Hazirlik Sinifi Icin Pilot Okullarda Dersimizin Durumu Nedir?

Kodla Büyü

akdenizkanki

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Geçenlerde bir haber sitesinde 620 okulda 5. Sınıflarda hazırlık sınıfı için pilot uygulama yapıldığını 15 saat ingilizce dersinin olacağını. Buna ek olarak türkçe dersinden bahsetti. Diğer derslerden hiç bahsetmemisti. Peki bizim dersimiz durumu nedir? Pilot okullarda hangi dersler 5. Sınıflarda var hangisi yok? Bu okullarda çalışan arkadaşlar bilgilendirme yaparlarsa sevinirim

Toplantıda şimdi öğrendim. Dersimiz 5. Sınıflarda seçmeli olacak. Bizdeki planlama ile 4 saat seçmeli dersler için ayrılmış. Yani beden eğitimi, resim, müzik ve bilişim için toplam 4 saat var. Bize verilen dersinize karismayacagiz sözü boşa çıktı yani.

Toplantıda şimdi öğrendim. Dersimiz 5. Sınıflarda seçmeli olacak. Bizdeki planlama ile 4 saat seçmeli dersler için ayrılmış. Yani beden eğitimi, resim, müzik ve bilişim için toplam 4 saat var. Bize verilen dersinize karismayacagiz sözü boşa çıktı yani.
Umarım tüm hazırlık sınıflarında seçmeli ders ayirirlar bari dersimizi belki idarenin seçmesini sağlayabiliriz

O zaman bu uygulama ile 2 öğretmenin olduğu okullarda 1 bt öğretmeni norm fazlası olacak nerdeyse. Durum bizim normları cidden kötü etkileyecek

Arkadaşlar benim okulum 3 yıl önce hazırlık sınıfı açtı 5.sınıf. Tamamen aynı dedikleri gibi 15 saat İngilizce gördü çocuklar. Beden eğitimi mutlaka istiyor hem idare hem öğrenci hem veli. Müdürüm sağolsun çok uğraştı herkesle konuştu bilişimi de hazırlık sınıfında verilmesi için. Hatta ders saatleri artsın 8 saat olsun bile dendi ama e-okul kabul etmiyor. İmkansız. Yapılamıyor

Hocam 5. Sınıflarda ders seçmeli olarak seçilemezki! İlköğretim Kurumları (İlkokul-Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesine göre 5 ve 6. sınıflarda sadece zorunlu ders vardır seçmeli ders yoktur, 7 ve 8. sınıflarda sadece seçmeli ders vardır.

5. Sınıflarda yapılan Hazırlık Sınıfı uygulaması ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR madde 7 de belirtilmiştir.
Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (20 ders saati) ile en az dört (4) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak onsekiz (18) ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenleri kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.

Son düzenleme:
Ayrıca İmam Hatip Ortaokullarında dikkatten kaçan bir durum daha var. Sadece 5. Sınıflar için değil 5.,6.,7 .sınıflar için dil sınıfı uygulaması var.

İmam Hatip Ortaokulu Haftalık Ders Çizelgesi "ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR" kısmında MADDE 4'te
5, 6 ve 7. sınıflarda, Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, din kültürü ve ahlak
bilgisi, yabancı dil, Kur’an-ı Kerim, Arapça, Hz. Muhammed’in hayatı ve temel dinî bilgiler
derslerini (29 ders saati) almak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı
ve zorunlu ders saatine ilave olarak haftada 7 ders saatine kadar yabancı dil veya Kur’an-ı
Kerim dersi verilebilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazırbulunuşluk düzeyleri
dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil
ve Kur’an-ı Kerim dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenler
kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.
Ayrıca, yabancı uyruklu öğrenciler için açılan 5, 6 ve 7. sınıflarda ise 7 ders saatine kadar
ilave Türkçe dersi verilebilir. Bu derste öğrencilerin hazırbulunuşluluk düzeyleri dikkate
alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan Türkçe dersi
öğretim programına dayalı olarak dersin zümre öğretmenler kurulunca hazırlanan öğretim
programı uygulanabilir.

Son düzenleme:
Bu iş böyle olmaz ya 1 adım ileri 2 adım geri. En son dersleri toptan kaldıracaklar. İnanın bu branşın hiç bir geleceği yok.Bir öğretmen dersinin kaldırılması korkusu yaşar mı ? Bu böyle devam etmez.

Hazırlık yalan tüm dersler aynı şekilde aynı saat kadar devam edecek , sadece bilişimi yok ediyorlar. Şu dersi toptan kaldırsalarda bizde önümüzü görsek bu nedir ya.

Hocam 5. Sınıflarda ders seçmeli olarak seçilemezki! İlköğretim Kurumları (İlkokul-Ortaokul) Haftalık Ders Çizelgesine göre 5 ve 6. sınıflarda sadece zorunlu ders vardır seçmeli ders yoktur, 7 ve 8. sınıflarda sadece seçmeli ders vardır.

5. Sınıflarda yapılan Hazırlık Sınıfı uygulaması ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR madde 7 de belirtilmiştir.
Beşinci sınıfta Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri (20 ders saati) ile en az dört (4) ders saatlik seçmeli dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak onsekiz (18) ders saatine kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilir. Bu uygulamayı yapan okullarda, öğrencilerin hazır bulunuşluk düzeyleri dikkate alınarak Talim ve Terbiye Kurulunca kabul edilmiş ve uygulanmakta olan yabancı dil dersi öğretim programlarına dayalı olarak dersin zümre öğretmenleri kurulunca hazırlanan öğretim programları uygulanabilir.

Benim konuşmalardan anladığım şu. Kalan 4 saat seçmeli dersi öğrenci beden eğitimi, bilişim tek., resim ve müzik seçebilir. Buna göre diğer derslerde normalde 5. sınıflarda zorunlu ama seçmeli yapılıyor. Zaten seçilse ne olur en fazla 1 şube açılır.

5. Sınıflarda hazırlık sınıfı olursa dersimiz seçmeli olarak seçilemiyor çünkü haftalık ders cizelgesinde dersimiz sadece zorunlu kısımda yer alıyor diğer dersler seçmeli de de yer aldığından seçilebilir. Bu sene ders ve norm durumu sadece pilot okullar etkilenir ancak seneye yada en geç 2019a tüm okullarda 5. Sınıflar hazırlık sınıfı olacağı için tüm ortaokullardaki ders ve normu etkiler.

2016-2017 eğt.öğrt yılında bizim okulda 5.sınıflar hazırlıktı ve dersimiz yoktu arkadaşlar bu yıl da yok... Seçmeli zaten yok... :( :( :(

15 saat İngilizce
6 saat Türkçe
4 Saat Matematik
3 Saat Fen Bilimleri
3 Saat Sosyal Bilgiler
2 Saat Din Kültürü
2 Saat seçmeli bir ders (Çocuklar biraz kafa dağıtsın diye seçmeli spor) Ne resim, ne müzik, ne beden eğitimi, ne bilişim hiçbir şey yok...
Toplamda 35 ders...

Bu projenin hayata geçeceğini pek düşünmüyorum bizim okulda bu proje olsa bizim okula 3 ingilizceci lazım turkiye geneli 30~40 000 ogretmen ihtiyacı çıkar bunun yanında bir sürü ogretmen norn fazlası olur acaba bunlar hesaplandı mi yada brans degisikligiyle bizi ingilizceci felan mi yaparlar

Hesaplı planlı giden bir şey var mı ki? Okulun açılacağı gün TEOG kalktı denildi, daha ne olacağı belli bile değil. 36 hafta okul var, 40 ünite koymuşlar hazırlığa.. Tekrar yapmadan pekiştirmeden herkes hızla gider, müfredat yetiştirmek için.. Sonra olmuyor bu iş derler. İki sene sürmeden Sil baştan başka bir sistem vs... Halbuki eğitim sistemi diyoruz, bunun bir sistemi olmalı... her gün yap boz, böyle gitmez...

Geri