Herhangi bir Windows'a istenilen programlar gömülebilir mi?

• Konbuyu başlatan Misafir 142690
  • Başlangıç tarihi
Kodla Büyü
M

Misafir 142690

Misafir
Arkadaşlar merhaba, bir şeyi merak ediyorum.
PC'yı format atıyorum ve sonra gerekli programlı tek tek kuruyorum. Böyle yapmaktansa her pc için gerekli olan office, winrar, acrobat reader vs gibi programları win cd'sine yükleyip bu programların win kurulumu sırasında otomatik kurulmasını sağlayabilir miyim? Yani daha net söylemek gerekirse elimde bir win cd'si olsun ve ben pc ye format attığımda windows ile birlikte benim istediğim tüm programlar da kurulsun ben tek tek kurmaya uğraşmayayım. Bilgisayarın imajını alabilirim bir kolaylık sağlıyor ama her pc için aynı imajı kullanamıyoruz. Var mı bu tarz bir kolaylık bilgisi olan?

huseyinrose' Alıntı:
PC'yı format atıyorum ve sonra gerekli programlı tek tek kuruyorum. Böyle yapmaktansa her pc için gerekli olan office, winrar, acrobat reader vs gibi programları win cd'sine yükleyip bu programların win kurulumu sırasında otomatik kurulmasını sağlayabilir miyim? Yani daha net söylemek gerekirse elimde bir win cd'si olsun ve ben pc ye format attığımda windows ile birlikte benim istediğim tüm programlar da kurulsun ben tek tek kurmaya uğraşmayayım. Bilgisayarın imajını alabilirim bir kolaylık sağlıyor ama her pc için aynı imajı kullanamıyoruz. Var mı bu tarz bir kolaylık bilgisi olan?
acronisin evrensel imajı var hocam...sen yine bir pc yi kur gerekli herşeyi kur ondan sonra imajı al...daha sonra başka bilgisayara imaj atarken acronis universal imaj lı olanla pc yi çalıştır ve universal imajı seçerek restore yap...detaylı bilgi için google :)

Himmm sanırım benim dediğimin olabilir durumu pek yok.Tesekkur ediyorum hocam

huseyinrose' Alıntı:
sysprep i araştırabilirsiniz.

Bi program vardı hocam ama adını hatırlamıyorum. İstediğin windows sürümünü, updateleri, driverları, programları, hatta oyunları ekliyordun. Ona göre sana DVD-CD neyse artık hazırlıyordu. Tabi 3-4 DVD falan oluyordu. Hatırlayan birisi çıkar belki.

Katılımsız (unattended) windows kurulumu, katılımsız programlar kurulumları konularını araştırınız.
Katılımsız kurulum demek siz kuruluma başladığınızda sizden herhangi bir cevap beklemeden kurulumu tamamlayan kurulum şeklidir. Hem windows hem de programların kurulumları için çeşitli yöntemlerle katılımsız kurulumlar hazırlanıp, kurulabilinmektedir.
Imaj yöntemine göre avantajı, içerisindeki programları güncel halleri değiştirme olanağı sunmasıdır. Ancak lab'daki bilgisayarlar için acronis veya benzeri imaj programlarıyla imaj oluşturup, dağıtmak zaman yönünden büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

yakuphan' Alıntı:
Katılımsız (unattended) windows kurulumu, katılımsız programlar kurulumları konularını araştırınız.
Katılımsız kurulum demek siz kuruluma başladığınızda sizden herhangi bir cevap beklemeden kurulumu tamamlayan kurulum şeklidir. Hem windows hem de programların kurulumları için çeşitli yöntemlerle katılımsız kurulumlar hazırlanıp, kurulabilinmektedir.
Imaj yöntemine göre avantajı, içerisindeki programları güncel halleri değiştirme olanağı sunmasıdır. Ancak lab'daki bilgisayarlar için acronis veya benzeri imaj programlarıyla imaj oluşturup, dağıtmak zaman yönünden büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

teşekkürler hocam, deneyelim :+1:

Teşekkürler arkadaşlar bir deneyelim bakalım neler çıkacak

Nlite programı ile updateleri sürücüleri hatta programları gömüp katışımsız dvdler oşuştırabilirsiniz

bidene' Alıntı:
Nlite programı ile updateleri sürücüleri hatta programları gömüp katışımsız dvdler oşuştırabilirsiniz
Hah hocam hay çok yaşa. Yukarıda dediğim ve ismini hatırlayamadığım program buydu.

Kardeşim dediğinle ilgili forumda bilgi var zaten. Bende forumdan aldığım bilgi ve biraz araştırma ile yaptım. Senin dediğini yapman için sysrep ve imagex. Önce temiz bir kurulum yapıp win7 ile gelen kendi özelliği olan sysrep yapıyorsun. Bilgisayar kapalı ikende imagex ile wim imajı alıyorsun. Sonra ultraiso tarzı programlarla da orjinal win isonun içindeki wim dosyasını değiştir. Yada adem hoca boot ta wim dosyası kurulum kolaylığı var. Win7 8 10 hepsinde yöntem aynı. Araştır basit.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri