HEM İlave Eğitim Öğretim Taminatı

Kodla Büyü

uxur

Aktif Üye
Arkadaşlar Halk Eğitim Merkezinde müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum. Kurumumuza bu sene yeni bir bilişim tek. öğretmeni atandı. BÖTE mezunu olmasına rağmen ek tazminat talebinde bulundu. Biz de alamazsın diyince başka ilçelerdeki arkadaşların aldığını söyledi. Dilekçe yaz gönderelim dedik ve yazısını ilçeye gönderdik. Cevap gecikince bugün Milli Eğitimi aradım ve sordum bizim yazı ne oldu diye. Şef yazıyı yeni yazdıklarını ve tazminatı alabileceğini söyledi. Bende bilişim öğretmeniyim alabirim o zaman deyince, yok sen müdür yardımcısısın alamazsın dedi sonra derse girersen alırsın dedi. İşin doğrusu birşeyden anladığı söylenemez :) Halk Eğitim Merkezinde ki ve ya meslek lisesindeki yöneticiler alabiliyor mu? Alabiliyorsam geçmişe dönük isteyeceğim.

Hocam meslek lisesindeki teknik öğretmen olan idareciler alıyor fakat şimdiye kadar çalıştığım meslek liselerinde Böte mezunu olan öğretmen ya da idareci ile karşılaşmadım.

Hocam mevzu Böte değil zaten adam idareci alamaz diyor. Tek öğretmen alabilirmiş. İdarecinin alması için fiilen derse girmesi lazım dedi.

Atölye ve labaratuvar öğretmeni olmak kaydıyla alanında fiilen derse girildiği sürece alınabilir. İdareci de olsa alanında fiilen derse girerse alabilir.

Meslek liselerinde meslekcı idareciler ek tazminatı alıyorlar
Halk Eğitim de Bote ci arkadaşım ogrtmen olarak alıyor

İdarecilerinde alması gerek bi yönetmeliğe bakmalı

Kesin bir sonuca ulassam gecmise donuk haklarimi isteyecegim. Ama muğlak bir durum herkes farkli birsey soyluyor.

Hocam senin durumuna yorum yapamamakla beraber kendi durumumu izah edeyim, belki aklına bir şey getirir.
Kadrom HEM'de BÖTE mezunuyum. Ben 2014'de HEM'de başlayınca tazminatı bağladılar, ben de TEF mezunları alabilir diye gidip ilgili memura durumu bildirdim. Önce inceleyelim dediler, daha sonra gittim sana yatmaması lazım dediler, daha sonra tazminatı kesmediler ben de dilekçeyle başvuruda bulunup hak etmiyorsam yatırmayın yazdım. Daha sonra aynı memur yönetmelik değişti artık alabilirsin dedi ve almaya devam ettim.

Geçen sene ortaokula müdür vekili olarak görevlendirildim ve halen kadrom HEM'de. Halen de tazminatı alıyorum. Bu durumu danışmadım fakat artık kurcalamak da istemiyorum =) Geriye dönük talep ederlerse de şeriatın kestiği parmak acımaz derim.

Bende senin gibi alamam diye biliyordum ve 2 sene almadım. Şimdi öğretmen alabiliyorsa bende hayli hayli alabilirim heralde :D Anlamadığım meslek lisesindeki yöneticiler almıyor mu illa derse girmesi mi gerekiyor? Bu arada ortaokulda almaman lazım galiba hocam sonra sorun çıkmasın sana :)

Arkadaşlar peki Halk Eğitimde BÖTE mezunu öğretmen ilave eğitim öğretim tazminatı aldığı zaman maaş karşılığı ders saati yine 15 olarak mı hesaplanıyor yoksa teknik öğretmen gibi maaş karşılığı 20 saat üzerinden hesaplanıp haftalık 40 saat derse girebilmesinin önü açılıyor mu?

Teşekkür ederim.

Arkadaşlar BÖTE mezunu ilave tazminat alamaz.
BU TAZMİNAT KİMLERE VERİLİYOR?
İlave eğitim ve öğretim tazminatını alabilmek için,
1- V sayılı cetvelde tam ismi yazılan okullarda çalışıyor olmak, (halk eğitim merkezi bu cetvelde var)
2- V sayılı cetveldeki okullara atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atanmış olmak,
3- Aşağıdaki a, b, c, d ve f bentlerindeki atandığı branşta çalışıyor olmak, (Aşağıdaki bentlere bakınız.)
gerekmektedir.
bu üç şartın tutması gerekir. BÖTE mezunu atölye öğretmeni olmadığı için alamaz.
Eğer alıyorsa da (hatalı uygulama) maaş karşılığı 20 saat olmalıdır.

halk-egitim-ogretmenleri-f247/bote-mezunlarinin-ek-tazminat-alabilecegine-dair-t152178.html

Arkadaşlar burada dayanakları ile açıklama yapmıştım. Okunmasında fayda var. Alamaz diyen arkadaşlar alamayacağına dair dayanakları nedir? Bunları neye göre söylüyor anlamak mümkün değil.

Konuyu açan arkadaşıma not: Sevgili hocam; "fiilen öğretmenlik yapanlara" ifadesi ilgili maddede (657 sayılı kanunun 152. Maddesinde) geçtiği için bunu sana söylemişler. İdareciler ders girmesi halinde bu ilave tazminatı alabilirler. Ben olsam derse girer 120-135 (tam hatırımda değil) arasındaki bu tazminatı alırdım.

Merhaba Arkadaşlar;
ilgili yönetmelik hangisi ve kaç numaralı maddeden faydalanıyoruz. Ben de aynı durumdayım ve kurum idaresi dilekçe ile başvurmamı istiyor ve dilekçede iligili yönetmeliği belirtip maddeye atıfta bulunmam lazım. Teşekkürler.

BÖTE mezunuyum.

Hocam bir önceki mesajda link verdik. Ayrıntılı bir şekilde anlatılmış bir konu var. Onun içerisinde yönetmelik ve kanun maddeler var.

KAMANLIM' Alıntı:
Arkadaşlar BÖTE mezunu ilave tazminat alamaz.
BU TAZMİNAT KİMLERE VERİLİYOR?
İlave eğitim ve öğretim tazminatını alabilmek için,
1- V sayılı cetvelde tam ismi yazılan okullarda çalışıyor olmak, (halk eğitim merkezi bu cetvelde var)
2- V sayılı cetveldeki okullara atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atanmış olmak,
3- Aşağıdaki a, b, c, d ve f bentlerindeki atandığı branşta çalışıyor olmak, (Aşağıdaki bentlere bakınız.)
gerekmektedir.
bu üç şartın tutması gerekir. BÖTE mezunu atölye öğretmeni olmadığı için alamaz.
Eğer alıyorsa da (hatalı uygulama) maaş karşılığı 20 saat olmalıdır.

Yani Ben V numaralı cetvelde yer alan okullardan birine Eğitim Öğretim Hizmeti Sınıfında Öğretmen kadrosuyla meslek dersi sayılan Bilişim Teknolojileri alanına atanmış ve Fiili olarak derse giren biri olarak neden alamıyorum?

II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.

a) Bilgisayar, bilgisayar bakımı ve onarımı-işletme, elektrik, elektronik, elektro mekanik taşıyıcılar (asansör), gemicilik, gemi elektroniği ve haberleşme, gemi makineleri, güverte-güverte avlama, makine, iş makineleri, döküm-izabe, metalişleri, model, motor, tesviye, telekomünikasyon, tekstil dokuma, tekstil boya-baskı desen, tekstil iplikçilik-iplik, tekstil kalite kontrol, tekstil örme, endüstriyel elektronik, mikroteknoloji, radyo televizyon;
-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 15
-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 10

Halk Eğitim de Kadroluyum. BÖTE mezunuyum 2012 Mayıs - 2016 Haziran arasında almışım. Sonra bi yanlışlık olduğunu düşünüp kestiler ve hatta geriye dönük ödemem için ödeme yazısı çıkardılar. Önce itiraz ettim red cevabı gelince MAhkemeye verdim 9. ayda inşallah 1-2 ay içinde artık sonuç çıkınca burada mahkeme kararıyla beraber yayınlıyacağım.
Araştırdım dediğin maddelerden 2 maddede atölye, laboratuvar VEYA "Meslek Dersi" öğretmeni diyor 3. madde de belirttiğin A bendin de de ilk olarak Zaten Bilişim Teknolojileri dersi var.

metinunal81' Alıntı:
http://www.bilgisayarbilisim.net/halk-egitim-ogretmenleri-f247/bote-mezunlarinin-ek-tazminat-alabilecegine-dair-t152178.html

Arkadaşlar burada dayanakları ile açıklama yapmıştım. Okunmasında fayda var. Alamaz diyen arkadaşlar alamayacağına dair dayanakları nedir? Bunları neye göre söylüyor anlamak mümkün değil.

Konuyu açan arkadaşıma not: Sevgili hocam; "fiilen öğretmenlik yapanlara" ifadesi ilgili maddede (657 sayılı kanunun 152. Maddesinde) geçtiği için bunu sana söylemişler. İdareciler ders girmesi halinde bu ilave tazminatı alabilirler. Ben olsam derse girer 120-135 (tam hatırımda değil) arasındaki bu tazminatı alırdım.

Öncelikle yazdıklarınız için teşekkürler Hocam.Bir sorum olacak müsaadenizle.Ben Halk Eğitim Merkezinde çalışıyorum.Fakat küçük ilçe olduğu için kursa öğrenci bulamıyorum.Dolayısıyla kurs açamıyorum.Bunun sonucu olarak da imam hatipte görevlendirme ile çalışıyorum.Halk Eğitim Merkezinde derse girmediğim halde bu tazminatı alabilir miyim?Yoksa illaki derse mi girmem gerekiyor?

uxur' Alıntı:
Bende senin gibi alamam diye biliyordum ve 2 sene almadım. Şimdi öğretmen alabiliyorsa bende hayli hayli alabilirim heralde :D Anlamadığım meslek lisesindeki yöneticiler almıyor mu illa derse girmesi mi gerekiyor? Bu arada ortaokulda almaman lazım galiba hocam sonra sorun çıkmasın sana :)
hocam meslek liselerindeki idareciler 6 saat zorunlu maaş karşılığı derse girer ve bu yüzden de derse girdiği için alır. hem'de durum nedir bilmiyorum. derse girme zorunluluğunuz yoksa veya fiilen derse girmiyorsanız alamıyor olabilirsiniz. yani meslek liselerindeki idareciler (meslek branşında olanlar) derse girdikleri için alıyorlar.

Geri