Harddiskimin 120 GB ını göremiyorum?

Kodla Büyü

ayme34

Site Gezgini
250 GB lık yeni bir harddisk aldım. Ona fdsik yaptım. Tek bölüm yaptım. MB cinsinden uzun rakamlar yazdığı için burada harddiskimin kapasitesine dikkat etmedim. Sonra WinXP kurulum CD si ile harddiskimi bölümlendirdim. C bölümü için bilgisayar 8 GB a yakın bir rakam gösteriyordu. Diğer bölüm için önerilen en yüksek rakam yazıyordu. Ben bölümlendirirken önerdiği miktarı kapasite olarak seçtim ve XP yi kurdum. Kurulumdan sonra Bilgisayarımda c: ve E: sürücüleri oluştu. C: sağ tıklayıp özelliklerden baktığımda 8 GB görünüyor. E: biçimlendiriken kapasite 120 GB görünüyorduBiçimlendirmeyi de tamamladım. Peki benim harddiskimin devamı nerede? 250 GB lik harddiskimin devamını göremiyorum. Ben mi bir yerde hata yaptım. Harddiskimin tamamını görmek için ne yapmam gerekiyor?.(Bu arada neden E sürücüsü yerine D: sürücüsü oluşmadı anlayamadım. Başka bligisayarlarda harddisk C: ve D: olaraka görünüyor du. Neden? Bu durumu düzelteilir miyim)

Masaüsütünde bilgisayarımaın üzerine gel sağ tuş yap, yönet de arkasından Bilgisayar yönetimi konsolu karşına çıkacak oradanda altta disk yönetimi var. disk yönetimine tıkladığın zaman hardiskin bütün bölümlerini görme hkkına sahip olacaksın. C (system) dışındaki bütün diskin bölümlerini buradan yeniden düzenleyebilirisin. C yi yeniden düzenlemek için ise XP Cd si ile yeniden en başa dönüp yeni kurulumdan yoluna devam edeceksin

Hocam öncelikle bunun iki sebebi olabilir;

1- Anakartınız biraz eski tip ise (2001 ve öncesi) 160 Gb ve fazlasını göremeyebilir. Bunun için anakartınızın bios sitesine girip bios güncelemenizin olup olmadığını kontrol edin.

2- Anakartınız daha yeniyse sorun çözümü için Başlat > Çalıştır > Diskmgmt.msc > Enter

diskmgmtmsczx4.jpg

Bu ekrandaki alanları kontrol edin. Bölünmemiş olarak görülen bi alan varsa sağ tuşla o bölüme tıklayarak, Biçimlendir seçeneği ile istediğiniz özelliklerde (Ntfs- Fat32) biçimlendirebilirsiniz.

Umarım sorununuz çözülür ... Kolay gelsin :wink:

Arkadaşım kurduğun xp cd si büyk bir ihtimalle sp2 li değil bu yüzden göremiyorsun.Sp2 li bir Xp kur hardiskinin tamamını göreceksin

Geri