HEM'de müdür yardımcısı kurs açabilir mi.

Kodla Büyü

welwet

Site Gezgini
Selamlar.

Başlıkta konuyu tam olarak aktaramadım.

Konu şu ki; hem'de müdür yardımcısıyım ve herhangi bir kursum yok. Ben mesai saatleri içinde (okullardaki idareciler gibi) kurs açabilir ve ek ders alabilir miyim?
Cevap verecek arkadaşlardan ricam olumlu veya olumsuz farketmez fikirlerini destekleyecek yönetmelik belirtsinler.(ki gereksiz tartışma durumları ortaya çıkmasın.)

Şimdiden teşekkür ederim.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
Madde 8

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Kısaca hocam kurs açabilirsiniz ama haftasonunda...

Benim kadrom Halk Eğitim merkezinde, ancak görevlendirme ile başka bir okulda müdür yardımcısıyım. HEM müdürü, kadrom orada olduğu için kursu benim açmam gerektiğini söyledi ve hafta içi 3 gün toplam 10 saat kursa giriyorum. Gerçekten hiç zamanı kalmıyor insanın.

Şimdi benim merak ettiğim soru şu: Ekders hesaplamaları yapılırken, bana 2 kat ek ders ücreti verilmesi gerekiyor mu takviye kurslardaki gibi? Branş öğretmenleri benden az çalışmalarına rağmen, ayrıca akşam 10 saat kursa giriyorum, takviye kurslarla aynı saate denk gelmesine rağmen, yaklaşık 400 lira fazla ek ders alıyor, cidden şaşırıyorum.

"Madde 176 - Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir.Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir.Bu madde kapsamında ücretle ders vermek üzere yükseköğretim kurumlarından görevlendirilen öğretim elemanlarına 2914 sayılı Kanun hükümlerine göre ek ders ücreti ödenir.Konferans ücreti her yıl bütçe kanunlarında gösterilir."

Bana da yetiştirme kurslarında olduğu gibi 2 katı yazılması gerekmiyor mu?

örgün eğitimdeki idareci ile aynı şartlara sahipsiniz. siz de 6 saat maaş karşılığından sonra ekders karşılığı kurs açabilirsiniz. gün içinde de pekâlâ olur. olmaması icin bi sebep yok. Yukarıdaki 2 saat olayı haftasonu nöbetçi idareci için geçerli. Halk Eğitim ayrı bi bakanlığa bağlı değil. gündüz sadece idari islerle ugrasacaksiniz diye bi durum yok. kursiyer gündüz geliyorsa kursu gün içinde de verebilirsiniz.

baymakci' Alıntı:
örgün eğitimdeki idareci ile aynı şartlara sahipsiniz. siz de 6 saat maaş karşılığından sonra ekders karşılığı kurs açabilirsiniz. gün içinde de pekâlâ olur. olmaması icin bi sebep yok. Yukarıdaki 2 saat olayı haftasonu nöbetçi idareci için geçerli. Halk Eğitim ayrı bi bakanlığa bağlı değil. gündüz sadece idari islerle ugrasacaksiniz diye bi durum yok. kursiyer gündüz geliyorsa kursu gün içinde de verebilirsiniz.

Söylediğin mantıklı ben de böyle olmalı diye düşünüyorum fakat bununla ilgili yani bunu uygulayan var mı merak da ediyorum açıkçası. Ben bulunduğum yerde biraz göze batan biriyim(md.yrd.+bilişimci+sakallı (başka, kötü bir durum yok yani)). Bundan dolayı çekiniyorum biraz.

welwet' Alıntı:
netame' Alıntı:

linkte yanlışlık olmasın...

link baymakci hocanın mesajının linki, benim yaptığım yorum yanlıştı. Örgün öğretimdeki bir müdür yardımcısı maaş karşılığı ve ek ders karşılığı 6+6 saati eli mecbur mesai saatinde girecek, halk eğitim idarecileri bunun dışında tutulamaz, kurs mesai içindeyse de dışındaysa da farketmez

Hocam mesai saatleri içinde 6 saati maaş karşılığı 6 saatti ek ders karşılığı açabilirsiniz. eğer tam gün tam yıl uygulaması yapıyorsanız mesai saatleri dışında da 10 saate kadar ek ders karşılığı yani toplamda 16 saat ek ders karşılığı kurs verebilirsiniz. Ben açtım haftaiçi 12 saati mesai saatleri içinde 4 saati mesai saatleri dışında 16 saat kursum var ve 10 saat ek ders yazıyorum kendime.

MADDE 8- (1) Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;

a) Ders yılı içinde;

1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında,

2) Tam gün tam yıl eğitim yapılan meslekî ve teknik okul ve kurumlarda bu programlar için,

3) Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın çocuklarının, ortak dil ve kültür birliği bulunan soydaşlarımızın, toplumumuza ve eğitim sistemimize uyumlarını sağlamak amacıyla açılan kurslarda,

4) Okuma-yazma kurslarında,

5) İşsizlikle mücadele projesi çerçevesinde yapılan beceri kazandırma ile ilgili eğitim programlarında,

6) Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında,

görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar,

Geri