HEM'lerde Niçin Daha Çok Açık Var?

Kodla Büyü
Halk Eğitim Merkezleri bir gelenin bir de gidenin pişman olduğu kurumlardır :)

2010 yılında halk eğitim merkezine geldiğimde yalnızca akşamları ve hafta sonları kurs olduğunu duyduğumda şok olmuştum ve bir dönem hafta içi her akşam ve hafta sonu çalıştım. Bu herkesin isteyebileceği bir durum değil elbet. Halk eğitim merkezini yazmamın tek nedeni her yıl norm fazlası olmaktan sıkılmamdı. Yetişkin eğitimi istekli bir kitle olduğu için çoğu zaman kursların keyifli geçmesine neden olur ama bazen kitlenin yaş oranı yüksek ve bilgi seviyesi giriş düzeyinde olduğunda mesleğinizden soğuyabilirsiniz :) Forumda bu konuda çok sayıda başlık ve yorum bulabilirsiniz. Gideceğiniz halk eğitim merkezinin konumu, nüfusu, kurs açılıp açılmayacağı, idarenin bakış açısı, kursların açılma zamanı vb. bir çok değişken orada mutlu olup olmayacağınızı belirler. Sorularınız varsa yanıtlayabilirim..

• Gündüz mesai saatlerinde maaş karşılığı dolmazsa ve başka bir görevlendirmeniz yoksa maaş karşılığını gece kurslarında çalıştırırlar.
  • Sene sonu ve sene başında çoğu yerde seminer döneminde ücret vermezler ama yine de çalışma yaptırırlar.
  • Küçük ilçelerde talep azdır. Ek ders alamama ihtimali çoktur.
  • Özellikle küçük yerlerde sürekli ve sadece temel operatörlük kursu açılır. Habire aynı konuları anlatmaktan içiniz bayılır.
  • Kursiyerlerin devam zorunluluğu okul gibi olmadığından devamsızlık zordur. Kurslarınız kursiyer azlığından kapanabilir.
  • Açık kursunuz yoksa sizi sürekli kurumda görmek isteyen idarecileriniz vardır.
  • Bazı yerlerde nöbet vardır ama ücret yoktur.
  • MEB çoğu zaman yeni uygulamalarında örgün eğitim kurumları diye yazı çıkarır. Siz yaygın eğitim kurumunda olduğunuz için unutulmuş olursunuz.
  • İnsanı; MEB'de çalışıyorsunuz ama aslında MEB'de çalışmıyorsunuz gibi bir ikilemde bıraktıracak kadar orijinal uygulamalara maruz bırakabilecek bir yerdir.

Olumlusu olumsuzu eklenebilir. Değişik bir tecrübedir HEM. Ben 4 yılı bitirdim. Resen atanmıştım. Artık il dışı ile komple kurtulacağım inşallah. Uzun bir süre HEM kursu vermem. Özellikle de operatörlük kursu :)

Şu son iki mesajı bir yere sabitleyelim. HEM'lerin durumunu daha iyi açıklayan mesajlar olamaz.

2014den beri halk eğitimdeyim.
-En önemlisi norm kadro fazla olmanız kaçınılmaz olacaktır küçük yerdeyseniz önce onu belirteyim.Eskiden böyle bişey yoktu ama artık belli saat kurs açamıyorsanız norm fazlası oluyorsunuz bu sene 3 arkadaşı norm kadro fazlası yaptılar.Müfettişler didik didik inceliyor artık kurs saatlerini.
-genelde kurslar akşam 6 dan sonra açılır.çünkü çalışan kesim o saatlerde uygun olduğu için talep o yöndedir.
-ben akşam kurs açmam deme şansınız yoktur halk eğitimler haftanın 7 günü 8:00-23:00 çalışan kurumlardır.
-küçük yerlerde kurs sorunu vardır ve her gün daireye çağırılırsınız yada başka uzak yerlere görevlendirilme gidreseniz.
-Büyük ilçelerde çalışmıyorsanız ek dersiniz olmayacaktır.
-Akşam 6dan sonrada olsa maaş karşılığını doldurmdaysanız gece kursunuzda maaş karşılığı olacaktır ek ders değil.
-Her hafta bir gün nöbetimiz var ama nöbet ücreti yok.
-Seminer dönemlerinde kapı kapı köy köy dolaşıp kursiyer ararsanız ama ücret alamazsanız.
-DAHA SAYAYIM MI YOKSA YETER Mİ

halk eğitimlerdeki açığın sebeplerinden birisi de, hem'lerin son 4-5 yıldır atamalara açılmış olmasıdır. önceden kadrolar boş olmasına rağmen, hem'leri atama listelerinde göremiyorduk.
halk eğitimde 4. yılını tamamlamış biri olarak arkadaşların söylediklerine tamamen katılmakla birlikte, öğrenci potansiyeli olan bir yeri tercih edecekseniz halk eğitimde çalışmanın avantajlı yanları da olduğunu söylemek isterim

Geri