güvenlik kartı delirtiyor

Kodla Büyü
SLM.
Bu güvenlik kartı olayını anlamaya çalşıyorum. tamam bir bilgisayara format atarken yapabilirim. ancak öğrenci bilgisayarlarının tümüe pragram kurmak istediğimde de mi bunu yapıcam?
Netsupportu kullanıyorum. ana makineden öğrencilerin pc lerine pprogram kurdum, admin şifresiyle(!). ama pcler tekrar açılınca program klmıyr.sadece bir 10 parmak progamı yani. sininr oldum. :? tekrar kurarım ama gitmemesi için ne yapmalıym. ???? :| yadım ederseniz sevinirim

fevzi07' Alıntı:
arkadaşalar kusura bakmayın ama ben bu güvenlik kartını nasıl kullanacam bilmiyorum o yüzden ben susmuyacam ve tekrar soracam eğer bunu kullnamasını bilen varsa bir zahmet paylaşırsa sevinirim
birde ben bu formu yaklaşık dört gündür kullanıyorum böyle saygılı bir form oluşturanlara teşekkür ediyorum ve artık bu formun daimi üyesiyim herkese selam

Güvenlik kartı, bilgisayarı korumalı veya korumasız modda açmanızı sağlar. Bilgisayara bir program yükleyecekseniz korumasız modda, yok eğer yükleme yapmayacaksanız korumalı modda açarsınız. Bilgisayarın açılışını kendi haline bırakırsanız C korumalı moduyla açılır. Vestel bilgisayarlarda varsayılan olarak C korumalı, D korumasızdır. Ama siz yine de emin olmak için şunları yapabilirsiniz:

- Bilgisayarı başlattığınızda güvenlik kartı ile ilgili pencere ekrana geldiğinde Ctrl + Home tuşlarına basıyorsunuz.
- Gelen şifre giriş ekranında, eğer değiştirmediyseniz fabrika ayrı şifre olan 12345678 yazarak Enter tuşuna basıyorsunuz.
-Çıkan pencerede C ve D harddisklerinin karşısındaki kutucukların seçili olup olmadığına bakınız. Varsayılan olarak C seçilidir. Yani korumalıdır. D korumalı değildir.
- C'deki korumayı kaldırmak için Tab tuşuna basarak C satırını seçili hale getiriyorsunuz.
- Klavyeden boşluk tuşuna bir kez basarak C'deki çentiği (korumayı) kaldırmış oluyorsunuz.
- Penceredeki TAMAM butonuna gelinceye kadar klavyeden TAB tuşuna bir kaç defa basıyorsunuz.
-Enter tuşuna basarak onaylıyorsunuz.
- Bilgisayar yeniden başladığında artık C korumalı değildir. İstediğiniz sayıda programı yükleyebilirsiniz.
- Bundan sonra bilgisayarı her açtığınızda C korumalı olmayacaktır.
- Programları yükleme işi bittiğinde, yukarıdaki işlemleri yeniden yaptığınızda (TAB ile C'nin üzerine gelip klavyeden boşluk tuşuna bastığınızda) C tekrar korumalı olacaktır.
- Yukarıda anlatıığım işlemler birden fazla programı yüklemek ve bilgisayarı bir kaç defa yeniden başlatmak gerektiği zaman uygun bir yoldur.
- Eğer sadece bir program yükleyecekseniz o zaman bilgisayar açılıdığında güvenlik kartı penceresi ekrandayken Klavyeden CTRL + G tuşlarına basıyorsunuz. (F klavye için). Bu tuş kombinasyonu C'yi sadece bir kerelik açılış için korumasız bırakır. Sonraki açılışlarda bir müdahalede bulunmazsanız C yine korumalı açılır.

Öğretmenim, bilgisayarlarınız garanti kapsamındaysa 444 0 346 numarayı arayarak bilgisayarlarla ilgili her türlü teknik desteği canlı olarak alabileceğinizi de hatırlatmak isterim.

Eğer bilgisayarınıza yeniden format atacaksanız aşağıdaki açıklamalarıma göre işlemleri takip edebilirsiniz.

Önce bilgisayarın BIOS ayarlarını kuruluma uygun hale getirmek gerekir.
- Bunun için güç düğmesine basarak bilgisayarı açın.
- İntel logosunun olduğu mavi ekran geldiğinde F2 tuşuna basın.
- BIOS ekranı görünür. Ekranın üst tarafında menüler bulunur. Bir menüden diğerine geçmek için sağ-sol yön tuşları kullanılır. Bir menünün içeriğini görmek için ENTER tuşuna basılır. Bir menüye girip işlem yaptıktan sonra, bir üst menüye gitmek için ESC tuşuna basılır.
- Advanced menüsüne sağ yön tuşu ile geçin. Aşağı yön tuşuyla Drive Configuration seçeneğine gelin. Enter tuşuna basarak seçeneğin içeriğini görüntüleyin. ATA/IDE Mode "Legacy" olarak seçili olmalıdır. Değilse, bu satırın üzerindeyken Enter tuşuna basarak seçenekler listesinin açılmasını sağlayın. Legacy seçeneğinin üzerine yön tuşlarıyla gelerek Enter tuşuna basın.
- Esc tuşuna basarak bir üst menüye geri dönün.
- Boot menüsüne sağ yön tuşuyla geçin. Enter tuşuyla menünün içine girin.
- Menünün Boot Menu Type seçeneği varsayılan olarak Advance olarak ayarlıdır. Bu seçeneği Normal olarak değiştirmek için yön tuşlarıyla üzerine gelip Enter tuşuna basarak seçenekler listesini açın. Normal seçeneğinin üzerine gelip Enter tuşuna basın. Böylece Advance yerine Normal seçeneğini seçmiş oldunuz.
- Normal seseçeneği seçilince alt sıradaki Boot Device Priority seçeneğindeki sıralamaya dikkat etmek gerekir.
- Boot Device Priority seçeneğinde ilk sırada CD/DVD-ROM olmalıdır. İkinci sıraya da HARDDISK aygıtını koymak uygun olacakktır. Eğer sıra bu şekilde değilse, değiştirmek için şunları yapınız.
- Boot Device Priority seçeneğinin üzerine gelerek Enter tuşuna basınız. Bir alt liste açılır. Bu listede CD/DVD-ROM seçeneğinin üzerine yön tuşlarıyla gelin. CD/DVD-ROM seçeneğini listenin birinci sırasına getirinceye kadar klavyeden + tuşuna basın. HARDDISK'i ikinci sıraya yerleştirmek için aynı işlemi yapın. BIOS ana sayfasına gidinceye kadar ESC tuşuna basın.
- Exit menüsüne yön tuşlarıyla gidin. Enter tuşuyla menünün içeriğini görüntüleyin. Yön tuşlarıyla Exit Saving Chances seçeneği üzerine gelin. Enter tuşuna basın. Çıkacak pencerede değişiklikleri onaylamanız istenir. "Y" (F klavye için "D") tuşuna basarak değişiklikleri onaylayınız. Bilgisayarınız yeniden başlayacaktır.
- Bilgisayar açılırken öğrenci imaj DVD'sini DVD sürücüye yerleştirin.
- Bilgisayar güvenlik kartını görmeden DVD sürücüden açılmaya başlar.
- Komutları izleyerek kurulumu başlatın.
- Kuurlrum bittikten sonra DOS ekranında bir mesaj göüntülenir. (Geri yükleme tamamlanmıştır. A:\)
- İmaj DVD'yi sürücüden çıkartın. Ctrl+Alt+Del tuşlarına basarak bilgisayarı yeniden başlatın.
- Windows yüklenerek bilgisayar açılır. Vestel logolu Masaüstü görünür. Bu ekran açıldıktan sonra hiç bir müdahalede bilunmayınız. Yaklaşık 5 dakika bu ekranda kalır. Bu ekran aygıt sürücülerinin yüklenerek kurulumun tamamalandığı aşamasır. Bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı isteyen bir uyarı çkar. Bİlgisayarınızı yeniden başlatınız.
- Bu açılışta windows normal olarak açılır.
- Şimdi sıra güvenlik kartını görecek şekilde bilgisayarın başlatılmasına geldi.
- Bilgisayarı yeniden başlatın. İntel logosunun olduğu mavi ekran geldiğinde F2 tuşuna basın.
- Boot menüsüne sağ yön tuşuyla geçin. Enter tuşuyla menünün içine girin.
- Menünün Boot Menu Type seçeneğini daha önce Normal olarak değiştirmiştik. Şimdi de yukarıda açıkladığım yöntemle Advanced olarak değiştirin.
- Esc ile ana menüye çıkın.
- Exit menüsünde daha önce yaptığımız gibi değişiklikleri onaylayın.
- Bilgisayarınız yeniden başlar.
-Şimdi bu aşamada güvenlik kartının daha önceden kurulup kurulmadığına bağlı olarak iki değişik ekran gelir.
- Eğer gelen ekranda güvenlik kartının kurulması seçeneği varsa, o seçeneğin üzerine TAB tuşuyla gelerek kartın İlk kurulumunu yapıyorsunuz.
- Eğer gelen ekran, bilgisayarınızın korumalı veya korumasız modda açılmasını isteyen bir ekransa (ki bu durumda güvenlik kartının ilk kurulumu yapılmış demektir.) CTRL+W (F klavyede CTRL+G) tuşlarına basarak korumasız modda açılmasını sağlıyorsunuz. DİKKAT !!! Bu ekranda hızlı olunuz. Çünkü bu ekran 3 saniye gözükecektİr. Bu süre içinde tuşlara basamazsanız, bilgisayarınız varsayılan olarak korumalı modda açılacaktır. Bilgiisayarınızı mutlaka korumasız modda açmalısınız.
- Bilgisayarınız korumasız modda açıldıktan sonra öğrenci imaj DVD'sini sürücüye takınız.
-DVD'nin içerisinda güvelik kartı ile ilgili WINSCHOOL adlı bir program var. Bu programı kurunuz.
-Artık işlem tamam.
- Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, korumalı veya korumasız mod veya başka ayarların yapılabilineceği açılış ekranı gelecektir.
- Korumalı modda açılmasını istiyorsanız bir müdahalede bilunmayın.
- Yok eğer bilgisayarınıza herhangi bir program yükleyecekseniz CTRL+W (F klavye için CTRL+G) tuşlarına basarak bilgisayarınızı korumasız modda açınız.

KOLAY GELSİN.

keyikcik' Alıntı:
SLM.
Bu güvenlik kartı olayını anlamaya çalşıyorum. tamam bir bilgisayara format atarken yapabilirim. ancak öğrenci bilgisayarlarının tümüe pragram kurmak istediğimde de mi bunu yapıcam?
Netsupportu kullanıyorum. ana makineden öğrencilerin pc lerine pprogram kurdum, admin şifresiyle(!). ama pcler tekrar açılınca program klmıyr.sadece bir 10 parmak progamı yani. sininr oldum. :? tekrar kurarım ama gitmemesi için ne yapmalıym. ???? :| yadım ederseniz sevinirim

arkadaşım üzgünüm ama kendi sorunun cevabını kendin vermişsin... bende güvenlik kartında yeniyim ama anladığım kadarıyla evet sadece o basit 10 parmak programını kurmak için bütün bilgisayarların güvenlik kartı korumasını kaldırman lazım..

Bu konu önemli konular arasına alınsın. Benim bilgisayarlar Casper ve ben güvenlik kartını ilk geldiklerinden beri aktif edemedim. Aktif gibi görünüyor ama işe yaramıyor. en sonunda deepfreezi yükledim. eğer Casper kartlarının nasıl işe yarayacağını anlatırsanız sevinirim.

frt44' Alıntı:
keyikcik' Alıntı:
SLM.

arkadaşım üzgünüm ama kendi sorunun cevabını kendin vermişsin... bende güvenlik kartında yeniyim ama anladığım kadarıyla evet sadece o basit 10 parmak programını kurmak için bütün bilgisayarların güvenlik kartı korumasını kaldırman lazım..

evt arkadaşlar işte bu yüzden deepfreeze enterprise kullanın diyorum. benim labda 30 bilg. var düşünün güvenlik kartı olsa ve en basidi 10 parmak programını kurcak olsam bu nedemek 30 bilgisayarı tek tek dolaşıp korumaları kaldıracam programları kuracam yine tek tek korumaları açacam.. bununla uğraşılırmıı. enn iyisi kartları iptal edin deepfreeze enterprise kurun öğretmen bilgisayarınada deepfreeze enterprise console kurun ve oturduğunuz yerden 30 bilgisayarın aynı anda korumalarını kaldırın sonra yine oturduğunuz yerden acronis snap deploy programıyla tüm bilgisayarlara istediğiniz programı kurun ve yine deepfreeze enterprise console dan tüm bilgisayarların korumalarını aktif edinn..

dikkat ederseniz hiç yerimden kalkmadan yaptım bunlarıı. gerçektende ölee yerinizden kalkmadan yapabilirsinizz..

ama bazıı arkadaşlar hala kart diye ısrar ediyo onları anlamak zor 1 bilgisayar için tmm olabilir ama 20 30 bilgisayar için sadece hamallık.

yinede karar sizinnnn...

peki naapalım. güvenlik kartı öğrenci pcleinin sağlığı için ii düşünülmüş ancak admin olarak girdiğimizde güvenlik kartı devre dışı olsa, yani kullanıcıya göre muamele yapsa daha ii olurdu. :) teşekkür ederim

ozlemmehmet06' Alıntı:
Okulunda Vestel Promega kullananlar varsa cevap yazabililer mi...Sorunlu olan bilgisayarlarımla ilgili konuşacağım....

Benim okulumdakiler Vestel Promega. Nasıl Yardımcı olabilirim? :D

arkadaşlar bizim lab daki bilgisayarlarda vestel.geçen gün korumaları ctrl+home la kaldırdım.sonra da bilgisayarların çoğu çöktü.şimdi bilgisayarlara program kuramıyorum.sizlerde de aynı sorun oldu mu

arkadaşlar bizim lab daki bilgisayarlarda vestel.geçen gün korumaları ctrl+home la kaldırdım.sonra da bilgisayarların çoğu çöktü.şimdi bilgisayarlara program kuramıyorum.sizlerde de aynı sorun oldu mu

senempınar hocam, mesajınızı üçlemişsiniz...Yok, bende öyle bi problem olmadı. Vestel Promega var bende. Ama koruma kartlarının ne zaman ne yapacağı belli olmuyor. Mesela 14 nolu PC canavar gibi çalışırken, bugün açılmadı!...Nasıl koruma kartıdır anlayamadım yani... :?

Benim exper makinelerde de o problem hep var ama...
Onun nedeni USB klavye olmaları. Ps2 klavyede hiç bi problem yok. Ctrl+home yiyo yani...

ssoylucicek' Alıntı:
Güvenlik kartı, bilgisayarı korumalı veya korumasız modda açmanızı sağlar. Bilgisayara bir program yükleyecekseniz korumasız modda, yok eğer yükleme yapmayacaksanız korumalı modda açarsınız. Bilgisayarın açılışını kendi haline bırakırsanız C korumalı moduyla açılır. Vestel bilgisayarlarda varsayılan olarak C korumalı, D korumasızdır. Ama siz yine de emin olmak için şunları yapabilirsiniz:

- Bilgisayarı başlattığınızda güvenlik kartı ile ilgili pencere ekrana geldiğinde Ctrl + Home tuşlarına basıyorsunuz.
- Gelen şifre giriş ekranında, eğer değiştirmediyseniz fabrika ayrı şifre olan 12345678 yazarak Enter tuşuna basıyorsunuz.
-Çıkan pencerede C ve D harddisklerinin karşısındaki kutucukların seçili olup olmadığına bakınız. Varsayılan olarak C seçilidir. Yani korumalıdır. D korumalı değildir.
- C'deki korumayı kaldırmak için Tab tuşuna basarak C satırını seçili hale getiriyorsunuz.
- Klavyeden boşluk tuşuna bir kez basarak C'deki çentiği (korumayı) kaldırmış oluyorsunuz.
- Penceredeki TAMAM butonuna gelinceye kadar klavyeden TAB tuşuna bir kaç defa basıyorsunuz.
-Enter tuşuna basarak onaylıyorsunuz.
- Bilgisayar yeniden başladığında artık C korumalı değildir. İstediğiniz sayıda programı yükleyebilirsiniz.
- Bundan sonra bilgisayarı her açtığınızda C korumalı olmayacaktır.
- Programları yükleme işi bittiğinde, yukarıdaki işlemleri yeniden yaptığınızda (TAB ile C'nin üzerine gelip klavyeden boşluk tuşuna bastığınızda) C tekrar korumalı olacaktır.
- Yukarıda anlatıığım işlemler birden fazla programı yüklemek ve bilgisayarı bir kaç defa yeniden başlatmak gerektiği zaman uygun bir yoldur.
- Eğer sadece bir program yükleyecekseniz o zaman bilgisayar açılıdığında güvenlik kartı penceresi ekrandayken Klavyeden CTRL + G tuşlarına basıyorsunuz. (F klavye için). Bu tuş kombinasyonu C'yi sadece bir kerelik açılış için korumasız bırakır. Sonraki açılışlarda bir müdahalede bulunmazsanız C yine korumalı açılır.

emeğine tşk. arkadaşım fakar daha kısa bir yol var.
hiç bir şey yapmadan normal pc yi başlat programlarını kur ve istediğin ayarları yap. sonra yeniden başlatırken
Ctrl+Home ile Güv. kartı menüsüne gir. Fonksiyonlar / Kaydet tıkla. tamam ile çık restart edip yeniden açıldığında herşey kalıcı kaydedilmiş olur....

Geri