Hangi Kitabı Okuyoruz?

Kodla Büyü
Forumda kitap hakkında yorumların bulunduğu başka bir başlık var mı? Yoksa burada kısa da olsa bir yorum faydalı olur bence. Bu arada mmercan hocam hafta da bir kitap okuyorsunuz herhalde. Maşallah diyeyim.

George Orwell - 1984

Konusu:

"Parti’nin dünya görüşü, onu hiç anlayamayan insanlara çok daha kolay dayatılıyordu. (...) Her şeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu.

George Orwell’in kült kitabı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yazarın geleceğe ilişkin bir kâbus senaryosudur. Bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır. Geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgâhlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır Bin Dokuz Yüz Seksen Dört. Güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır; yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır."

Kaynak: http://www.kitapyurdu.com/kitap/1984/13506.html

selcuklu' Alıntı:
Forumda kitap hakkında yorumların bulunduğu başka bir başlık var mı? Yoksa burada kısa da olsa bir yorum faydalı olur bence. Bu arada mmercan hocam hafta da bir kitap okuyorsunuz herhalde. Maşallah diyeyim.
Hocam merhabalar öncelikle, kitaplar hakkında özellikle yorum yapmıyorum çünkü kitap okumak isteyenleri olumsuz etkilemekten çekiniyorum.Örneğin;Katre-i Matem adlı kitabı bilirsiniz.Bir arkadaş bana dili çok ağır,hiçbir şey anlayamıyorum dedi diye kitabı okumayı 2 yıl erteledim hep sonraya bıraktım ama okuduktan sonra çok pişman oldum daha önce okumadığıma.O yüzden genelde okuduğum kitapların adını ve yazarını paylaşıyorum.Yorum yapmadığım kitapların hepsi okumaya değer kitaplardır.Çok kötü-ki bu genelde kitabın çevirisi veya bizim o dilin kültürüne yabancı oluşumuzdan kaynaklanıyor.-olanlar için tavsiye etmediğimi belirtiyorum.İyi okumalar.

mmercan' Alıntı:
Hocam merhabalar öncelikle, kitaplar hakkında özellikle yorum yapmıyorum çünkü kitap okumak isteyenleri olumsuz etkilemekten çekiniyorum.Örneğin;Katre-i Matem adlı kitabı bilirsiniz.Bir arkadaş bana dili çok ağır,hiçbir şey anlayamıyorum dedi diye kitabı okumayı 2 yıl erteledim hep sonraya bıraktım ama okuduktan sonra çok pişman oldum daha önce okumadığıma.O yüzden genelde okuduğum kitapların adını ve yazarını paylaşıyorum.Yorum yapmadığım kitapların hepsi okumaya değer kitaplardır.Çok kötü-ki bu genelde kitabın çevirisi veya bizim o dilin kültürüne yabancı oluşumuzdan kaynaklanıyor.-olanlar için tavsiye etmediğimi belirtiyorum.İyi okumalar.

Hassasiyetiniz ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim hocam.

Her gün biraz daha yakın
Ey insan
Noktanın sonsuzluğu 2. cilt
Evrenin şiiri

noktanın sonsuzluğunu tavsiye ederim.

Zülfü Livaneli--Huzursuzluk

Merhamet zulmün merhemi olamaz!

İstanbul’un kargaşası içinde sıradan bir yaşam süren İbrahim, çocukluk arkadaşı Hüseyin’in ölüm haberi üzerine doğduğu kadim kent Mardin’e gider. Onun, önce sevdaya sonra ölüme yazılmış, Mardin’de başlayıp Amerika’da sona ermiş hayatını araştırmaya koyulur. Böylece âdeta bir girdabın içine çekilir, tutkuyla ve hırsla gizemli bir kadının peşine düşer.

Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz… Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur.

Mardinli Hüseyin ile IŞİD zulmünü misliyle yaşamış Ezidi kızı Meleknaz’ın ve kelamın çocuklarının hikâyesi... Livaneli okuru, sevda ile acının iç içe geçtiği bir Ortadoğu gerçeğiyle buluşturuyor.

Stephen Hawking - Zamanın Kısa Tarihi

Bilim alanında ünlü bir isim olan Stephen Hawking bilimsel dili yumuşatarak evren betimlemeleri yapıyor.

Geri