Hangi programlama dilini anlatmalıyım

Kodla Büyü

escape

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar 7. ve 8. sınıf öğrencilerim yazlım kulübü kurmak istiyorlar ve bir programlama dili öğrenme istiyorlar sizce onlara en uygun programlama dili ne olur? Bu arada Scratch istemiyorlar? Biraz daha böyle pascal tarzı sadece kod yazacağımız dil istiyorlar. Önerilerinizi bekliyorum...

Daha önceden kodlamaya dair bir ön öğrenmeleri var mı? Scratch ya da code.org öncelikle kodlamanın mantığını sağlama açısından gerekli. Sonrasında diğerlerine geçilebilir.

görsellik yok ama en basit qbasic öğrenirler, düz ingilizce konuşur gibi program yazarlar. yapılabilecek uygulama da çok fazla var. En çok da yapay zeka gibi ( önceden karabasan diye bir program vardı onun gibi ) karşılıklı konuşma programı yapmaya, geometrik şekiller çizmeye ve sayı tahmin gibi basit oyunlar yapmaya bayılıyorlar.

Small Basic tavsiye ederim. Ben 2-3 yıldır 6. sınıflarda 2. dönem işliyorum. Scratch'tan sonra çocuklar gerçek bir dille tanışmanın mutluluğunu yaşıyorlar.

Word programi en uygunu
Hareket eden nesneler
Farkli renklere burunen kelimeler
Buyuyup kuculen yazilar
Verilen sayi kadar goruntulen tavsanlar
Daha nicesi

JavaScript öğretebilirsiniz. Tarayıcı konsolunda çalışırlar. Her yerde rahatlıkla uygulayabilirler. Uygulama için tarayıcı yeterli olmuş olur.

Piyasada java önde, mobil programlamaya merak salan öğrenci muhakkak çıkar.

Geri