Halk Eğitim Bilgisayar Öğretmenlerinin Maaşı ve EkdersiNasıl

Kodla Büyü
fluent' Alıntı:
15+18 veya 20+23 şeklinde çalışan ve kadroları hemde bulunan arkadaşlar, 10 saat akşam ya da haftasonu nasıl ders alıyorsunuz, ek ders kararında +10 olayı başka okul ve kurumlarda görevlendirilme başlığının altında değil mi yoksa ben mi yanlış biliyorum, yoksa başka bir uygulama mı var?

bu konuyu bende merak ediyroum arkadaşlar????? lütfen cvp

Arkadaşlar Halk eğitimle ilgili bir kaç sorum olacak:
- Böte liyim, eş durumunda HEM i yazabiliyor muyuz?
- 15 tatil ve yaz tatilinde tatilimiz var mı?
- Derse girme zorunluluğu kaç saat, BTR olarak tam ekders mi alıyoruz?
- Bir de İzmir Menemen HEM hakkında bilgisi olan var mı? Tavsiye eder misiniz?

-Evet yazarsınız
-Evet tatiliniz varf
-15 saat, BT Rehber olursanız 30 saat alırsınız
-Menemeni bilmiyorum:)

hugo4545' Alıntı:
-Evet yazarsınız
-Evet tatiliniz varf
-15 saat, BT Rehber olursanız 30 saat alırsınız
-Menemeni bilmiyorum:)
arkadaşın yazdıkları doğru.
+
(bence)HEM' de çalışılmaz.zor yanları çok fazla

tuana1981' Alıntı:
Arkadaşlar Halk eğitimle ilgili bir kaç sorum olacak:
- Böte liyim, eş durumunda HEM i yazabiliyor muyuz?
- 15 tatil ve yaz tatilinde tatilimiz var mı?
- Derse girme zorunluluğu kaç saat, BTR olarak tam ekders mi alıyoruz?
- Bir de İzmir Menemen HEM hakkında bilgisi olan var mı? Tavsiye eder misiniz?

-hocam eş durumundan ve iil dışılarda hem yazılabilir.
-tatilleriniz normal öğretmen statüsündesiniz yani bir ortaokul öğretmeni ne kadar tatil yapıyorsa sizde yaparsınız.
-maaş karşılığı doldurursun kursun olmazsa bile günde 3 saat takılır gidersin...BTR görevlendirmesi HEMlerde yok hocam BTR resimi yazısını okursanız görürsünüz.
-izmir hakkında bilgim yok...

Not: HEM'de 2,5 sene çalıştım bu sene il dışı ile ortaokula geçtim.

Hem ler artık açılmıyor atamalara bununla ilgili yazı var. Açan il var ise helal olsun. Mesela Samsun acmadı

konya hemleri açık gösterdi özür grubu atamasında hep. Eşimin ailesinden bazı kişiler niye hem'i tercih etmedin dediler. Buradaki 3 sayfayı okudum ama yinede iyki bir fikir sahibi olamadım hem'de çalışmak avantajlımı değilmi diye, hem maddi açıdan hem yoğunluk açısından.

kayzersozee' Alıntı:
2006/10344 DEVLET MEMURLARINA ÖDENECEK ZAM VE TAZMİNATLARA İLİŞKİN KARAR Aşağıdadir:
http://rega.basbakanlik.gov.tr/main.asp ... 060505.htm

III SAYILI CETVEL'de
Diğer Tazminatlar altında
Tazminat Oranı (%)

A. Eğitim Öğretim Tazminatı:
I- a) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlardan;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 100
-3-4 derecelerden aylık alanlar......................................................................................... : 95
-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 85

b) (a) bendinde sayılanlardan Uzman Öğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 20
-Diğer derecelerden aylık alanlar......................................................................................: 15

c) (a) bendinde sayılanlardan Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;
-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 40
-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 30

II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.

a) Bilgisayar, bilgisayar bakımı ve onarımı-işletme, elektrik, elektronik, elektro mekanik taşıyıcılar (asansör), gemicilik, gemi elektroniği ve haberleşme, gemi makineleri, güverte-güverte avlama, makine, iş makineleri, döküm-izabe, metalişleri, model, motor, tesviye, telekomünikasyon, tekstil dokuma, tekstil boya-baskı desen, tekstil iplikçilik-iplik, tekstil kalite kontrol, tekstil örme, endüstriyel elektronik, mikroteknoloji, radyo televizyon;

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 15
-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 10

V sayılı cetvelde ise 30. sırada Halk Eğitim Merkezleri görünmektedir.

Bence 2. maddenin a bendi %15 ilave Eğitim Öğretim Hizmeti ödenebilineğini göstermektedir. 2. maddede belirtilen V. sayılı cetveldeki kurumların içinde Halk Eğitim Merkezleri de vardır.

Doğru değil midir sizce?
Kesinlikle doğru.%15 lab. tazminatını alabilirsiniz.

arkadaşlar sabah bir halk eğitim merkezinden arkadaşım aradı ocak maaşı 150 tl fazla yatmış sende böyle bir şey var mı dedi bende yok dedim. daha sonra mutemeti ile görüşmüş mutemet bu resmi gazeteye göre sizde alırsınız demiş. arkadaş ısrarla ben tef değil eğitim fakültesi olduğunu söylese de mutemet ısrarla alabileceğini söylemiş.

kayzersozee' Alıntı:
2006/10344 DEVLET MEMURLARINA ÖDENECEK ZAM VE TAZMİNATLARA İLİŞKİN KARAR Aşağıdadir:

III SAYILI CETVEL'de
Tazminat Oranı (%)

I- a) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlardan;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 100
-3-4 derecelerden aylık alanlar......................................................................................... : 95
-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 85

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 20
-Diğer derecelerden aylık alanlar......................................................................................: 15

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 40
-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 30

II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.

a) Bilgisayar, bilgisayar bakımı ve onarımı-işletme, elektrik, elektronik, elektro mekanik taşıyıcılar (asansör), gemicilik, gemi elektroniği ve haberleşme, gemi makineleri, güverte-güverte avlama, makine, iş makineleri, döküm-izabe, metalişleri, model, motor, tesviye, telekomünikasyon, tekstil dokuma, tekstil boya-baskı desen, tekstil iplikçilik-iplik, tekstil kalite kontrol, tekstil örme, endüstriyel elektronik, mikroteknoloji, radyo televizyon;

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 15
-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 10

Bence 2. maddenin a bendi %15 ilave Eğitim Öğretim Hizmeti ödenebilineğini göstermektedir. 2. maddede belirtilen V. sayılı cetveldeki kurumların içinde Halk Eğitim Merkezleri de vardır.

Doğru değil midir sizce?

Normal Eğitim Fakültesinden mezun olan ve Halk Eğitim Merkezinde Kadrolu öğretmen olarak çalışan Bilgisayar Öğretmenleri de alıyor mu bu zammı?

xsharpx' Alıntı:
kayzersozee' Alıntı:

III SAYILI CETVEL'de
Tazminat Oranı (%)

Doğru değil midir sizce?

Normal Eğitim Fakültesinden mezun olan ve Halk Eğitim Merkezinde Kadrolu öğretmen olarak çalışan Bilgisayar Öğretmenleri de alıyor mu bu zammı?

bende merak edeiyorum arkadaşlar, alınabiliyor mu, bilgisi olan var mı?

Hem de çalışan BT öğretmeninin, BT Rehber öğretmenliği görevlendirmesi olabiliyor mu?

arkadaşlar konu epey eski ama güncel bilgi almak mümkün mü ? özellikle kurs ek ders açısından kafam karıştı kurs açılsa da açılmasa da ek ders alınıyor mu. nasıl oluyor ?

kurs açılmasa ek ders alamazsın hocam, idarenin durumuna göre maaş karşılığı kuruma gidersin (3 gün 5 er saat gibi,)

ek ders konusunda iki farklı görüş var ilk başta denilen gibi ben böte mezunuyum. ilk atandığımda 20+20 aldım, şu an da 15+15 alıyorum. hangisi doğru net bişey yok, şikayet olmazsa alabilirsin..

hocam ek dersi neye göre alıyorsunuz verdığınız kurs saatıne göre mı yanı toplamda siz kaça saat kurs veriyorsunuz ve bunlar sürekli oluyor mu yoksa kurs oldukça ara ara mı bu ek dersı alıyorsunuz.

yani şöyle mi doğru mu anladım kurs açılmazsa bişey yapmazsan maaş karşılığını alırsın kurs açılırsa haftada kaç saatse onu mu alırsın, yanı kurs açıldı hoppp al sana 15 18 denmıyordur sanırım. ya da bir kurs haftada kaç saat oluyor

Hocam böte mezunu dahi olsan hem'lerde ek tazminat alıyorsun. normal maaşının üstüne 113 tl ekle.
günde 3 saatten haftada 15 saat kursa girersen ek ders alamazsın.
15 saatin üstüne de okullarda olduğu gibi ek dersini alırsın.
tef mezunu isen 20 saatin üstüne ek dersini alırsın.
ben sabahları 3 gün günde 6 saatten haftada 18 saat derse giriyorum.
akşamları 4 gün, günde 4 saatten 16 saat derse giriyorum.
haftada toplam 34 saat derse giriyorum fakat 20 saat ek ders yazılıyor. 2 saati köy sandığına.
hiç kursun olmadığı zaman da her gün öğlene kadar veya müdürünle anlaştığın şekilde hem'de durursun.

akşam veya haftasonu çalışmak istemezsek hocam zorlama var mı ? kursların açılma garantisi de yok sonuçta değil mi ?

giryan' Alıntı:
Hocam böte mezunu dahi olsan hem'lerde ek tazminat alıyorsun. normal maaşının üstüne 113 tl ekle.
haftada toplam 34 saat derse giriyorum fakat 20 saat ek ders yazılıyor. 2 saati köy sandığına.
hiç kursun olmadığı zaman da her gün öğlene kadar veya müdürünle anlaştığın şekilde hem'de durursun.

aynen hocamın dediği gibi 113 tl gibi fark alıyorum bu farkı aldığım için önce 20+20 yaptılar sonra bana yorucu gelince yanlış olduğunu söyleyip itiraz edince 15+15 döndüm.

şu anda iki ayrı kursum 4 gün sabahtan 4+4+4+3= 15 saat maaş karşılığı, 4 gün öğleden sonra 15 saat ek ders karşılığı olmak üzere 30 saat dersim var. 2 kursta 2 temmuzda bitiyor. kurslar değişkenlik gösteriyor, farklı zamanlarda açılabildiği için ikisini aynı anda açıp aynı anda bitirebilirsen 2-3 ay ek ders full alırsın. 1-2 hafta kurs aralarında bekleyebilirsin bu halk eğitimin yoğunluğuna bağlı...

yazın, hafta sonu ve akşamları kurs durumunu bizim kurum şöyle yapıyor sene başında hafta sonu ve akşamları kurs istemediğme dair dilekçe veriyorum ki bizim kurumda zaten hafta sonuna ve akşama pek rağbet olmuyor. ama merkezdeki yoğun yerlerde olabilir. o zamanda idarenin tanıdığı usta öğreticiler varsa sen istemezsen (burda senin maaş karşılığını hafta içinde doldurma şartını koşabilirler) onlara açarlar...

ki burası Türkiye ve bildiğiniz üzere Meb te çalıştığımız için idarecilerin farklı yorumlamalarına çok farklı uygulamalarla karşılaşabilirsin. halk eğitim yazmayı düşünüyorsan kurumu arayıp veya giderek görüşmeni tavsiye ederim. kurs durumlarını, yoğunlğu sorarsın...

Stardust' Alıntı:
akşam veya haftasonu çalışmak istemezsek hocam zorlama var mı ? kursların açılma garantisi de yok sonuçta değil mi ?
Hocam eğer idare normal insanlardan oluşuyorsa sana hiçbir şeyi dayatmayacaklardır. Aksi taktirde başına gelecekleri kimse tahmin edemez =) Okullardakine benzer durumlar. Her halükarda hafta içi maaş karşılığını doldurabilirsin. zaten bilgisayar kullanımı kursu 160 saatlik bir kurs. yılda 3 defa açsan bile maaş karşılığını yıl boyunca doldurabilirsin. Hatta boş gün istersen günde 4 saatten pzt-perş kurs açıp cumanı boşaltabilirsin. bir kurs 10 hafta sürer, yani 2,5 ay bir kursa ayırırsın. 3 kurs açsan zaten 7,5 ay sürer ki bu da yıl sonunu getirir.

Şuana dek halk eğitimlerde öğretmenler işlerini düzgünce yaptığında hiç bir idarenin sıkıntı çıkardığına rastlamadım. Zaten HEM yönetimleri kurs açılmasını, mümkün olduğunca çok vatandaşa eğitim verilmesini ister. Sen de onlar için yeni bir kaynaksın =) İçin rahat olsun diyebilirim.

sukrugaya' Alıntı:
hem lerde 15 tatil ve yaz tatili durmu nasıl
Hocam okullarla aynı. istersen 15 tatilde kursa ara verebilirsin, istersen de kursa devam edebilirsin. Yaz tatili de seminerlerin bitmesiyle başlar, eylülde tekrar iş başı yaparsın.

ozhan07' Alıntı:
giryan' Alıntı:

aynen hocamın dediği gibi 113 tl gibi fark alıyorum bu farkı aldığım için önce 20+20 yaptılar sonra bana yorucu gelince yanlış olduğunu söyleyip itiraz edince 15+15 döndüm.

şu anda iki ayrı kursum 4 gün sabahtan 4+4+4+3= 15 saat maaş karşılığı, 4 gün öğleden sonra 15 saat ek ders karşılığı olmak üzere 30 saat dersim var. 2 kursta 2 temmuzda bitiyor. kurslar değişkenlik gösteriyor, farklı zamanlarda açılabildiği için ikisini aynı anda açıp aynı anda bitirebilirsen 2-3 ay ek ders full alırsın. 1-2 hafta kurs aralarında bekleyebilirsin bu halk eğitimin yoğunluğuna bağlı...

yazın, hafta sonu ve akşamları kurs durumunu bizim kurum şöyle yapıyor sene başında hafta sonu ve akşamları kurs istemediğme dair dilekçe veriyorum ki bizim kurumda zaten hafta sonuna ve akşama pek rağbet olmuyor. ama merkezdeki yoğun yerlerde olabilir. o zamanda idarenin tanıdığı usta öğreticiler varsa sen istemezsen (burda senin maaş karşılığını hafta içinde doldurma şartını koşabilirler) onlara açarlar...

ki burası Türkiye ve bildiğiniz üzere Meb te çalıştığımız için idarecilerin farklı yorumlamalarına çok farklı uygulamalarla karşılaşabilirsin. halk eğitim yazmayı düşünüyorsan kurumu arayıp veya giderek görüşmeni tavsiye ederim. kurs durumlarını, yoğunlğu sorarsın...

Hocalarım şimdi biraz araştırdım eğitim öğretim tazminati Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında görev yapanlara verilir diyor ve V nolu cetvelde 30. maddeda Halk eğitim gözüküyor. O zaman böte nasıl haalk eğitime atanıyor çünkü ek ders çizelgesinde (**) Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarına Atanamazlar diyor.

bayram840' Alıntı:
Hocalarım şimdi biraz araştırdım eğitim öğretim tazminati Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında görev yapanlara verilir diyor ve V nolu cetvelde 30. maddeda Halk eğitim gözüküyor. O zaman böte nasıl haalk eğitime atanıyor çünkü ek ders çizelgesinde (**) Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarına Atanamazlar diyor.

hocam aynı maddenin devamına da bakarsan
laboratuvar ve meslek dersi öğretmeni olarak atanmış olanlar
diyor.
BÖTE mezunu olarak laboratuvar öğretmeni olabiliyoruz sanırım. Ayrıca HEM'ler ortaöğretim kurumu olarak geçmiyor. Ortaöğretim kurumlaürına kar tatili vs. olduğunda HEM'lerde mesai devam ediyor.

giryan' Alıntı:
bayram840' Alıntı:

hocam aynı maddenin devamına da bakarsan
laboratuvar ve meslek dersi öğretmeni olarak atanmış olanlar
diyor.
BÖTE mezunu olarak laboratuvar öğretmeni olabiliyoruz sanırım. Ayrıca HEM'ler ortaöğretim kurumu olarak geçmiyor. Ortaöğretim kurumlaürına kar tatili vs. olduğunda HEM'lerde mesai devam ediyor.

Ya bende bugüne kadar hemleri mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu olarak bilmiyordum. ama V nolu cetvel de mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu olarak gözküyor ve 2 madde birbiri ile çelişiyor.

Senin örneğinle aynı sorum V nolu cetvelde 30. Sırada Halk eğitim var ve bu cetvel mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları cetveli o zaman kar tatili olduğunda HEM de tatil olmalı ve 123 TL verilecekse HEM de vermeli.
ama böyle olursa aylık karşılığı okutulacak dersler yönetmeliğinde BOTE ler mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına atanamaz diyor o zamanda biz atanamayız.

Tersten senin dediğin gibi bakınca Hemler kar tatili yapmıyor mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu değil o yüzden biz atanabiliyoruz o zaman 123 TL yi nasıl alacağız.

Geri