gpt harddsike nasıl windows 7 format atarım

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
daha önce win10 yüklenmiş olan bir harddisk nedense gpt oluyor. sanırım win 7 de mbr. bu durumda nasıl windows 7 yi bu harddiske yüklerim.

Aksi halde tüm harddiski biçimlendirmek gerekiyor. örneğin c ve d var. sadece c yi biçimlendirmek yetmiyor. tüm bölümleri silip tekrar c - d diye ayırıp o şekilde windows 7 yüklemek gerekiyor.

Ne yapabilirim daha kısa

Gpt yi mbr ye dönüstüren programlar var.Daha öncr ben yapmıştım.Ama programın adını hatırlayamıyorum.google de convert gpt to mbr olarak aratırsan bulursun.

AOMEI Partition Assistant programı ile dönüştürme yapabilirsiniz hocam
hocam ben denedim ama. 4 bölümden daha fazla olduğu için mbr ye çevrilmiyor diye uyarı verdi. Bende bölümleri sildim önce. daha sonra gpt yi mbr ye çevir dedim. UYGULA dedim. pc kapandı. Ancak baktım hala gpt

1) Kurulu olan ışletim sisteminiz açılıyorsa "çalıştır" yolu ile "cmd" yazıp gelen ekranda şu komutu yazın:
"bootrec.exe /mbrfix" yazıp enter yapın...
(bootrec.exe / fixmbr" şeklinde de olabilir,tam hatırlamıyorum)

2) Şayet sistem açılmıyorsa Windows CD veya Windows USB'den kurulum kurulum ekranı gelince (İlk ekranda) Shift+F10 yapın, Komut yazacağınız ekran gelecektir. Aynı komutu buradayken de yazarsanız tekrar kurulum yaparken MBR hatası almazsınız...

daha önce win10 yüklenmiş olan bir harddisk nedense gpt oluyor. sanırım win 7 de mbr. bu durumda nasıl windows 7 yi bu harddiske yüklerim.

Aksi halde tüm harddiski biçimlendirmek gerekiyor. örneğin c ve d var. sadece c yi biçimlendirmek yetmiyor. tüm bölümleri silip tekrar c - d diye ayırıp o şekilde windows 7 yüklemek gerekiyor.

Ne yapabilirim daha kısa
uefi win7 ile deneyin

Geri