Hiç Görüntü Gelmiyor?

Kodla Büyü

DotCom

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Merhaba Arkadaşlar ,

İntel p 4 işlemci 2.8 ghz HT işlemci
asus p4p8x anakart
1 gb ddr ram
128 mb harici ekran kartı nvidia ekran kartı.

olan sistemde şöyle bir sorun var:

Bilgisayar açma düğmesine basıldığında hiç görüntü gelmiyor , cdromun ışını yakıp söndürüyor öylece bekliyor.
Num lock lambası hiç yanmıyor.
hdd , disket , cd rom gibi bütün herşeyi çıkarıp başlattım , gene aynı durum.
bios pilini değiştirdim , gene aynı durum.
ram modülünü çıkardım,modülü çıkarınca ram yok hatasını sesli olarak verdi.
ekran kartını çıkarınca da sesli uyarı veriyor.
işlemciyi değiştirme şansım yok maalesef.
bip uyarılarını verdiğine göre anakartta sorun yok diyorum , siz ne dersiniz?

Bir gün öncesinde sapasağlam çalışan bilgisayardı , ertesi gün açmaya çalıştığımda böyle bir durumla karşılaştım.

modül falan gördüm iki kez okudum rezil olmayayım diye :)

Hocam, ramlerinizi bir silgi yardımı ile uçlarını (altın rengi olan slota bağlanan kısım) siliniz.
Monitörünüzün sağlamlığından emin olunuz.
Denemelerinizi yaparken görünü alana kadar minimum donanımla çalışınız. ( ide kabloları, hdd , flopy, cdrom, PCİ kartlar gibi bileşenleriniz takılı olmasın).
Deneme fırsatınız varsa ekran kartı ve ram i bir bilgisayarda kontrol ediniz.
Birden fazla ram bulunduruyorsanız teker teker deneyiniz.
Voltaj problemi olabilir biraz bekleyerek tekrar deneyiniz.

Pek açıklayıcı olmadılar gibi ama, Kolay gelsin.

ramleri silip deneyeceğim.
monitör sağlam
kartları çıkararak denemelerimi yapıyorum.
çalışan başka bir ekran kartıyla denedim sonuç değişmemişti.
tek modül ram var.
aynı hatta bağlı diğer bilgisayarlar sorunsuz çalışıyor,voltaj sorunu olacağını düşünmüyorum.

önerileriniz için teşekkürler

hocam dedıkelerınız son zamanlarda lab da sıkca rastladıgım sorun. pilini cıkarıp takmayı deneyın eger duzelmezse anakartta sorun olabılır.

ram leri ve ekran kartını başka bilgisayarda dene. Onlarda sorun yoksa sorun anakartdadır.Ekrana görüntü gelmemesinin başka sebebi olamaz zaten. İşlemci kolay kolay bozulmaz.

Benzer sorunu bende yaşamıştım geçen hafta bir kaç ışık yanıp sönüyor ama açılmıyordu, bilgisayar neyaptımsa çalışmadı sonunda çocuklar açmak için kendilerini paralamasınlar diye kasa fişini çekip bırakmıştım , kendi halinde dinlenince iyileşmiş :p bugün öğrencinin bir açmış hiç bişey olmamış gibi çalışıyor..

ram modülünü başka bir bilgisayarda denedim çalışıyor.

ekran kartını deneyemedim , eimde agp 8x destekleyen başkabilgisayar yok.

bilgisayar öğle arasında dinlendikten sonra açıldı ama windowsun başlangıcına gelemeden kendini resetledi ve bir daha açılmaz oldu.

işlemcinin termal macununu temizledim , yeni macun sürdüm , fanı tekrar monte ettim , ama sonuç alamadım :|

Geri