Güvenlik Kamerası--Ekran Kartı Sorunu

Kodla Büyü

the_myth

Seçkin Üye
Seçkin Üye
mrb arkaddaşlar. dün okulumuza güvenlilk kameraları bağlandı. ve bunlar bilgisayardan izleniyor. sorun şuki çözünürlük çok kötü. görüntüler tam anlaşılmıyor. sistemi kuranlar görüntülerin izlendiği bilgisayardaki ekran kartının 1 Gb olmasından kaynaklandığını söylediler. onun yerine 256 mb lık bi ekran kartı alıp takın sorun çözülür dediler. sizcede saçma değil mi? ben bi anlam veremedim. bu konu hakkında bilgisi olan varmı acaba? yardımcı olursanız sevinirim. .

Görüntüyü düzeltmek ve düzgün teslim etmek sistemi kuranların görevi. Saçma olmasına rağmen sözlerinin arkasında duruyorlarsa getirir 256mb. lık kartı takıp size tam teslim eder. Tavsiyem kendiniz fazla müdahale etmeyin. Sonuçta takır takır parasını almayı biliyorlar. dört dörtlük teslim etmeleri gerekir. Böyle durumlarda ben yapabilecek olsam da yapmıyorum..

1gb lık ekran kartı çok kötü bi kartmı hocam, markası modeli nedir?

İster istemez her iş bi şekilde bize bulaşıyo. Adam kamera sistemini kurmuş parasını almış gitmiş. Kalanla sen uğraşırsın.
Bizde de kurmuşlar bi sistem sonra yok ramı değiştir ekran kartını değiştir. Bu işlerle biz muhattap oluyoruz.
1 gb ekran kartında öyle görüntü olması saçma dediğiniz gibi. Ben 512 taktım gecen görüntü gayet iyi.

bizdede aynı problem var sony kamera taktık diyorlar. bilgisayar ekranı yerine televizyon kullanıın daha kaliteli olur dediler..

wertyu6' Alıntı:
1gb lık ekran kartı çok kötü bi kartmı hocam, markası modeli nedir?

yok hocam ya Ati Radeon'un kartı. Olabileceklerin en iyisi. Sorun marka veya modeli değilde 1GB lık olması. ama açıkçası işlem hızının fazla olması görüntü çözünürlüğünü neden etkiler anlamadım. bana pek mantıklı gelmedi. senjizu arkadaşın dediği gibi kendileri uğraşsınlar. aynısını müdüre söyledim. yaklaşık 4000 tl verdiler. o kadarınıda kendileri düzeltsin bi zahmet.

Ya arkadaşlar bir kaç bilgisayarcıya sordum bugün ama 256 mb lık ekran kartıda bulmak zor. Güvenlik Kamerası işinide yapan bi bilgisayarcı 256 Mb'lık ekran kartının 16 kameranın görütüsünü taşıyamayacağını söyledi. Ve çözünürlüğün değişmeyeeğini söyledi. Kendi okulunda bulunanlar nasıl bi ekran kartıyla nasıl bi görüntü elde ettiklerini söyleyebilirlermi? ( bizim okuldaki kamera sayısı:16 ve Max Çözünürlükleride 480:320. ama görüntülerden bşy anlaşılmıyor pek tam ekran yapıldığı zaman)

the_myth' Alıntı:
mrb arkaddaşlar. dün okulumuza güvenlilk kameraları bağlandı. ve bunlar bilgisayardan izleniyor. sorun şuki çözünürlük çok kötü. görüntüler tam anlaşılmıyor. sistemi kuranlar görüntülerin izlendiği bilgisayardaki ekran kartının 1 Gb olmasından kaynaklandığını söylediler. onun yerine 256 mb lık bi ekran kartı alıp takın sorun çözülür dediler. sizcede saçma değil mi? ben bi anlam veremedim. bu konu hakkında bilgisi olan varmı acaba? yardımcı olursanız sevinirim. .

alakası yok hocam bu sistemde görüntü kalitesinin 2 ana unsuru var

1-Kameara ve kamera çipi marka/modeli
2- DVR kart

okulda 10 tane kamera var bunlardan 2 tanesi 100$ değerinde diğerleri ise sıradan kameralar.Aralarında çok belirgin fark var.Üstelik DVR kartın kurulu olduğu bilgisayarda Harici ekran kartı bile yok G31 intel çipsetli bir anakarttan (GMA3100) 128MB onboard çalışıyo.

DVR kullanıyorsanız Ati ekran kartı ile problemsiz çalışması lazım.

bana üfürmüşler gibi geldi. ya yazılımı kurarken ayarlarını yanlış seçtiler, yada kamera kablolarındaki bağlantı hatalardan kaynaklıdır.

yok böyle bir şey ya şaşırdım o kadar kamera sistemi kurdum ekran kartıyla ilgili bir sıkıntı yaşamadım.
yani ekran kartı olmasa kamera çalışmayacak...
kamera sistemi işlemciyi yoruyor ona bi lafım yok ama ekran kartı üzerinde fazla bir etkisini görmedim.
zaten Kameara ve kamera çipi > işlemci > DVR kart tan oluşuyor görüntü sonra aktarılıyor ekran kartına.
eğer bi uyumsuzluk söz konusuysa o ayrı.

birde şu aklıma geldi eğer anakartta onboard ekran kartı varsa ve biostan onboard ekran kartı seçilmişse yani 1gb kart devre dışı ise ve onboard kartın mb düşük ayarlı ise görüntü kötü olabilir.
bi gözatın derim....

suferi' Alıntı:
yok böyle bir şey ya şaşırdım o kadar kamera sistemi kurdum ekran kartıyla ilgili bir sıkıntı yaşamadım.
kamera sistemi işlemciyi yoruyor ona bi lafım yok ama ekran kartı üzerinde fazla bir etkisini görmedim.
zaten Kameara ve kamera çipi > işlemci > DVR kart tan oluşuyor görüntü sonra aktarılıyor ekran kartına.

birde şu aklıma geldi eğer anakartta onboard ekran kartı varsa ve biostan onboard ekran kartı seçilmişse yani 1gb kart devre dışı ise ve onboard kartın mb düşük ayarlı ise görüntü kötü olabilir.
bi gözatın derim....

yok hocam ya Ati ekran kartı kullanımda şu anda.

Rica etsem okulunda güvenli kamerası olan arkadaşlar Max. çözünürlüğünün kaç olduğunu yazabilirlermi? bizimkiler 620:480 miş. bana çok düşük geldi ve muhtemelen görüntünün bozuk olması bundan kaynaklanıyor gibi. o kadarda para verildi ( 16 kamera için yaklaşık 4000 tl )

Kendi okulunuzdaki kameraların çözünürlüğünü yazarsanız sevinirim. karşılaşırma yapma açısından.

the_myth' Alıntı:
suferi' Alıntı:

bi gözatın derim....

yok hocam ya Ati ekran kartı kullanımda şu anda.

Rica etsem okulunda güvenli kamerası olan arkadaşlar Max. çözünürlüğünün kaç olduğunu yazabilirlermi? bizimkiler 620:480 miş. bana çok düşük geldi ve muhtemelen görüntünün bozuk olması bundan kaynaklanıyor gibi. o kadarda para verildi ( 16 kamera içi yaklaşık 4000 tl )

Kendi okulunuzdaki kameraların çözünürlüğünü yazarsanız sevinirim. karşılaşırma yapma açısından.

suferi hocamın dediği olay pek olası değil çünkü harici kart takılınca onboard VGA ,BIOS dan varsayılan olarak devre dışı olur.
Emin değilim ama bizim kurduğumuz kameralar 640x480 den daha düşük 320x240 gibi bişey olması gerek.Bu arada 16 kamera için 4000 TL deli para hocam.Sizin kamera kalitelerini bilemem ama sharp çipli orta seviyelerde kameralarla 16lı DVR kart dahil ,10 kameralı sistemin fiyatı 1000 TL +kablo parası.Kablonun metresi 1 tl dersek,Hadi 300 metrede kablo gitse toplamda 10 kameralı sistemin fiyatı 1300 tl olur.

hocam bizde sadece kabloya 850 metre=850 tl gitti. ama yinede pahalı gibi görünüyor.

arkadaşlar kamera çözünürlüğünü ve hangi ekran kartını kullandıklarını yazarlarsa sevinirim. bizdeki sorunu çözebiliriz belkide böylece.

Geri