HANGİ->>dal, sınıf, kaç saat?

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
merhaba arkadaşlar
Meslek Liselerindeki BT alanı için
1.Bilgisayar Teknik Servisi,
2.Veri Tabanı Programcılığı,
3.Web Programcılığı,
4.Ağ İşletmenliği dalları yer almaktadır.

dallarının ders saatleri nedir?

yani mesela bi okulda Bilgisayar teknik servis dalı seçilmişse bunun sınıflardaki ders saati karşılığı nedir?
şöyle birsey denebiliyor mu;
veritabanı secilmişse 10.sınıfta 5 saat, 11.sınıfta 10 saat, 12.sınıfta 7 saat gibi...

2.ci soru;
duydugum kadarıyla meslek liselerinde sınıflar belli bir kişi sayısından sonra 2 ye 3 e bolunuyormus... Ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

3.soru:
birden fazla dal secildiginde ders saatlerine etki oluyor mu? mesela yukardaki ornekte
mesela
veritabanı secilmişse 10.sınıfta 5 saat, 11.sınıfta 10 saat, 12.sınıfta 7 saat gibi...
dediniz. bu noktada bu okulda bi de web tasarım secilmisse;
bu durumda veritabanının ders saatlerinde artma veya azalma oluyor mu

yani verdiginiz cevaplardan sonra sunu istiyorum;
bir okuldaki secilen dal veya dalları öğrenip, sınıf mevcutlarını öğrendikten sonra bu okulun ders saati şu kadardır. normu şu kadardır diyebileyim...

şimdiye dek ioo da çalıştım hala çalışıyorum da (TEFliyim) eml ders saati konusunda bilgisizim

1. sorun;
bilişim teknolojileri alanı çerçeve öğretim programına bakman lazım. meslek liselerinde;
* meslek lisesi,
*anadolu meslek lisesi,
*teknik lise,
* anadolu teknik lise olarak 4 okul türü vardır ve hepsinin haftalık ders saatleri birbirinden farklıdır. aşağıdaki linkteki dosyadan her okul türünün haftalık ders saatlerine bakabilirsin.
http://megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/haftalik_ders_cizelgeleri/BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ.pdf
2. sorun için ; Grup sayıları;
1) 10 uncu sınıflarda; 10-21 öğrenciye kadar 1, 21-31 öğrenciye kadar 2, 31-41 öğrenciye kadar 3, 41 ve daha fazla öğrenci için 4,

2) 11 ve 12 nci sınıflarda; 8-16 öğrenciye kadar 1, 16-24 öğrenciye kadar 2, 24-31 öğrenciye kadar 3, 31 ve daha fazla öğrenci için 4,

olacak şekilde oluşturulur.
yönetmelik : http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2011/02/20110222-9.htm

3. sorun
Birden fazla dal seçildiğinde 11 ve 12. sınıflarda ders saati dal sayısı kadar artacaktır. Örneğin meslek lisesi okul türünde 11. sınıflarda 18 saat ders 2 dal açılmışsa eğer 36 saate çıkacaktır.

Re: HANGİ->>dal, sınıf, kaç saat?

Anladim hocam tesekkurler.
Dal icin soyle demek istemistim.
1.dal secildiginde 11.sinifta 5 saat ise 2.dal secildiginde bu 5 saat azalabiliyor mu?
Hani 2 kisilik koltukta siz otururken cok kilolu birinin oturmasiyla sizin yerinizin daralmasi gibi...

Ders saatleri dallara bağlı değildir. Bölüme bağlıdır. Bilişim Teknoloji bölümünde hangi dal açılırsa açılsın, ders saati standarttır. Okul türüne göre 18 saat ya da 15 saattir. Çerçeve öğretim programında yazar.

cyln' Alıntı:
merhaba arkadaşlar
Meslek Liselerindeki BT alanı için
1.Bilgisayar Teknik Servisi,
2.Veri Tabanı Programcılığı,
3.Web Programcılığı,
4.Ağ İşletmenliği dalları yer almaktadır.

dallarının ders saatleri nedir?

yani mesela bi okulda Bilgisayar teknik servis dalı seçilmişse bunun sınıflardaki ders saati karşılığı nedir?
şöyle birsey denebiliyor mu;

2.ci soru;
duydugum kadarıyla meslek liselerinde sınıflar belli bir kişi sayısından sonra 2 ye 3 e bolunuyormus... Ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

3.soru:
birden fazla dal secildiginde ders saatlerine etki oluyor mu? mesela yukardaki ornekte
mesela
dediniz. bu noktada bu okulda bi de web tasarım secilmisse;
bu durumda veritabanının ders saatlerinde artma veya azalma oluyor mu

yani verdiginiz cevaplardan sonra sunu istiyorum;
bir okuldaki secilen dal veya dalları öğrenip, sınıf mevcutlarını öğrendikten sonra bu okulun ders saati şu kadardır. normu şu kadardır diyebileyim...

şimdiye dek ioo da çalıştım hala çalışıyorum da (TEFliyim) eml ders saati konusunda bilgisizim

meslek lisesine sınıf öğretmenliğindenmi geçtin yoksa ilk atamamısın..

1. Bölümün ders sayısı tüm dallar için sabittir. Bölümün ders sayısına megep çerçeve programdan bakabilirsin.

2.
d) Mesleki ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlarında uygulamalı atölye ve laboratuvar derslerine ilişkin ders yükü, haftalık ders çizelgesine göre her bir sınıfta okutulan ders miktarının grup sayısı ile çarpımı sonucunda bulunur. Ancak, her şubede 4’ten fazla grup oluşturulamaz. Gruplar;

1) 10 uncu sınıflarda; 10-21 öğrenciye kadar 1, 21-31 öğrenciye kadar 2, 31-41 öğrenciye kadar 3, 41 ve daha fazla öğrenci için 4,

2) 11 ve 12 nci sınıflarda; 8-16 öğrenciye kadar 1, 16-24 öğrenciye kadar 2, 24-31 öğrenciye kadar 3, 31 ve daha fazla öğrenci için 4,

olacak şekilde oluşturulur.

3.
dediğim gibi dallara göre ders sayısı değişmez sabittir. 2-3 dal olması bunu değiştirmez.

sonuç olarak evet normu şu kadardır diyebiliriz.

tayinci42' Alıntı:
meslek lisesine sınıf öğretmenliğindenmi geçtin yoksa ilk atamamısın..

ioo'da bt öğretmeniyim hocam... meslek lisesine gecersem diye bi önbilgi edineyim istedim saatler hakkında... 4 yıldır norm fazlası durumundayım... meslek lisesinde de olmayayım diyorun

Bu durumda ben bu okulda 102 saat hesapladim dogru mu?
Bu da 3 norm yapiyor.
Kisi basi 34 saat...

Yanlis mi baktim.
Not: resimde 10. Sinif 32 kisi.
Sizin dediginize gore 16-31 kisiye 2 ogretmen deniyor ya o fazlalik 1 kisi gruba dahil ediliyor mu yoksa sirf bi fazlaliktan dolayi 32 kisilik sinif 3 gruba mi bolunuyor?

Ekli dosyalar

• ImageUploadedByTapatalk1352190365.942869.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1352190365.942869.jpg
    66.3 KB · Görüntüleme: 1,252

Bu okul icin de soyle dusundum
Meslek lisesi
10.sinif=25 ogrenci >> 2 grup x 16 : 32 saat
11.sinif=14 ogrenci >> 1 grup x 18 : 18 saat
12.sinif=16 ogrenci >> 1 grup x 26 : 26 saat

Teknik lisesi
10.sinif=1 ogrenci >> 1 grup x 15 : 15 saat
11.sinif=19 ogrenci >> 2 grup x 15 : 30 saat
12.sinif=16 ogrenci >> 1 grup x 19: 19 saat

Toplam : 143 saat
Norm : 143 / ?

Ekli dosyalar

• ImageUploadedByTapatalk1352193119.851910.jpg
    ImageUploadedByTapatalk1352193119.851910.jpg
    93.3 KB · Görüntüleme: 1,235
hesap doğru fakat bakanlığın sitesindeki sayılar sanırım güncel değil.

ayrıca bölüm şefleri için 10, atelye şefleri için de 6 saat eklemen gerekli. Bir de meslek lisesi 12.sınıflarda 24 saat olan koordinatörlük 48 saate kadar verilebiliyor. yani ordan bir 24 daha eklenebilir.

yazdığım maddeye göre 16 olursa mı 2 grup olur 16'yı geçerse mi tam emin olamadım, aynı şey 24 için de geçerli. sanırım 16 kişi 2 grup yapar 11-12'lerde.

arkadaşlar sizden ricam
http://mtegm.meb.gov.tr/TR/okullar.asp
adresinden kendi okulunuzu bulup bilgilerin doğru olup olmadıgını soylermisiniz?
yani bu bilgiler guncel mi değil mi?
güncel değilse baktıgınız tablodaki gibi bilgileri nerden öğrenebilirz? Alan dala göre öğrenci sayıları gibisinden bilgileri...

cyln' Alıntı:
arkadaşlar sizden ricam
adresinden kendi okulunuzu bulup bilgilerin doğru olup olmadıgını soylermisiniz?
güncel değilse baktıgınız tablodaki gibi bilgileri nerden öğrenebilirz? Alan dala göre öğrenci sayıları gibisinden bilgileri...

bizim okulda geçen yılın (2011-2012) öğrenci ve öğretmen bilgileri var. Şuan ki hali değil...

cyln' Alıntı:
arkadaşlar sizden ricam
bizim okul yok burada

Geri