Halk Eğitim + FBTR + Gece kursu sorunu

Kodla Büyü

onozkara

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba, daha öncede konuşuldu ama konuyla ilgili yeni bir sorun yaşıyorum. Halk eğitim merkezi kadrolu bilişim teknolojileri öğretmeniyim. aynı zamanda ilçede bir anadolu lisesinde btr görevliyim. İlçe küçük olduğu için gündüz kursuna talep olmuyor. Bu nedenle gece kursu açıyorum. gündüz btr görevi ile anadolu lisesinde zorunlu ders ve ekders görevini yerine getirdiğim düşüncesiyle gece açtığım kurstan (ekders yönetmeliğinin 8. maddesi gereği) +10 saat ders ücreti almakta idim. bu durumda 18 saat btr den, 10 saat gece kursundan 28 saat ekders alıyordum. Kuruma denetim için gelen müfettiş gece girmiş olduğum kursun maaş karşılığı kabul edilmesi gerektiğini akşam kursundan ekstra ücret alamayacağımı söyledi.
Bu durumda mesai saatleri içerisinde 30 saat btr görevini yürüttüğümü, fazla mesai yapmış olacağımı ve haksızlık olacağını belirtmeme rağmen yaygın öğretim kurumlarında mesai kavramı olmadığını belirtti. Bu konuyu araştırmak üzere konuyu kapattık.
Bu konuda farklı farklı uygulamaların olduğunu daha önceki açılan konularda görmüştüm. Bu konuda daha önceki yaptığım araştırmalarda btr ücreti ek ders yönetmeliğinin 16. maddesine "Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller" göre alıyoruz. Madde de "........... fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir” denmekte. Burada yazılana göre yapmış olduğum btr görevi ile zorunlu ders ve ekders görevini yerine getirmiş sayılmakta olduğunu anlamaktayım, ayrıca ekders yönetmeliğinin 8. Maddesi gereği gece açılan kursun artı olarak ücretlendirilebileceği düşüncesindeyim. Ancak kafamı karıştıran bu maddenin devamında geçen “…. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez.” ifadesi. Lakin bizim durum daha farklı sonuç olarak mesaiyi tamamlıyoruz ve fazladan gece görev yapıyoruz.
Arkadaşlar bu husus beni çok rahatsız ediyor. Benim gibi benzer durumda olan arkadaşlar sizler nasıl bir uygulama yapıyorsunuz acaba ?

Hem lere geçen yıl yazı geldi. Akşam kursları maaş karşılığı sayılıyor. Hafta sonu kursları ise sayılmıyor. Kursu hafta sonu açarsan ücretini alırsın. Kadron başka okulda olsaydı akşam açtığın kurslardan ücret alabilirdin diye biliyorum.

uygulama boyle olsada bende sizin gibi bunun dogru olmadigini dusunuyorum. dyk diye millete cift ucret verenler neden angarya adam calistirma hevesindeler bunu cozemiyorum. kurumda sorun olmayacaksa kursu resmiyette h.sonuna kaydirin. yok odemeyiz diyorsalar kapatin gitsin, yapmadigi kurstan cift ucret alan tonla adam varken...

Maalesef halk eğitimde akşam açtığıniz kurs için ek ders ödenmez. Okuldaki girmeniz gereken derse girdikten sonra btr görevi yapabilirsiniz . Halk eğitimdeki akşam kursu sizin normal girmeniz gereken ders gibi görülür . +10 için hafta sonu kursu acmalisiniz

O yazıyı biliyorum hocam, görevlendirmenin olmadığı durumlarda halk eğitim merkezi kadrolu öğretmenlerinin akşam açacağı kursun maaş karşılığı sayılması gerektiğini bende kabul ediyorum. Ancak bana yüklenmiş bir görev var ve ben 30 saat fiilen çalışıyorum, ayrıca bu görev için ödenecek ücretin başlığı "Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller" olarak geçiyor. Burada büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum.
Hafta sonu talep olmadığı için o ihtimali pek düşünmedik hocam,
yorumlarınız için teşekkür ederim.

onozkara' Alıntı:
O yazıyı biliyorum hocam, görevlendirmenin olmadığı durumlarda halk eğitim merkezi kadrolu öğretmenlerinin akşam açacağı kursun maaş karşılığı sayılması gerektiğini bende kabul ediyorum. Ancak bana yüklenmiş bir görev var ve ben 30 saat fiilen çalışıyorum, ayrıca bu görev için ödenecek ücretin başlığı "Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller" olarak geçiyor. Burada büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum.
Hafta sonu talep olmadığı için o ihtimali pek düşünmedik hocam,
yorumlarınız için teşekkür ederim.

Bu tür durumlarda halk eğitim merkezi öğretmeni olmak dezavantaj. Mesela size başka bir örnek vereyim. Halk eğitim merkezinde size günlük 8 bazı halk eğitim merkezlerinde 10 saatten fazla ders verilmez. Ama kadrosu meslek lisesinde olan bir öğretmen gündüz kendi okulunda kaç saat derse girerse girsin akşam halk eğitim merkezinde kursa girip ek dersiniz alabilir. Sizin dezavantajınız kadronuzun halk eğitimde olması.. Avantajlar-Dezavantajlar... Artılar - Eksiler...

neredeyse 3 yıldır halk eğitimdeyim ama maalesef bir avantajını göremedim hocam. nöbet ücreti yok, mesai tanımlaması yok, seminer dönemi (alan çalışması yapıldığı halde) ekders yok... peki ne var her işe yetişen bir bilgisayar öğretmeni var. o zaman yaygın - örgün ayırt etmiyorlar. hocam dezavantaj olarak gördüğümüz şey aslında angaryadır. angarya da kanuna aykırı. bilemiyorum ama sendika ile bunu görüşeceğim. bizim duruma açıklık getirilmediği sürece sorun yaşanacaktır.

size sormak isteğim bir şey daha var böte mezunuyum halk eğitim merkezi bilişim teknolojileri öğretmenlerinin yan ödeme alabildiği konusunda da farklı görüşler var. bu sizler de nasıl uygulanıyor acaba, alan var mı bu ödemeleri?

Mesai saatleri dahilinde BTR görevi yapan adama nasıl gece kursun önce maaş karşılığına sayılır diyebilen çıkıyor anlamıyorum. Önce akşamı sonra mı gündüzü yaşıyoruz biz? Adam sabah kalkıp mesaisine başlıyor zaten.

Halk eğitimlerin kadrolu atanmak için en kötü yerler olduğu görüşüne de katılıyorum. Hiç bir konuda adam akıllı bir sistem geliştirememişler. Her şeyin usulü başka işliyor burada. İlk fırsatta kaçacağım artık. Düzgün bir liseye atansam akşamları kendi öğrencilerime kurs açarım daha iyi.

omd' Alıntı:
Mesai saatleri dahilinde BTR görevi yapan adama nasıl gece kursun önce maaş karşılığına sayılır diyebilen çıkıyor anlamıyorum. Önce akşamı sonra mı gündüzü yaşıyoruz biz? Adam sabah kalkıp mesaisine başlıyor zaten.

Halk eğitimlerin kadrolu atanmak için en kötü yerler olduğu görüşüne de katılıyorum. Hiç bir konuda adam akıllı bir sistem geliştirememişler. Her şeyin usulü başka işliyor burada. İlk fırsatta kaçacağım artık. Düzgün bir liseye atansam akşamları kendi öğrencilerime kurs açarım daha iyi.

aynen katılıyorum. böyle giderse ilk fırsatta bende yer değişikliği düşünüyorum.

O zaman şöyle yapın hocam; BTR görevinizi 30 saat değil de 30-10( akşam kurs ssati toplamı)=20ders saati olarak yeniden güncelletin. fazladan okula gitmemiş olursunuz. Mesela okula 3 gün gidersiniz.
acaba bunu kabul ederler mi?

arslanxw' Alıntı:
O zaman şöyle yapın hocam; BTR görevinizi 30 saat değil de 30-10( akşam kurs ssati toplamı)=20ders saati olarak yeniden güncelletin. fazladan okula gitmemiş olursunuz. Mesela okula 3 gün gidersiniz.
acaba bunu kabul ederler mi?

müdürüm bu şekilde yapalım diyor. btr için okula daha az git diyor. kursu 20 saat açtık bu dönem geri kalan zamanı gitmeyi düşünüyorum ama henüz netleşmedi. bir de halk eğitime atanan bilişim teknolojileri öğretmeni yan ödemeden faydalanması durumu var o zaman maaş karşılığı 20 saat oluyormuş. bu yan ödemeden alanınız var mı?

Geri