her okulda bir bilişim öğretmeni olmak zorunda

Kodla Büyü

earl

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
rs fm’de bilişim ve teknoloji dersinin önemine ve öğretmenlerinin atama sorununa değinen chp milletvekili yıldırım kaya'nın açıklaması.

“her okulda en az bir bilişim öğretmeni olmak zorunda. bu, öğrencinin bu dersi tercih edip etmemesiyle alakalı bir durum değil. pandemi sürecinde bilişim öğretmenlerine ne kadar ihtiyaç olduğunu bir daha gördük” dedi.

“her okulda en az bir bilişim öğretmeni olmak zorunda” diyerek bu dersin önemine dikkat çeken kaya “öğrencinin bu dersi tercih edip etmemesiyle alakalı bir durum değil. pandemi sürecinde okullarda kurulan sistemler, eba’ya erişimin nasıl olacağı, özellikle zoom üzerinden eğitimin nasıl yapılacağının diğer teknolojik aygıtlar üzerinden eğitimde öğretmenin nasıl öğrencisiyle temas kuracağını anlatacak, uygulayacak ve aksamalara müdahale edecek, her okulda en az bir bilişim öğretmeni olması gerekiyor. türkiye genelinde bizim 56 bin okulumuz var. bu da 56 bin bilişim öğretmenine ihtiyaç var demektir.

kaynak: https://tr.sputniknews.com/seyir-ha...da-en-az-bir-bilisim-ogretmeni-olmak-zorunda/

Bazı büyük okullarda iki tane bile olması gerekir. Aslında bir çok branştan bir çok öğretmene ihtiyaç var ama pandemi döneminde bilişim öğretmenlerinin önemi ortaya çıktı.

Teknisyen de olur..
Aynen öyle hocam... Branşımızın norm kadro, yer değiştirme kaygılarına feda edilmesine karşıyım. Ders yoksa bilişim öğretmeni yok. Niyet gerçekten iyiyse dile getirecekleri şey bilgisayar bilimi kapsamındaki derslerin gerekliliği anlaşıldı diye haber yapsınlar. Ders varsa zaten her okulda bilişim öğretmeni olur.

Her okula 1 bilisimci şart ama aslında okuldaki öğrenci sayısına göre bilisimci olması gerekir...
Önce 1i alalım da sonrasi Allah kerim

Aynen öyle hocam... Branşımızın norm kadro, yer değiştirme kaygılarına feda edilmesine karşıyım. Ders yoksa bilişim öğretmeni yok. Niyet gerçekten iyiyse dile getirecekleri şey bilgisayar bilimi kapsamındaki derslerin gerekliliği anlaşıldı diye haber yapsınlar. Ders varsa zaten her okulda bilişim öğretmeni olur.
katılıyorum hocam. Teknik destek için değil bilişim çağında olduğumuz için dersim zorunlu olmalı. şahsen pek de sevinemedim. hala ders olarak kabul görmemek üzücü.

Açıklamaya bak sen! Ben öğretmenliğe dair bir şey göremedim açıklamada, teknik elemandan bahsetmiş. Zaten bizim bir derdimiz de ucu bucağı belli olmayan iş yükü değil midir?

Dön dolaş aynı hikaye devam. Bilişim Öğretmenliği kadrosu mu? BT Rehber Öğretmenliği (Teknik Müdür Yrd. veya Teknisyenlik) kadrosu mu? Yoksa her ikisinin de olması mı?

Ben ikisinin de olmasından yanayım dileyen BT Rehberliği görevini tercih etsin dileyen derslere girip öğrencilere bilgi birikimlerini aktarsın. Böylece hem kadro sıkıntısı kalkar ortadan hem de derslere girip bir de öğretmenlik dışı olarak tabir ettiğimiz tamir bakım vb angaryadan kurtulmuş olunur. Tabi olur mu böyle bir şey bence olmaz. Bu iş böyle devam eder gider…

Bizimki biraz tavşan dağa küsmüş dağın haberi yok olayı. Ne yazılımdan haberleri var, ne bilgisayar bilimlerinden. Toplasak forumda da sayımız çok azdır. Btr kadrosu isteyen, halihazırda atanmış binlerce bilgisayar öğretmeni var. Atanamamışlar zaten kadro açsınlar da ne olursa olsun derdinde.

Velhasılı biz emekli oluruz yine görmeyiz bu dersi. Belki o zamana böte diye bir bölüm kalır da, bir manyaklık edip okuyan birileri kalmış olursa onlara nasip olur. Üstelik bilgisayar bilimleri dersi gelse bile bilgisayar öğretmenlerine vermeme durumları da var. Matematik öğretmenlerine verirlerse şaşırmam.

Bizden geçti artık. Sonraki nesillere başarılar dilerim. Yine yazarım, eleştiririm, talep ederim ama bize nasip olmayacağına %100 eminim. Ülkenin başka problemleri var, bizim derse sıra gelene kadar 20-30 sene geçer. Emeği geçen herkesin Allah belasını versin.

Pandemi döneminde bilişim öğretmenine olan talep net olarak gözle görülür hale geldi. Bunu şubat ayında özür gurubu atamasında liselere verilen kontenjanla somut bir şekilde anladık. Ancak Ortaokullar tamamen doluya yaklaştı. Zaten verilen 50 kontenjandanda bu belli. İlk atama ve yerdeğiştirme olaylarında kimsenin manevra yapabileceği kurum kaldı. Atanamayanlar kaldı,atananlar yerinde çakıldı

Şimdi desem ki;
Pandemi Fen Bilimleri ve Kimya öğretmeni ihtiyacını ortaya çıkardı. Bakın hijyen için okulların sabun ve dezefektana olan ihtiyaçlarını yerinde sağlamak lazımdır. Bu öğretmenlerimiz yerinde ve ihtiyaca göre üretim yaparak, kullanım eğitimini vererek ... ....

Biraz saçma gözüküyor ama okuyunca, üzerine düşünce gayet mantıklı gibi, hem okullar hiç kapanmayabilirdi, ne dersiniz, bu branşların normu arttırılmalı mı sizce?

Not: Kendimce söz sanatları, ironi vs ne varsa kullandım.

Hatta ortaokulda her şubeye bir Fen, lisede Kimya öğrermeni normu verilmeli..

rs fm’de bilişim ve teknoloji dersinin önemine ve öğretmenlerinin atama sorununa değinen chp milletvekili yıldırım kaya'nın açıklaması.

“her okulda en az bir bilişim öğretmeni olmak zorunda. bu, öğrencinin bu dersi tercih edip etmemesiyle alakalı bir durum değil. pandemi sürecinde bilişim öğretmenlerine ne kadar ihtiyaç olduğunu bir daha gördük” dedi.

“her okulda en az bir bilişim öğretmeni olmak zorunda” diyerek bu dersin önemine dikkat çeken kaya “öğrencinin bu dersi tercih edip etmemesiyle alakalı bir durum değil. pandemi sürecinde okullarda kurulan sistemler, eba’ya erişimin nasıl olacağı, özellikle zoom üzerinden eğitimin nasıl yapılacağının diğer teknolojik aygıtlar üzerinden eğitimde öğretmenin nasıl öğrencisiyle temas kuracağını anlatacak, uygulayacak ve aksamalara müdahale edecek, her okulda en az bir bilişim öğretmeni olması gerekiyor. türkiye genelinde bizim 56 bin okulumuz var. bu da 56 bin bilişim öğretmenine ihtiyaç var demektir.

kaynak: https://tr.sputniknews.com/seyir-ha...da-en-az-bir-bilisim-ogretmeni-olmak-zorunda/
birileri kulağına bir şeyler üflemiş bu da iş yapıyorum diye açıklamada bulunmuş. Türkiye'de 56 bin okulun tahminim 7-8bininde bt öğretmeni vardır. Ders varsa biz varız, ders yoksa yokuz. Açıklamalarıyla tam olarak tamirci ihtiyacını belirtmemiş "diğer teknolojik aygıtlar üzerinden eğitimde öğretmenin nasıl öğrencisiyle temas kuracağını anlatacak, uygulayacak ve aksamalara müdahale edecek, her okulda en az bir bilişim öğretmeni olması gerekiyor" demiş, bunun için tebrik ediyorum ama bu dediğiniz eğitimler bir kere verilecek eğitimler. Şimdi biz seneye öğretmenlere zooma nasıl girilir vs eğitim mi vereceğiz? Elbette hayır. Eba noktasına 2 haftadır gelen yok, tablet verilen çocuk derslere katılmıyor, sebep ne? Gayri resmi bol keseden not verin diye idarelerin beyanda bulunması, bakanlığın sınavlardaki saçma uygulamaları, sınıfını ama öyle ama böyle geçeceğini bilen çocuk niye derse girsin? Milletvekili şunu demeliydi: Sınavlar uzaktan da olsa yapılmalı, öğrenciler eğitim-öğretim ortamından eğitim ve öğretim bitmeden uzaklaştırılmamalıdır.

Okulda lab ve etkileşimli tahta yoksa ve de en önemlisi ders yoksa elbette o okulun bilişim teknolojileri öğretmenine ihtiyacı yok. Okuldaki bilişim aletleriyle ilgili sorunları okuldaki idareciler ve il/ilçe müdürlüğündeki bt koordinatörleri çözecek. Şu ekonomik durumda her okula bt öğretmeni olmaz, olmamalı. Bilişim Teknolojileri öğretmeni, adı üstünde öğretmen, ders varsa öğretmensindir, ders yoksa, öğretmencilik oynanır.

Bir siyasetçi bize önem veriyor bu adamlara ihtiyaç var diyor biz ama falan filan yoruz, titreyin ve kendinize gelin arkadaşlar, bize destek vermek düşer.

Adam diyorki her okula bilişim öğretmeni atansın arkadaşlar hala mız mız lanıyorlar, derdiniz ne sizin ya.
hocam benim ilk görev yaptığım okulda (köy okulu) ilkokul ve ortaokul ayrı şimdi, öğrenci sayılarına baktım, ilkokul 78, ortaokul 76, toplam 154 yani. Bu iki okula da mı bt öğretmeni atansın. Bu kaynakların israfı değil midir? Ortaokulun bt öğretmeni var, eğer bt teknik ihtiyacı varsa bu gibi okullar için bir günlük görevlendirmeyi o okula verirsin, 4 gün de kendi okulunda kalır. Ondan sonra ekonomi şöyle, öğretmenler az maaş alıyor diye şikayet ederiz. Biz her okula yani aslında ihtiyacı olmayan okula bt öğretmeni atamasına karşıyız. Dediğim okullarda rehber öğretmen yoktu, şimdi de yok, sayı norm için yetersiz. Bt'den önce rehber öğretmene ihtiyaçları var, çünkü burası köy okulu, ciddi olarak yönlendirilmeleri lazım. Siyasetçinin sırf oy toplamak için halka şirin gözükmesini gösterecek sözlere benim karnım tok. Kendisi iktidar olsa bile yapamayacak. Maliyeden izin çıkmaz. Ne deniyordu? Bekara karı boşamak kolay. (Karı tabirim için özür dilerim ama sözün özü bu, atalarımız demiş, napalım)

Bir siyasetçi bize önem veriyor bu adamlara ihtiyaç var diyor biz ama falan filan yoruz, titreyin ve kendinize gelin arkadaşlar, bize destek vermek düşer.
Siz kimsiniz hocam? Gerçekten merak ettim. Çünkü ben Bilişim Teknolojileri Öğretmeni esas sorumluluğu olan derslerin artırılması, ders içeriklerinin kaliteli ve çağı yakalayan hale getirilmesine dair herhangi bir açıklama göremedim.

Şimdi desem ki;
Pandemi Fen Bilimleri ve Kimya öğretmeni ihtiyacını ortaya çıkardı. Bakın hijyen için okulların sabun ve dezefektana olan ihtiyaçlarını yerinde sağlamak lazımdır. Bu öğretmenlerimiz yerinde ve ihtiyaca göre üretim yaparak, kullanım eğitimini vererek ... ....

Biraz saçma gözüküyor ama okuyunca, üzerine düşünce gayet mantıklı gibi, hem okullar hiç kapanmayabilirdi, ne dersiniz, bu branşların normu arttırılmalı mı sizce?

Not: Kendimce söz sanatları, ironi vs ne varsa kullandım.
Altına imzamı atıyorum. Şu sevdalılarına güzel isim bularak(aslında teknisyen) her okula bir kadro ve o kadrolara geçme imkanı verseler de biz(BT Öğretmenleri) de kurtulsak onlarda kurtulsa.

Ne israfından bahsediyorsun sen o köy okullarında okuyan öğrencilerinde teknolojiye ihtiyacı var, ve biz olmazsak kimse ilgilenmez bu işlerle, o kadar israf varken takıla takıla buraya mı takıldın, ya o çocukları hor görüyorsun yada bilişimi önemsemiyorsun her halükarda yalnışsın.

Zülfükar benim kim olduğumu ne yapacaksın bağış mı yapacaksın yoksa çokmu seviyorsun beni, adam bilişim öğretmeninden bahsediyor ve olumlu konuşuyor, ders birinci görevimiz ama sadecee dersdeğil herşey söz konusu teknoloji olunca müdürde öğretmenlerde bize bakıyor. Bu kadar sıp olmayın lütfen. Başarı detaylarda saklıdır.

Ne israfından bahsediyorsun sen o köy okullarında okuyan öğrencilerinde teknolojiye ihtiyacı var, ve biz olmazsak kimse ilgilenmez bu işlerle, o kadar israf varken takıla takıla buraya mı takıldın, ya o çocukları hor görüyorsun yada bilişimi önemsemiyorsun her halükarda yalnışsın.
o köy okulunun ilk bt öğretmeni bendim, benden önce orda teknoloji mi yoktu, vardı, müdür yardımcısı aldı eğitim cdlerini 2010'dan önce, 3-5 çocuğu biri de kendi çocuğu evinde okulda ders çalıştırdı burs kazandırdı çocuklara, köyde burs kazanan çocuk hiç çıkmamış onlardan önce. Okul müdürü de vizyonsuzun teki kendisi, boşuna uğraşma hocam, burdan burs kazanan çıkmaz diye köstek olmuş. Müdür yardımcısının branşı sınıf bu arada. Yani meraklı, ilgili öğretmenler varken öğrenciler boş kalmaz, siz hiç merak etmeyin. Sırf kadrolar fazla olacak, herkes istediği gibi yer değiştirecek diye, yanlışa yanlış demeyelim mi?

Bt öğretmeni olmayan okulların hali ortada hocam derslere ya idare giriyor zorunluluğunu tamamlıyor çocukları serbest bırakıyor yada diğer öğretmenler giriyor soru çözdürüyor sizinki münferit bir olay, ayrıca bt öğretmeni yoksa bt sınıfı çöp, tahtalarda öğrencinin elinde oyuncak oluyor. Neden kendi ayağınıza sıkmaya bu kadar enerji harcıyorsunuz onuda anlamıyorum.

Zülfükar benim kim olduğumu ne yapacaksın bağış mı yapacaksın yoksa çokmu seviyorsun beni, adam bilişim öğretmeninden bahsediyor ve olumlu konuşuyor, ders birinci görevimiz ama sadecee dersdeğil herşey söz konusu teknoloji olunca müdürde öğretmenlerde bize bakıyor. Bu kadar sıp olmayın lütfen. Başarı detaylarda saklıdır.
Size sizin gibi cevap yazmak lazım sanırım. Detay diyorsunuz daha okuduğunuz mesajdaki detayın farkında değilsiniz. Bakın sizin tarzınız ile yazıyorum.
Senden banane hocam.
Mesajınızdaki "biz" i merak ettiğim için "siz kimsiniz?" yazdım. Ardına da BT Öğretmenlerini esas ilgilendiren noktayı belirttim.
Bilişim Teknolojileri Öğretmeni esas sorumluluğu olan derslerin artırılması, ders içeriklerinin kaliteli ve çağı yakalayan hale getirilmesine dair herhangi bir açıklama göremedim.

"ama sadecee dersdeğil herşey söz konusu teknoloji olunca müdürde öğretmenlerde bize bakıyor." Buna gelince.BT Öğretmeninin kimi zaman öğrencisi için kimi zaman devleti için yaptığı şeyler görevi olacaksa emin olun benim "biz" diye nitelendireceğim arkadaşlarımın yaptıkları bu sayfaya sığmaz. Ama bunların hiç birisi onların ne görevi ne de kadrosunun esasını oluşturan işler. Mezkur haberdeki yaklaşımın etkilerini bu forumda yıllardır değişik başlıklar altında görüyoruz. O yüzden diyorum ya... BTR Kadrosu(ya da başka süslü isimle bilmem ne kadrosu) gelse geçen geçse de keyifle seyreylesek devamını... Ne sanıyorsunuz? Merak ediyorum... Rehber Öğretmenlerde olduğu gibi 9-15 mesai? Aleyhte çıkacak bir yönetmelikte lehte yönetmelik çıkmasını sağlayacak lobiniz mi var? Dedim ya keşke gelse de şahit olsak sürece... O nedenle ders! ders! ders! Ders yoksa yoksunuz. Çünkü; ben BT Öğretmeniyim... Sizin "biz" ifadenizin kapsamını bilmiyorum.... Biraz zan ile biraz da mezkur haberin ana fikrinden kaynaklı olarak "BTR" olarak kabul ettim... Adında BT geçiyor diye 1-2 aylık kurslarla görev alabilenlerin olduğu bir yapıyı ben "biz" diye tanımlayamıyorum maalesef...

Ben de dersin öneminin farkındayım önceliğimiz tabiki ders ama okuldaki aksaklıkları çözüp bundanda ekmek yiyoruz hemde insanlarada faydamız dokunuyor. Nokta. Bak ne kadar net yazıyorum. Ben detaylarda başarıyı yakalıyorum ama sen boğuluyorsun. Seni beyninin içindeki mantık bataklığından çıkmaya ve gerçekliğe davet ediyorum, bende bu bataklığa girmemek için dahada cevap yazmayacağım.

Halen btr'yi bir gereklilik ve branşın varoluşunun gerekçesi olarak görenler var. Hay btr'niz batsın. Kendinizi yazıcıda sıkışan kağıdı çıkararak, tahtaya pcye imaj atarak, liyakat yoksunu gerizekalı idarecilerin aptalca sorunlarını çözerek ne kadar da matah iş yaptığınızı zannediyorsunuz. Yaptığınız işi ne kadar da abartıyorsunuz. Vallahi btr görevine kene gibi yapışanlara bakınca gördüğüm tek şey alan bilgilerinin sıfır olduğu oluyor. Derse girip yazılım geliştirme, algoritma, bilgisayar bilimleri anlatmaktan ödleri kopuyor. Zümrelerde görüyorum, sohbet ediyorum kimin alan bilgisi rezil haldeyse btr diye ölüp bitiyor. Bir de diğer branşlar bu durumdan memnun.

Yahu insan der ki "ev/araba aldım, ek ders lazım, okulda ders yok, bu yüzden btr görevi istemek zorundayım." Eyvallah deriz. Ancak btr'yi bu kadar aşkla istemek ya cehaletle ya da tembellikle mümkün.

Devletin yerinde olsam ders gelsin veya gelmesin btr'yi iptal ederim. Okula ödenek gönderirim, dışarıdan hizmet alınmasını söylerim. Aylık 1800 liraya dışarıdan mis gibi teknik destek hizmeti alır okullar. Btr bize de zarar devlete de zarar.

Çözdüğünüz problemin kalitesi kadar değer görürsünüz. İlgili bir lise öğrencisinin rahatça çözebileceği problemlerle uğraşa uğraşa beyniniz yağlanır, sizi değerli kılacak kaliteli problemlerle uğraşamaz hale gelirsiniz. Dersin gelmesi de ertelenebildiği kadar ertelenir.

Üstüne alınan alınsın, kızan kızsın. Btr'nin kimseye gram hayrı yoktur. Son derece verimsiz ve aptalca bir görevdir. Kendine ve öğretmenlik mesleğine bir gram saygısı olan biri, btr'yi sadece mecbur olduğu için yapar.

Branş btr ile varlığını sürdürecekse yok olsun gitsin daha iyi.

Son düzenleme:
siz ders isteyenleri zeki ve bilgili btr isteyenleri bilgisiz ve cahillikle itham ediyorsunuz;

şöyle başlayayım istisnalar kaideyi bozmaz hemen hemen hepimizin alan bilgisi yetersiz ve alt düzeyde zaten bu yüzden milli eğitimde siz ders ders diye ağlıyor biz çoluk çocuğun geçimi için tamir bakım onarım yapıyoruz, siz biz diye ayırdım saçma oldu ama siz algı yaptığınız için mecburen yapıyorum, aslında biz hem ders hem btr için ağlarken siz sadece ders için ağlıyorsunuz, ve bunun sizi bilgili yaptığını düşünüyorsunuz, çok şaşırıyorum yeminle.

şimdi gelelim bizim amacımıza : bizim amacımız öğretmenlik mesleğine saygı duymak falan değil hepimizin amacı belli para kazanmak, bunuda herkes bilgi ve yeteneğine göre yapar, bizde bunu yapıyoruz, hepimiz aynıyız ha sen diyorsanki yok ben çok zeki ve bilgiliyim bende diyorumki madem bu kadar zeki ve bilgilisin milli eğitime ders ders diye yalvarıp öğrencilerle, müdürle, öğretmenlerle yada burada insanlara algı yaparak zaman kaybetmek yerine piyasada iş yap köşeyi dön.

kısacası kimse haklı olmaya çalışmasın, geleceğimiz için birlik olalım mesleğimize sahip çıkalım emek verip emeğimizin karşılığını alalım, gerisi hikaye beden eğitimi öğretmenleri çokmu bilgili öğrencilere top verip duruyorlar ama bak nasıl birlik olup haklarını alyorlar.

Ben de dersin öneminin farkındayım önceliğimiz tabiki ders ama okuldaki aksaklıkları çözüp bundanda ekmek yiyoruz hemde insanlarada faydamız dokunuyor. Nokta. Bak ne kadar net yazıyorum. Ben detaylarda başarıyı yakalıyorum ama sen boğuluyorsun. Seni beyninin içindeki mantık bataklığından çıkmaya ve gerçekliğe davet ediyorum, bende bu bataklığa girmemek için dahada cevap yazmayacağım.
Sığ olarak düşünmekle suçlayıp usa vurmayı eleştirmek ne yaman çelişki!
Madem öyle sizin gibi basit yazayım:
- BT Öğretmenlerinin hiç birisi "öğretmen" vasfı üzerinden aldığı ücreti çözdüğü teknik problemler sebebine almıyor.
- Bahsettiğiniz işler BT Öğretmeninin devlette iş yarım kalmaz, öğrencimin(sadece dersine girdiği değil bütün okul) hiç birisi eğitiminden geri kalmasın diye gönlünden kopanlardır, lakin görevi değildir. NOKTA!

siz ders isteyenleri zeki ve bilgili btr isteyenleri bilgisiz ve cahillikle itham ediyorsunuz;

şöyle başlayayım istisnalar kaideyi bozmaz hemen hemen hepimizin alan bilgisi yetersiz ve alt düzeyde zaten bu yüzden milli eğitimde siz ders ders diye ağlıyor biz çoluk çocuğun geçimi için tamir bakım onarım yapıyoruz, siz biz diye ayırdım saçma oldu ama siz algı yaptığınız için mecburen yapıyorum, aslında biz hem ders hem btr için ağlarken siz sadece ders için ağlıyorsunuz, ve bunun sizi bilgili yaptığını düşünüyorsunuz, çok şaşırıyorum yeminle.

şimdi gelelim bizim amacımıza : bizim amacımız öğretmenlik mesleğine saygı duymak falan değil hepimizin amacı belli para kazanmak, bunuda herkes bilgi ve yeteneğine göre yapar, bizde bunu yapıyoruz, hepimiz aynıyız ha sen diyorsanki yok ben çok zeki ve bilgiliyim bende diyorumki madem bu kadar zeki ve bilgilisin milli eğitime ders ders diye yalvarıp öğrencilerle, müdürle, öğretmenlerle yada burada insanlara algı yaparak zaman kaybetmek yerine piyasada iş yap köşeyi dön.

kısacası kimse haklı olmaya çalışmasın, geleceğimiz için birlik olalım mesleğimize sahip çıkalım emek verip emeğimizin karşılığını alalım, gerisi hikaye beden eğitimi öğretmenleri çokmu bilgili öğrencilere top verip duruyorlar ama bak nasıl birlik olup haklarını alyorlar.

Ders isteyenlerin zeki olduğunu iddia etmedim. Alan bilgileri konusunda da kesin bir şey diyemem ama ders isteyenlerin anlatacak bir şeyleri olduğuna eminim. Ancak btr'nin ne kadar da gerekli olduğunu söyleyenlerin, btr'yi ve btr sırasında yaptığı işleri ballandıra ballandıra anlatanların ve btr'ye kene gibi yapışanların alan bilgisinin yetersiz olduğuna, yazılım/algoritma konularında bomboş insanlar olduğuna da eminim.

Ders için ağlamıyoruz, yalvarmıyoruz. Olması gerekeni, ideal olanı söylüyoruz. Artık temel bilimler kadar derinleşmiş bilgisayar bilimleri gibi bir alan orada dururken, yazılım geliştirmenin önemi ortadayken, ders olmaması ve bilgisayar öğretmenlerinin aptalca işlerle meşgul edilerek atıl vaziyette tutulması kabul edilemez. Btr'nin klavye ile toprak kazmaktan farkı yok. Btr, hem insan kaynaklarının, hem ekonomik kaynakların çarçur edilmesidir, verimsiz kullanılmasıdır, kaynak israfıdır. Akıl mantık işi değil.

Kısacası, şahsen dersin olması gerektiğini söylememin yegane sebebi budur. Yani doğru olanın, ideal olanın yapılması içindir. Bilgisayar dersinin neden gerekli olduğunu, müfredatının bilgisayar bilimleri, algoritma ve yazılım ekseninde şekillenmesi gerektiğini 21. yüzyılda, hem de bilgisayar öğretmenleri forumunda anlatmak zorunda olduğum için utanıyorum artık.

Güzel kardeşim ben ne dedim? """...Yahu insan der ki "ev/araba aldım, ek ders lazım, okulda ders yok, bu yüzden btr görevi istemek zorundayım." Eyvallah deriz...""" dedim. "BTR görevi alanlar aptaldır" demiyorum. Ne haddime. Herkes geçim derdi çekiyor. Başka yeteneği, alan bilgisi vs. var ya da yok, para kazanmak için alnının teriyle çalışana kim ne diyebilir ki. "Ek ders lazım, para kazanmak için yapıyoruz" deyin canımı yeyin. Ama bana gelip de btr şöyle önemli, btr şöyle harika diye anlatmayın. Btr'yi yağlayıp ballamayın. Buna gerek yok zaten. Ekmek parası. Bitti. Olay bu kadar basit.

Benim derdim anlaşılmıştır sanırım ama şuna da cevap vermeden geçmeyeceğim. Yazılım geliştirerek para kazanıp kazanmadığımı nereden biliyorsunuz? Yazılımdan para kazanıyor olmam bilgisayar dersinin gerekliliğini azaltır mı? Ya da alan bilgimle para kazanamıyor olsaydım, bilgisayar bilimleri, yazılım daha mı gereksiz olurdu? Güneş balçıkla sıvanır mı?

"Eğer teknik servis işleri çok değerliyse, çok seviyorsanız siz de gidin teknik serviste çalışın, köşeyi dönün. Meb'e 'btr kadrosu' diye yalvarmayın" desem yakışık alır mı?

Son düzenleme:
Geri