Halk Eğitim Bilgisayar Öğretmenlerinin Maaşı ve EkdersiNasıl

Kodla Büyü
Merhaba arkadaşlar...

Ben aha önce mesleki bir okulda çalışıyordum. Teknik öğretmenim. Tayinim hemlere çıktı. Yine teknik öğretmen olarak mı vasıflandırılacağız?
Kursların planlanmasında nasıl davranmalıyım.?
Teşekkürler...

ferdurucan' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar...

Ben aha önce mesleki bir okulda çalışıyordum. Teknik öğretmenim. Tayinim hemlere çıktı. Yine teknik öğretmen olarak mı vasıflandırılacağız?
Teşekkürler...

kurs planlamasına bi şey diyemeyeceğim ama evet teknik öğretmen olarak çalışacaksınız.

ferdurucan' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar...

Teşekkürler...
Hocam meslek dersi öğretmeni olarak 113 tl tazminat alacaksınız.
kursların planlanması konusunda kursiyerlerin talepleri, yönetimin düşüncesi ve sizin isteğiniz önemli. Örneğin kursiyerler haftaiçi sabah ders istiyorsa hem yönetim hem de siz bu duruma uyuyorsunuz. ama alternatif zaman dilimleri varsa sizin ve yönetimin ortak kararıyla kurs farklı bir saate kaydırılabilir. Yüksek lisans veya farklı bir gerekçeyle gün boşaltmak isterseniz yönetim anlayış gösterecektir diye düşünüyorum. kursunuzu da böyle bir durumda 5 gün olarak değil 3 veya 4 gün olarak planlayabilirsiniz. Ama teknik öğretmen olduğunuz için maaş karşılığı 20 saati de doldurmanız gerekecektir. 4 gün günde 5 saatten kurs açabilirsiniz. veya tam ek ders için 5 gün öğleden önce 4, öğleden sonra 4 olmak üzre 40 saat derse girebilirsiniz. veya hafta içi 4 gün 5 saatten 20 saat, hafta sonu 8'er den 16 saat toplamda 36 saat derse girebilirsiniz. Kısacası çok fazla olasılık var. ama çoğunlukla kursiyerlerin katılım durumuna ve sizin talebinize göre düzenlenir.

Sayin @giryan hocam.

Yaptiginiz yorumlarin hemlerde ilk defa görev yapacaklar icin onemli olduğunu düşünüyorum.
Bende cok kucuk bir ilce hem ine atandim. Maas karşılığını dolduracak kadar kurs belki acilabilir.
Yakin bir ilcenin hem inde gorevlendirme olur mu veya baska ilce hemlerinde kurs acabilir miyiz

Saygilar

aydınDr' Alıntı:
Hizli klavyen kullanim kursunu kimler verebilmektedir

Programlar içerisinde hızlı klavye kullanımı yok ama 10 parmak klavye kullanım kursu var. Onun için ayrıca bir belge isteyeceklerini sanmıyorum, her bilgisayar öğretmeni verebilir. Hatta megep modüllerinden 10 parmak kursunun modülüne bakarsanız öğretmen yeterlilikleri bölümünde istenen ayrıca bir belge var mı yok mu görebilirsiniz.

arkadaşlar merhaba
böte mezunuyum kadrom ilköğretimde. yaz tatilinde vakıf bünyesinde ücreti vakıf tarafından ödenecek halk eğitim onaylı bir kursta görev alacağım.
2 grup kursum olacak ve haftada 40 saat derse girmiş olacağım. Halk eğitim tarafından giremeyeceğim belirtildi. sebep olarak ta Böte mezunu olduğum öne sürüldü.
biraz araştırmam sonucunda halk eğitimin resmi olarak yayınlamış olduğu YAYGIN EĞİTİM PROGRAMLARI nda vereceğim Bilgisayar İşletmenliği kursunun Mesleki ve Teknik bir kurs olduğu görülmektedir. Kursu verebilecek öğretmen olarak yayınladıkları BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ- BİLGİSAYAR KULLANIMI- MODÜLER PROGRAMI nda ki eğitimciler kısmında bilgisayar öğretmeni olması yeterli. Böte yada teknik olarak ayırmamış. ek ders yönetmeliğine baktığımda atölye, laboratuvar ve kurs öğretmenliği olanlara haftada 44, diğerlerine haftada 30 saate kadar, ek ders görevi verilebilir. yazısını buldum.
şimdi kurs türü olarak mesleki teknik olarak sınıflandırılmış Bilgisayar kullanımı kursunu bilgisayar laboratuvarında 160 saat işlendiği düşünüldüğünde, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri öğretmeninin bu kursu verebildiği gerçeğiyle yaz tatilinde haftada 40 saat ders alabilmem mümkün değil midir?
birde halk eğitime böte mezunu olarak atanabilmem mümkün. halk eğitimde kadrolu bilgisayar öğretmeni olsaydım 40 sat derse giremez miydim?
Bu arada ücretimi HEM ödemiyor vakıf ödüyor. Bide HEM ödese yandıydım herhalde :)))
konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşların önerilerine ihtiyacım var şimdiden teşekkürler...

Ben de boteliyim ve halk eğitim deyim. Yazın haftada 30 sene içinde ise 40 saat girebiliyoruz. Yazın tamamı sene içinde 28 saat eek ders alabilirsin

giryan' Alıntı:
ferdurucan' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar...

Teşekkürler...
Hocam meslek dersi öğretmeni olarak 113 tl tazminat alacaksınız.
kursların planlanması konusunda kursiyerlerin talepleri, yönetimin düşüncesi ve sizin isteğiniz önemli. Örneğin kursiyerler haftaiçi sabah ders istiyorsa hem yönetim hem de siz bu duruma uyuyorsunuz. ama alternatif zaman dilimleri varsa sizin ve yönetimin ortak kararıyla kurs farklı bir saate kaydırılabilir. Yüksek lisans veya farklı bir gerekçeyle gün boşaltmak isterseniz yönetim anlayış gösterecektir diye düşünüyorum. kursunuzu da böyle bir durumda 5 gün olarak değil 3 veya 4 gün olarak planlayabilirsiniz. Ama teknik öğretmen olduğunuz için maaş karşılığı 20 saati de doldurmanız gerekecektir. 4 gün günde 5 saatten kurs açabilirsiniz. veya tam ek ders için 5 gün öğleden önce 4, öğleden sonra 4 olmak üzre 40 saat derse girebilirsiniz. veya hafta içi 4 gün 5 saatten 20 saat, hafta sonu 8'er den 16 saat toplamda 36 saat derse girebilirsiniz. Kısacası çok fazla olasılık var. ama çoğunlukla kursiyerlerin katılım durumuna ve sizin talebinize göre düzenlenir.

hocam teknik öğretmenler halk eğitimde kaç saat ders alabilir maksimum? bir arkadaş 20+27 yazmış facebook grubunda...

aydınDr' Alıntı:
Hizli klavyen kullanim kursunu kimler verebilmektedir

Hocam Hemde bir kurs açacağın zaman kursun foet kodları var orda kursu kimlerin verebileceği yazıyor. Hızlı klavye kullanımıkursu büro yönetimi ve sekreterlik bölümünün altında ve açıklamalarda kursu verebilecekler arasında bilgisayar öğretmeni yok yani bizler kursu veremiyoruz. ama yinede bu durumu müdür belirler müdür istedikten sonra istediğiniz kursu verebilirsiniz:)

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprograml ... /foet.html Foet Kodları

EĞİTİMCİLER
1.Programın uygulanmasında Büro Yönetimi alanında eğitim almış ve tercihen sektör deneyimi olan alan öğretmenleri görev almalıdır.
2.Programın uygulanmasında gerektiğinde Büro Yönetimi ve Sekreterlik alanında sektör deneyimi olan meslek elemanlarından yararlanılabilir.
3.Usta öğretici; bu programla ilgili modül ve yeterlikleri almış olmalıdır.

Arkadaşlar merhaba.Bende hem'e atanmış böte mezunu öğretmenim.Kafama takılan iki nokta oldu.Birinci husus 113 lira olarak bahsedilen tazminatı almak için bizim birşey yapmamız gerekiyor mu?Küçük bir ilçede çalışıyorum ve bu konu hakkında fazla bilgi sahibi değiller.İkinci hususta kurs olmadığı zamanlar 8-5 mi kalacağız yoksa idarenin mi insiyatifine mi kalmış ya da bununla ilgili bir yönetmelik maddesi var mı?Şimdiden teşekkür ederim.

Bende kendi okulumda norm fazlası oldum ve halk eğitim merkezine tayin istedim. Müdür 8-5 okulda duracaksın diyor böte mezunuyum maaş karşılığım 15 saat kurs olmayan saatlerde 8-5 çerçevesinde beni nasıl kurumda bekletebilir anlayamadım. Birde BTR görevi yürütüyorum yapamazsın diyor. Hiçbir soruma sağlıklı ve mantıklı cevap alamadım kafam çok karıştı :S

Sayın hocam,
kurum müdürünüz sizi 8-5 mesai ile çalıştırdığı zaman ek ders ücreti verecek mi? Eğer verecek ise bu ücreti neye dayandırarak veriyor.
8-5 mesai haftada 40 saat yapar. Böte mezunu bir öğretmenin haftalık max 30 saat ekders ile mesaisi bulunmakta iken 40-30=10 fazla çalışmanızı nasıl ücretlendirecektir.
Eğer kurumunuzda müdür/müdür yardımcısı olarak çalışmış olsaydınız 8-5 mesai çalışma koşullarında kalmış olurdunuz.
Kurs olmadığı günler kurumda tutmasını gerektiren durumu resmi yazı ile göstermesini taleb edebilirsiniz.
Sonuçlardan haber vermeniz ilgililere yardımcı olacaktır.
Kolaylıklar dilerim.

esinsahan' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar bu konuyla ilgili sorun yaşayanlardan biri olarak Bilgi Edinmeye mail attım, İlçe milli Eğitim müdürüyle iletişime geçtim, sonuçta şöyle sonuç oldu..
Meslek öğretmeni olduğum için, 20 saat Maaş karşılığı, 24 saat + 3 saat hazırlayıcı + 10 saate hafat sonu yada akşam.. olmak üzere 37 saat ek ders alabiliyor arkadaşlar...
Böte mezunu musunuz?

Baharakn' Alıntı:
Bende kendi okulumda norm fazlası oldum ve halk eğitim merkezine tayin istedim. Müdür 8-5 okulda duracaksın diyor böte mezunuyum maaş karşılığım 15 saat kurs olmayan saatlerde 8-5 çerçevesinde beni nasıl kurumda bekletebilir anlayamadım. Birde BTR görevi yürütüyorum yapamazsın diyor. Hiçbir soruma sağlıklı ve mantıklı cevap alamadım kafam çok karıştı :S

bulunduğum ilçede 3 yıldır HEM'de bulunan arkadaş Fatih Projesi kapsamındaki okullardan birinde BTR görevi alabilmekte. bulunduğunuz ildeki FP İl Koordinatörü ile konuşursanız daha aydınlatıcı bilgi alabilirsiniz hocam.

61>34' Alıntı:
Baharakn' Alıntı:

bulunduğum ilçede 3 yıldır HEM'de bulunan arkadaş Fatih Projesi kapsamındaki okullardan birinde BTR görevi alabilmekte. bulunduğunuz ildeki FP İl Koordinatörü ile konuşursanız daha aydınlatıcı bilgi alabilirsiniz hocam.
Peki hem de de kurs vermekte midir

aydınDr' Alıntı:
61>34' Alıntı:
Baharakn' Alıntı:

kadrom hem de. haftada 8 saat kursum var sadece ve baska bir lisede haftanin 5 gunu btr olarak gorevliyim. kurslar zaten aksam 6 dan sonra, onun disinda evrak vs. isim olmadikca kuruma ugramiyorum bile.

Suicide' Alıntı:
aydınDr' Alıntı:
61>34' Alıntı:
Baharakn' Alıntı:

kadrom hem de. haftada 8 saat kursum var sadece ve baska bir lisede haftanin 5 gunu btr olarak gorevliyim. kurslar zaten aksam 6 dan sonra, onun disinda evrak vs. isim olmadikca kuruma ugramiyorum bile.
Kurum müdürünuz hafta içi kurs acmak istemiyor mu maaş karşılığı

aydınDr' Alıntı:
Suicide' Alıntı:
aydınDr' Alıntı:
61>34' Alıntı:
Baharakn' Alıntı:

istese de açamaz, gelecek vatandaş yok çünkü.

slm6713' Alıntı:
hocalarım hemde çalışan böte mezunları ilave eğitim tazminatı alabiliyor mu

uygulama nedir bilmem fakat; meb e göre
1)
Atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmeni: Mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarında, mezun oldukları yükseköğretim programları esas alınarak teorik ve uygulamalı meslek derslerini, aylık ve ücret karşılığı okutmak, mesleki rehberlik, işletmelerde mesleki eğitim, sektörle işbirliği ve araştırma-geliştirme yapmakla görevli öğretmeni

demekmiş. yani bildiğimiz anlamda teknik öğretmen (bence)
2)
İlave eğitim ve öğretim tazminatını alabilmek için,

1- V sayılı cetvelde tam ismi yazılan okullarda çalışıyor olmak, (hem bunların içinde vardır.)
2- V sayılı cetveldeki okullara atölye, laboratuvar veya meslek dersleri öğretmeni olarak atanmış olmak

şartları gerekmekte. yani yine benim anladığım üzere eğer teknik öğretmen değilseniz hem de ilave tazminat alamazsınız, hatta hiçbir kurumda alamazsınız.
tabi benim çıkarttığım anlam yanlış olabilir, incelemek size kalmış.

Suicide' Alıntı:
aydınDr' Alıntı:
Suicide' Alıntı:
aydınDr' Alıntı:
61>34' Alıntı:
Baharakn' Alıntı:

istese de açamaz, gelecek vatandaş yok çünkü.
Size kursiyer bulman gerekli reklam ve tanıtım yapip kurs açalım gibi baskı ve yorumlarda bulunmuyor mu

Arkadaşlar HEM de atanmış biri bir lisede BTR görevi yürütüyor olsun. Maaş karşılığı kurs açmak zorunda mı ?

Geri