Hangi bankanın altın hesabını tavsiye edersiniz?

Kodla Büyü

naydin84

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Yatırım için neyi kullanıyorsunuz? (Döviz, altın, gayri menkul...)
Altın almak mı daha iyi yoksa altın hesabı açtırmak mı daha iyi?
Normal altın ile altın hesabı arasında çok fazla fiyat farkı var mı? (Alım - Satım)
Bir de hangi bankanın altın hesabı en kazançlısı?

Tecrübeli arkadaşlardan yarım bekliyorum...

bence ziraat altın hesabı en mantıklısı gibi alım satım arasındaki oran çooookkk düşük ama hiç kullanmadım vadeli tercihimdir risksiz kesin ne kadar kazanacağını biliyorsun

bank asya kullanıyorum. gün içinde alım satım arası fark 0,60 lira. herhangi bir komisyon almıyor. ziraattten bugün açtırdım ama sözleşmede iab muhafaza komisyonu gibi bir ifade vardı, komisyon alınıyormuş sanırım ama hesaplama vermişler çok cüzi rakam.bank asyaya devam edicem gibi görünüyor. bu arada altın kısa vadede al-sat fazla kazandırmaz, arada makas farkı ödüyorsun, aldığın altını en az 2 ay gözden çıkar.

hocam hesap olarak yada bankaya yatırım olarak altını ne amaçla kullandığınıza bağlı..ben katılım bankaları derim.

altın alım satım fiyatları ziraat bankasında anasayfasında göründüğü gibi değil arkadaşlar 0,7 fark var yani diğer bankalardan pek farkı yok.

borsa yatırım fonu olarak GLDTR alıyorum. İstanbul altın borsası bir gr altını hisse senedi yapmış imkb içinde imkb den bağımsız bi şekilde altın artarsa aynı şekilde fiyatı artıyo azalırsa azalıyor. tavsiye ederim alım satım arasındaki farkda en düşük bundadır.

Devlte bankalarından önerisi olan varmı birde hemen altın almak mantıklı mı, beklemek gerekirmi bir süre?

borsayı tavsiye ederim kazanmak isteyenler için al unut yüksek kazanç istteyenler için tabi riski var ama bazı kağıtlar garanti gibi uzun vadede

Devlet bankası olarak tavsiyesi olan varmı sık sık al sat yapmayı düşünmüyorum. Ayrıca an itibariyle altın 79,0 seviyesinde hemen almak mantıklı mı yoksa beklemelimiyiz? Bu konuda bilgisi, hesabı olan yardımcı olabilirmi?

bank asya iyidir, herhangi bir ücret almıyor, maks farkı yüksek değil...

devlet bankası olarak halk bankası komisyon almıyormuş tabi bu vadesiz altın hesabı için geçerli sanırım.ziraatte vadesiz altın hesabı yok, altın fonu var bu yüzden de kesinti her ay paranızın binde 7 si.vakıfta da ziraat kadar olmasa da yine bir kesinti oluyormuş tabi bunu bana söyleyen kişinin yalancısıyım.vadesiz altın hesabı sorduğumda öyle dedi. ya da orda da altın fonu kullanılıyor olmalı.

arkadaşlar merhab
bu altın hesabı olayını dusunuyorum lakin bankaları bireysel kredilerde yaptıgımız gibi bu konuda da karsılastırmak adına bankaların websitesinde altın alıs-satıs fiyatını nerden öğrenebiliyoruz?

Ör: işbankasında faiz-oranlar>>yatırım araçları>>altın sekmesinde var. bu durum... diğer bankalarda durum nasıl?

amacım vereceginiz bağlantıdan bankaları incelemek ve bankalardan asagıdaki konularda bilgi almak...
1- websitelerinden o anlık alıs-satıs fiyatlarını alıp karsılastırmak.
2- bankadan alıs-satıs saatlerinin kısıtlamalarını
3- alıs-satıs arasındaki farkı
4- haftasonu, resmi tatiller veya mesai saati dısındaki alıs-satıs farkını
5- hesap işletim ucretini

not: sormayı unuttugum veya dikkat etmem gereken baska konular olursa aydınlatırsanız sevinirim.

Ziraat Bankası internet üzerinden yapılan EFT'de bile komisyon ücreti alıyor. Bu ne paragöz bankaymış.

altın bu aralar yine şaşırdı 100e yaklaştı...var bişeyler yazın 110 lara gelen sarı kız geldiği yeri görmeye gidiyor....

Ben bankaların altın alım satımında kullanılMAMAsı taraftarıyım. Ancak bu soru üzerine halkbank'a girdim fiyata bir bakayım dedim.

101,5031200 TL

1 gram altın için ödeyeceğim para.

Peki gidip bir kuyumcudan alsam bu altına 1 gram(has altın) için ödeyeceğim para : 98,30 http://www.altinkaynak.com.tr

Bilezik için ödeyeceğim para daha da az, 22 ayar olduğundan.

Hem banka yolu ile altın alımında ortada olmayan bir altını alıp satıyoruz. Yani dini açıdan da şüpheli bir durum var.

Satarken bankadan 95,508280 yani arada neredeyse 5,5 lira var.

Peki kuyumcudan aldığım altını kaça satacağım : 97,81

Yani arada SADECE 0,50 lira var.

Altın kuyumcudan alınır.

BANKA: Altın(Gr/TL) ALIŞ:101,503120 SATIŞ:95,508280
KUYUMCU: ALIŞ:97,91 SATIŞ:98,30

Hesap ortada. Altının e-ticareti olmaz arkadaş, gidin kuyumcudan alın.

22 ayar işçiliksiz bilezikte gramda 1-2 lira arasında oynar.

Gidin altınınızı kuyumcudan alın.

Kuyumcudan gidip has gram altını almayın,

işçiliksiz bilezik(mersin burma vs.) alın.

Gram altınlar sosyete işidir, entel dantel kendini akıllı sanan bunları alır ama gram başına bankadaki gibi zararınız olur.

Bilezikte ise gram başına 1 ile 2 lira piyasaya göre değişir. Rekabet olan, büyük ilçelerden alın. Rekabet olmayan küçük ilçelerde ve gelir seviyesi yüksek sosyetik kuyumcularda kazıklanırsınız.

hocam bankaların altın hesabı mesai bitiminde alış-satış arasında fark büyüktür...şu an için 24 ayar külçe altın fiyatı 98-99 aralığındadır....
ikincisi bilezik almak risktir..nerede nasıl saklayacaksın..
üçnücüsü dinen nasıl bir şüpheli durum olduğunu ilk kez sizden duydum bravo...
dördüncüsü altın artık kuyumcudan alınmaz aralık fazla
altın bankadan alınır yatırımcılara tavsiye :D :)

Ortada olmayan bir malın alış verişi dinen -ben yumuşatıp şüpheli dedim- caiz değildir.

Bakın banka sizin aldığınız kadar altını(fiziki olarak) anında edinse, sattığınızda da anında çıkarsa, bu alışveriş alışveriş olur. Ancaaak, ortada para dönüyor, ama altın yok. Olmayan altını, bankanın hesabında karşılığı olmayan altını alıp sattırıyor size. Hiç altın bitti, satamam dedi mi banka size, veya altın alan yok, ben de sattığın altını almıyorum dedi mi? Al diyorsun, alıyor, sat diyorsun satıyor.

Bakın borsada bile alınan satılan belli, al dersin satan yoktur, almaz, sat dersin alan yoktur satmaz. Veya 1000 al dersin, bazen şak hepsini alır, ama bazen 453 alır, 200 alır, senin emrin tamamlanana kadar satan varsa alır, yoksa yine almaz. Veya 1000 tane sat dersin, bazen şak hepsini alan vardır, hepsini bir anda satar, ama bazen alıcı yoktur, 300 satar, aradan bir süre geçer, alıcı gelir, 200 daha satar misal. Gerçekleşme miktarı diye birşey var. Borsaya bile şüpheli diyenler var buna rağmen. Altında hiç böyle bir karşılık var mı? Varsa dinen elbette sakıncası yok, ama ben zannetmiyorum.

Ama bankaların altın hesabında böyle bir durum var mı? Olmayan malın alım satımı dinen alışveriş değildir.

İlk defa duymanız garip.

Bakın Bankasya'nın sitesinde bile ne diyor:

Fiziksel altın teslim taleplerinin, teslim tarihinden en az iki işgünü öncesinden bildirilmesi gerekmekte olup, külçe başına 50 TL masraf alınacaktır.

2 gün önceden bildir bana diyor, karşılığı olmayan altını aldı sattı, teslim etmek için 2 gün bekliyor. 1 kg altın için de 50 tl masraf istiyor. Hani nerede ucuzluk?

Bankanın elinde sonsuz, sınırsız bir altın kaynağı varmışçasına, tüm müşterilerine altın satıyor, sattıklarını da alıyor. Ama elinde sonsuz, sınırsız altın yok ki.

Yani ortada olmayan bir altını satıyor. Bakın elinde bir stok altın olur, su altını satar, stoğundan düşer, siz satınca alır, stoğuna ekler; bu tabii ki alışveriştir. Ancak elinde sonsuz bir altın stoğu varmış gibi her alda satıyor, her satta alıyorsa bu ortada olmayan bir malın alış verişdir ve caiz değildir.

İslamiyet'in alışveriş ile ilgili getirdiği kurallar, piyasayı, alıcıyı ve satıcıyı korumak içindir.

Neden krizler oluyor. Ortada olmayan bir malın, emeğin karşılığı alındığı, verildiği için değil mi?

ya hocam o zaman senin mantığınla gidersek bankalardaki dolar avro gibi hesaplarda caiz değil...sanal alış veriş yapıyorsun sonuçta..ona bakarsan kredi kartı kullanmakta caiz değil olmayan parayı harcıyorsun..ya geriye ödeyemezsen..bu böyle uzar gider...altın saklanmıyor artık 1 yılda %80 artış oldu bankalardaki altın hesaplarında..hem ekonomiye katıyorsun...neyse herkesin fikri kendine...iyi yorumlar

Olmayan altın nasıl %80 artıyor hocam?

Bankanın elinde sattığı altının, doların, avronun karşılığı varsa bu alışveriş caizdir. Sen sat dersin, elindeki altın stoğuna ekler, al dersin, elindeki altın stoğundan veya dolar, avro vs. her neyse düşer İSE bu sanaldır ama karşılığı olan bir sanal alışveriştir ve caizdir.

Ama elinde olmayan bir altını satsa, alsa bu caiz olmaz.

Yani sanal olup olmaması değil caiz olup olmamasını belirleyen; stoğunun olup olmaması.

Stoğu varsa, sanal da satar, sadece senin hesabına işler bunu, bu olur. Ama elinde, stoğunda olmayan bir malı nasıl satıyor sana? Sen nasıl alıyorsun?

Kredi kartında durum farklı. Ben bir mukavele yapmışım, alış veriş yapıyorum, benim yerime ödüyor, ben de ay sonunda ona toplu ödeme yapıyorum. Kredi kartınıda da asgari ödeme tutarını ödersen bu sakıncalı. Vadeli satış, vadeli ödemede fiyat farkı uygulanması haram değil. Cinsler farklı.

Ne zaman haram olur; aynı cinsi aynı cins ile alıp satmak farklıdır.

1 kilo buğdayı satıp, 1 ay sonra karşılığında 1,5 kilo buğday istersen bu haramdır.

Ama 1 kilo buğdayı parayı bugün ödeyeceksen 1 liraya, 1 ay sonra ödeyeceksen 1,5 liraya satarım demek caizdir. Çünkü alışverişte kullandığın cinsler FARKLI.

Para para ile satılmaz, buğday buğday ile satılmaz.

Ama mesela 1 kilo kırık buğdayı, yarım kilo buğdaya satabilirsin. 1 gram hurda bileziği, 0,95 gram yeni bileziğe satabilirsin. Burda da sıkıntı yok.

Ancak 1 kilo buğday verip, 1,5 kilo isteyemezsin.

...

Yani sorun vadeli oluşu, sanal oluşu değil.

Sorun OLMAYAN BİR MALIN ALIM SATIMI.

Ortada olmayan altın nasıl %80 artıyor hocam?

Yani hocam kısaca elinde sonsuz altını varmış gibi satıyorsa şüpheli bir durum.

Bankalar bu geçen süre zarfında altın hesaplarını %80 büyüttükleri gibi, ellerindeki altını da %80 oranında artırdılarsaaa, ne ala. Ama Altın hesapları %80 büyürken, ellerindeki altın %79 bile büyüdüyse, ortada %1'lik olmayan bir altın var ve bu alışveriş şüpheli.

...

Yahu ben sadece kendi fikrimi söylüyorum bildiklerimin ışığında. Elbette kimseyi ne sen almaya ne de ben almamaya zorlamıyoruz.

Ben sorun öyle alın derim, bankaya sorun, bankacılara sorun, aldığınız bilgiyi Diyanet'e gönderin.

Bakın ben kesin bilmiyorum, ama bankaların ellerinde sonsuz altın varmışÇASINA alım satım yaptıklarını tahmin ediyorum. Belki de ellerindeki altını alıp satıyorlardır, stoklarından düşüyorlardır, SORUN, ÖĞRENİN, ellerindeki altını alıp satmıyor da, elinde sonsuz altın varmışÇASINA alış satış yaptırıyorsa bunu da Diyanet'e sorun.

Diyanet'in verdiği cevaba da

İSTER UYARSINIZ, İSTER UYMAZSINIZ.

Aynen benim verdiğim bilgiye uyup uymamanın kararını verecek olanın siz olduğunuz gibi.

Geri