Halk Eğitim Bilgisayar Öğretmenlerinin Maaşı ve EkdersiNasıl

Kodla Büyü

kayzersozee

Site Gezgini
Arkadaşlar kadrosu Halk Eğitimde olan Bilgisayar öğretmenlerinin maaşı ve ekdersi konusunda iki farklı görüş var.
1- Normal branş öğretmenidirler: Normal maaş alırlar. Ekders için de 15 saat maaş karşılığı + 15 saat ekders alırlar.
2- Atelye ve Laboratuar öğretmenidirler: Maaş + ek hizmet tazminatında %15 fazlalık. Ekderslerde de 20+20 şeklinde

sizce hangisi?

Ama yorumlarınızı yazarken sade görüşlerinizi değil, nedenini de ayrıntılı bir şekilde yazabilirseniz sevinirim.
Teşekkürler

20+20 ticaret lisesi gibi
bende halk eğitim merkezinde çalışıyorum, akşam sanat okulu burası ilköğretim değil

böte için 15 + 25 diye biliyorum. bu ek dersi alan arkadaşım da var..

2006/10344 DEVLET MEMURLARINA ÖDENECEK ZAM VE TAZMİNATLARA İLİŞKİN KARAR Aşağıdadir:
http://rega.basbakanlik.gov.tr/main.asp ... 060505.htm

III SAYILI CETVEL'de
Diğer Tazminatlar altında
Tazminat Oranı (%)

A. Eğitim Öğretim Tazminatı:
I- a) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlardan;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 100
-3-4 derecelerden aylık alanlar......................................................................................... : 95
-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 85

b) (a) bendinde sayılanlardan Uzman Öğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 20
-Diğer derecelerden aylık alanlar......................................................................................: 15

c) (a) bendinde sayılanlardan Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;
-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 40
-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 30

II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.

a) Bilgisayar, bilgisayar bakımı ve onarımı-işletme, elektrik, elektronik, elektro mekanik taşıyıcılar (asansör), gemicilik, gemi elektroniği ve haberleşme, gemi makineleri, güverte-güverte avlama, makine, iş makineleri, döküm-izabe, metalişleri, model, motor, tesviye, telekomünikasyon, tekstil dokuma, tekstil boya-baskı desen, tekstil iplikçilik-iplik, tekstil kalite kontrol, tekstil örme, endüstriyel elektronik, mikroteknoloji, radyo televizyon;

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 15
-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 10

V sayılı cetvelde ise 30. sırada Halk Eğitim Merkezleri görünmektedir.

Bence 2. maddenin a bendi %15 ilave Eğitim Öğretim Hizmeti ödenebilineğini göstermektedir. 2. maddede belirtilen V. sayılı cetveldeki kurumların içinde Halk Eğitim Merkezleri de vardır.

Doğru değil midir sizce?

Rüzgara Karşı'' Alıntı:
böte için 15 + 25 diye biliyorum. bu ek dersi alan arkadaşım da var..
çok doğru ben halk eğitimde çalışıyorum. böteliyim. 15+25+3 oluyor. 3 saat 10a 1 den geliyor. yani toplam 28 saat haftada.

Bu konu tam net değil aslında. Gördüğüm kadarıyla farklılıklar var. Bence ilk mesajdaki gibi bir uygulama doğrudur. 15 + 28 diye bir ek ders uygulaması yoktur. 15 saat maaş karşılığı vardır bunun yanında 18 saat ek ders alır eğer 30 saat derse girerse. Diğer 10 saat için hafta sonu ya da akşam kursu verilmelidir. Yani hafta içi 40 saat kurs verip 15+28 alıyorsanız bu durum hatalıdır... Kayzersozee' nin verdiği listeye görede bizim 20 saat maaş karşılığı 27 saat ek ders ücreti almamız gerekir diye düşünüyorum. 10 saat hafta sonu kursu verirseniz 37 saat'e kadar ek ders alırsınız...

ben de boteliyim. hafta sonu da kursum var. Toplam 30 saat. fazlasına giremezmişim. müdüre anlatamadım.

Hocam elinizde yönetmelikle konuşursanız anlatmanız daha kolay olur (bazen durumlarda yönetmelikler bile anlatamıyor ya!!!) Eğer siz maaş karşılığı olarak 15 saat giriyorsanız 18 saat ek ders alırsınız. Ancak bu 9-5 arası saatlerde 30 saat kurs vermeniz demektir. Bu durumda 15 saat maaş karşılığı 18 saat ek ders alırsınız. Bunun yanında Hafta sonu ya da gece saatinde 10 saat daha ders anlatabilirsiniz. Bu 10 saat gece tarifesinden ücretlendirilir. Ek-ders yönetmeliği madde 8' in 2. bendini okumanızı tavsiye ederim...

Aslında değişen çok bir şey yok eğer 20 saat maaş karşılığı olursa tazminat alırsınız 40 saat derse girip 23 saat ek ders alırsınız, eğer 15 saat maaş karşışığı ise 30 saat derse girip 18 saat ek ders alırsınız... ama 9-17 arasında 40 saat (20 - 20 2 kurs ) derse girip bunun 28 saatini ek ders alıyorsanız bunun yanlış olduğunu düşünüyorum...

mitto' Alıntı:
Bu konu tam net değil aslında. Gördüğüm kadarıyla farklılıklar var. Bence ilk mesajdaki gibi bir uygulama doğrudur. 15 + 28 diye bir ek ders uygulaması yoktur. 15 saat maaş karşılığı vardır bunun yanında 18 saat ek ders alır eğer 30 saat derse girerse. Diğer 10 saat için hafta sonu ya da akşam kursu verilmelidir. Yani hafta içi 40 saat kurs verip 15+28 alıyorsanız bu durum hatalıdır... Kayzersozee' nin verdiği listeye görede bizim 20 saat maaş karşılığı 27 saat ek ders ücreti almamız gerekir diye düşünüyorum. 10 saat hafta sonu kursu verirseniz 37 saat'e kadar ek ders alırsınız...

benim cevapları açıklayıcı bir şekilde istememin sebebi de bu zaten. Müdüre veya daha üst kurumlara derdimizi anlatırken elimizde dayanağın olması. Hangi yönetmelik ve kanuna dayanılarak bu uygulamalar yapılıyor onu sormuştum sizlere.

Ortak bir yargıya varırsak derdimizi daha kolay anlatabiliriz diye düşünüyorum

Ben bu yaz laboratuar öğretmeniyim diye bana haftada 40 saat olucak şekilde 5X8 ders programı yaptılar. Normalde günde en fazla 6 saat derse giriliyormuş.. müdüre sordum sen lab öğretmenisin ve maaş karşılığın haftada 20 saat dedi. BÖTE mezunuyum ve ilköğretimde görevliyim.

Merhaba arkadaşlar. İki konuda Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan arkadaşlardan bilgi istiyorum, eğer mümkün olursa:
1) 15 + 18 = 33 + 10 = 43 yani haftada 18+10 = 23 saat ücret alan arkadaşlar;
2) 20 + 27 = 47 + 10 = 57 yani haftada 27+10 = 37 saat ücret alan arkadaşlar;

Bu uygulamaları idarecilerinizin neye göre, hangi yönetmelik, yönerge vb. 'ne göre yaptığını öğrenip, bizimle burada paylaşabilir misiniz? Bu konuda bir çok arkadaşımızın farklı uygulamalarla karşılaştığı kesin. Bir ortak nokta yakalayıp idarecilerimizle ona göre iletişime geçelim. İletişim derken, kimi zaman konuşmak, kimi zaman ise yazışmak gerekebilir:)

Teşekkürler.

kayzersozee' Alıntı:
2006/10344 DEVLET MEMURLARINA ÖDENECEK ZAM VE TAZMİNATLARA İLİŞKİN KARAR Aşağıdadir:
http://rega.basbakanlik.gov.tr/main.asp ... 060505.htm

III SAYILI CETVEL'de
Diğer Tazminatlar altında
Tazminat Oranı (%)

A. Eğitim Öğretim Tazminatı:
I- a) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlardan;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 100
-3-4 derecelerden aylık alanlar......................................................................................... : 95
-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 85

b) (a) bendinde sayılanlardan Uzman Öğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 20
-Diğer derecelerden aylık alanlar......................................................................................: 15

c) (a) bendinde sayılanlardan Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;
-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 40
-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 30

II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.

a) Bilgisayar, bilgisayar bakımı ve onarımı-işletme, elektrik, elektronik, elektro mekanik taşıyıcılar (asansör), gemicilik, gemi elektroniği ve haberleşme, gemi makineleri, güverte-güverte avlama, makine, iş makineleri, döküm-izabe, metalişleri, model, motor, tesviye, telekomünikasyon, tekstil dokuma, tekstil boya-baskı desen, tekstil iplikçilik-iplik, tekstil kalite kontrol, tekstil örme, endüstriyel elektronik, mikroteknoloji, radyo televizyon;

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 15
-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 10

V sayılı cetvelde ise 30. sırada Halk Eğitim Merkezleri görünmektedir.

Bence 2. maddenin a bendi %15 ilave Eğitim Öğretim Hizmeti ödenebilineğini göstermektedir. 2. maddede belirtilen V. sayılı cetveldeki kurumların içinde Halk Eğitim Merkezleri de vardır.

Doğru değil midir sizce?
Arkadaşlar bu maddeyi araştırdım ben daha önce ve M.E.M ile görüştüm. Buradan yaklaşık 80 Tl bir fark alıyoruz (ilköğretim veya lisedeki maaşınızdan fazla yani).
Ek ders konusuna gelince Böte mezunları ki ben de öyleyim. 30 saat mesai içi girilirse okullardaki gibi 10 saat de mesai dışı alabiliyoruz. 18+10(mesai dışı) toplam 28 saat ek ders alabilirler. TEF mezunlarının maaş karşılığı 20 saat hesaplamalarını bilmiyorum. Ama maximum 33 diye biliyorum.

böte mezunuuyö 18 saat haftada ek ders alıyorum ayrıca hafta sonu kursum var 10 saatte ordan alıyorum bunun yanısırada yaklasık 70-80 tl tazmınat alıyorum yanı fazladan normal okullara nazaran halk eğitim mantıgı budur uygulamada böyle böteb ler ıçın..

g_kalp' Alıntı:
böte mezunuuyö 18 saat haftada ek ders alıyorum ayrıca hafta sonu kursum var 10 saatte ordan alıyorum bunun yanısırada yaklasık 70-80 tl tazmınat alıyorum yanı fazladan normal okullara nazaran halk eğitim mantıgı budur uygulamada böyle böteb ler ıçın..
hocam maaş karşılığı 15 saat değil mi böte mezunları için? tazminat yok diye biliyorum. siz nasıl alıyorsunuz?

arkadasalr mutemet bana yapmış kendısı soyledı benım haberım yok ayrıca 15+15+3 maas karsılı 15 18 saatte ek ders var toplam 30+3 seklınde oluyor

15+15+3 normal ekders hesabı 18dir. ayrıca herhangibir öğretmen halkeğitimden 10 saat ekders alabilir. buna göre

haftada 15+15+3+10 sat derse girilir. 28 saat ekder alınır. bu lab. şefliği olmayan öğretmen için. (böte mezunu)

merhaba arkadaşlar.iöo dan halk eğitime kadrolu olarak atandım.ücretsiz izinde olduğum için daha çalışmaya başlamadım.tef mezunuyum..benden başka bilgisayarcı yok.sadece maaş karşılığı çalışmak istiyorum bebeğimden dolayı.şimdi kurs açılmazsa enaz 20 saat mi maaş karşılığı çalışmak zorundayım.ayrıca süt izni kullanabiliyormuyum.burası çok küçük bir ilçe kimse birşey bilmiyor,yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam açık bi yönetmelik gösterir misiniz bu konuda? B<im idarecimiz diyor ki atölye kullanan her öğretmen teknik öğretmen olarak sayılır ve 20 saat maaş karşılığı dersi olur.

yuci81' Alıntı:
böte mezunu atölye ve laboratuvar öğretmeni olarak atanamaz, bkz ttk 80 sayılı kararı
http://ttkb.meb.gov.tr/dosyalar/80sayili/80_cizelge.pdf

bilogt55' Alıntı:
Hocam açık bi yönetmelik gösterir misiniz bu konuda? B<im idarecimiz diyor ki atölye kullanan her öğretmen teknik öğretmen olarak sayılır ve 20 saat maaş karşılığı dersi olur.

Burdan tam olarak dediğin anlam çıkmıyor hocam. Dediği şey Mesleki ve Teknik Liselere atanamazlar.
2006/10344 DEVLET MEMURLARINA ÖDENECEK ZAM VE TAZMİNATLARA İLİŞKİN KARAR var ona bakın bir de bence. Orada Halk Eğitim Merkezine atanan laboratuar öğretmenleri %15 fazla tazminat alır diyor.
Ben dilekçeyle başvurdum Milli Eğitime şimdi alıyorum.

Haklısın hocam :D ama eski (galiba 119) talim ve terbiye kurulu kararında atölye ve laboratuvar öğretmeni olarak atanamıyor yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam, yani meslek lisesine atanamayan böteli halk eğitimde teknik öğretmen gibi görev alması şu durumda mümkün ama talim ve terbiye kurulu sonra pardon böteli teknik öğretmen gibi olamaz derse şaşırmam doğrusu.
kayzersozee' Alıntı:
yuci81' Alıntı:
böte mezunu atölye ve laboratuvar öğretmeni olarak atanamaz, bkz ttk 80 sayılı kararı
http://ttkb.meb.gov.tr/dosyalar/80sayili/80_cizelge.pdf

bilogt55' Alıntı:

Burdan tam olarak dediğin anlam çıkmıyor hocam. Dediği şey Mesleki ve Teknik Liselere atanamazlar.
2006/10344 DEVLET MEMURLARINA ÖDENECEK ZAM VE TAZMİNATLARA İLİŞKİN KARAR var ona bakın bir de bence. Orada Halk Eğitim Merkezine atanan laboratuar öğretmenleri %15 fazla tazminat alır diyor.
Ben dilekçeyle başvurdum Milli Eğitime şimdi alıyorum.

Merhaba arkadaşlar bu konuyla ilgili sorun yaşayanlardan biri olarak Bilgi Edinmeye mail attım, İlçe milli Eğitim müdürüyle iletişime geçtim, sonuçta şöyle sonuç oldu..
Meslek öğretmeni olduğum için, 20 saat Maaş karşılığı, 24 saat + 3 saat hazırlayıcı + 10 saate hafat sonu yada akşam.. olmak üzere 37 saat ek ders alabiliyor arkadaşlar...

benim bu haftadan itibaren 22 saat akşam 8 saat gündüz dersim var müdür 30 saatten fazla giremezsin diyor. çünkü bizim halk eğitim tam gün tam yıl değilmiş. normalde biraz daha erken bitsin diye daha fazla olacaktıı kur saati ama 30 saatten fazla giremezsin deip vermedi. bu ddoğru mu

Arkadaşlar Hepimiz Mezuniyet branşına göre düşünüp karar bulmaya çalışıyoruz. önemli olan Halk eğitime ait Bilgisayar lab. varsa ve Atölye olarak kayıtlarda geçiyorsa;
tamyıl tam güne göre Bransı Bilişim teknolojileri olan tüm bilgisayar öğretmenleri atölye şefliği ünvanı alabilirler. sonuçta ister böte ister teknik mezunu olsun.. hepimiz bilişim teknolojileri alanı öğretmeniyiz. sadece Böte mezunları teknik öğretmen zammı alamıyorlar.

Ekders durumuna gelince ; Tam bir muamma!
Halkeğitimde kurumunda mesleki ve teknik gibi çıraklık ve yaygın eğitim konuları atölye ortamında verildiğine göre maaş ve ekders 20+20 olmalı...
Ben şahsen 15+15+10 +3 olarak 28 saat almaktayım bu da benim işime geliyor. Dersi hakkıyla işleyince bu kadar saat çok yorucu geliyor. bir de 20+20+10+6+++++ çekilmez...
hepimiz insanız robot değiliz...
ekders için bakanlık açık ve net bir yazı göndermeli ..fakat halen açık ve net ifadeyle bir resmi yazı göremiyoruz............

Bordrolarınızdaki özel hizmet miktarlarını, kurum (ilköğretim , lise, halk eğitim gibi) mezuniyet alanlarınızı (BOTE,TEF) gibi yazabilirsen karşılaştırma imkanımız olur

BOTE - Halk Eğitim Merkezi - 612 TL

15+18 veya 20+23 şeklinde çalışan ve kadroları hemde bulunan arkadaşlar, 10 saat akşam ya da haftasonu nasıl ders alıyorsunuz, ek ders kararında +10 olayı başka okul ve kurumlarda görevlendirilme başlığının altında değil mi yoksa ben mi yanlış biliyorum, yoksa başka bir uygulama mı var?

gulftown' Alıntı:
tazminat yok. böte mezunları hem'lerde avantajlı, maaş karşılığı 15 saat.

Ya hocam adam böte mezunuyum tazminat alıyorum diyor. sen yok alamazsın diyorsun birçok boteci halk eğitimde bu söylenen ek tazminatı alıyor siz neye göre alamazsın diyorsunuz...

Geri