Güneş Paneli ve Pil Şarjı Hakkında Soru

Kodla Büyü

demidembo

Aktif Üye
Arkadaşlar bir konuda fikrinizi almak istiyorum.
Güneş paneli ile 18650 pilleri şarj ederken; aynı zamanda bu pilleri ile Arduino çalıştırmak istiyorum.
Yani şarj işlemi ile Arduino kullanımı eş zamanlı olacak.
Nasıl bir yol izlemeliyim.

Son düzenleme:
Yapabilirsin ama panel sayın fazla olacak size bir örnek çalışma gerisini siz getirirsiniz.

Denemedim ama bu şekilde çalışır sanırım eş zamanlı, solar panele göre başlangıca da voltaj düzenleyici gerekebilir, sondaki booster da farklı olmalı, bu modül tek pil için, 2s felan için de benzer olur sanırım

TP4056-Module-Working.jpg

Denemedim ama bu şekilde çalışır sanırım eş zamanlı, solar panele göre başlangıca da voltaj düzenleyici gerekebilir, sondaki booster da farklı olmalı, bu modül tek pil için, 2s felan için de benzer olur sanırım

Booster da iş görebilir ama bir regülatör devresi güç ve stabilite açısından daha iyi olabilir diye düşünüyorum. Regülatördeki çıkış arduino'ya vin yada güç girişinden verilir. Arduino olmaz başka amaçla da kullanılabilir böylece ileride.

Yapabilirsin ama panel sayın fazla olacak size bir örnek çalışma gerisini siz getirirsiniz.

Hocam öncelikle teşekkür ederim.
TP4056 dan çıkış alıp, L298N motor sürücüsüne aktaracağım. L298N üzerinden hem bir motor, hemde Arduino ya 5v aktarmayı düşünüyorum. Sıkıntı olur mu hocam.(Bu arada iki adet 18650 şarj etmeyi düşünüyorum)

Hocam Tp4056 dan aldığımız + ve - yi Booster kullanmadan direkt Motor sürücüsüne bağlasam olur mu acaba

Hocam öncelikle teşekkür ederim.
TP4056 dan çıkış alıp, L298N motor sürücüsüne aktaracağım. L298N üzerinden hem bir motor, hemde Arduino ya 5v aktarmayı düşünüyorum. Sıkıntı olur mu hocam.(Bu arada iki adet 18650 şarj etmeyi düşünüyorum)
Siz 2s yaparsanız hiç sıkıntı çekmezsiniz.

bu modül tek pil için o da 3.7 v az gelmez mi? sürücüye kaç volt lazım
Hocam L298n yi iki adet 18650 pil ile besleyip, sürücü üzerinden iki adet motoru daha önce rahat bir şekilde çalıştırdım. Ben ayrıca motor haricinde birde bu sürücünün 5v çıkışından Arduino yu da beslemek istiyorum.(Arduino için başka bir güç kullanmadan) Bilmiyorum yeterli olur mu

Arkadaşlar bir konuda fikrinizi almak istiyorum.
Güneş paneli ile 18650 pilleri şarj ederken; aynı zamanda bu pilleri ile Arduino çalıştırmak istiyorum.
Yani şarj işlemi ile Arduino kullanımı eş zamanlı olacak.
Nasıl bir yol izlemeliyim.
bunu şu şekilde deneyebilirsiniz. aslında basit powerbank larin içinde tp4506 benzeri modüller var. powerbanki başka bir şarj aleti hem şarj edip hemde powerbank den çıkış alabilir misiniz?(mesela telefonu powerbank ile şarj etmek)
aslında bu mantık sizin proje ile aynı gibi geliyor bana. Ama bir pilden hem giriş hemde çıkış almak bana pek mantıklı gelmedi.
Projeniz için iki pil düşünebilirsiniz. Biri şarj olurken diğer arduinoyu besleyecek. Arduino yu besleyenin enerjisi bitince diğeri devreye girecek, bu sırada enerjisi biten güneş panelinden şarj olacak. Belki söylemesi kolay geldi bana ama olabilir gibi:)

Arduino uno 6 - 20 volt arası beslenebilir.
2 adet 18650 pil ile hem arduino kartı(V in pininden) hem de L298N motor sürücüyü besleyebilirsin.

Arduino uno 6 - 20 volt arası beslenebilir.
2 adet 18650 pil ile hem arduino kartı(V in pininden) hem de L298N motor sürücüyü besleyebilirsin.
Yukarıda Hasari hocamın yaptığı gibi bir sistem kurup(farklı olarak 2s ile ) devreyi tamamladığında; tp4056 dan en fazla kaç volt ve amper çıkış alabilirim bunu merak ettim. 2 adet 18650 pili seri bağlandığında tp4056 dan 2x3.7 voltluk çıkış alabilir miyim yoksa tp4056 nın verebileceği bir volt aralığı mı var mı?

Yukarıda Hasari hocamın yaptığı gibi bir sistem kurup(farklı olarak 2s ile ) devreyi tamamladığında; tp4056 dan en fazla kaç volt ve amper çıkış alabilirim bunu merak ettim. 2 adet 18650 pili seri bağlandığında tp4056 dan 2x3.7 voltluk çıkış alabilir miyim yoksa tp4056 nın verebileceği bir volt aralığı mı var mı?
18650 pilleri seri bağlayıp şarj etmek çok sağlıklı olmayabilir. Çünkü birisinde olacak bozulma diğerini de olumsuz etkiler gibi geliyor bana. Paralel bağlayıp akımı arttırmak daha sağlıklı olacaktır. Yada 18650 yerine batarya kullanılabilir diye düşünüyorum.

18650 pilleri seri bağlayıp şarj etmek çok sağlıklı olmayabilir. Çünkü birisinde olacak bozulma diğerini de olumsuz etkiler gibi geliyor bana. Paralel bağlayıp akımı arttırmak daha sağlıklı olacaktır. Yada 18650 yerine batarya kullanılabilir diye düşünüyorum.
Doğru diyorsunuz hocam. Teşekkürler.

2S şarj modülü kullanacaksınız bu şarj modülünden bağlantı aldığınız da direk pilden enerji alacağınız için pili çıkış akımı kaç ise onu alabilirsiniz. Motor sürücü kullanacaksanız motor sürücü akımı kaçı destekliyorsa o kadar alırsınız.

Hocam L298n yi iki adet 18650 pil ile besleyip, sürücü üzerinden iki adet motoru daha önce rahat bir şekilde çalıştırdım. Ben ayrıca motor haricinde birde bu sürücünün 5v çıkışından Arduino yu da beslemek istiyorum.(Arduino için başka bir güç kullanmadan) Bilmiyorum yeterli olur mu

2s kullanırsınız. 3A veya 5A olanları var. Ben de tam bilmiyorum hiç kullanmadım. Bu modüllerde çıkış ve şarj aynı noktadan bağlanıyor. Muhtemelen akımı pilden çekerken limitli çekecek, solar panelden çekerken devre ihtiyacı kadar olması lazım. Aynı anda hem pili şarj edecek hem 2 motor ve arduino için bayağı büyük bir panel kullanacaksınız değil mi?

Son düzenleme:
Geri