Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Harddiskimin 120 GB ını göremiyorum?

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında ayme34 tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. ayme34

  ayme34 Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  44
  Beğeni:
  0
  250 GB lık yeni bir harddisk aldım. Ona fdsik yaptım. Tek bölüm yaptım. MB cinsinden uzun rakamlar yazdığı için burada harddiskimin kapasitesine dikkat etmedim. Sonra WinXP kurulum CD si ile harddiskimi bölümlendirdim. C bölümü için bilgisayar 8 GB a yakın bir rakam gösteriyordu. Diğer bölüm için önerilen en yüksek rakam yazıyordu. Ben bölümlendirirken önerdiği miktarı kapasite olarak seçtim ve XP yi kurdum. Kurulumdan sonra Bilgisayarımda c: ve E: sürücüleri oluştu. C: sağ tıklayıp özelliklerden baktığımda 8 GB görünüyor. E: biçimlendiriken kapasite 120 GB görünüyorduBiçimlendirmeyi de tamamladım. Peki benim harddiskimin devamı nerede? 250 GB lik harddiskimin devamını göremiyorum. Ben mi bir yerde hata yaptım. Harddiskimin tamamını görmek için ne yapmam gerekiyor?.(Bu arada neden E sürücüsü yerine D: sürücüsü oluşmadı anlayamadım. Başka bligisayarlarda harddisk C: ve D: olaraka görünüyor du. Neden? Bu durumu düzelteilir miyim)
   
 2. leaderone

  leaderone Site Gezgini

  Kayıt:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  33
  Beğeni:
  0
  Masaüsütünde bilgisayarımaın üzerine gel sağ tuş yap, yönet de arkasından Bilgisayar yönetimi konsolu karşına çıkacak oradanda altta disk yönetimi var. disk yönetimine tıkladığın zaman hardiskin bütün bölümlerini görme hkkına sahip olacaksın. C (system) dışındaki bütün diskin bölümlerini buradan yeniden düzenleyebilirisin. C yi yeniden düzenlemek için ise XP Cd si ile yeniden en başa dönüp yeni kurulumdan yoluna devam edeceksin
   
 3. ibrahimes

  ibrahimes Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Haziran 2007
  Mesajlar:
  103
  Beğeni:
  1
  Hocam öncelikle bunun iki sebebi olabilir;

  1- Anakartınız biraz eski tip ise (2001 ve öncesi) 160 Gb ve fazlasını göremeyebilir. Bunun için anakartınızın bios sitesine girip bios güncelemenizin olup olmadığını kontrol edin.

  2- Anakartınız daha yeniyse sorun çözümü için Başlat > Çalıştır > Diskmgmt.msc > Enter

  [​IMG]

  Bu ekrandaki alanları kontrol edin. Bölünmemiş olarak görülen bi alan varsa sağ tuşla o bölüme tıklayarak, Biçimlendir seçeneği ile istediğiniz özelliklerde (Ntfs- Fat32) biçimlendirebilirsiniz.

  Umarım sorununuz çözülür ... Kolay gelsin :wink:
   
 4. özygt

  özygt Site Gezgini

  Kayıt:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  89
  Beğeni:
  0
  Arkadaşım kurduğun xp cd si büyk bir ihtimalle sp2 li değil bu yüzden göremiyorsun.Sp2 li bir Xp kur hardiskinin tamamını göreceksin
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal