hengisi daha geçerli bir fikir verin?

Kodla Büyü

tunash

Aktif Üye
arkadaşlar forumu bu konuda araştırmadan soru soruyorum kusura bakmayın..

yeni başlayacak birine web tasarım için hangisini önerirsiniz...

php mi
asp mi
joomla mı
.
.
yada siz nediyosunuz?
gerekçesi iele lütfen:
cevap verenlere teşekkür ediyorum...

@tunash, bu biraz da neyi programlayacağınıza bağlı. Tutup da ulusal bir gazetenenin sitesini kodlayacaksanız, Asp.net öğrenin.

Ama amacınız okul siteleri, yerel firma siteleri vs yapmaksa php'yi seçmek daha mantıklı. Ayrıca ilerde profesyonel olarak çalışacaksanız lisanslı programlar kullanmanız gerekecek. Asp.Net demek, lisans için bir sürü para harcamak demek. Oysa Php ücretsiz. Bir de php konusunda ineternette çok geniş kaynaklar var.

Joomla'dan ise kesinlikle uzak durun. Joomla'nın her sürümünde bir sürü açık oluyor. Çok ciddi olarak bu açıkları takip edip yamamanız lazım. Yoksa Joomla tabanlı sitelerin hacklenmesi an meselesi oluyor. Hiçbir sistem kendi yazdığınız sistem kadar güvenli değildir.

Asp'den hiç bahsetmiyorum bile, çünkü Microsoft bile Asp'ye verdiği desteği çekti. Bir kaç sene sonra asp web programlama konusunda bir seçenek olmaktan çıkacaktır diye düşünmekteyim.

bilgisayarogrt' Alıntı:
Ben html ile başlamasını öneririm
+1 kesinlikle çünkü bütün diller html ile çalışır.
ama yok ben kod yazmakla falan uğraşamam diyorsan joomla bu işte bir numaradır ama şunu da unutma eğer kod bilgin olmazsa çok sıkıntı çekersin

web tasarım ile uğraşılacaksa xhtml, css, js mutlaka bilinmeli
extra olarak xml, dhtml, ajax

web programlama olarak asp.net, php ya da jsp kullanılmalı,
rdbms olarak ücretsiz olması nedeniyle mysql veya mssql

Yeni başlıyor iseniz; html ile başlayın....

Joomla, nuke, gibi hazır siteler ise yamalarını takip edebilecek iseniz; kullanmaya değer.

önce php ni geliştir daha sonra joomla ya dal direk joomlaya dalarsan boğlursun yada dsadece php dersen yolda kalırsın Ama ASP hiç düşünme derim

Geri