Güneş Paneli Yardımcı Devre

Kodla Büyü

hteam

Üye
Merhaba arkadaşlar. Yeni bir proje ile karşınızdayım. Bir arkadaşım için yaptığım Güneş Paneli Yardımcı Devre'sini sizlere sunuyorum. Devre basitçe şu işi yapıyor: Müstakil evine güneş paneli takan arkadaşım evdeki lambaların hattını ayırarak güneş paneline bağladı. Tüm lambaları led’e çevirdi ve devreyi kullanmaya başladı. Eğer birkaç gün güneş çıkmazsa veya başka bir nedenden dolayı aküyü şarj edemezse haliyle aküdeki enerji bitiyor ve lambalar yanmaz oluyordu. Bu durumu ortadan kaldırmak için devreyi tasarladım. Devre ayrıntılarına ve dosyalarına http://www.teknobilisim.org/gunes-paneli-yardimci-devre/ adresinden ulaşabilirsiniz. Devrede pic 16f877a ve 2x16 lcd kullanıldı.

Ekli dosyalar

• sim.png
    sim.png
    15.3 KB · Görüntüleme: 611
  • 3d1.png
    3d1.png
    45.2 KB · Görüntüleme: 614
hocam bu devreyi sıfırdan yapmak çok pahalı olur, hemde uğraş gerektirir, arduino ile hem daha basit hem genele(bize) hitap edebilirdiniz.

Tebrikler devre ve çalışma mantığı güzel. :+1:

hastasıyız dede' Alıntı:
hocam bu devreyi sıfırdan yapmak çok pahalı olur, hemde uğraş gerektirir, arduino ile hem daha basit hem genele(bize) hitap edebilirdiniz.
Bu devrenin toplam fiyatı alacağınız paket şeklindeki arduino dan daha ucuzdur. Alacağınız arduino da röle vb malzeme yok alıp üzerine eklemek gerekir. Yani devreniz test devresi değilse daha ucuza gelecektir. Daha hızlıdır, daha küçüktür, daha ucuzdur, ayrıca elektronik bilgimizin arttırmak için güzeldir.

hocam arduino 20 tlsadece sizin devredeki entegre 20 tl ye ancak bulunur, eleştirmek için söylemiyorum yanlış anlamayın yapmak istiyorum ama yapmaya kalksam arduino tercih ederim çünkü genele hitap ediyor, yanlış anlamayın sizin açınızdan ürettiğiniz bir şey olduğu için çok değerlidir mutlaka emeğinize saygı duyuyorum ama bunun bize de fayda sağlaması şu an zor görünüyor.

hastasıyız dede' Alıntı:
hocam arduino 20 tlsadece sizin devredeki entegre 20 tl ye ancak bulunur, eleştirmek için söylemiyorum yanlış anlamayın yapmak istiyorum ama yapmaya kalksam arduino tercih ederim çünkü genele hitap ediyor, yanlış anlamayın sizin açınızdan ürettiğiniz bir şey olduğu için çok değerlidir mutlaka emeğinize saygı duyuyorum ama bunun bize de fayda sağlaması şu an zor görünüyor.

Arduino tabiki hızlı proje geliştirmek için güzel bir yol. benim demek istediğim bu kartlar bazı özel devrelere cevap vermiyor. benim yaptığım devrede voltajı analog okuma var. bunun için de bir pot gerekli. 2 adet röle var. 8A 12 voltu taşıyacak yollar var. Bu özellikleri de arduino kartına kazandırmak lazım. Ayrıca alacağınız arduino kartında size gereksiz farklı elemanlar da olacaktır (aldığınız karta bağlı olarak). Dahası bu yaptığımız devreyi daha küçük bir entegre ile de yapabiliriz 12f675 gibi. arkadaşın tercihiydi entegre. bu noktada haklısınız.

Arduino devre kartları hazır olduğundan çok karmaşık projeleri (dokunmatik ekranlı devreler, sd kart okuyucu devreler, usb haberleşmeli devreler vb.) çok hızlı ve güzel yapabilirsiniz. Ancak bu devrelerde kullandığınız özel elamanların (dokunmatik ekran gibi) sürücülerinin (kütüphanelerinin) daha önceden biri tarafından yazılmış olması lazım. Ayrıca (maalesef) örnek uygulamalar da olmadan kendi başımıza uygulama geliştiremiyoruz. Arduino ile ilgili uygulamalar da yaptım daha önce. Zaman bulabilirsem bunlarla ilgili de birkaç proje paylaşmak isterim.

hocam, güç kaynağını gri-yeşil yerine yeşil-siyah kısa devre yaparsan tetik için 2. röleye gerek kalmaz. sürekli çalışır.

systran' Alıntı:
hocam, güç kaynağını gri-yeşil yerine yeşil-siyah kısa devre yaparsan tetik için 2. röleye gerek kalmaz. sürekli çalışır.

Sürekli çalışmasını istemiyoruz. güneş enerjisi bitince devreye girsin. güneşden enerji sağlanıyorsa kapansın diye :wink:

Geri