Hackerler YÖK'e 123456 şifresiyle girmiş

Kodla Büyü

Metehan

Süper Üye
Süper Üye
YÖK‘teki siber saldırıyı gerçekleştiren ‘RedHack’, kurumun bilgisayarlarına ‘zayıf şifre’den girmiş. Saldırı sonrası ortaya çıkan ön inceleme raporunu açıklayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, ‘1,2,3,4,5’ gibi yapılan şifrelemenin korsanlara kapı araladığını açıkladı. RedHack’in ‘üç-beş afacan’ olarak görülemeyeceğini söyleyen Çetinsaya, “Profesyonel bir ekip, örgütlü belge hırsızlığı yaptı. Geride hiçbir iz bırakmamışlar. Bunların sırtı sıvazlanamaz. Açıklanan belgelerle birçok masum insanın hayatını zindana çevirebilirler” uyarısı yaptı.

YÖK’e siber saldırı ve bu yolla elde edilip açıklanan belgeler Türkiye’yi sarstı. Siber saldırı sonrası ilk kez Radikal’e konuşan YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, ön inceleme raporundaki bulguları açıkladı, kamuoyunda oluşan kaygı ve eleştirilere cevap verdi. İşte Çetinsaya’nın sorulara verdiği yanıtlar:

Saldırıyla ilgili ilk bulgular nedir? Ekipler, bilirkişiler yoğun şekilde çalışıyor. Bana söylenen raporda ortaya çıkan zayıf şifre. Çalışanlardan birinin ‘1,2,3,4,5’ gibi şifre kullanması. Buna zayıf şifre deniliyor. Yoksa sistemle ilgili değil. O yüzden bizim çalışmamızda geri adım atılmayacak.

Soruşturulan personel var mı?

Evet. İki kişi soruşturuluyor. Soruşturmayı şu aşamada kendi içimizde yapıyoruz.

Kasıt var mı size göre? Onu araştırıyor arkadaşlar. Kendi iç incelememiz yapılıyor. TÜBİTAK dahil farklı kurumlardan arkadaşlar çalışıyor. Bilgisayar sistemimiz yeniden gözden geçiriliyor.

Siber güvenlik zafiyeti yok mu? İlk defa bizim başımıza gelmedi. Daha güvenlik öncelikli kurumlar, emniyet, adalet, benzer saldırılar oldu. Ne kadar üst güvenliğiniz olursa olsun bertaraf edebilmek o kadar kolay değil. Son bir yıldır her türlü elektronik, bilişim alanlarında danışmanlıklar çalışıyor. Bilişim altyapısını ilerletme ve güçlendirme projesine önem veriyoruz. Sonuç olarak dersler çıkardığımız, adımları hızlandırdığımız bir süreç var.

Kasıt olabilir mi?

En kısa sürede kalenin surlarını onarıyor, açıkları kapatıyoruz. Artık böyle bir olay yaşamamak için ilgili paydaşlarla istişare ederek gerekli önlemleri almaya çalışıyoruz.

Belgelerde birçok ‘kirli çamaşır’ ortaya döküldü...

Benim üzüldüğüm, belgeler tartışılırken sanki üstü örtülmüş, hasıraltı olmuş gibi hava yaratıldı. ‘Kirli çamaşırlar’ ifade edildi. Bir kere belgeleri yasadışı yolla ele geçirip yayımlamak suç. O belgelerdeki iddialar, üstü örtülen şeyler değil. Aksine tespiti yapılmış, inceleme, soruşturma düzeyinde olan evraklar.

YÖK olarak sessiz kalmakla, yolsuzlukları görmezden gelmekle de suçlanıyorsunuz.

Aksine bu belgeleri YÖK olarak ciddiye alıp inceleme, soruşturma başlatmışız. Orada suçlanan isimler ve üçüncü şahıslar zarar görmesin diye gizlilikle işler yürütülüyor. Tüm dünyada böyledir. Masumiyet karinesi diye bir şey var. İddialar soruşturulurken kişilerin hukuki hakları korunur. Bunlar işlemdeki dosyalar. Biz üniversiteleri periyodik olarak denetliyoruz. Bize farklı kurumlardan, kişilerden talepler, şikâyetler gelir. YÖK Genel Kurulu her ay 20-30 dosyayı karara bağlar

Saçma, hukuk devletine uymayan iddialar niye ciddiye alınıyor?

Buradaki mekanizma şu: Daha önceden gelen her soruşturma talebinde başkanın karar verme hakkı vardı. Yani, soruşturmaya değer olup olmadığı kararını verebilirdi. Beş-altı yıl önce Devlet Denetleme Kurulu incelemesinde seçme hakkı olmadığı, bütün taleplerin sevki görüşü bildirilmiş. Bütün talepler imzasız bile olsa sevk edilmek zorunda. Biz hukuki sürecin tamamlanması için nezaret ediyoruz. Talebi sevk etmezseniz siz sorumlu oluyorsunuz.

Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu’nun annesinin ‘Alevi’ olduğu yazılmış. Böyle fişlemeler yapılıyor mu? Asla. Böylesi suçlamaları, bu sebeple soruşturma açılmasını talep etmeyi kınıyorum. Eğer başkan olarak böyle bir hakkımız olsaydı ben de, selefim de soruşturma açtırmazdık. Bizim belgelerin ‘gizli’ kalmasını istememizin sebebi bu.

Belgeleri yazan gazetecilere hapis tehdidinde mi bulunuyorsunuz? Bu yanlış bir algı. Bunlar zaten gizli değil, işlem halinde olan belgeler. Biz bırakın gazetecileri tehdit etmeyi, dava açacağız demeyi, sadece belgelerle ilgili hukuki durumu hatırlattık. Hukuki durumdan biz de sorumluyuz. Üçüncü şahıslar masumiyet hakkı ihlali nedeniyle dava açarlarsa bize de açacaklar. Kimseyi suçlama, dava açma gibi niyetimiz yok.

Rektörler lüks makam aracına binmek zorunda mı?

Değil tabii ki. Ama bu Türkiye’deki etik kurallar içinde değerlendirilmeli. Rektör arkadaşlarımın, önceliği sorunlara vermesini isterim. Üniversitelerimizin ciddi sorunları var.

Siz yeni makam aracı aldınız mı?

Yok, eski aracı kullanıyorum

En büyük siber tatbikat yapıldı. YÖK niye katılmadı?

Siber tatbikattan üç gün önce kalemize saldırı olmuştu. Biz o sırada kale surlarını onarmakla meşguldük.

Saldırıdan ders çıkaracağınızı söylediniz. Ne yapacaksınız? Sürecin sonunda güvenlik ayarları sıklaşacak. Mevcut yapıyla erişimde SSL şifreleri kullanılacak. Bilgisayarlar antivirüs taramasından geçirilecek. Yazılımda kayıt tutulacak. Yerel ağ üzerinde korunacak. Belgeler internete açılmayacak.

http://www.memurlar.net/haber/327857/

Fatih Hilmioğlu ismini duyunca bile ürperiyorum,kabus dolu 4 yıl geçirdim onun sayesinde...,Allah hidayet versin...

Mevcut yapıyla erişimde SSL şifreleri kullanılacak. Bilgisayarlar antivirüs taramasından geçirilecek. Yazılımda kayıt tutulacak. Yerel ağ üzerinde korunacak. Belgeler internete açılmayacak.

Dandik sitelerde bile bu korumaları alıyor millet :D Yök maşallah kimlere emanet! Nasıl maaş alıyor bunların sistem uzmanları.

habire uzman yardımcısı alınıyor...uzman yardımcısı 12346 sifre koyacakbunlar cıraklık egitimide almamış mı?alem bunlar.Bir de yök yasası hazırlanıyor o yuzden mi aceb?cocuklar bile öyle sifre koymuyor...Aslında bir de şu var ki:belgeleri kendileri de vermiş olabilir.Yök varlıgının gerekliligi...Yök olmazsa böyle olur gibi milleti korkutuyorlar.Bunu da redhackciler ile yani bizden olmayanlar çıkardı desinler diye...sadece bir varsayımdır benimkisi...

aytduman' Alıntı:
Fatih Hilmioğlu ismini duyunca bile ürperiyorum,kabus dolu 4 yıl geçirdim onun sayesinde...,Allah hidayet versin...

merak etme sen 4 yıl kabus yaşamışsın ama biz asırlar boyudur yaşıyoruz o kabusu..Adamın annesinin alevi olmasını bile sindiremeyen sengiller asırları kana çevirdi aç oku tarihi biraz...
Maraşı,çorumu,sivası,banazı,çaldıranı,kerbelayı ve daha sayamadığım yüzlerce kabus dolu coğrafyayı..
lanet oldun kendi vatanında mülteci yaşatan zihniyete...

aytduman' Alıntı:

Adı batsın.... İnsanlara zulmün en doruk noktasını yaşattı. Onun yzünden Tıpta uzamnlığını bırakan kaç kişiyi tanıyorum.

Metehan' Alıntı:
aytduman' Alıntı:

Adı batsın.... İnsanlara zulmün en doruk noktasını yaşattı. Onun yüzünden Tıpta uzmanlığını bırakan kaç kişiyi tanıyorum.

aynen herkesi mağdur etti,şimdi kendisi mağdur...Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste ne kadar da yerinde bir söz..

bu ülke baştan aşağıya kokuşmuş zaten hiçbir şeye şaşırmadım

Allahın tokadı yokki suratınıza patlatsın bir tane. Oh olsun aklınız başınıza gelmiştir.

Eskiyi eleştirenler şimdiyide eleştirmeleri gerekmez mi.şu an hapiste olan fatih Hilmioğlu hangi suçtan cezaevindedir.eğer dediğiniz olumsuzluklardan mı yoksa yalandan üretilen suçlardan mı.ozaman bugünün mağdurlarıda yarın bahaneden suç üretip şimdikileri yargılasınlar.

trueandfalse' Alıntı:
Eskiyi eleştirenler şimdiyide eleştirmeleri gerekmez mi.şu an hapiste olan fatih Hilmioğlu hangi suçtan cezaevindedir.eğer dediğiniz olumsuzluklardan mı yoksa yalandan üretilen suçlardan mı.ozaman bugünün mağdurlarıda yarın bahaneden suç üretip şimdikileri yargılasınlar.

Fatih Hilmioğlunun angi suçtan içeride olduğunu eleştirmiyoruz hocam burda yaptığı zulümlerden bahsediyoruz. Neyden içerideyse içeride o benim ve biizm görevimiz değil. Öğrencilere çektirmediği eziyet kalmadı. Bunu herkez biliyor. Geri planda ne yaptı ne suç işledi ne yolsuzluk yaptı bilmem. bildiğim yaptığı eziyetlerdir. Bu zamanda onun gibi kim yapsa onada aynı sözü söyler eleştirimide yaparım.

narsist' Alıntı:
aytduman' Alıntı:

merak etme sen 4 yıl kabus yaşamışsın ama biz asırlar boyudur yaşıyoruz o kabusu..Adamın annesinin alevi olmasını bile sindiremeyen sengiller asırları kana çevirdi aç oku tarihi biraz...
Maraşı,çorumu,sivası,banazı,çaldıranı,kerbelayı ve daha sayamadığım yüzlerce kabus dolu coğrafyayı..
lanet oldun kendi vatanında mülteci yaşatan zihniyete...

Böyle kin dolu cümleler edebiliyorsan ve bengillerde sengillere böyle kin dolu ise vay bizim halimize.
Maraş, Çorum ve Sivas yakın tarihte oldu, acılar yaşandı ama orada o hatayı yapanları kim provake etti biraz üzerinde düşünmek gerekiyor. Durup dururken insanlar sadece alevi olduğu için öldürülmemiştir bence. Benim yada başka insanların bir ton alevi arkadaşı var ve hiç bir sorunumuz yok. Seninde eminim bir ton sünni arkadaşınla sorunun yoktur.

Kerbela hepimizin acısıdır.

Çaldıran Osmanlı'nın yayılmacı politikasıdır. Önüne kim geldiyse devirdi geçti, mezhepsel düşünme bence. Aynı Yavuz Memluk devletini de yerle bir etti.

Desenize Maymuncukla girmişler sisteme
lol.gif

Hocam en çok kullandığım şifrelerden birisi:) ancak bir kurum sitesinde böyle hata yapılmaz ki :verymad:

onun bunun tanıdığı diye iş bilmeyen adamları göreve alırsan böyle olur işte.

acaba kullanıcı adı da "asdfg" miydi?

Ben bir daha uğramayacağım foruma kullanıcı açarken bile sonuna bir harf ekliyorum onu yapsalarmış bari :p

Geri