Grafik Animasyon dersinde Photoshop anlatan var mı

Kodla Büyü

_ceren_

Üye
Bu sene Grafik Animasyon dersinde Fireworks yerine Photoshop anlatmak istiyorum ama yıllık planı ne şekilde hazırlamam gerektiğini bilmiyorum. Megepteki ders bilgi formunda verilenler fireworks için uygun gibi geldi bana. Daha önce bu derste Photoshop anlatmış arkadaşlar yıllık planı nasıl hazırladınız :?: Yardımcı olursanız sevinirim..

Modüller fireworks içeriyor, kafanıza göre photoshop mu anlatacaksınız ?

Modülü takip etme zorunluluğumuz yok. Başka bir kaynaktan da ders anlatabiliriz. Fireworks yerine başka bir Grafik programı anlatılabiliyor. Ben Photoshop un daha yararlı olacağını düşünüyorum. Onu anlatmayı planlıyorum.

Başka kaynaktan elbette ders anlatabilirsiniz fakat modüldeki bilgileri vermesi gerekir. MEGEP de Fireworks'a göre modül hazırlıyor, photoshop'a göre değil...

Ayrıca bunu zümre tutanağında belirtmeniz ve o zümreyi de müdürün onaylaması gerekir...

Tabi ki. Zümrede belirteceğiz ama önce bi nasıl yapıldığını araştırıyorum işte. Benim bildiğim kadarıyla modüldeki konuları anlatmak zorundayız diye bir şey yok. Modüller bize yardımcı olsun diye hazırlanmış materyaller. Bizi bağlayan Megepteki ders bilgi formu. Orda da Fireworks kelimesi geçmiyor. Fireworks örnek olarak seçilip modülleri hazırlanmış bir program diye biliyorum. Ama yanlış yönlendirmiş olmayayım. Araştırıyorum. Sonucunu da bu başlık altında yazarım.
Daha önce böyle bir uygulama yapan biri var mı diye açtım zaten bu başlığı da.

ben plandan modülden bağımsız fotoshop anlatmıştım bişe olmadı. müfettüş abiler gelirse sorun olabilir ama

hocam, fireworks anlatımında photosohpla örtüşen çok fazla konu var, ek olarak bahsetmeniz daha doğru olur kanısındayım, birçok uygulamayı daha opsiyonel gerçekleştirdiği için bence ek bir ders materyali ya da bir yenilik vs gibi bir bakış açısı katabilirsiniz. Aslında size katılıyorum amaç resim işlemekse özellikle üst versiyonlardaki save for web seçeneği eklenmiş bir photoshop sürümü çok daha verimli olacaktır. Ama hala 8. versiyonuyla fireworks anlatan modülleri terketmek zaten gerekli olmuştur artık. Zümrenizde karar alıp müdüre onaylatırsanız müfettiş birşey diyemez. Keşke bu konuda bilgili müdürlerimiz olsa da bunu anlatabilip uygulatabilsek.

Başınızın ağrımasını istemiyorsanız modülde ne varsa ve modülde programın hangi sürümünde anlatılmışsa konu, onu anlatın. Yarın okulunuza başka bir okuldan öğrenci gelirse ne yapacaksınız? Belki ona da biri Corel anlatmıştır?

kazuo' Alıntı:
Başınızın ağrımasını istemiyorsanız modülde ne varsa ve modülde programın hangi sürümünde anlatılmışsa konu, onu anlatın. Yarın okulunuza başka bir okuldan öğrenci gelirse ne yapacaksınız? Belki ona da biri Corel anlatmıştır?

Evet Türkiye genelinde megep kapsamında bir homojenlik sağlanamaması sorunu çıkabilir böylelikle...

Arkadaşlar Modüler sistem diğer sistemlere göre biraz daha esnek, MEGEP kapsamında düzenlenen seminerlerde bende öyle bir intiba oluştu. Program aynı amaca hizmet ediyorsa,istediğimiz programı kullanabiliriz, müfettiş veya okul müdürleri açısından bir sorun teşkil etmez. Fireworks Photoshop'un özetleştirilmiş hali ve daha kolay olduğu için sanırım bu programı seçmişler...tabi tercih sizin, isteyen istediğini anlatabilir. Plan yaparken de temel konuları alırsınız, "Araçlar, Menüler... vs."

Bu konuyla ilgili MegepBilişim mail grubuna ve Hakan Babaç'ın mail adresine yazmıştım. Sağolsun Hakan Bey iki kanaldan da mail atmış, açıklamış. Bu mail doğrultusunda Fireworks işlemeye devam ediyorum ama Photoshop'a da zaman bulabilirsem değinmeyi düşünüyorum. Yani yıllık plan ve zümrede bir değişiklik yapmayacağım. Benim anladığım kadarıyla mümkün ama tavsiye edilmiyor. Merak eden arkadaşlar için maili aynen buraya aktarıyorum:
Bilişim Teknolojileri alanı ders içerikleri hazırlanırken ve
yenilenirken; dalları ilgilendiren sektörlerin önde gelen kurumları
ile işbirliğine gidilmiş ve ihtiyaçların karşılanması hususunda görüş
alış-verişinde bulunulmuştur.

Gerçekleştirilen bu çalışmalar kapsamında; Fireworks ve Photoshop
programlarının üreticisi olan Adobe tarafından, web tasarımı için
Fireworks'ün daha kullanışlı olduğu Photoshop'un ileri düzey fotoğraf-
görüntü işleme aracı olarak kullanıldığı ifade edilmiştir.

Ders içerikleri oluşturulurken; program geliştirme uzmanlarımız da
Grafik-Animasyon dersi içinde Photoshop'a ağırlık verilmesi hususunda
ortak görüş bildirmişler, ancak sektör temsilcileri ile yapılan
görüşmeler ve iş piyasası analizi çalışmaları sonucunda Fireworks'ün
web tasarımı için daha uygun olduğu görüşünde birleşilmiştir.

Ayrıca; modüler öğretime geçişle birlikte mesleki eğitimin
standartlaştırılması için planlamakta olan "mesleki yeterlik
sınavları"nın gerçekleştirileceği dönem içinde uygulanacak sınavlar,
öğretim programı içerikleri referans alınarak hazırlanacağından
(öğrenci nakilleri vb. durumları da gözönünde bulundurarak) ders
içinde varolan programı dikkate alarak eğitim-öğretime devam etmenizi
öneririz.

Photoshop'un da tanıtılması açısından; ders içindeki uygulamaların
aynı anda iki araçla gerçekleştirilmesi de öğretmenlerimizin sıklıkla
kullandığı bir metottur. İki araç da temel yapı itibariyle birbirinin
eşdeğeri olduğundan; bu metodun uygulanmasında zaman açısından da
ciddi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Bu da; alternatifler arasında
değerlendirilebilir
Hakan BABAÇ

ben 3 senedir photoshop anlatıyorum bu derste.müfettişde geldi zümrede belirttikten sonra hiç sorun olmuyor.yıllık plana gelince konu başlıkları aynı olduğu için çok ufak tefek değişiklikler yapıyorum firework e göre.

Hocam ben de photoshop anlatmayı düşünüyorum elinizde bununla ilgili hazırlanmış zümre ve plan varsa paylaşabilir misiniz?

uzun zamandır photoshop anlatılıyor bizim okulda.

Ekli dosyalar

• GrfkAnim-2013-2014-plan.rar
    15.5 KB · Görüntüleme: 98
Geri