HDD yerine SDD?

Kodla Büyü

eridim

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Re: (Laptop) HDD yerine SDD?

hdd'nin yerine değil de , dvd sürücüyü çıkartıp o boşluğa bir aparat ile ssd takılabilir. google da aratip daha fazla bilgi alabilirsin

ssd diskler 2.5' lik hdd lerden daha küçük olabilir ama daha büyük değil : büyük ihtimalle hdd yerinde aparatla vya aparatsiz takılıyordur. ancak tek başına sdd takmak yeterli olurmu? toplama bilgisayar alırken 120 gb lik sata 3 200 tl aldım. eğer daha yüksek kapasite alınırsa fiyatlar kat kat artıyor. bu nedenle dizüstü ile isim olmaz

çok basit hdd çıkarılır, sdd takılır ve tekrar sistem kurulur...

başlıktan sonra baktım nette birşey bulamadım şimdilik. 150 civarına 60 Gb veya 120 GB bir ssd ile hız arttırımı sağlayabiliyoruz. benim de kafama yattı bu iş.

piyasada sata2 ssd ler var mi? çoğu dizustu lerin anakartlari sata2 dir. sata2 li anakarta sata3 ssd takilabilir mi?

SATA 3.0 SSD'inizi SATA 2 destekli dizüstü bilgisayarınıza takabilirsiniz elbette. Ben şu an DVD sürücümü söküp normal HDD taktım, HDD yerine de SSD taktım. Gerçekten çok farkediyor. Yalnız DVD sürücü aparatı alırken dikkat edin. Her dizüstü bilgisayara oturmayabiliyor. Misal ben bayağı eğip büktüm, kapak dahi oturmadı ama şu an bir şekilde monte ettim. 64 GB SSD ( Windows 8 ) + 750 GB HDD ile bilgisayarımı kullanıyorum. Tek eksi yanı dediğim gibi parça tam oturmayabiliyor ve uğraştırıyor (AKASA N.STOR)

hep ayrı bir aparata ihtiyaç duyar diye düşünmüştüm yanılmışım :) alıp takıyorsun bu kadar basitmiş. (sata) :D

Bu arada aparat kullanacaklara bir hatırlatma. AKASA N.STOR SATA 2 destekliyor yani SATA 3 disk taksanız dahi 300MB/sn hızda çalışır 600MB/sn hızda değil. O yüzden dizüstününüz 3.0 destekliyorsa SSD'yi dizüstüne, HDD'yi de aparata takmanz daha yerinde olacaktır.

Re: HDD yerine SDD? + Harddiskimde mi sorun var?

kolsy gelsin .. 240 gb ssd bakıyordum.. netbook'a 120 az gelir hocam..

SSD oldukça iyi sonuçlar veriyor tavsiye ederim.

Vatan bilgisayardan yeni aldığım asus dizüstü bilgisayara hemen orada aldığım Ocz nin Sata 3 destekli 60 GB SSD sini taktırdım. Laptobun sabit diskini de oradan aldığım usb disk kutusuna monte ettim.Zaten harici bir diske ihtiyacım vardı. Yalnız garantide sorun yaşamamak için bilgisayardan çıkardığım diskin C sini silmedim. Verilerimi D ye yedekledim.

İ3 işlemcili 4GB ramli bilgisayarım full program kurulu 17 saniyede açılıyor. Çıplak kurulumda 12 sn de açılıyordu. İ7 işlemcili kullandığım laptoplarda bendeki hız yok. Dosya kopyalama, photoshop ve flash dosyalarını açmada SSD disk farkı kendini gösteriyor. İşlemciye yatırım yapmaktansa SSD takmak daha mantıklı bence.

benzer sorun bende vardı ama ben bir dosy akopyalarken oluyorsu hdd ışığı sürekli yanıyor ve ne olduğunu hiç analayamıyordum sanırım bu sorun bellek le alakalı diy edüşünüyorum . başka bir tarayıcı kullan yada sistemi çalışır en yakın tarih egeri yükle benim ki kendi kendine düzeldi bi işlem yapmadım. bazen güncellemelerde sağlıklı oluyor

Geri