Harici harddiskim düştü bozuldu, tecrübesi olan var mı?

Kodla Büyü

regulus11

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Seagate 2Tb 3,5" harici harddiskim 30-40 cm'den yere düştü. Bilgisayara taktığımda bazen görüyor bazen görmüyor. Görse bile verileri okumuyor.
Hiren's boot ve linux denedim bu ortamlarda görse de "okunamadı" hatası veriyor. Anlaşılan verileri kurtarmak için yazılımlar işe yaramayacak.
Böyle bir durumu yaşayan var mı ? Neler yapabilirim? Veri kurtarma firmaları yüksek ücretler isteyecek malum.
Acaba diyorum aynı marka model harici HDD alıp bozulan parçayı (motor, okuma kafası ) değiştirmek gibi bir çözüm düşünülebilir mi? herhangi bir teknik servis bu işi yapabilir mi ne dersiniz?

Düşmeden sonraki ilk 2-3 denemede verileri okumaya çalıştıktan sonra kendisini kapatmıştı. Daha sonrakilerde kendisini kapatmadı motoru çalışıyordu fakat okumayı gösteren mavi ışığı yanmıyordu. Hirens boot ve linuxle yaptığım denemelerde ise okumaya çalıştığından mavi ışığı yanıyor. bu denemeleri diske zarar verme ihtimalinden dolayı çok fazla yapmadım.

kutuyu açıp satadan bağlamayı denediniz mi veya farklı kutuda? sorun disklerde değilse diskleri aynı model harddiske çok dikkatli şekilde takarak çözebilirsiniz.

bende de olmuştu araştırdım biraz pahalı ama yapılabiliyormuş. malum havasız ortam özel iş felan... yaptıracağım daha durur öyle..

Phascolarctos cinereus' Alıntı:
kutuyu açıp satadan bağlamayı denediniz mi veya farklı kutuda? sorun disklerde değilse diskleri aynı model harddiske çok dikkatli şekilde takarak çözebilirsiniz.
kutuyu açmadım, kutu içinde sata girişi olduğunu mu söylüyorsunuz bu kısmı tam anlamadım. Harici HDD olduğunu yeniden belirteyim. Disklerde sorun olduğunu düşünmüyorum. okumada sıkıntı var. Hal böyleyken farklı bir girişten bağlamanın faydası olmaz diye düşünüyorum.
En çok merak ettiğim şey aynı HDD den aldığımda bozuk HDD deki diskleri okutmayı başarabilir miyiz? Bu işlem için profesyonel eller mi gerekir?

06Davut' Alıntı:
bende de olmuştu araştırdım biraz pahalı ama yapılabiliyormuş. malum havasız ortam özel iş felan... yaptıracağım daha durur öyle..
Forumları araştırmaya devam ediyorum bir yandan. Havasız ortam gerektiği felan sanki veri kurtarma firmalarının uydurması gibi geliyor. bilemiyorum tabii..

regulus11' Alıntı:
Phascolarctos cinereus' Alıntı:
kutuyu açmadım, kutu içinde sata girişi olduğunu mu söylüyorsunuz bu kısmı tam anlamadım. Harici HDD olduğunu yeniden belirteyim. Disklerde sorun olduğunu düşünmüyorum. okumada sıkıntı var. Hal böyleyken farklı bir girişten bağlamanın faydası olmaz diye düşünüyorum.
En çok merak ettiğim şey aynı HDD den aldığımda bozuk HDD deki diskleri okutmayı başarabilir miyiz? Bu işlem için profesyonel eller mi gerekir?

Hocam o aslında bir SATA disktir. Arkadaşın bahsettiği kutu da aslında dönüştürücü görevini gören USB to SATA mevzusu. Yani kutunun bir şekilde açılmasını sağlayın öncelikle. Mutlaka ya çentikleri vardır ya vidası vardır.

Sonrasında içerisinden SATA diski dönüştürücüden çıkartıp normal bir masaüstü bilgisayara takıp deneyin. Eğer masaüstü bilgisayarda da verileri bu bahsettiğiniz şekilde kesintili bir şekilde okutuyorsanız diskinizde problem vardır. Ama zaten masaüstünde düzgün okuyabilirsanız, bir dönüştürücü alıp sorunu halledebilirsiniz. Kolay gelsin.

Ben de aldiktan alti ay sonra kablosu takiluyken dusurdum sonra servisi aradim garanti kapsami disinda para aliriz bir de verilerinizi kurtarmak icin para aliriz dediler bn de gozumu kararttim kutuyu actim icinde bildigimiz harddisk bir de sata girisini usb ye ceviren aparat cikti. Harddiski bilgisayara taktim veriler saglam gittigidiyordan 20 tl ye bir harddisk kutusu aldim icine taktim harddiski simdi yine oldu sana tasinabilir harddisk.;)

harici harddiskler 2.5 inch lik sata harddiskleri usb çıkışa çeviren bir devre içerirler. Zaten kutusunun içinde bir notebook harddiski ve bu çevirici vardır.
Belki o devre zarar görmüş olabilir. Arkadaşın bahsettiği bu. Yani umarım hdd zarar görmemiştir.Bu denemeleri yapmazsan tespit edemezsin bence.
iki fotoğraf veriyorum.ilkinde benim harici hdd kutu içeriği
ikincisi her türlü hdd i usb ye çeviren adaptörün

bence her ihtimalde sen o kutuyu açmalısın hatta kırabilirsin bile zaten boş kutu satılıyor. eğer tırnaklı bir yapısı varsa ne mutlu düz tornavida ile az kurcuklayarak açabilirsin.benimki öyleydi ve kolay açıldı:)

ikinci fotoğraftaki ise her zaman sana lazım olacak bir adaptör bence satın almalısın
bu adaptör sayesinde harici yöntem ile yani dışarıdan her türlü hdd bilgisayarına harici hdd olarak bağlayabiliyorsun
veri kurtarma olaylarında süper iş görüyor
sana hepsiburada.com linki veriyorum istersen satın al http://www.hepsiburada.com/dark-sata-us ... p-BS200003

önce kutuyu aç hdd ulaş , sonra bu adaptörle hdd bağla ve kontrol et.hatta laptop a bağla veri yedekle ve low level format at eğer zarar görmüş olabilir diyorsan tabi

Ekli dosyalar

• DSC_0052.JPG
    DSC_0052.JPG
    143.4 KB · Görüntüleme: 889
  • DSC_0053.JPG
    DSC_0053.JPG
    195.6 KB · Görüntüleme: 884
Harddiski acarak satadan masaustu pcye baglayip verilere ulasmaya calistik fakat harddiski tanimasina ragmen verilere ulasamadik. veri kurtarma firmasina gosterdim buyuk olasilikla okuma kafasi arizalanmis dedi. 1,5 TB veri icin 1000 tl fiyat verdi en son 850 olur dedi. o kadar vermek istemediğim icin HDDyi alip baska caresine bakmak istedim. Belki daha ucuza getirebilecegimiz basit bir ariza olmasi ihtimaline karsi incemesi icin firmaya biraktik HDDyi.
HDD icinde fiziksel ariza oldugu kesinlestigine gore halen cevabini aradigim soru şu; ayni marka model HDD alsam saglam bir HDD cikararak verileri kurtarabilir miyim?

hocam oncelikle gecmis olsun..
0505 403 3580 mikail bey ile bir gorus derim. hardisk konusunda uzman

Geri