Harddiskimi tanıtamıyorum

Kodla Büyü

ayme34

Site Gezgini
Yeni bir harddisk aldım. Bilgisayarıma bağladım. Açılışta harddiskimin adını master olarak gördüm. Sistem disketi ile bilgisayarı açtım. A: olarak açtı. Ama ne C: var ortada ne de D: Nasıl olacak da bu harddiskle bilgisayarımı tanıştıracağım?

ayme34 kardeşim,
BIOS'tan hiç baktın mı, harddiski görüyor mu diye?
senin sistem disketi dediğin başlangıç disketi sadece FAT ile biçimlendirilmiş harddiskleri görüyor ve senin yeni harddiskin de NTFS ile biçimlendirilmiş olabilir. o yüzden başlangıç disketinde harddiskini görememen doğal olabilir.

BOGRT
Arkadaşım sanırım ayme34 yeni aldığını söylediğinde NTFS olarak bicimlendirilmiş HDD satmamışlardır.
XP CD si ile acarsanız görebilir. Ama

Öncelikle HDD nin Jumper ayarları doğru mu?
HDD tek başına bir İDE kablosuna bağllı mı?
Tek başına bağlı ise kabloda bir sorun olabilir.
bunlarda bir sorun yoksa
HDD sorunlu olabilir.
başka bir makinede görüyor mu ikinci olarak
görüyorsa
Anakartta bir sorun olabilir.
yetkili servise başvurunuz.

hocam yeni aldıgın HDD yi dostan acarak göremezsin. dos işletim sisteminde açtıgında

a:\>fdisk
enter

komutu ile fdiske girersin ordan bölüm olusturur ve olusturudugun bölümlere C D E gibi mantıksal sürüler oluşturursun sonra da yine dos kullacaksan

format c:
format d:
format e:
...
şeklinde mantıksal sürücüleri biçimlendirirsin daha sonra kullanırısn.

ama artık windows xp nin kurulumuna fdiskte yapabilecegin özellikler gömülü vaziyette.

xp kurulumunun basında (mavi ekranalrda) HDD yi gördügünde ordan bölüm olustur diyerek istedigin kadar (c,d,e...) bölüm olusturaiblirsin. ve bu olusturudugun bölümleri direk arkasından gleen ekranda biçimlendirebilirsin.

Hacker hocam tanıdığım en iyi bilgisayarcısınız diyebilirim. Her konuda en iyi açıklamayı siz getiriyorsunuz.

Teşekkür etmeliyiz.
Site yöneticilerimiz ve arkadaşlarımız harikalar.
çok
çok
teşekkürler

Geri