Hep birlikte BTY kitaplarını yazalım mı?

Kodla Büyü

Yeni BTY kitaplarını yazalım mı?

• Destekliyorum

Oy: 144 90.6%
  • Gereksiz buluyorum

Oy: 15 9.4%

• Kullanılan toplam oy
    159
  • Anket kapatılmış .
Modüler kitap sistemi çok mantıklı. Bence bu konuda kitap değil kitaplar yazabiliriz. Sahada olan ve sorunları yaşayan ve çözümler üreten biziz sonuçta. Çok donanımlı okullar ve öğrenciler olduğu gibi hiç donanımı olmayan okullar ve öğrencilerde var.

*Öğrenci seviyesi
*BT Lab
*Robotik Donanım (ki bu arduino mu lego mu mbot mu microbit mi yoksa daha farklı mı buna göre bile özelleştirilebilir etkinlikler)
*Öğretmenin öğretim şekli ve kendi bilgi donanımı.

Bu seçeneklerin kombinasyonundan herkesi memnun edecek bir kitap yazılırsa bence cilt cilt kalınlıkta olur. Bu sebeple kitabın interaktif uygulamaları olmalı. Alanımıza da uygun olur. Kitap yazarken kitabın eba uygulaması yada özel olarak o kitabı zkitap şeklinde kullanmamıza olanak sağlayan bir sitede tasarlamalıyız. Karekodu okutup etkinliği açtım mı akıllı tahtadan lab'lı lab'sız veya malzeme var malzeme yok şeklinde seçeneklere göre bize sunacağı içeriği aktifleştiren bir uygulamadan bahsediyorum. Kitapla birlikte bunu yaparsak gerçekten büyük bir ihtiyacı kapatır bence.

Tavsiyem kitabı görsel olarak tasarlayacak bir illüstratör ile çalışılması yönündedir. Kitap hazırlanması, okul için hazırladığımız grafiklerden, web öğelerinden farklı. Pixel tabanlı çalışmalar da baskıda sorun oluşturuyor. O nedenle telif ücreti de ödenerek çocukların seviyesine uygun, Google kitabında olduğu gibi trendlere uygun,eğlenceli formatta çizimleri yapacak bir arkadaş...

İlginin için sağolun hocam.
kitabın grafik tasarımı, dizgi, vs. ne varsa Kodlab yayıncılık tarafından hazırlanacak, ayrıca hocalarımızla ekip kurulduğunda ve işler tamamına erdiğinde, emekleri karşılığı hocalarımıza şu an belirlediğimiz ancak ücret konuşmamak ve işi sulandırmamak adına belirttiğimiz telif ücretleri ödenecek.

hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.

Modüler kitap sistemi çok mantıklı. Bence bu konuda kitap değil kitaplar yazabiliriz. Sahada olan ve sorunları yaşayan ve çözümler üreten biziz sonuçta. Çok donanımlı okullar ve öğrenciler olduğu gibi hiç donanımı olmayan okullar ve öğrencilerde var.

*Öğrenci seviyesi
*BT Lab
*Robotik Donanım (ki bu arduino mu lego mu mbot mu microbit mi yoksa daha farklı mı buna göre bile özelleştirilebilir etkinlikler)
*Öğretmenin öğretim şekli ve kendi bilgi donanımı.

Bu seçeneklerin kombinasyonundan herkesi memnun edecek bir kitap yazılırsa bence cilt cilt kalınlıkta olur. Bu sebeple kitabın interaktif uygulamaları olmalı. Alanımıza da uygun olur. Kitap yazarken kitabın eba uygulaması yada özel olarak o kitabı zkitap şeklinde kullanmamıza olanak sağlayan bir sitede tasarlamalıyız. Karekodu okutup etkinliği açtım mı akıllı tahtadan lab'lı lab'sız veya malzeme var malzeme yok şeklinde seçeneklere göre bize sunacağı içeriği aktifleştiren bir uygulamadan bahsediyorum. Kitapla birlikte bunu yaparsak gerçekten büyük bir ihtiyacı kapatır bence.

değerlendirmeye aldık hocam:)

@metafor hocam, imkanı olanları Şubat tatilinde bir yerde konuyla ilgili fikir paylaşımı için çalıştaya davet etseniz.. Çünkü bir araya gelinmezse burada yazılan güzel fikirler sadece burada kalır ve hayata geçemez.Yaz tatilinde(1 temmuz gibi) kitapların yazımına başlarsınız.Eylül gibi de basım ve dağıtımı yapılır. Nacizane fikrimdir :)

elinize, emeğinize sağlık umarım ortaya güzel bir ürün çıkarırsınız. Özellikle kur 1, kur 2, kur 3 fikri bana da çok mantıklı geldi biz öğretmenler olarak bunun üstünden gidebiliriz.

elinize, emeğinize sağlık umarım ortaya güzel bir ürün çıkarırsınız. Özellikle kur 1, kur 2, kur 3 fikri bana da çok mantıklı geldi biz öğretmenler olarak bunun üstünden gidebiliriz.
Aynen katılıyorum bt labı olanlar ve olmayanlar için farklı etkinlik kazanım hazırlamak en mantıklısı.

değerlendirmeye aldık hocam:)
Süreç hakkında da bir öneride bulunmak isterim.
Öncelikle iş takvimi hazırlamak lazım. Şu tarihe kadar modülleri belirleyip şu tarihe kadar içerikleri hazırlayıp şu tarihe kadar yazım denetimini tamamlayıp şu tarihe kadar bakanlık onayına sunulmalı vs gibi. Bunun içinde iş takviminden sonra bence en önemli konu kitap içeriği için modüllerin belirlenmesi. Sınıf düzeyinden öte muhakkak bu anlatılmalı dediğimiz modül isimleri belirlenir ve sonrasında müfredata göre sınıflara ayrılabilir. İçerik üretimi için modül yazım ekipleri belirlenmeli. Word'den tutunda scratch örneklerine dijital vatandaşlıktan tutun 3 boyutlu tasarım konularında önce modüller belirlenip sonrasında içerikler için ekip ekip gruplar oluşturulmalı diye düşünüyorum.

Hatta kitaba yönelik hazırlanacak online sınav sistemine girip öğrenci sınav hazırlığı da yapabilmeli. Soru havuzu oluşturulabilir. Uygulamalı sınavlara yönelik görevler verilebilir

Bilişim sektöründe kitap işi gerçekten zor, çünkü sürekli gelişiyor ve kaynaklar eskimiş oluyor. 6-7 sene önce aldığım kitaplar artık bir işe yaramaz oldu. Umarım bu olay amacına ulaşır. Zaten bu işi yapılacaksa bbnet ailesinden başkası daha iyisini yapamaz.

Öğrenci seviyesi dikkat edilmesi gereken en önemli etken bence. Aynı okuldaki öğrenciler arasında bile bilgisayarı bilme noktasında uçurum oluyor maalesef. Kendi okulumdan örnek vermek gerekirse 5. sınıflar için bir grup öğrenciye fare kullanımını gösterirken bir başka grupta robotik kodlama üzerinde çalışmalar yapıyoruz. Ailenin maddi durumu bunun en büyük sebebi tabi. Bu tür nedenlerle kur şeklinde olması çok daha mantıklı geliyor. Şimdiden emeğinize sağlık.

Bazı illerde pardus'a geçildi ve etkileşimli tahtalardan sonra pek çok okulda BT sınıfları ya lağvedildi ya da yeni sınıf kurulmadu.microsoft office programlarına alternatif olarak pardus'ta standart olarak gelen libre office paketi de eklenebilir. Bu konuda biz biraz sıkıntı yaşıyoruz kitapta office anlatılıyor ben libre office anlatıyorum ama öğrenciler sınavda bazen şaşırıyor. BT sınıfı olmayan okullar için de uygun etkinlikler yapılabilir.

Tabiki destekliyorum hocam..Alanımızla ilgili her türlü gelişmeye elimden geldiğince katkıda bulunmaya her zaman varım..

tabii ki destekliyoruz hocam ben Nükef Aksoy hocanın kitabından çok faydalandım.. Kendisi buralardaysa belki destek olmak isteyebilir..

ben de yardımcı olmak isterim.(mblock(mbot,arduino,microbit vb),scratch,123d Design,Tinkercad vb alanlarda özellikle)

Arkadaşlar;

Şu ana kadar ortaya koyulan destek tek kelimeyle harika. biz bu kitapları yazarız...

Bu arada tekrar hatırlatmakta yarar görüyorum, kitapların dizgi, tasarım, basım konularını kodlab yayıncılık üstlendi. ayrıca kitaplar basıldığında dileyen eğitimcilerimize kitapları ücretsiz olarak ulaştıracağız. Kitap konusunda emeği geçen bölüm yazarlarına telif ücretleri ödenecek. kitabın önünde ve arkasında, bu projenin BBNET ve SIFIR BİR YAYINCILIK (KODLAB) işbirliği ile geliştirildiği yazacak.

Bilgisayar öğrenmenin kısayolu kitabını yazarken ekip olarak yazmayı çok istemiştim. Bu işi tek başına yapmak çok büyük fedakarlık istiyor. Bölüm yazımı ve editörlük konusunda ben de tecrübelerimi aktarmak isterim

Kitapların içeriğinde Temel Elektronik ile ilgili bölüm olacaksa bende yardımcı olmaya hazırım. Düşünce güzel, umarım sonuca ulaşır.

Evvela güzel bir işe başlanmış(istekte kararlılık varsa başlanmış demektir) tebrik ediyorum. Fakat kolay bir iş olmadığını da belirtmiş arkadaşlar. Özellikle Hakan Hocanın desteği oldukça önemli bence, sonuçta baştan sona tüm süreçlerde yer almış bir arkadaşımız(bildiğimiz kadarıyla).

Ben kendi adıma yoğun da olsam yardım etmek isterim.
Özellikle yapay zeka, yazılım(mühendisliği(geliştirme süreçleri)) ve web alanlarında -tabii ki bölümler yer alırsa- bölüm yazarlığı yapabilirim.
Bence çok önemli bir konu daha var o da musahhihlik meselesi. Son zamanlarda okuduğum özellikle BT alanındaki kitaplar gerçekten çok kötüler. Kitaplar gerek imla hataları, gerek anlatım bozuklukları açısından maalesef üzücü durumdalar; bunları görünce hevesim kırılıyor. Ben zor olsa da son okuyucu ekipte de görev yapabilirim acizane.

Şimdiden Allah yolumuzu açık etsin diyelim.

5, 6, 7 ve 8. sınıf müfredatlarını hazırlama
Evvela güzel bir işe başlanmış(istekte kararlılık varsa başlanmış demektir) tebrik ediyorum. Fakat kolay bir iş olmadığını da belirtmiş arkadaşlar. Özellikle Hakan Hocanın desteği oldukça önemli bence, sonuçta baştan sona tüm süreçlerde yer almış bir arkadaşımız(bildiğimiz kadarıyla).

Ben kendi adıma yoğun da olsam yardım etmek isterim.
Özellikle yapay zeka, yazılım(mühendisliği(geliştirme süreçleri)) ve web alanlarında -tabii ki bölümler yer alırsa- bölüm yazarlığı yapabilirim.
Bence çok önemli bir konu daha var o da musahhihlik meselesi. Son zamanlarda okuduğum özellikle BT alanındaki kitaplar gerçekten çok kötüler. Gerek imla hataları, gerek anlatım bozuklukları, noktalama hataları bunları görünce hevesim kırılıyor. Ben zor olsa da son okuyucu ekipte de görev yapabilirim acizane.

Şimdiden Allah yolumuzu açık etsin diyelim.

Teşekkürler hocam, umarım hepimizin hoşuna gidecek bir emek çıkar ortaya:)

Arkadaşlar şu ana kadar en az 10 hocamız bu çalışmada bulunabileceğini ifade etti. Bazı hocalarımız bazı bölümlere talip olurken, bazı hocalarımız ise genel olarak destek olabileceğini söyledi. hepinize ayrı arı teşekkür ederim.

Şu andan itibaren ikinci aşamaya geçebiliriz. bu yazılanları kitap yazma konusunda katılım sağlamak istediğini dile getiren hocalarımıza da özelden ayrıca ileteceğiz.

1. lütfen 5 ve 6. sınıf zorunlu bty ve 7 ve 8. sınıf seçmeli bty için katılım sağlamak isteyen hocalarım kendi hayalleri çerçevesinde oluşturacakları tam müfredat taslaklarını bilgisayarbilisim@gmail.com adresine iletsin. kendi eposta adreslerinizden iletmeniz ricamızdır. üniteler halinde ve her ünitenin kısaca kapsamı.

2. Bu taslak içerisinden, talip olduğunuz bölümü farklı renkle boyayın lütfen.

Sonrasında artık genel müfredat çizgimiz vs. hepsi ve bunların kimler tarafından hazırlanacağı hususu belirlenecek.

Saygılarımla.

Geri