istiyorsanız şu 3 şeye sahip olmanız gerekir:
  1. para
  2. makam
  3. ilim
Para öğretmende çok olmaz, makam istisnalar dışında adamınız varsa olacak birşey ama ilim sizin emeğinizdir, sizden koparılıp alınamayacak bir güçtür. Onu bir de irfan haline getirirseniz her yerde sözünüz dinlenir.

eski bilgilerimin bir kısmını tekrar elde ettim, üstüne yenilerini ekledim üstüne bir de bilimsel düşünme metodolojisini edinmiş oldum. yüksek lisanstan sonra devam etmeyi düşünmüyorum ama bence devam eden teşvik edilsin. ilerleyen insanın topluma da faydası olur, okula da, kendisine de.
hacım yer değişikliği ile puanın veya teşvikin ne alakası var?

Son düzenleme:
Geri