Halk Eğitim - BÖTE - Ek tazminat

Kodla Büyü
Arkadaşlar daha önceki konuları inceledim ama sağlıklı bir sonuç çıkaramadım, belki benim hatam ama buraya da bir danışayım dedim;
BÖTE mezunuyum, Halk eğitimde çalışıyorum, ek tazminatı almıyormuşum (yeni öğrendim). İdareyle konuştuğum zaman ek tazminat alırsan maaş karşılığı ders saatimin 20 ye çıkacağını, yani aynı teknik eğitim mezunları(atölye ve laboratuvar öğretmeni) gibi değerlendirileceğimi söylediler. Aranızda HEM'de çalışıp, ek tazminat alıp da maaş karşılığı yine 15 saat üzerinde alan var mı, ya da bu mümkün mü ? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

hem arkadaşımla yanyana hem ikimizinde cam kenarı diyorsunuz?
ee güzelmiş. :)

Halk eğitimde çalışsanız bile Atölye ve Laboratuvar öğretmeni olarak değerlendirilemezsiniz, böte mezunları branş öğretmeni olarak değerlendirilir. İdare böyle bir hata yaparsa sonradan aldığınız ek ders ve teknik öğretmen tazminatlarını faiziyle birlikte geri ödemek zorunda kalabilirsiniz.

ist_koord' Alıntı:
hem arkadaşımla yanyana hem ikimizinde cam kenarı diyorsunuz?
ee güzelmiş. :)

Bol tereyağlı 1,5 iskender olsun, sadece 100 kalori olsun ve fiyatı da 5 tl olsun bence..

sene 1900 çift sıfır. deden bilmez ama belki baban bilir. salı günü cuma namazından çıktıktan sonra atın üstünde yayan harbe gidiyoruz. çölde kar dizboyu. karşımda bir anda beliri verdi; genç bir ihtiyar tahta bir taşın üstüne oturmuş, hüngür hüngür gülüyordu. düşman askeri zannettim çektim kılıcımı iki el ateş ettim. genç ihtiyarı bacağından vurdum, kafası nasıl kanıyordu. benim kolumu alçıya aldılar. hastaneye son sürat gidiyoruz, arabada damla benzin yok neyse vardık hastaneye tabi o zamanlar elektrik yok hastanede sıkılmayım diye mum ışığında titanic izlemek zorunda kalmıştım. öyele bir olay geçti başımdan paylaşayım dedim.

istanbul38' Alıntı:
sene 1900 çift sıfır. deden bilmez ama belki baban bilir. salı günü cuma namazından çıktıktan sonra atın üstünde yayan harbe gidiyoruz. çölde kar dizboyu. karşımda bir anda beliri verdi; genç bir ihtiyar tahta bir taşın üstüne oturmuş, hüngür hüngür gülüyordu. düşman askeri zannettim çektim kılıcımı iki el ateş ettim. genç ihtiyarı bacağından vurdum, kafası nasıl kanıyordu. benim kolumu alçıya aldılar. hastaneye son sürat gidiyoruz, arabada damla benzin yok neyse vardık hastaneye tabi o zamanlar elektrik yok hastanede sıkılmayım diye mum ışığında titanic izlemek zorunda kalmıştım. öyele bir olay geçti başımdan paylaşayım dedim.
Can sıkıntısına iyi gelen şeyleri biliyosun sen komik çocuk.

halk eğitime yeni atandım. Teknik öğretmenim. Tazminatı alıyorum ama halk eğitimde bilgisayar öğretmenleri
atölye ve laboratuvar öğretmeni olarak değerlendirilmez diyorlar. Maaş karşılığı 15 saat kabul ediyorlar.

ahmet58' Alıntı:
halk eğitime yeni atandım. Teknik öğretmenim. Tazminatı alıyorum ama halk eğitimde bilgisayar öğretmenleri
atölye ve laboratuvar öğretmeni olarak değerlendirilmez diyorlar. Maaş karşılığı 15 saat kabul ediyorlar.

sayın hocam atöyle ve laboratuvar öğretmeni olarak kimler değerlendirilir diye bir sorun o zaman?
Teknik öğretmen olduğunuzdan maaş karşılığınız 20
Eğitim fakültesi mezunu olsaydınız maaş karşılığınız 15 olacaktı.
http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/14/01/972806/dosyalar/2014_11/25031453_ed.pdf
dosyanın sonundaki listeden kontrol edebilirsiniz

Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni kabul ediyorlar. Müdürde atölye ve Laboratuvar öğretmeni olması lazım diyor.
15+18+10(Akşam-hafta sonu)
Herkes memnun.
Şeflik vereceğim diyor.
Atölye öğretmeni olarak kabul etmediğine nasıl şeflik verecek?

Sevgili arkadaşlar forumda gezindim fakat yine de aklıma yatmıyor bir türlü. Ben de HEMe atandım ve TEFliyim. Şu sorularıma sırayla kesin cevaplar verebileceğinizi umarak soruyorum:
1-Zorunlu ekders ve isteğe bağlı ek ders ile birlikte TOPLAM DERS = 20 + 24 + 3 = 47 mi? (Atölye öğretmeni sayılıyoruz)
2-"bilgisayar kullanımı" kursu veriyorum ve program şöyle: Perşembe öğleden sonra 6 saat, Cuma-Cumartesi-Pazar 8'er saatten toplam 30 saat. (Müdürümün TEF konusunda bilgisi olduğunu hiç sanmıyorum bu arada.) Ve söylediğine göre haftaiçi gelmediğim günlere sayılacakmış o haftasonu saatleri ve bundan dolayı normal ek ders yazılacakmış.
3-Bölüm şefi olabilir miyiz?(1 laboratuvar var) Olursak tüm mesai saatlerinde merkezde olmamız mı gerekir? Nasıl olur?
4-Kurs planlarken tatil edilecek günlere denk gelen günlerin yerini değiştirmek gibi bir şey var mı? Tatile denk gelen saatler nasıl telafi ediliyor? Ek dersi nasıl oluyor?
5-Benim kuruma dönem başında hangi belgeleri vermem gerekiyor? (kurs planı haricinde)
6-Ders saatleri 40 dakika mı yoksa 45 mi?(Burada diğer öğretmenler 45 dakikadan hesaplıyorlar da)
Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar zira kafam allak bullak oldu bu aralar. Şimdiden cevap veren veya vermeyen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

1-Zorunlu ekders ve isteğe bağlı ek ders ile birlikte TOPLAM DERS = 20 + 24 + 3 = 47 mi? (Atölye öğretmeni sayılıyoruz)
2-"bilgisayar kullanımı" kursu veriyorum ve program şöyle: Perşembe öğleden sonra 6 saat, Cuma-Cumartesi-Pazar 8'er saatten toplam 30 saat. (Müdürümün TEF konusunda bilgisi olduğunu hiç sanmıyorum bu arada.) Ve söylediğine göre haftaiçi gelmediğim günlere sayılacakmış o haftasonu saatleri ve bundan dolayı normal ek ders yazılacakmış.
3-Bölüm şefi olabilir miyiz?(1 laboratuvar var) Olursak tüm mesai saatlerinde merkezde olmamız mı gerekir? Nasıl olur?
4-Kurs planlarken tatil edilecek günlere denk gelen günlerin yerini değiştirmek gibi bir şey var mı? Tatile denk gelen saatler nasıl telafi ediliyor? Ek dersi nasıl oluyor?
5-Benim kuruma dönem başında hangi belgeleri vermem gerekiyor? (kurs planı haricinde)
6-Ders saatleri 40 dakika mı yoksa 45 mi?(Burada diğer öğretmenler 45 dakikadan hesaplıyorlar da)

1- 47+10 (Tam gün tam yıl)
2- hafta sonu zamlı vermesi lazım. mahkeme kararı vardı. tam hatırlamıyorum memurlar nete bak.
3- Bölüm şefini bilmiyorum ama atölye şefi olanlar var. 6 saat kurumda olman gerekiyor.
4- Kursu e-yaygın otomatik hesaplıyor. tatil günlerine nasıl geliyor ?
5-
6- 45 dk. yaygın eğitim yönetmeliğine bak.

Ahmet58 teşekkür ediyorum çok çok.
1-Bölüm şefi-atölye şefi konusunda baya bir baktım ama halen hangisi olabileceğimi anlamadım. Daha önce meslek lisesindeydim ve burada kurumun sisteminde bölüm tanımlıydı. Şimdi merkezde acaba bölüm tanımlama falan var mı onu bilmiyorum işte. Eğer tanımlama varsa bölüm şefi olunabilir. Eğer yoksa atölye şefi olunur ancak diye düşünüyorum.
2-Sene başında kurs planı haricinde ne vermem gerekiyor onu bilemiyorum.
3-Kurs planımız da örgün eğitimdeki gibi değişmez saatlere göre mi oluyor. Mesela 29Ekime denk gelen günün yerine o hafta için kurs gününü değiştirebiliyor muyuz planda? Veya planda değişiklik yapamıyorsak bu tatile denk gelen satleri nasıl yapacağız? Telafi eğitimi falan mı?
Bu sorular kaldı aklımda artık. Tekrar cevap veren veya vermeyen/veremeyen tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Eksiklerimi gideriyorum sayenizde yavaş yavaş.

1-Çözüldü.Atölye varsa atölye şefi olunur. Bölüm varsa-tanımlıysa bölüm şefi olunur. bölüm var ve sadece 1 laboratuvar varsa atölye şefi olmaz, bölüm şefi ilgilenir.
2-?
3-Çözüldü. Kursa göre-değişmez.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/orgundes ... tek_1.html

.............................
Kapsam
MADDE 2-(1)Bu Yönerge, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî örgün ve yaygın kurumlarında öğrenim gören istekli öğrenci ve kursiyerleri destekleme ve yetiştirme kursları ile ilgili usul ve esasları kapsar.

MADDE 5– (1) Kurslar, fizikî kapasitesi ve öğrenci/kursiyer potansiyeli yeterli olan resmî ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, ortaöğretim kurumları ile halk eğitimi merkezi müdürlüklerine bağlı olarak açılır.
(2) Mezunlara yönelik kurslar halk eğitim merkezlerinde açılır. Ancak halk eğitim merkezinin bulunmadığı ve bu merkezlerde kursun açılamadığı hallerde diğer kurs merkezlerinde de açılabilir.

Kurslara katılacaklar
MADDE 6-(1)Kurslara;
a) Örgün veya yaygınortaokul/imam hatip ortaokuluve ortaöğretim kurumlarında kayıtlı olan öğrenciler,
b) Örgün veya yaygın ortaöğretim kurumlarından mezun olan kursiyerler katılabilir.
..................................
Dönem başlarında planı sunarak açabiliyoruz anladığım kadarıyla.

mart 2014 den beri halk eğitim de çalışıyorum sayın hocalarım.bu ek tazminat yansıtılmamış maaaşıma.Bunun için dilekçe mi vermem gerekiyor..Böte mezunuyum bu arada

slm6713' Alıntı:
mart 2014 den beri halk eğitim de çalışıyorum sayın hocalarım.bu ek tazminat yansıtılmamış maaaşıma.Bunun için dilekçe mi vermem gerekiyor..Böte mezunuyum bu arada

Selamlar hocam.
Teknik Öğretmen ünvanınız var ise tazminatınızı (geriye dönük bile olsa) alırsınız. Bu ünvana sahip değilseniz tazminatı alamazsınız.

http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.3795.pdf madde 3-b

Başvurup onay alabilirsiniz bir şekilde, fakat sonradan ortaya çıktığında epey bir miktar ödetirler hocam. Benim kanaatimce böyle bir yola başvurmayın. Yine de mevzuatı incelemenizi öneririm.
Saygılarımla.

welwet' Alıntı:
slm6713' Alıntı:

Selamlar hocam.
Teknik Öğretmen ünvanınız var ise tazminatınızı (geriye dönük bile olsa) alırsınız. Bu ünvana sahip değilseniz tazminatı alamazsınız.

Başvurup onay alabilirsiniz bir şekilde, fakat sonradan ortaya çıktığında epey bir miktar ödetirler hocam. Benim kanaatimce böyle bir yola başvurmayın. Yine de mevzuatı incelemenizi öneririm.
Saygılarımla.

hocam haklı olabilirsiniz fakat ilave eğitim tazminatı yönetmeliğinde alanı bilişim teknolojileri olan yazıyor teknik bilişim teknolojileri öğrtmeni demiyor.Benim de mebbise girdiğiniz de alanım Bilişim Teknolojisi yazıyor sonuçta..Teknik öğretmen ibaresini göremedim ben.Ki bunu iki yıllık mezun bile alabiliyorken

slm6713' Alıntı:
welwet' Alıntı:
slm6713' Alıntı:

Selamlar hocam.

Saygılarımla.

hocam haklı olabilirsiniz fakat ilave eğitim tazminatı yönetmeliğinde alanı bilişim teknolojileri olan yazıyor teknik bilişim teknolojileri öğrtmeni demiyor.Benim de mebbise girdiğiniz de alanım Bilişim Teknolojisi yazıyor sonuçta..Teknik öğretmen ibaresini göremedim ben.Ki bunu iki yıllık mezun bile alabiliyorken

Selamlar hocam.
Sizin dediğiniz şekilde de düşündüm hocam ama pek uygun gelmedi açıkçası. 2 yıllık mezun bunu alıyor da hocam maddede açıkça her biri için "teknik" ibaresi var, ondan dolayı alıyorlar.
Örnek olarak da şunu söyleyeyim hocam; ben meslek lisesinde çalışırken böte mezunu arkadaş ta başvuru yaptı "atölye öğretmeniyim-meslek dersi öğretmeniyim" diyerek fakat sonuç alamadı. "teknik" ibaresini açıkça şart olarak koşuyorlar hocam.
Şöyle düşünmek lazım sanırım; sonuçta mezun olunan fakülteler farklı ve bu fakültelerdeki içerikler de farklı. Haliyle iş olarak da kategorisi ayrılmış bu şekilde. Aynı derslere girebiliyor olmaları aynı statüde oldukları anlamına gelmiyor.
Şu şekilde devam edeyim; aynı derslere girebiliyorlar fakat meslek lisesine böte mezunları sistemdeki boşluktan dolayı atanabiliyorlar, aksi halde normal atama dönemlerinde tercih edemiyorlar. Yine aynı derslere girebiliyorlar fakat tef mezunları bunlardan başka bir çok derse daha girebiliyor. Bilmem açıklayabildim mi hocam. Bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım. Umarım istediğiniz şekilde sonuç alırsınız.
Saygılarımla.

İlim meclislerinde aradım, kıldım talep.
İlim geride kaldı ille edep ille edep. (Y. Emre)

-----------------------------------
şu cevap yazanların kaç tanesi böte mezunu ve halk eğitimde çalışıyor. arkadaşa böte mezunu olup halk eğitim de çalışan birilerini yardımcı olması gerekirken, bazı saygısız arkadaşlar hala neden işi olmayan başlıklara yazıp da insanları rahatsız ediyorlar. hocam bende meraktayım böte mezunu olup halk eğitimde çalışan bir arkadaşımız net cevap verirse çok memnun oluruz.

tolgahan0010' Alıntı:
İlim meclislerinde aradım, kıldım talep.
İlim geride kaldı ille edep ille edep. (Y. Emre)

-----------------------------------
şu cevap yazanların kaç tanesi böte mezunu ve halk eğitimde çalışıyor. arkadaşa böte mezunu olup halk eğitim de çalışan birilerini yardımcı olması gerekirken, bazı saygısız arkadaşlar hala neden işi olmayan başlıklara yazıp da insanları rahatsız ediyorlar. hocam bende meraktayım böte mezunu olup halk eğitimde çalışan bir arkadaşımız net cevap verirse çok memnun oluruz.
Hocama katılıyorum halk eğitimde çalışıp Böte mezunu olup bu tazminatı alan varsa yardımcı olabilir mi hocalarım???

Hocam birincisi bende böteliyim böteli teknik sayılmaz halk eğitimde değil uzayda da çalışsa mevcut yönetmeliklerle ek tazminat alamaz.

Diyelim ki hadi yanlışlıkla ek tazminat alırsın dediler o halde maaş karşılığın 20 ye çıkar. 5 saat kaybın var. 5 saat ayda 20 saat eder eşittir 200 tl.

Alacağın 115 tl ek tazminata değer mi? Bence değmez.

HALK EĞİTİMDE ÇALIŞAN MESLEK DERSİ BÖTE MEZUNLARINA BAL GİBİ TEZMİNAT ÖDENİR NEDENİ AŞAGIDAKİ YAZIDA
ÖDENİR ÖDENMEZ BİLMEM NE NE NE……. CEVAP VEREN ÖĞRETMENLERE EN GÜZEL CEVAP olsun bu Ve Kendini Çok bilmiş Teknik Öğretmen zannedenlere (kendini bilenlere sonsuz saygı)
1-Halk Eğitimde Çalışıyorum BÖTE mezunuyum 12 yıllık öğretmenim 4 yıldan beri Ek tezminatı alıyorum halk eğitimde çalışıp derse girdiğim için
2- Madde açık ve net teknik öğretmen demiyor VEYA nın anlamına bakabilirsiniz. Böte mezunları meslek dersi öğretmenidir. Teknik Öğretmen değildir. Atandıkları branş BİLGİSAYAR dır yeni deyimle Bilişim Teknolojileri
3- Meslek dersi öğretmeni 15 Maaş karşılığı derse girer. 18+10 saate kadar ek ders alabilir. 10 saat haftasonu veya mesai sonrası olmak şartı ile ek ders yönetmeliğine bakabilirsiniz en altta verilen tabloya
4- Nöbet Ücreti alamaz 2016 yasaya göre yaygın eğitim ifadesi geçmediği için
5- 10 saate 1 saat alır klüp sınıf rehberlik için verilen 2 saat ek dersi almaz onun için 18 saat normal okuldakiler 20+10 saat alır en fazla
6- Sene başı ve sene sonunda 15 saat ek dersten defaydalanır.(15-30 haziran ile 1-15 eylül)
II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir.
A. Eğitim Öğretim Tazminatı:
I- a) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlardan;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 100
-3-4 derecelerden aylık alanlar......................................................................................... : 95
-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 85

b) (a) bendinde sayılanlardan Uzman Öğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 20
-Diğer derecelerden aylık alanlar......................................................................................: 15

c) (a) bendinde sayılanlardan Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;
-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 40
-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 30

II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.

a) Bilgisayar, bilgisayar bakımı ve onarımı-işletme, elektrik, elektronik, elektro mekanik taşıyıcılar (asansör), gemicilik, gemi elektroniği ve haberleşme, gemi makineleri, güverte-güverte avlama, makine, iş makineleri, döküm-izabe, metalişleri, model, motor, tesviye, telekomünikasyon, tekstil dokuma, tekstil boya-baskı desen, tekstil iplikçilik-iplik, tekstil kalite kontrol, tekstil örme, endüstriyel elektronik, mikroteknoloji, radyo televizyon;

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 15
-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 10[/color]

Bence 2. maddenin a bendi %15 ilave Eğitim Öğretim Hizmeti ödenebilineğini göstermektedir. 2. maddede belirtilen V. sayılı cetveldeki kurumların içinde Halk Eğitim Merkezleri de vardır.

Doğru değil midir sizce?
B. Aksini ıspata davet ederim kanun maddesi ile beraber sence bence cevabı ile değil

:eek:
bende böteyim ve halk eğitimdeyim. Tazminat filan almıyorum. sakaryaioo hocamızın yazdıklarına bakınca şaşırdım hatta konuyu da tesadüfen açtım :) İyice araştırmak lazım sanırım.

Merhaba arkadaşlar,

Ben Ege Böte mezunuyum ve 1.5 yıldır halk eğitimde görev yapıyorum. Göreve başladığımda tazminat vs. Haberim yoktu. Başlar başlamaz müdürüm söyledi, burda tazminat alıyorsunuz gerekli işlemleri yaptık hocam diye. Ayrıca maaş karşılığı 15 görünüyor, 15 üstünü ek ders olarak alıyorum. 1.5 yıldır bu şekilde hem tazminat hem 15 üzeri ek ders alıyorum. Yani hem arkadaş yanı hem de cam kenarı :)

Bote mezunuysaniz tazminat alamazsiniz.sonra aldiginiz paralari faiziyle oderken cam kenari degil tekerlek ustune razi olmus olacaksiniz.kesin sonuc su ve eminim halk egitimde teknik ogretmen iseniz tazminat alirsiniz 20 saat maas karsiligidir.halk egitimde boteli iseniz tazminat alamazsiniz maas karsiliginiz 15dir

Geri