her okulda bir bilişim öğretmeni olmak zorunda

Kodla Büyü
arkadaş ülke israf çöplüğüne dönmüş çıt yok iş öğretmenin ek dersine geldi mi israf. Maaşlara gelince bıyığı yeni terlemiş lise mezunu bekçi 5750 tl ile işe başlasın sen bu maaşı 20 yıllık öğretmenine verme, sonra btr veya dyk ile ek ders almaya gelince hocam ama israf, belediyedeki ilkokul mezunu çöpçü öğretmenden fazla maaş alıyor, bu ülkede israf söz konusu ise en masum kesim bence öğretmenlerdir, maddi açıdan üniversite mezunlarında en az alan kesim öğretmenlerdir, ama şu da bir gerçek ki vallahi öğretmen öğretmenin düşmanıdır.

arkadaş ülke israf çöplüğüne dönmüş çıt yok iş öğretmenin ek dersine geldi mi israf. Maaşlara gelince bıyığı yeni terlemiş lise mezunu bekçi 5750 tl ile işe başlasın sen bu maaşı 20 yıllık öğretmenine verme, sonra btr veya dyk ile ek ders almaya gelince hocam ama israf, belediyedeki ilkokul mezunu çöpçü öğretmenden fazla maaş alıyor, bu ülkede israf söz konusu ise en masum kesim bence öğretmenlerdir, maddi açıdan üniversite mezunlarında en az alan kesim öğretmenlerdir, ama şu da bir gerçek ki vallahi öğretmen öğretmenin düşmanıdır.

https://www.bilgisayarbilisim.net/konular/maaslardan-memnun-musunuz-arkadaslar.177150/ İlgili başlıklarda sayfalarda yazdık tartıştık hocam. Çıt'ımızı da çıkardık. Ülkede israf çok diye yanlışa yanlış demeyelim mi? Onu da eleştiriyoruz, devletteki israfın durması gerektiğini söylüyoruz, gereksiz tonla makam aracı dağıtılmasın diyoruz. Valilikler israftan geçilmezken btr görevlendirmesi yapılmadığında ona da karşı çıkıyoruz.(bunula ilgili başlığa da yazmıştım ama silinmiş)

Benim buradaki karşı çıktığım şey btr değil zaten. Branşın varoluş gerekçesi olarak btr'nin öne sürülmesi, btr'nin cilalanıp durulması, btr'nin iş olarak çok gerekli gibi sunulması. Ne bilgisayar bilimlerinin gerekliliği konuşuluyor ne yazılım konuşuluyor ne bu işin ciddiyeti konuşuluyor ne de bu işin profesyonelce ele alınması gerektiği konuşuluyor. Meb branşımıza karşı son derece ciddiyetsiz bir şekilde, şov ve reklam kokan hareketlerle yaklaşıyor. Btr de bu problemin bir ayağı. Yukarıya ses gidecekse ders için gitsin. Ama ilk gönderideki haberden görüyoruz ki muhalif partilere de aynı şekilde yansıyor.

Branşla ilgili problemlerimiz btr üzerinden çözülecekse çözülmesin daha iyi. Ben devletteki israfın bir parçası olmak istemem şahsen. Yaptığım işten de tatmin olmak isterim, verimli olmak isterim. Devlette israf çok diye biz de israfı mı savunalım? Doğrudan vaz mı geçelim?

Ben tartışmıyorum şahsen, dersime girip teknoloji kullanımını, algoritma kodlama vb anlatıyorum, okulumda işlerin verimli yürümesini sağlıyorum, kısacası yaşıyor yaşadığımı yazıyorum ve savunuyorum, arkadaşlar beyinlerinin içinde debelenip duruyorlar, kendilerince doğruyu bulmaya çalışıyorlar, yazıyorlar ama hep bir haklı çıkma çabası, hep bir algı, ben onları haklı görüyorum zaten benim savunduğum değerler içerisinde onların savunduğu şey zaten var ama onlar beni haksız çıkararak ego tatmin etmeye çalışıyor, ben haklı olduğumuda biliyorum ama işte algı yapınca dayanamıyorum, dayanmaya çalışayım bari herkese hayırlı işler benden bu kadar. ️

Ben tartışmıyorum şahsen, dersime girip teknoloji kullanımını, algoritma kodlama vb anlatıyorum, okulumda işlerin verimli yürümesini sağlıyorum, kısacası yaşıyor yaşadığımı yazıyorum ve savunuyorum, arkadaşlar beyinlerinin içinde debelenip duruyorlar, kendilerince doğruyu bulmaya çalışıyorlar, yazıyorlar ama hep bir haklı çıkma çabası, hep bir algı, ben onları haklı görüyorum zaten benim savunduğum değerler içerisinde onların savunduğu şey zaten var ama onlar beni haksız çıkararak ego tatmin etmeye çalışıyor, ben haklı olduğumuda biliyorum ama işte algı yapınca dayanamıyorum, dayanmaya çalışayım bari herkese hayırlı işler benden bu kadar. ️
:)

Aslında ikisi de gerekli. Dersin önemini konuşmaya bile gerek yok, ben Lgs'de soru çıkması gerektiğini ve tüm velilerin ve öğrencilerinin ilgilerinin bu yana kayması gerektiğini düşünüyorum. Lgs'de soru çıkması ile bilişime olan farkındalığın 100 kat artacağını ve ülkenin bir yazılım cenneti olabileceğini bile hayal edebiliyorum. En zeki öğrencilerin (yüzde 10 dilimdeki) kodlama öğrenerek liseye geçmesinin 20 sene sonra ülkeyi değiştireceğini düşünüyorum, en azından fiilimsi sormaktan daha mantıklıdır (bu sene sorulmayacak ama yıllarca soruldu, seneye de sorulabilir)
5 soru da bilişimden sorulabilir, Lab şart değil, Lab yok eşit olmaz diyenler için bu şartı da ortadan kaldırmak lazım.

Gelelim Btr konusuna, btr yi formatörlük olarak algılamayalım, bence Btr'de şart,Btr demek yazıcından sıkışan kağıda sıkıştırmak da doğru değildir. Btr okulun teknoloji lideridir. Yeni kavramın içinin dolması lazım. Btr tamir etmez.

Her okula teknoloji çağında bir teknoloji lideri lazımdır. 500-600 öğrencisi okula 2 rehber öğretmen atayabilen devletimiz 1 tanecik de Btr atayabilir. (Rehber öğretmenlere laf atmadım, polemik olmasın)

Neden sorulmamalı hocam? Sorulan soruları hiç incelediniz mi? İki yönden de bilişim en uygun derstir.
1. Sınav neden yapılır? Bizde sınavda çıkacak sorulara yönelik eğitim yapılıyor? Çocuklara kazanımları öğretelim de içinden soralım, kazanımları ölçelim diye sınav yapılmaz. Kazanımlar bile boş, insanlara ki eki ayrı mı yazılır diye soru sormak bu ülkeye ne katar? Ya da Türkçe, İnkılap, Din sadece 3 dersten bile toplam 40 soradan 30'unda paragraf sorup, "yukarıda parçada ne anlatılmak istenmektedir" i sormanın yanına 5'de bilişim ve kodlama sorusu sorulsa ne kaybederiz? Bence kazanırız.

2. Teog kaldırıldı ve yerine Lgs geldi. Lgs sorularında özellikle matematik soruları kodlama gibi sorular. Soruyu anlamak çözmek demek zaten, eskiden "iki x artı 4 eşittir 8 ise x kaçtır?" şimdi böyle sorular yok, inceleyenler vardır, incelemeyenler de inceleyebilir. Lgs formatına en uygun ders bilişimdir. Hatta disiplinlerarası sorular bile hazırlanabilir.

Lgs'yi kazanan en iyi öğrenciler hatta tüm öğrenciler bu işe önem vermiş olacak, velilerin dikkati buraya kayacak. Küçük yaştan ve temelden bu eğitimi alan yüzde 10 dilimdeki öğrenciler ile günümüzdeki meslek lisesine gelen başarıları görece düşük öğrencileri bir tutmamak lazım.

Bu sistemle 20 sene sonra da aynı olacağız, paragraf soruları ölçmede gereklidir ama bu bizi bir yere kadar götürebilir. Fakat bilişimin serpiştirildiği bir ortaokul eğitimi ve sonunda Lgs'de soru çıkması fikri ile ülkemize yeni Selçuk Bayraktarlar kazandıracaktır. Herkes bu alanda ilerlemeyecek, sonuçta herkes İngilizce çözüyor diye İngiliz olmuyor ya da İngilizce alanında ilerlemiyor, ya da Fen için de böyle düşünebiliriz. Ancak sağlam bir ortaokul Fen temeli olmayan bir öğrenci lisede sayısal alanda ilerleyemez ve ileride mühendis olamaz. Dilime girmiş zeki öğrencilerden sadece yüzde 1'i bile kodlama alanında ilerlese ve bunların da yüzde 1'i başarılı olsa bile çokça öğrencimizin harika işler yaratacağı bir hayal değildir. Sonuçta 20 sene sonra ülkeler yapay zeka ve biyoteknolojideki büyüklükleri ile büyük ülke olacaklar.

Son düzenleme:
Geri