güvenli kip acil yardımmmmm

Kodla Büyü

cihanmnsl

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar bilgisayarım güvenli kip te açılsın diye açılırken f8 tuşuna basıyorum karşıma
boot menü diye mavi bir ekran çıkıyor.
harddisk
sata 1
asus drw
sata 2
yazıyor herhangi birini seçip enter diyorum ama sonuç yok
bilgisayar normal açılıyor.....

güvenli kip olmuyor acil yardımmmmmm

Evet Varmı Bi FikriOlan Benim de aynısı ama hard diski baska bi pcye takmadan once yapılması gereken birsey varsa solermisiniz?

erken basıyordundur hocam
sistem gerekli tanımlamaları yaptıktan sonra,tam Xp açılmaya başlarken basarsan olacaktır diye düşünüyorum.
Siz erken bastığınız için bios kısmı geliyor

xapex' Alıntı:
sistem gerekli tanımlamaları yaptıktan sonra,tam Xp açılmaya başlarken basarsan olacaktır diye düşünüyorum.

katılıyorum, biraz daha gec basmanız lazım hocam ki bios u gecip windowsa donmeye baslasin makina.

xapex' Alıntı:

Hocam haklı. Erken basıyorsunuz. Bazı bioslar bios'a girmeden boot madyasını seçemeniz için size bir boot menü sunar F8, F12 vs. tuşlar olabilir. Post ekranında yazar. Post ekranı geçer geçmez basın F8'e.

hocam bilgisayarı acar acmaz basmaya başlarsan o ekran çıkar tabiki karşına. İlk ekranı geçtiğin andan itibaren basarsan karşında güvenli kipte açma seceneğini görebilirsin.

F8 bastıgında hard disk cd rom gibi bilgisayarın nerden acılmasını istiyorsunuz ekranı geliyor erken basmakla alakası yok yaa..

bildiğim kadarıyla F8'in bilgisayar açılışında iki görevi var;
biri Boot Menu'ye ulaşmak, diğeri Win işletim sistemi ile ilgili seçeneklerin (güvenli kip ...) olduğu menüye ulaşmak.
pc açılışında (anakart ve diğer donanım birimlerinin görüntülendiği ekran geçtikten sonra yaparsanız daha ) sürekli F8 (bazı anakartlarda win95-98 için F5 olabilir) tuşlarsanız güvenli kip'in olduğu windows seçenekleri menüsüne gelebilirsiniz.
ayrıca klavye usb girişli ise,
bilgisayar açılırken Del tuşu ile bios'a gir, "Usb Keyboard" gibi bir ifade olması lazım
onu bul (yoksa ya da bulamazsan usb ile ilgili olan ne varsa hepsini) ve "Enable" yap
bios'tan çık bilgisayar yeniden başlasın
açılırken F8 tuşuna basarak güvenli modda açabilirsin.

ha birde klavyende F-Lock tuşu varsa (bazı klavyelerde vardır) bilgisayar açılırken F-Lock tuşuna bas aktif hale getir.
herhalde bir işe yarar :)
kolay gelsin!..

ScReAm_' Alıntı:
F8 bastıgında hard disk cd rom gibi bilgisayarın nerden acılmasını istiyorsunuz ekranı geliyor erken basmakla alakası yok yaa..

Erken bastığı için o ekran geliyor. Post ekranı geçtikten sonra basarsa windows seçenekleri gelir. Post ekranı geçmeden basarsa bios'un boot device seçenekleri gelir.

Bu durum boot select menu ile windows'un boot seçenekleri menusunun aynı tuşu(F8)'i kullanıyor olmasından kaynaklanıyor.

Toshiba notebooklarda F12 kullanılır bios boot select menu için mesela. Böyle bir sıkıntı yaşamazsınız. Fakat Asus anakartlarda ami bios mesela F8 tuşunu kullanır o yüzden bu çakışma yaşanabilir.

Bilmem açıklayabildim mi?

ScReAm_' Alıntı:
sitelerde' Alıntı:
Bilmem açıklayabildim mi?

Tamam da bende alakası yok dedim baska bi pc ye taktım aynı digerinde bastıgım gibi bastıgımda güvenli kip ekranı geliyor? Bunu nasıl açıklayacaksın?

O pc'nin BIOS'u selective boot'u desteklemiyordur veya F8'den başka bir tuş veya tuş kombinasyonu kullanıyordur. Aslında yukarıdaki açıklamalarımı dikkatlice okusan bunu tahmin edebilirdin.

Geri