Halk Eğitim - BÖTE - Ek tazminat

Kodla Büyü
ersan3333 hocam dediğiniz ilk etapta doğru gibi fakat benim bu konudaki şu görüşümü de okumanızı ve birlikte istişare etmeyi isterim:
Ek Ders Kararının 5. maddesinde "Aylık karşılığı ders görevi" kısmında kimin haftada kaç saat maaş karşılığı ders okutması gerektiği belirtilirken öğretmen türleri şu şekilde geçiyor:
......
c) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenleri haftada 15 saat,
ç) Atölye ve laboratuvar öğretmenleri haftada 20 saat,
......
Yani Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri bu iki türden birisine giriyor. Buna kimse itiraz etmez sanırım. Başka bir deyişle BÖTE'ci, atölye ve laboratuvar öğretmeni olmadığından 20 değil, Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni olduğundan haftada 15 saat derse maaşı karşılığında girer.

Ancak bu maddeyle ilave eğitim öğretim tazminatının kaynağı olan mevzuat maddesinin alakası yok. Şöyle ki; bu tazminatın kaynağı olan mevzuatta (657 sayılı Kanunun 152. maddesinde) diyor ki;
"Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına atelye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen ünvanlı kadrolara atananlardan Bakanlar Kurulunca belirlenecek okul, kurum ve branşlarda görev yapanlara ayrıca;....

diye devam ediyor. Koyu yer ile belirttiğim kısımda veya Meslek Dersleri Öğretmeni diyor ki, Halk Eğitimi Merkezlerinde açılan kurslar mesleki kurslara girmekte. Kursların Modüler Programı da zaten mesleki kurslar başlığı altındadır. Ayrıca Halk Eğitimi Merkezlerinde her sene 2 defa verilen Huzur Hakkından da BÖTE'ciler faydalanır. "Bu da nesi? Nasıl faydalanırmış?" denirse; Huzur hakkından bilgisayar yada herhangi bir branştan meslek lisesi mezunu, önlisans mezunu hatta ilkokul mezunu olup ustalık belgesi olan ve Halk Eğitimi Merkezlerinde görev alan KADROSUZ usta öğreticiler dahi faydalanmaktadır. Kadrolu BÖTE'ciler mi almasın? (Bu da ayrıca tarşılan bir konu olduğundan buna da değinmek istedim)

Şimdi yukarıdaki ek ders kararının 5. maddesinin ç) bendine BÖTE'ciler girmediği kesin. Ama bu tazminatın kaynağı olan (eğik yazı ile belirttiğim) mevzuatta "veya Meslek Dersleri Öğretmeni" ifadesi de yer aldığı için c) bendindeki "Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni" olan BÖTE'ciler de bu tazminatı Halk Eğitimi Merkezlerinde çalışmaları halinde alırlar (ki meslek liselerine atanamadıklarından orada zaten söz konusu değil).

Aslında BÖTE'ciler bunu alır mı alamaz mı probleminin kaynağı bence şu: Bu tazminatın asıl adı ilave eğitim öğretim tazminatı olmasına rağmen genel itibarla atölye ve laboratuvar öğretmenleri aldığından adına (adeta halk tabiriyle) teknik öğretmen tazminatı denmeye başlanmış. Dolayısıyla "ya bunu alamazsın ya da 20 saat maaş karşılığı gireceksin" durumu var sanılır hale gelmiş. Halbuki yukarıda da görüldüğü üzere maaş karşılığı mevzuatı başka, ilave eğitim öğretim tazminatı mevzuatı başka. Birbiri ile alakası yok. Yani bence BÖTE'ciler Halk Eğitimi Merkezlerinde şanslı ve hem 15 saat derse girerler hem de bu tazminatı alırlar.

Ha şu da denilebilir: Kanun koyucuların bu kanunu yaparken ki asıl maksatları arasında ilave eğitim öğretim tazminatının teknik yani atölye ve laboratuvar öğretmenleri olduğu savunulabilir. Ve bence öyle gibi sanki. Ama mevzuatlar uygulamaya geçirildiğinde ortaya çıkan netice de bana göre BÖTE'cilerin bu tazminatı HEM'lerde alması gerekir. Yani bazen mevzuatlar yapılırken başka amaçlı yapılır ama uygulanırken ortaya başka neticeler de çıkabilir.

Yazdıklarımı istişare amaçlı yazdım. Konu ile ilgili yorumların mevzuat odaklı olması, ilgili arkadaşların ileride veya şuanda idarecilerine sunacakları veri açısından önemlidir diye düşünüyorum.

NOT: Bu ayrıntılara girmemin sebebi; birileri bu tazminatı alırken parası kesilir de verilenler de faizi ile geri istenirse, gerek sendikal gerekse şahsi olarak mahkeme yoluna gidildiğinde kendisine bir veri olsun.

Hemde çalışan ve teknik öğretmen olmayan kadrolu kurs öğretmenleri var. bunlar Meslek dersi öğretmeni olarak görüldüğü için meslek tazminatını alıyorlar. Almıyor diyenlere ispatını mümkün bordrolarını yüklerim. Halk eğitime atanan Böte mezunlarıda meslek dersi öğretmeni statüsünde çalışır ve tazminatı iki yıllık mezunu nakış öğretmeni bile alabiliyorsa onlarda alırlar. Saygılarımla.

Nakış öğretmeni mesleki eğitim fakültesi mezunu olduğu için alabiliyor. böteli eğitim fakültesi mezunu olduğu için alamaz.Meslek tazminatı dediğinizde huzur hakkı oluyor 6 ayda bir defa veriliyor sapla samanı karıştırmayalım lütfen saygılar...

Ben alabileceğini mevzuatla ispatladığımı düşünüyorum. Alamaz diyenler yorum yaparak söylüyor. Meslek tazminatı ne ki? Öyle bir tanım yok. İlave Eğitim Öğretim Tazminatı var. Onun mevzuatta nasıl geçtiğini söyledim. Cevabı eski ve eksik bilgilerinizle verecekseniz bunun adı bilgi paylaşımı ya da istişare olmaz.

ersan3333' Alıntı:
Nakış öğretmeni mesleki eğitim fakültesi mezunu olduğu için alabiliyor. böteli eğitim fakültesi mezunu olduğu için alamaz.Meslek tazminatı dediğinizde huzur hakkı oluyor 6 ayda bir defa veriliyor sapla samanı karıştırmayalım lütfen saygılar...

Sanırım sapla samanı karıştıran sizsiniz huzur hakkından bahseden olmadı o zaten alınıyor. onun haricinde eğitim yılına göre eğitim tazminatı adında maaşlarına eklenerek ödeniyor. onlar içinde mesleki eğitim mezunu olmayanlarda var hatta bazıları eksik aldığı ortaya çıktı geriye dönük 4-5 bin aldılar bırakın bu ben çok bilirim ayaklarını muhasebe yetkilisi alır diyorda bizim öğretmenler hemen atlayıp alamaz diyor. Ne bu herşeyden ben anlarım tavrı bilemedim. adam sana yönetmelikle cevap yazmış neden alır demiş onu da yazmış sen mesleki eğitim mezunu eğitim mezunu ondan bahsediyorsun yukarıda yönetmelikle eğitim fakültesi mesleki eğitim fakültesi ayrımından bahsetmişmi varmı burda bu ayrım? meslek tazminatı hangi yönetmeliğe göre ödeniyor? bu soruların cevabını verince senin söylediklerinden birşey çıkmıyor tezini ispata davet ediyorum.

Alamaz diyen arkadaşların, BTR nin yetiştirme ve destekleme kursu verip ücret alamaz mantığıyla yaklaşıp okuduklarını yorumlayamayanlardan hiçbir farkı yoktur

Bu tazminat için - V sayılı cetveldeki okullara atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atanmış olmak gereklidir böteler branş öğretmeni kabul edilir bı bakımdan alamazlar alında dahi farkedildiğinde ödeme yetkilisi be alan kişiye geri ödeme çıkar..

aslında yönetmelik çok açık okunduğunda..alanı bilişim teknolojileri olan diyor...ama zannedersin arkadaşımızın kendi cebinden çıkıyor gibi ya da böteliler öcüymüş gibi davranıyor...bende halk eğitimin kadrosundayım ama kurs açmadığım için uğraşmadım.eğer bir fiil kurs açmış olsam söke söke alırdım.Çünkü azcık okuduğunu anlayabilen insan bunu bilir.yönetmelikte alanı bilişim teknolojileri olan yazıyor.bilmem şu mezunu bu mezunu demiyor.iyi çalışmalar.

Arkadaşlar dilekçemi hazırlıyorum. İnşallah olumlu sonuçlanacak. Sonuçlanmazsa mahkemeye gitmek gerekiyor. Her şey açık şekilde yazılmış arkadaş da çok güzel ifade etmiş.

hiç boşuna başvurma olumlu sonuçlanmayacak.olumlu sonuçlansa bile 2 yada 3 yıl içide aldıgın parayı faizi ile geri vereceksin.yazdıgın mevzuatta 5.sayılı cetveldeki oıkullara atölye labaratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atananalara diyor.böte mezunları bu sıfatlarla atanamaz.onlar branş-kültür öğretmeni olarak atanır.meslek lisesine atanabilenler bu tazminatı alır.senin halk eğitime atanabilmiş olman meslek lisesine atanabileceğin anlamına gelmiyor.

Aman arkadaşlar BÖTE ciler sakın öyle bir iş çıkarmayın başınıza ben tazminat ödedim. Nasıl oldu peki?
Ben BÖTE ciyim. Ortaokuldan halk eğitime tayin oldum, ilçenin muhasebe bölümü beni genel bilgi değil, meslek öğretmeni olarak kaydetmiş, nasıl becerdilerse. Baktım tazminat alıyorum, baktım maaş karşılığı 20 saat, baktım 40 saate kadar giriyorum, hoş.
Sonra baktım meğer Trakya bölgesinde bir toplantıda bir öğrendim ki tek böteci ve tazminat alan kişi benim. Kuruma diyorum, git ilçeye söyle dediler. İlçeye muhasebeye gittim, bir bakalım dediler. Baktılar veeee tam bir yıllık tazminatı faiziyle geri ödettiler.
Ödedim.
Artık maaş karşılığı 15 saat max 30 saat derse giriyorum.
Yaaa işte böyle. Yalnış hesap Bağdat'tan döndü.

yıllardır hem de çalışıyorum bugün müdür yardımcısıyla konuştum hem huzur hakkını hem ek ödemeyi sordum huzur hakkı için daha önce ankarayla konuştuğunu ve ankaradan bilgisayar öğretmenleri için red geldiğini ek ödemeninse hiç kimsenin almadığını yaygın eğitimde olmadığını daha önce iki farklı teknik öğretmenin dilekce verdiğini ilden ve ankaradan görüş aldıklarını ve olumsuz döndüğünü söyledi yani şuan bizim hem de kimse eködeme almıyor
Bende huzur hakkı için mevzuata bir bakıp ona göre bir dilekce vereyim dedim tamam dedi
Evet tavsiyelerinizi bekliyorum

Alttaki yorumları okuyunca dilekçeyi vermedim. Kültür dersleri işi mantıklı geldi.

ben hemde çalışıyorum böteliyim ve hatta çpl de çalıştım bilişim bölümü olmayan ve 10 yıl önce bile aldım tazminatımı ve asla geri ödeme yok bakanlar kurulu 2006/10344
peki nasıl bir yol izlediniz ? örnek dilekçe var mı elinizde ? nereye başvuru yaptınız bunun için ?

Geri