Hem Öğretmenlik hem de Özel Sektörde çalışılabilir mi?

Kodla Büyü

cinefil

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 5 yıldır bilgisayar öğretmenliği yapıyorum. Bi kismi ortaokulda bi kısmı da meslek lisesinde görev yaptim. Üniversitede ogrendigim bilgileri hatırlayarak ve kendi basima yaptigim projelerle de kendimi profesyonellestirip ogretmenligin yanında özel sektörde de çalışabilir miyim arkadaşlar? Kendimi özel sektore hazır hale getirmek yillari bulur ama bu sekilde karar verdim. Hem kendimi geliştirmek öğretmenliğime de faydası olur meslek dersleri icin... Bu şekilde hem ogretmenlik hem özel sektörde, şirkete bagli calisan veya çalışmayı düşünen var mı arkadaşlar?

Süper olur.
Web sitesi tasarımı mı?
Yoksa
Program yazmayı mı düşünüyorsunuz?
Yada, varsa size yakın duran başka bir iş nedir???

Hemen hemen her bilgisayar öğretmeni hayalidir sizin bahsettiğiniz. Lakin hangi konuda ne yapacağınız ve en önemlisi isminizin geçmediği işleri yapmanız gerekiyor. Kimi kitap yazıp satıyor, kimi atelye temrin defterleri.. Daha ilerisi bazı şirketlerin bilgi işlem bölümünde çalışıyor. Bazıları site tasarımı yapıyor bazıları da paket program yazıp satıyor.. Kimi android uygulama geliştirip reklam geliri vb. işlerle uğraşıyor. Kimi de bilgisayar ve parçalarıyla donanımdan para kazanıyor..Anlayacağınız geniş bir yelpaze bilişim sektörü..
Kendinizi çok iyi yetiştirdiğiniz bir alanda ticari faaliyeti sınırlı olarak, başkasının adı altında iş yapabilirsiniz.

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Üniversitede gördüğümüz derslerinde köreldigimi hissediyorum. Bayagi bi unuttum. Öncelikle onlari bi toparlayip sanki universiteden yeni mezun olmuscasina tazelendikten sonra hangi alana girecegime karar vereceğim. Bu belki yıllar surebilir, zor olacak ama hayal kurmadan da olmuyor ;) Bunu yapmam lazim.
Bu arada dengem hocam haklısınız isim gecmemesi lazim.

Türkiyede bilişim sektörünün yoğunlaştığı şehirler nerelerdir?Burası önemli.Mesela ABD.California Palo Alto ve Teksas Austinde Silicon Hill gibi.Yada animasyon oyun Kanada gibi.
Benim takip ettiğim bir arkadaş var.Ankarada Grafik YL bitirdi.Ankaradaki evini sattı şu an 1 yıldır Kanadada eğitim alıyor.

Türkiyede bilişim sektörünün yoğunlaştığı şehirler nerelerdir?Burası önemli.Mesela ABD.California Palo Alto ve Teksas Austinde Silicon Hill gibi.Yada animasyon oyun Kanada gibi.
Benim takip ettiğim bir arkadaş var.Ankarada Grafik YL bitirdi.Ankaradaki evini sattı şu an 1 yıldır Kanadada eğitim alıyor.

Hocam arkadasiniz gercekten saygı duyulacak bir is yapmış. Ferrarisini satan Bilge gibi Hayalleri pesinde kosmus.

evi bekletse daha çok kazanrdı :)))) ben baktım bu yazılım donanım işi öğretmenlikle yürümüyor. alıyorum arsa değer kazanıyor satıyorum daha çok kazanıyorum

• Beğen
Tepkiler: omd
Zamanınız varsa hemen değerlendirmenizi öneririm. 15 yıldır ha yaptım yapacam, yapmam gerekiyor derken henüz elimde birşey yok :(

• Beğen
Tepkiler: omd
adam 300bin liralık evini sattı yarışıyoruz orada kalacak dönmem diyor.van couverda walt disney ustalarından ders alıyor.

Hocam 2d ve 3d alanında ps,ai,max ve maya öğrendim.Isi oyun tarafına kaydirdim.Bilisim sistemlerinde YL okudum.Erken emeklilik bekliyorum.Meslekte 10 senem kaldı.Olursa 4 senem kalıyor.Her sene greencarda basvuruyorum.Hedef Abd.

Hocam 2d ve 3d alanında ps,ai,max ve maya öğrendim.Isi oyun tarafına kaydirdim.Bilisim sistemlerinde YL okudum.Erken emeklilik bekliyorum.Meslekte 10 senem kaldı.Olursa 4 senem kalıyor.Her sene greencarda basvuruyorum.Hedef Abd.
Hocam YL bitirince emeklilik 6 sene kısalıyor mu yoksa ben mi yanlış anladım?o_O

ben de hep istedim farklı bir işim daha olsun diye. bir ara oyun sitesi yaptım farklı internet siteleri yaptım ama para kazanmadım kendi resellerimden yayınladım dolayısıyla anca masraf ettim. sonra borsaya gireyim dedim orda da saçmaladık. bilmeden dalınca sonu hiç iyi olmuyor. o kadar çok istiyorum ki öğretmenliiğin yanında farklı bir uzmanlığım daha olsun. ama yıllardır bir adım atamadım bu konuda. bir yolunu bulursanız bana da söyleyin lütfen.size duacı olayım

Arkadaşlar birey olarak kendimizi geliştirmemiz gerekiyor buna tamamen katılıyorum. Ancak bu işten para kazanabilmek için başka bir yerlerde çalışmak değil de kendi işimizin patronu olmak lazım. Bunu da becerebilmek için bir araya gelebilmemiz lazım yani ekip çalışması olması lazım. Maalesef gelinen bu teknolojik noktada kendimizi en yüksek şekilde donatsak bile rekabet edebilecek ürünü ortaya koymak için ekip olmak şart. Bireysel düşünürsek kaybetmeye şimdiden başladık demektir. Benim 16. yılım öğretmenlikte. Samimi olarak bir araya gelip zamanımızı, emeğimizi bir araya getirmemiz gerekiyor. Ben ancak böyle olacağını düşünüyorum yoksa bireysel olarak bir şeyler olur olmaz değil ama ekip olunursa çok daha sağlam olacağını düşünüyorum.

Erken emeklilik gelirse diye yazdım.Ama YL ve doktora bitirip başvurursan greencard %99 4.'de bile olsa çıkıyor.Benim 20 sene önce ev arkadaşım öğretmen green card çıkınca mebden istifa etti gitti.Şimdi Teksas Austinde yaşıyor.

Geri