Halk Eğitim de Ek ders Sorunu !! HEM ciler Yardım Lütfen

Kodla Büyü

receps

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar normal Eğitim Fakültesi BÖTE mezunuyum. Kadrom Halk Eğitim de.
Haftalık 40 saat Kurs açacağım ama idare ek ders ödemesi için teknik öğretmen olmadığımdan dolayı haftalık maks. 18 saat ek ders alabilirsin diyor.
Haftalık 40 saat kurs veren kimse varsa ek dersi nasıl aldığını , kaç saat aldığını söyleyebilir mi?

hocam ben teknik eğitim mezunuyum ben haftada 40 saat giriyorum ve ek dersimi alıyorum. sizin durumunuz normal okuldan hiç bir farkı yok
15 saat maaş karşılığı 15 saat de ek ders karşılığı girip 30 saat toplam saatten 3 saat 10 a 1 ek ders gelir ve 18 saat maksimumum ek ders alırsınız geri kalanı ücretsiz olur yani on saat.
tavsiyem sizi zorla 40 saate sokamıcakları. eğer diretilerse ilgili ek ders yönetmelğindeki maddderlere bakarak gösterirsiniz. 40 saat açacaaklarına 15 er saat ders açsınlar
hocam kendinizi ezdirmeyin. zaten belge vercez diye herkeze her esnekliği yapıyolar siz yapmadıktan sonra hiç birşey olmaz. rahat olun

Yok sağ olsunlar idaremle ilgili sorun yok. Ben bazı konu başlıklarına bakarak(halk-egitim-ogretmenleri-f247/halk-egitim-ogretmeni-kurslari-kac-saat-acabiliyor-t105472.html) 40 saat girip ek dersimi alacağımı düşündüğümden idareye ben teklifte bulundum. Onlar da oluyorsa açalım dediler bende oluyor dedim, ilana çıktık akşam kursu ve gündüz kursu olacak diye. Ama ek ders yönetmeliğine bakınca 18 saatten fazla alamayacağımı söylediler.
Kurslar 25 şubatta açılacak o zamana kadar, bir dayanak bulursak ek dersi verecekler, olmazsa gündüz derslerine başka birini bulmaya çalışıcaklar, oda olmazsa mecburen 10 saati ücretsiz giricem.

hocam haftasonu ile birlikte 40 saat alabilirsiniz bildiğim kadarı ile. Benimde kadrom HEM'de ama şimdiye kadar hiç 20 saatin üstünde kurs açmadım. Bildiğim kadarı ile BÖTE liler olarak diğer branşlarda olduğu gibi 30+10 şeklinde ek ders alabiliyoruz. 30 saat normal 10 saat haftasonu.

hocam idare haklı.ama siz kursunuzu 30 saat mesai içind 10 saatte mesai dışında yada haftasonu açarsanız ekdersinizi alırsınız.normal bir öğretmen gibiyiz yani

nasıl olduğu farketmez ama bunun ekders yönetmeliğinde yeri varsa tamam diyor idare.

hafta içi en fazla 30 saat (Zorunlu olan 15+6 şeklindedir. bunun haricinde isteğe bağlıdır) derse girebilirsiniz. (15 Saat Maaş Karşılığı-15+3"planlama 10 saate 1"=18 saat olur). Ayrıca gece yada hafta sonları en fazla 10 saat derge girebilirsiniz. Onunda hepsini ek ders olarak alırsınız.
Sonuç olarak Haftaiçi 30 saat, hafta sonuda 10 saat giriyorsanız 18+10=28 saat ek ders alırsınız.

mmcs' Alıntı:
Ayrıca gece yada hafta sonları en fazla 10 saat derge girebilirsiniz. Onunda hepsini ek ders olarak alırsınız.
Sonuç olarak Haftaiçi 30 saat, hafta sonuda 10 saat giriyorsanız 18+10=28 saat ek ders alırsınız.

ben mesela 20 saat gündüz 20 saat akşam kurs vermeyi planlıyorum. Yani haftada 40 saat. Bunun 30 saatini normal 10 saatini akşam ek dersi olarak alabilirmiyim? mevzuatlarda Akşam yada hafta sonu 10 saat girip ek dersini alabileceğimi yazan bir yer var mı yani hangi maddeye göre alabiliyorum?
Yani akşam ki 10 saat artık gündüz de olsa farketmez.

bilgekaan' Alıntı:
hocam idare haklı.ama siz kursunuzu 30 saat mesai içind 10 saatte mesai dışında yada haftasonu açarsanız ekdersinizi alırsınız.normal bir öğretmen gibiyiz yani
aynen hocam bana da bu şekilde acacakalrdı ben kabul etmedim o ayrı ama oluyor yani 10 saat tamamen ayrı bi şey

Hocam ek ders ynetmeliğinin kurs maddesinde öğretmen 30 saat tamamladıysa 10 saat de kurs açabilir. Ayrıca sizin kursunuz 20 saat gündüz ise 15 saati maaş karşılığı 5 saati ek ders olarak yazılır. Akşam girdiğiniz 20 saat ise gece ücretine tabidir. Yani 5 saat gündüz ek dersi, 20 saat gece ek dersi, 3 saat de ders içi hazırlık alırsınız.

Genel yargı bbu şekilde ama ek ders yönetmeliği normal eğitim fakültesinden mezun olan biri en fazla haftalık 18 saat ek ders alabilir yazıyor.
İKİNCİ BÖLÜM

Ders ve Ek Ders Görevi ile İlgili Hükümler

Aylık karşılığı ders görevi

MADDE 5- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli;

a) Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları haftada 6 saat,

b) Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri haftada 18 saat,

c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,

ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,

ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç hâlinde ve istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine getirilir.

Ek ders görevi

MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık karşılığı ders görevini tamamlayan;

a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,

b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,(+3 de hazırlıkdan geliyor 18)
c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,

kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

receps' Alıntı:
Genel yargı bbu şekilde ama ek ders yönetmeliği normal eğitim fakültesinden mezun olan biri en fazla haftalık 18 saat ek ders alabilir yazıyor.
diyor ve ekliyor, halk eğitimdende 10 saate kadar ek ders alınabilir.Çünkü halk eğitimin haftasonu ve akşam kursları siz kadrolu öğretmeni olsanız dahi görevlendirme ile yapılır

bilgekaan' Alıntı:
receps' Alıntı:
diyor ve ekliyor, halk eğitimdende 10 saate kadar ek ders alınabilir.Çünkü halk eğitimin haftasonu ve akşam kursları siz kadrolu öğretmeni olsanız dahi görevlendirme ile yapılır

Ders ücreti karşılığında görevlendirme

MADDE 9- (1) Öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde;

a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;

1) (Değişik :24/9/2012-2012/3773 B.K.K.) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmî görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate, (9)

2) Resmî görevi bulunmayanlar ile emeklilere, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate,

kadar ek ders görevi verilebilir.

b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;

1) Resmî görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmî görevi bulunmayanlara haftada 40 saate,

kadar okul öncesi, meslekî ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir.

dediğiniz kısım burası heralde. Burayı gösterdim, bunu diyor dışardan gelen birine verebiliyoruz. Yani normal okulda görevli bir öğretmen gelirse alabilir, veya diyelim bir mühendis resmi kurumda görevli, gelip 10 saate kadar kurs açabilir diyor.
Ama benim için geçerli olduğundan emin değiller.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    237 KB · Görüntüleme: 8,584
receps' Alıntı:
resmin devamı burda http://etogm.meb.gov.tr/mevzuat/meb_yon ... izelge.pdf
Buna göre haftalık 18 saatten fazla alamazsın diyorlar.
doğrudur hocam hafta içi 18 saat albilirsiniz en fazla.Hafta sonu içinse görevlendirme yoluna gidilir ve en fazla 10 saat daha ek ders alabilirsiniz.toplam 28 yapar.

1) Resmî görevi bulunanlara haftada 10 saate,

2) Resmî görevi bulunmayanlara haftada 40 saate,

kadar okul öncesi, meslekî ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir.

gayet açık

çok sağolun hocam ilgilendiğiniz için. idareye bu şekilde anlatayım bakalım sonuç ne olacak.
Umarım en azından böyle kabul ederlerse gece vereceğim 20 saatin 10 saatini gece,10 saatini normal verirler.

receps' Alıntı:
çok sağolun hocam ilgilendiğiniz için. idareye bu şekilde anlatayım bakalım sonuç ne olacak.
Umarım en azından böyle kabul ederlerse gece vereceğim 20 saatin 10 saatini gece,10 saatini normal verirler.
o öyle olmaz hocam.gece girdiğiniz 20 saatin 10 saatini gece ücretinden alırsınız, 10 saatini fahri girmiş olursunuz.Yani ek ders alamazsınız.siz en iyisi gece kursunu 10 saate düşürün, gündüzde 30 saat yapın.haftasonunuz boş olsun.

MEB Bilgi Edinmeye sorduğum sorunun cevabı geldi.

"Kurum Adı : T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI
Cevap Metni : Branşınızdaki ders üçretleri eki karara ilave olarak 10 saat te ders üçretleri kararının 9 madesine göre verebilirsiniz ."

(Yalnız cevabı yazan kişi ya da yazılan program da hiç imla kuralı olayı yokmuymuş.)

benim haftada yirmi saat dersim var yarın ıtıbarıyle baslıcam ve girdigim tüm derslerin ekderslerını alacagımı belırttı ıdarem

merhaba hocaaım ben hemde çalışan böte mezunu kadrolu bilişim öğretmeniyim
bana idareciler 20 saat maaş karşılığı dediler ilçeye gittim sordum blgisayar kullanımı kursu atölye ve laboratuvar dersi dediler yukardaki çizelgeye baktılar sen maaş karşılığı 20 saat derse girersin dediler
ben şimdi nasıl maaş karşılığımın 15 saat olmasını onlara ispatlıcam bana dersimin gennel bilgi dersi değil atölye ve laboratuvar dersi olduğu için böyle çalışacaksın dediler
yardım edermisiniz

Geri