Halk Eğitim Çalışma Şartları?İl dışı Tercih?

Kodla Büyü

braveheart06mg

Seçkin Üye
Seçkin Üye
bu atama döneminde il dışından halk eğitim merkezlerini tercih etmek istiyorum birkaç sorum olacak tecrübeli arkadaşlara.(böte mezunuyum)
1- çalışma saatleri 8-5 mi ? yoksa kurs planına göre mi merkezde bulunabiliriz ?
2-kurs açılmamışsa 15 saat girmemiz gereken zorunlu ders saati tüm haftaya yayılabilir mi ?
3- 15 tatil ve yaz tatili hakkımız var mı ?
4- kaç saatte kadar ek ders alabiliriz?
5- başka bir okulda btr görevi alabilir miyiz?
6-hafta sonu ya da akşam kurs açılmamışsa derslere girmemiz zorunlu mu?

Tatiller diger öğretmenler ile ayni yanliz kurs planlarinizi bu durumu goz onunde bulundurarak ayarlamalisiniz
Eger kurs acilmasinda sıkıntı varsa idarenin de onayiyla baska okullarda ihtiyaca gore btr gorevlendirimesi yapilabilir.
Calisma saati kurs planiniza gore değişir.
Eğer kursunuz yoksa maas karşılığı için bazilari 3 gun bazilari 5 gun bazilari da hic gitmiyorlar kurumlarina
Hafta ici 30 bir de mesai saatleri disinda ve haftasonu +10 saate kadar ders verebilirsiniz

Hakkinizda hayırlısı.

Hocam öncelikle bilmeniz gereken kurumdan kuruma işleyiş farklılıkları olabiliyor. Benim kadrom Yozgat'ta HEM'de. Bizdeki işleyişten bahsedeyim, bu arada BÖTE mezunuyum.
1. Çalışma saati diye bir kavram yok normalde. Benim kursum 9-15 (6 ders) ben de bu saatlerde mesaiye gidiyorum.

2. Kursum olmadığı zamanlar müdürüm yine 9-15 orada bulunmamı istedi, ben de karşı çıkmadım ve gittim. 15 saatlik maaş karşılığı kısmını kendi müdürünüzle konuşup ayarlayabilirsiniz. Zaten tercih edeceğiniz HEM kalabalık nüfusa sahip bir yerdeyse kolay kolay kursunuzun olmadığı bir dönem olmayacaktır.

3. 15 tatil ve yaz tatili okullarla aynı. Seminer dönemine göre kurs planınızı yaparsınız. Seminerler bitince siz de yaz tatiline çıkarsınız. Geçen sene benim bir kursumun bitişi seminerlerin 3. gününe denk geldi, herhangi bir sorun olmadı. Kurs bittikten sonra seminerlere katıldım ve yine günlük 3 saat ek dersim seminer dönemi için yazıldı.

4. Böte mezunu olduğunuz için 30 saate kadar kursa girebiliyorsunuz. Ek ders durumu okulla aynı, ancak sınıf öğretmenliği ve nöbet ücretleri gibi bir ücret yok. Haftasonu ayrıca kurs açmak isterseniz de ayrıca +10 saat oradan ek ders alabilirsiniz.

5. Yozgat'ın BTR görevlendirme yazısında "örgün eğitim kurumlarında görev yapmakta olan BT öğretmenleri başvurabilir" şeklindeydi. Bundan dolayı ben BTR başvurusunda bulunamadım. Ama başka illerde HEM'de görev yapıp da BTR olanlar var.

6. Haftaiçi gündüz-akşam ve haftasonu kursları planlanırken kurslardan sorumlu müdür yardımcısı planı programı sizinle beraber yapar. Zorunlu olarak şu kursu açıyoruz diye bir şey yok. Siz mesai saati sonrasında kurs istemediğinizi veya haftasonu kurs istemediğinizi söylerseniz cebren sizi kursa sokmaya kalkmazlar.

Ekstra olarak HEM'de görev yaptığınız için aylık 125 TL özel hizmet tazminatı alırsınız. Yine bazı HEM'lerde bu ücretin BÖTE mezunlarına ödenmeme, sadece TEF mezunlarına ödenme gibi bir sorun olduğu da bilinmektedir.

Hakkınızda hayırlısı =)

Lütfen yanlış yönlendirme yapmayalım.

1-)125 tl özel hizmet tazminatı sadece tef mezunuysanız alabiliyorsunuz hemlerde

2-)kursun yoksa kuruma hiç gitmeme gibi bir durum yok.kursunuz yoksada haftanın en az üç günü gitmek zorundasınız 5 günde olabilir.maaş saatinizi doldurmak zorundasınız.

3-)Akşam açtığınız kurslar ek ders değildir.Halk eğitimler 07:00-23:00 esasına göre çalışır resmi yazı var ek ders ödenemez diye.

4-)Kurs saatlerini her ne kadar siz belirlemek istesinizde genelde kursiylerler belirler 12 kişi gelip kursu çalışıyoruz akşam 6'dan sonra yapalım diyorlarsa 6'dan sonra o kursu vermek zorundasınız.

5-)Halk eğitimlerde artık seminer dönemi ek dersi yok.Nöbet ücreti yok.Ösym sınavlarında görev yok.İlerde Öğretmen sıfatından çıkarıp usta öğretici yaapcaklar bu gidişle sanırım.

6-)Kurs açılmadığı taktirde çıkıp kursiyer aramakla mükellefsiniz köylere kurs açıldığında bilgisayarları oraya kurup kursunuza kendi imkanlarınızla gidip daha sonra o bilgisayarları tekrar kuruma taşımakla görevlisiniz.

7-)Kurs açılmadığı taktirde başka kuruma görevlendirme olabilir büyük ihtimal ama kurumda kaldığınız taktirde de orada boş boş otururduğunuzda birilerinin gözüne batacaksınız ve afiş broşür hazırlıyıverde şunları bir dağıt kahvelere as pazarda falan dağıt kursiyer buluver diyeceklerdir.

Usta öğretici ile öğretmen ayrımını yapamayan idareciler yukarıda belirtilen hususları yapmanizda sizi zorlayacaktir

Hocam küçük ilçelerin halk eğitimini yazarsanız ancak maaş alırsınız kurs falan kolay kolay olmaz.

ersan3333' Alıntı:
Lütfen yanlış yönlendirme yapmayalım.

1-)125 tl özel hizmet tazminatı sadece tef mezunuysanız alabiliyorsunuz hemlerde

2-)kursun yoksa kuruma hiç gitmeme gibi bir durum yok.kursunuz yoksada haftanın en az üç günü gitmek zorundasınız 5 günde olabilir.maaş saatinizi doldurmak zorundasınız.

3-)Akşam açtığınız kurslar ek ders değildir.Halk eğitimler 07:00-23:00 esasına göre çalışır resmi yazı var ek ders ödenemez diye.

4-)Kurs saatlerini her ne kadar siz belirlemek istesinizde genelde kursiylerler belirler 12 kişi gelip kursu çalışıyoruz akşam 6'dan sonra yapalım diyorlarsa 6'dan sonra o kursu vermek zorundasınız.

5-)Halk eğitimlerde artık seminer dönemi ek dersi yok.Nöbet ücreti yok.Ösym sınavlarında görev yok.İlerde Öğretmen sıfatından çıkarıp usta öğretici yaapcaklar bu gidişle sanırım.

6-)Kurs açılmadığı taktirde çıkıp kursiyer aramakla mükellefsiniz köylere kurs açıldığında bilgisayarları oraya kurup kursunuza kendi imkanlarınızla gidip daha sonra o bilgisayarları tekrar kuruma taşımakla görevlisiniz.

7-)Kurs açılmadığı taktirde başka kuruma görevlendirme olabilir büyük ihtimal ama kurumda kaldığınız taktirde de orada boş boş otururduğunuzda birilerinin gözüne batacaksınız ve afiş broşür hazırlıyıverde şunları bir dağıt kahvelere as pazarda falan dağıt kursiyer buluver diyeceklerdir.

hocam bu yazdıklarınız öğretmenin değil bir hizmetlinin kölenin yapması gerekenler gibi olmuş

Geri