Halk Eğitime görevlendirme ve kurs açma

Kodla Büyü

gül1

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba bir konuda acil yardımınıza ihtiyacım var.
Şuan bir ortaokulda çalışıyorum kodrolu olarak ve 23 saat dersim var.
1. Halk eğitimde ortaokul öğrencileri için kurs açabilen var mı hangi kurs açılabilir acaba Arduino vb. ?

2.
Halk eğitimde öğretmen ihtiyaçları var Bilgisayar işletmenliği kursu açalım dedim max 10 saat alabilirsiniz haftada dediler kurs erken bitsin diye ders saatlerini haftalık daha fazla giriyorlarmış siz 10 dan fazla giremezsiniz dediler ben okulda 30 saati doldurmuyorum yine de hafta da 10 saaatten fazla kurs açılamaz mı ?

3. Bir diğer sorum ise halk eğitim mrd. yardımcısı ile görüştüğümde kurs açmak yerine görevlendirme ile bize gelin şuan 40 saat ders verebiliriz dediler halk eğitim çalışma durumunu hiç bilmiyorum sizce geçmeli miyim ?
yardımcı olur musunuz ?

İdare sıkıntılı değilse halkeğitimde çalışmak okula göre daha iyi diyebilirim. Eğer formatörseniz dedikleri gibi max 10 saat alabilirsiniz ama formatör değilseniz haftada 17 saat alıp 40 saate tamamlayabilirsiniz hocam

Hocam bu arada bende araştırdım biraz dediğiniz gibi bana yanlış söyediler anlaşılan 10 saat şartı yok 30 saat derse girmediğim için

@gül1 hocam bildiğim kadarıyla cevap vereyim;
Birincisi okulunuzdan memnunsanız görevlendirme işlerine girmeyin. Çünkü kurs saatleri hayatınızdaki zaman dilimine etki edebilir. (Akşam -Haftasonu vb. olması)
İkincisi MEB'de kadrolu olarak çalışan bir öğretmen okul ders yükü haricinde en fazla 10 saat ek ders alabiliyor. Ücretli çalışanlar buna dahil değil.
Üçüncüsü ortaokul öğrencilerine açmayı düşündüğünüz kurslarda yaşları tutmayacağı için farklı bir programdan örneğin Okullar Hayat Olsun gibi yararlanabilir oradan açabilirsiniz.
Dördüncüsü 5 ve ya 6 da başlayan kursların akşam geç saatlere kalmaması için 4+3+3 saat şeklinde 3 güne yayılabilir. Bunları da blok yaparsanız 5'te başlayan kursu saat 7 gibi bitirirsiniz.
İyi günler dilerim.

maksimum saatinize kadar kurs açabilirsiniz. halk eğitim merkezi büyükşehirde ise öğrenci bulunabilir iyi olur ama küçük ilçelerde devamsızlık çok olur 15 kişiye kurs açarsın 5-6 kişi ancak belge almaya hak kazanır

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/?q=6&alan=Bilişim Teknolojileri

Yukarıdaki kursların hepsine bakmadım ama büyük ihtimalle tamamını açabilirsiniz hocam. Programlara tıkladığınızda giriş koşulları kısmında kursiyerleri ilgilendiren şartlar var. Hedef kitlenin yaş grubuna göre giriş koşullarına bakarak kursu seçersiniz. Arduıno İle Programlama Ve Tasarım var mesela.

Genel uygulama, öğretmenlere okulunda kaç saat derse girdiğine bakılmaksızın 10 saate kadar kurs açılmasıdır. Halk Eğitim Merkezleri birçok konuda uygulama birliğine varamıyor maalesef.

Ek ders saatlerine ilişkin karardaki ilgili maddeler aşağıda

Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları
MADDE 8-

(1) Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;
a) Ders yılı içinde;
1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında,
2) Tam gün tam yıl eğitim yapılan meslekî ve teknik okul ve kurumlarda bu programlar
için,
3) (Değişik Alt Bent-BKK 2017/10010) Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın çocukları, ortak dil ve kültür birliği bulunan soydaşlarımız ile ülkemizde geçici koruma altında bulunan yabancı uyrukluların toplumumuza ve eğitim sistemimize uyumlarını sağlamak amacıyla açılan kurslarda
4) Okuma-yazma kurslarında,
5) İşsizlikle mücadele projesi çerçevesinde yapılan beceri kazandırma ile ilgili eğitim programlarında,
6) Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında,
görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar,
b) Yarıyıl ve yaz tatillerinde;
1) Eğitim yapılan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında,
2) (a) bendinin 3 ve 4 numaralı alt bentlerinde sayılan kurslar ile 6 numaralı alt bendinde sayılan eğitim faaliyetlerinde,
görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerden alanı atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar,
ek ders görevi verilebilir.
(2) Bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde cumartesi ve pazar günleri ile yarıyıl ve yaz tatillerinde fiilen yerine getirilen ders görevleri, ek ders ücreti karşılığında verilir.
(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez.

Ders ücreti karşılığında görevlendirme
MADDE 9-

(1) Öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde;
a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;
1) (Değişik :24/9/2012-2012/3773 B.K.K.) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmî görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate, (9)
2) (Değişik Alt Bent-BKK 2017/10010) Resmî görevi bulunmayanlar ile emeklilere okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlan ile yabancı
uyrukluların eğitim gördüğü geçici eğitim merkezlerinde haftada 30 saate,
kadar ek ders görevi verilebilir.
b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;
1) Resmî görevi bulunanlara haftada 10 saate,
2) Resmî görevi bulunmayanlara haftada 40 saate,
kadar okul öncesi, meslekî ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir.

Arkadaşlar Halk eğitime bir kez daha uğradım kesinlikle okulunuzda 30 saatten az derse girseniz de burda 10 saatten fazla ders alamazsınız yönetmelik değişti aksini uygulayanlar yanlış yapıyor dediler.
İlçe ve il tersini söylese de halk eğitim böyle diyor elinde ilgili mevzuat hükmü olan ya da bu şekilde halk eğitim de çalışan var mı acaba :/

Aşağıdaki maddeden dolayı 10 saat ücret ödeniyordur.

Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları
MADDE 8- (1) Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;
a) Ders yılı içinde;
1) İlgili mevzuatına göre, dönem içinde herhangi bir nedenle derslerin yapılamadığı günler için dönem içinde veya dönem sonunda düzenlenen eğitim faaliyetleri ve yetiştirme programları ile ikinci yarıyıl sonunda bazı derslerden yetersizliği görülen öğrenciler için düzenlenen yetiştirme kurslarında veya programlarında,
2) Tam gün tam yıl eğitim yapılan meslekî ve teknik okul ve kurumlarda bu programlar için,
3) (Değişik: RG–03/07/2017–30113) Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın çocukları, ortak dil ve kültür birliği bulunan soydaşlarımız ile ülkemizde geçici koruma altında bulunan yabancı uyrukluların toplumumuza ve eğitim sistemimize uyumlarını sağlamak amacıyla açılan kurslarda,
4) Okuma-yazma kurslarında,
5) İşsizlikle mücadele projesi çerçevesinde yapılan beceri kazandırma ile ilgili eğitim programlarında,
6) Açık öğretim kurumları öğrencilerinin, örgün eğitim kurumlarında gördükleri yüz yüze eğitim uygulamalarında,
görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar,

Arkadaşlar Halk eğitime bir kez daha uğradım kesinlikle okulunuzda 30 saatten az derse girseniz de burda 10 saatten fazla ders alamazsınız yönetmelik değişti aksini uygulayanlar yanlış yapıyor dediler.
İlçe ve il tersini söylese de halk eğitim böyle diyor elinde ilgili mevzuat hükmü olan ya da bu şekilde halk eğitim de çalışan var mı acaba :/
Hocam hic bir halk egitim o riski almaz senin dersinin okulda artip artmayacagini bilemez tum halk egitimlerde kadrolu personele meb harici diger kurum personelide dahil 10 saat acilir.

Arkadaşlar merhaba bir konuda acil yardımınıza ihtiyacım var.
Şuan bir ortaokulda çalışıyorum kodrolu olarak ve 23 saat dersim var.
1. Halk eğitimde ortaokul öğrencileri için kurs açabilen var mı hangi kurs açılabilir acaba Arduino vb. ?

2.
Halk eğitimde öğretmen ihtiyaçları var Bilgisayar işletmenliği kursu açalım dedim max 10 saat alabilirsiniz haftada dediler kurs erken bitsin diye ders saatlerini haftalık daha fazla giriyorlarmış siz 10 dan fazla giremezsiniz dediler ben okulda 30 saati doldurmuyorum yine de hafta da 10 saaatten fazla kurs açılamaz mı ?

3. Bir diğer sorum ise halk eğitim mrd. yardımcısı ile görüştüğümde kurs açmak yerine görevlendirme ile bize gelin şuan 40 saat ders verebiliriz dediler halk eğitim çalışma durumunu hiç bilmiyorum sizce geçmeli miyim ?
yardımcı olur musunuz ?

2. madde konusunda herkes 10 saat demiş ama sadece sizi o kurs için görevlendirme yapıp daha fazla kurs açabilirler.

Örneğin bizim burada müzik öğretmeni var 20 saat dersi var 20 saatte bize görevlendirildi 10 saati akşam yada hafta sonu olmak üzere. 18+10 ek ders alıyor

2. madde konusunda herkes 10 saat demiş ama sadece sizi o kurs için görevlendirme yapıp daha fazla kurs açabilirler.

Örneğin bizim burada müzik öğretmeni var 20 saat dersi var 20 saatte bize görevlendirildi 10 saati akşam yada hafta sonu olmak üzere. 18+10 ek ders alıyor

Hocam bilmiyorum kafam iyice karıştı. Halk eğitim mdr. yardımcısı olmuyor dedi il ve ilçe mem oluyor diyor.

hocam ders tamamlama görevlendirmesi yapılabilir size halk eğitimde ancak o zaman 10 saatten fazla kursa girebilirsiniz aksi taktirde 10 saatten fazla kurs açamassınız yada ücretini almam diyorsanız verirsiniz bir dilekçe ücret talep etmiyorum diye o zaman kursu erken bitirirsiniz.

Geri