Her 10 saate 1 saat hazırlık ve planlama

Kodla Büyü

mayhem

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar iyi günler.
Okulumda 22 saat dersim var. BTR yim ve hafta içi 8 saat zor bela kursum var. Önceden ekdersim 4-3-4-3-4 yatardı. Memurumuz müdürle konuşup ekdersimi ekimin ilk haftası 4-3-4-3-4 diğer 3 hafta 4-4-4-3-4 yazmış. Yanlışlık yokmu bunda dedim. Hazırlık ve planlamadan verdim dedi. Eğer öyle ise bile ilk hafta neden farklı yada daha öncedende 22 saat giriyordum zaten orada neden yoktu. Kursada 2 ekimde başladım. Hiçbirşey anlamadım. Yardım edebilecek varsa bu konuda şimdiden teşekkür ederim.

İyi de BTR olana dersinden dolayı 10'a 1 hazırlık ve planlama ekstra olarak verilmez ki. Size sadece 4-3-4-3-4 ve ayrıca kurs ücreti verilmeliydi. 8 saat DYK kursu için 10'a 1 hazırlık ve planlama alamazsınız. 2 saat daha kurs olsaydı o zaman alabilirdiniz.

Bende öyle düşünüyorum hocam genede sorayım dedim. Adam ısrar etti çünkü.

Siz tekrar uyarın. Sonra fazla ödemişiz diye sıkışık bir zamanda bastırırlar. Güven olmaz bunlara:)

Neden 10'a 1 saati alamazlar. Derse hazırlık ve planlama asli görevleri için ödenen ek derse mi girer? Sonuçta girdiği bir ders var. Ayrıca yüksek lisanstan dolayı ek dersi fazla alamaz mı?

Hocam zaten 18 ek ders dediginiz 30saat uzerinden hesaplanir verilir ve 3 saat aliyorsunuz hazirlik ek dersi ve 3 saatten fazla alamayacaginiz icin 18 + 8 saat kurs alirsiniz

Hocam o 18 saat ücret haftalık 30 saat derse girmenin karşılığıdır diye bir tanım geçiyor mu bir yerde? Varsa paylaşırsanız sevinirim.

hem bilmeyip hem de bilgiçlik taslayan memurlara ayar oluyorum. 18 saat yazılır hocam 8 saat kurs

Hocam o 18 saat ücret haftalık 30 saat derse girmenin karşılığıdır diye bir tanım geçiyor mu bir yerde? Varsa paylaşırsanız sevinirim.
Hocam herseyi yonetmelikte bulamazsiniz, 18 saat neden aliyoruz cunku 30 saat ders karsiligi oldugu icin ve 30saatten fazla ders alamıyorsunuz (kurs filan ile 40) siz maksimum ders saatine girmis gibi ucret aliyorsunuz

Hocam herseyi yonetmelikte bulamazsiniz, 18 saat neden aliyoruz cunku 30 saat ders karsiligi oldugu icin ve 30saatten fazla ders alamıyorsunuz (kurs filan ile 40) siz maksimum ders saatine girmis gibi ucret aliyorsunuz

Tamam hocam ortaokul ve liselerde durum böyle ama BTR meslek lisesi öğretmeniyse onun haftalık ek dersi 27 saattir çizelgeye göre.

hocalarım sorgulanması gereken 22 saat ders verilen bir BT öğretmeni nasıl olurda Bt rehber öğretmeni olabilir. Bizim yazımızda 21 saati geçen öğretmenlere BT rehberliği görevi verilemez yazmıyor mu?

hocalarım sorgulanması gereken 22 saat ders verilen bir BT öğretmeni nasıl olurda Bt rehber öğretmeni olabilir. Bizim yazımızda 21 saati geçen öğretmenlere BT rehberliği görevi verilemez yazmıyor mu?

Bizim yazı derken hangi yazı hocam o. 21 saati geçenlere BTR görevi verilemez diye ben bir yazı görmedim. 21 saatten fazla görevi olanlara kendi okulu dışında BTR görevi verilmeyecektir diyor. 3012.2015 E.13507730 tarihli yazının 3. maddesi.

Arkadaşlar ben okulda BTR yim ve 10 saatte dyk var. Ben bunun için 10 na 1 den 1 saat fazla alabilir miyim? eğer alabilirsem bu normal ekders mi olur yoksa dyk ekdersi mi olur?

Bizim yazı derken hangi yazı hocam o. 21 saati geçenlere BTR görevi verilemez diye ben bir yazı görmedim. 21 saatten fazla görevi olanlara kendi okulu dışında BTR görevi verilmeyecektir diyor. 3012.2015 E.13507730 tarihli yazının 3. maddesi.
hocam farklı okulda anlamışım sizin görevinizi aynı okulda olduğunuzu farketmedim.

Arkadaşlar btr 30 saat üzerinden değerlendirilir.
15 saat maaş karşılığı 15 ekders 3 saatte ddh toplamda 18 saat ekders alır. gelelim dyk saatinin ddh hesabına ek ders yönetmeliğinin 11. maddesi hazırlık ve planlama görevi altında 3 saatten fazla ddh verilmez. Yani br olarak alacağınız ddh 3 ü geçemeyeceği için en fazla 18 saat ekders alırsınız + girdiğiniz dyk kurs ücreti

Ancak btr değilsiniz 25 saat dersiniz var 5 saatte dyk var toplamda 30 saat fiili olarak derse girdiğiniz için 3 saat ddh alırsınız

Bir öğretmen maksimum 30 saat derse girebilir. 30 saat derse giren bir öğretmenin 15 saati maaş karşılığı, 15 ders karşılığı ekders ücreti, 3 saati de hazırlık planlama ücretidir. 30 saat derse giren öğretmen girdiği dersleri karşılığı 15+3=18 saat ücret alır.
Aynı şekilde BT Rehber öğretmende maksimum(30 saat) derse giriyormuşcasına 18 saat ücretini tam alır. Yani o 18 saat ücretin 15 saati fiilen derse girilmesi gereken saatler gibi düşünülmüş olup, 3 saati de maksimum derse giriyormuşcasına, 10 saate 1 hazırlık planlama ücretinden gelmektedir.

Ek ders yönetmeliği ve 2007/19 sayılı genelgeye göre 15 saat ders +6 saat kursa giren bir öğretmen 2 saat hazırlık-planlama alması gerekir.

http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/MEB... Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Karar.pdf

Yukarıdaki linkteki İKGM sitesindeki ek ders yönetmeliğinin 16. maddesinin 2. fıkrası BTR'leri kapsıyor.

http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/2007_19 nolu Genelge.PDF

Yukarıdaki linkteki İKGM sitesindeki 2017/19 nolu genelgenin 6. maddesinin 4. paragrafında BTR'lerin 18 saat haricinde hazırlık-planlama alacakları yazıyor.

Yani;
15 saat ders+6 saat kursa giren bir BTR 18 saat BTR ek dersi+2 saat hazırlık-planlama ek dersi alabilir.
22 saat ders+8 saat kursa giren bir BTR 18 saat BTR ek dersi+3 saat hazırlık-planlama ek dersi alabilir.

Sadece 20 saat derse giren bir BTR 18 saat BTR ek dersi+2 saat hazırlık-planlama ek dersi alabilir.

Bakanlık BTR yazısı ; Ek dersle ilgili
"Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın 16. Maddesi hükmü gereğince ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu okul tarafından ödenecek şekilde yapılacaktır. " demektedir.
Ek Ders Esaslarına ilişkin karar 16. madde-b-(2) de;
"aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. " demektedir.
Bu durumda BTR hazırlık ve planlama kapsamında ek ders alamaz. Ancak DYK kurslarında görev alan arkadaşlar alabilir diye biliyorum.Çünkü ders dışı hazırlık ve planlama ek dersi için fiilen derse girmek gerekir.

Ek ders yönetmeliği ve 2007/19 sayılı genelgeye göre 15 saat ders +6 saat kursa giren bir öğretmen 2 saat hazırlık-planlama alması gerekir.

http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/MEB... Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin Karar.pdf

Yukarıdaki linkteki İKGM sitesindeki ek ders yönetmeliğinin 16. maddesinin 2. fıkrası BTR'leri kapsıyor.

http://ikgm.meb.gov.tr/tahakkuk/2007_19 nolu Genelge.PDF

Yukarıdaki linkteki İKGM sitesindeki 2017/19 nolu genelgenin 6. maddesinin 4. paragrafında BTR'lerin 18 saat haricinde hazırlık-planlama alacakları yazıyor.

Yani;
15 saat ders+6 saat kursa giren bir BTR 18 saat BTR ek dersi+2 saat hazırlık-planlama ek dersi alabilir.
22 saat ders+8 saat kursa giren bir BTR 18 saat BTR ek dersi+3 saat hazırlık-planlama ek dersi alabilir.

hocam bahsettiğiniz genelge 2007 yılına ait ve o yıllarda BTR diye bir görev tanımı yoktu, formatörlük vardı ve onun da görevleri vs farklıydı, BTR ile ilgili de kadrosunun bulunduğu okulda tüm derslere girmek zorunda, girdiğiniz der saati 6-8-1-24 vs vs ne olduğuna bakılmaksınız 30 saat ders yapmış olarak kabul edilirsiniz ve bunun karşılığında da 18 saat ek ders alırsınız, bunun dışında sınıf rehberliği kulüp vs gibi durumlardan ek ders alınamaz, tüm gün dersiniz olduğunda nöbet görevi alabilir ve ücretini alabilirsiniz, herhangi bir günde 1 dersiniz bile boş olsa o gün BTR olarak kabul edilirsiniz ve nöbet tutamaz ve ücretini alamazsınız. Tüm bunlar okullara sene başlarında gönderilen görev tanımlarında ve dikkat edilmesi gerekenlerde yazıyor, eğer DYK göreviniz varsa hafta içi ders saatleri bitiminde veya haftasonu olmak zorunda.

Geri