HDD Sorunu

Kodla Büyü

kerox

Seçkin Üye
Seçkin Üye
dünya bankası 1. faz bilgisayarlar beko monitör koç sistemin. hddd ye bir şey oldu

nasıl bir şeymi.. setup ta görüyo bilgisayarım özellklerde görüyo ama yönetten biçimlendirmem izin vermyo. 98 disketi ile açtım format fdisk işe yaramadı hatta ilgisi yok fdisk/mbr yaptım gene banamısın demedi işlem yapılıyo gösteriyo ama işletim sistemi kuaramıyorum yardımcı olursanız sevinirim....

başka formatlama yada biçimlendirme yöntemleri yokmu herşeye her öneriye açığım

bence

arkadasım bence hardiski sokup baska bir bilgisayarda formatlamayı dene. daha kolay bir cozum.

arkadaşım cmd dene kod satırında bir dene :cd rom dan 98 copy yap ile md ile yeni dizine at 98 o şekilde kur

Hocam harddiskin jumperlarını bir inceleyin. Bazı eski model hdd lerde kapasite limiti ile ilgili bir jumper yararı var. Bir defa başıma gelmişti hardiske ne yapsam Xp yüklnemiyordu jumperlarını incelediğimde 2GB limit gibi bir değere getirilmişti 20GB lık hdd 2GB kadr kullanılabiliyordu. benden önce birisi bilerek veya bilmeyerek o ayara getirmişti. Jumperı normal ayara getirerek yükleyebilmiştim.
IDE kablolarını, hdd nin IDE pinlerini ve anakarttaki kanalları da gözden geçirmenizde fayda var.
Başka bir format yolu olarak da makinaya yüklenen Linux işletim sistemi CD lerinden birisi ile harddiski EXT3 dosya sisteminde formatlamayı deneyin. Pardusun kurulan versiyon CDlerinden birisi ile kolayca yapabilirsiniz. Tüm arayüzü Türkçe. EXT3 formattan sonra tekrar FDISK atmayı deneyin.
Başka bir makinaya takarak bçimlendirmeyi denediğinizde de olmuyorsa hdd ömrünü tamamlamışa benziyor.

hdd

Arkadaşım işletim sistemi cdlerin sağlam mı? Kurulumda hata veriyorsa başka cd ile dene.

başka formatlama biçimi low formattır. fabrika ayarlarına döndürür. hardiskin üretici sitesinde bulabilirsiniz.

Fabrika formatı

Fabrika formatını dene maxtor firmasının bi programı var. bi ara benim harddıste benzer sorunlar olmuştu program benim harddıski yeni gibi yaptı. 250 gb harddısk 12 saat sürüyor harddıskın yanma tehlikesi varmış. nette programı ve açıklamasını bulabilirsin.

Hocam hdd gormuyosa pc.ler ile gelen sata disketi olması lazım . boot esnasında F6 tusuna basarak diskinizi o disket sayesinde tanıtabilirsiniz. Aslında kolay bir işlem ama disket lazım. insaallah kurukum paketinizin içinde o disket çıkmıştırr. çıkmamışsa aynı özellikteki başka bir pc. den disket olusturabilirsiniz. kolay gelsin.

dediklerinizn hemne hepsini denemiştim ama işim olmadı neyse genede önerileriniz için teşekkürler bilgilerim tazelenmiş oldu..... bende onları kaldırdım zaten teslim edecez onları maliyeyeye en sonunda idareyi ikna ettim....

1Tb harici hard diskin kapasitesi 930 Gb görünüyorya o kapasite yazan yerdeki rakamı 1000 Gb olarak gösterme yönetemini bilen var mı?

Geri