Google Drive SYNC Hiç Açılmayacak(sertifika)

Kodla Büyü
Re: Google Drive Hiç Açılmayacak(sertifika)

öğretmenler olarak birlik olup bu konuda sesimizi duyurmalıyız. koyun gibi, bize dayatılan her şeyi kabul etmek zorunda değiliz. "madem google drive yasaklandı, o zaman eba dosya kullanın" demek insan zekasına, onuruna hakaretttir. yılda bir kere internet haftası kutlayarak bu işler olmaz. bütün dünyada kabul görmüş, yaygın olarak kullanılan bir sistemden, öğretmenleri, öğrencileri mahrum bırakmanın neresini doğru buluyorsunuz? tamam, eba dosyayı da geliştirsinler. siz "milli" olanı kullanın ama diğer insanların neyi kullanacağına karışmayın. "milli" olanı kullanmak zorunda bırakıp, "global" olanı seçme haklarını ellerinden almayın.
Sinirli olduğum için tam olarak ifade etmekte zorlanıyorum fakat kısaca şunu belirteyim; nasıl bir açıklama yaparsanız yapın, Google drive gibi bir “hizmet”i yasaklamanın bana göre hiçbir rasyonel savunması olamaz. Sadece bahaneler üretebilirsiniz.

eyolcu' Alıntı:
Hocam sertifakadan önce yandex.disk için yazdığımda aynı cevap gelmişti ama sonra izin vermişlerdi. umarım yine aynısı olur çünkü okulda kullandığım tüm notlarım drive da..
:+1:

bana verdikleri cevap
MEB Güvenlik politikaları gereğince bulut disk alan erişimlerine izin verilmemektedir

Google Drive için engelleme varsa one drive ve diğerleri için de engelleme olmalı. Dosya paylaşımı sadece bu tür bulut sistemlerinde mi var. Dosya paylaşacak olan e-posta adresine de dosyayı ek olarak gönderebilir. O vakit gmail, hotmail ve tüm diğer e-posta sistemleri de engellenmelidir.

Google drive sadece dosya koymak için kullanılmıyor. Döküman oluşturma ve aynı anda birden fazla kullanıcı tarafından aynı belge üzerinde çalışma gibi çok güzel özellikleri var. word, excel, powerpoint'te ihtiyaç duymadan tüm bunları aynı yerden yapabilirsiniz.

herşey internete, buluta doğru gidiyor. flash bellekler bu gibi işler için belki tarih olacak. Buna daha mantıklı çöüzüm bulunmalı.

Bir sistemi kötüye kullanmak isteyen her türlü kötüye kullanabilir.

Bilişim Teknolojilerinin B sinden anlamayan, yasakçı zihniyeti kınıyorum. 5. sınıf öğrencilerime google ürünlerini (gmail, drive, forms, vb) anlatıyordum ki yasak. Eba dosya ya girdim bende bakım çalışması varmış.

Bu konuda BT öğretmenleri olarak bir tepki göstermemiz şart.

Eba dosyayı ilk günden itibaren kullanmaya çalışıyorum, çalışıyorum zira dosyalarım silindi mi, eba dosya bugün açılır mı gibi sorularla açıyorum. Aslında böyle olunca açmıyorum, açasım gelmiyor. Eğitim verdiğim öğretmenlere eba dosya diyorum biri açılmıyor diyor, biri dosyalarımız siliniyor kullanmam ben diyor, sizce ben ne demeliyim? Sabret hocam düzelecek mi diyeyim? Zaten bin bir nazla bir şeylere ısındırmaya çalışıyoruz adamları, eba bir kez açılmadı mı eba zaten hiç açılmıyor oluyor hemen. Eba dosya kullanılmalı diyenler bir yerde haklı evet kullanılmalı ancak tam anlamı ile bana veri güvenliği, kesintisiz erişim güvenliği sunsun, komik bir alan yerine gerçekten iş görecek bir boyut versin, makul bir veri aktarım hızı sağlasın kullanalım, seve seve kullanalım. Derste kullanma mevzusuna gelince her öğrenciye bir alan versin, onlar da kullanabilsin, ben de bulutu, paylaşımı ebadan anlatayım. Şimdiye kadar yaptığım gibi masaüstündeki drive klasöründen toplamak yerine ödevleri ebadan toplayayım hatta ütopik olacak ebadan ödevi değerlendireyim e-okula otomatik girsin. Bunları ben de istiyorum ama sadece istiyorum işte. Sen yasakladığın sisteme muadil bir ürün ortaya koy, muadili geçtim ona benzer düzgün çalışan bir sistem koy sonra yasakla...

farz edelimki eba dosya sorunsuz sıkıntısız çalışacak, bahsedilen güvenlik sorunları eba dosyada olmayacak mı. hadi diyelim o da olmadı.

şimdi ben bana gelen maildeki dosyayı tek tuşla drivea aktarabiliyorum veya drivedakini mail atabiliyorum veya drivelar arası paylaşım oluyor. internette kimse eba dosyaya yüklemiyor dosyalarını biz onların kaynaklarını nasıl kullanıcaz.

ee şimdi bize bir de eba mail gerekiyor.

teknoloji çağında teknolojiyi yasaklamak nasıl bir zihniyet..

zorla benim ürünümü kullanacaksın diyen anlayışı kıt varlıklar topluluğu.. kullanmak istemiyorum eba dosyayı, full performans çalışsa bile kullanmayacağım inat değil mi ulan. 50 tane yöntemim var sizin engelinizi aşmak için.. yaşasın yandex disk, google drive, sky drive ve diğerleri.. vız gelirsiniz, tırıs gidersiniz.. :p :p :p

Adamakıllı bi açıklama yapan da yok. "file sharing and storage" de geç. Yav drivedan film mi paylaşıyoruz, müzik mi paylaşıyoruz??? Öyle bişey olsa google zaten kapatır hesabı... Adamların derdi bant genişliği telekom bunlara diyordur bak fiberi verdik şimdi cayır cayır indirecekler, kapatın herşeyi... :verymad:

Yüce meb vermiş ferrariyi diyor sadece şu toprak yolda gözümün önünde sürün.
Böyle olunca da sürün Allah sürün... :x :x

Kıskaç gün geçtikçe daralıyor...
çalışma alanlarımıza erişim yasağı geldikçe çalışma isteği kayboluyor

Hepinize ayrı ayrı katılıyorum. İnanın yorumlarınızı okurken tüm başlıkların altına :+1: :alkis: :alkis: karakterlerini koymak istedim. Birlik olalım derim bence

ThatBeatsAll' Alıntı:
... Adamların derdi bant genişliği telekom bunlara diyordur bak fiberi verdik şimdi cayır cayır indirecekler, kapatın herşeyi... :verymad: ...

tam olarak bunu yazacaktım.. :+1:

Buralarda kendinizi kandıracağınıza yardım masasına taleplerimizi iletelim. Bu milliyetçilik felan diye edebiyat yapan arkadaşlar, yardım masasına attığım mesajı okursanız gerekirse google drive ile de nasıl milliyetçilik yapılır bi öğreniverin. Siz teknoloji enstrümanlarını daha da çeşitlendireceğiniz yerde tek tek onları elimizden alıyorsunuz.
Beni en çok kızdıran benim branşımdaki arkadaşların buna destek vermesi ve google drive ' ı dosya deposu olarak görmesi. Google Drive tam bir uygulama havuzu hatta cenneti adamlar yapmış, sen daha iyisini yapana kadar örnek alırsın. Bu demogoji milliyetçiliğini Pardus' da da gördük. Ama hepimiz ***** Windows değil miyiz?
Ama yukarıda ki arkadaşın söylediği gibi amaç şirketlerin çıkarı gibi gözüküyor yine, bunu meb bilgi işleme telefonda da söyledim. Bant genişliğine zeval gelmesin aman.
Bu tarz uygulamalar işgüzarlıkta barındırıyor. Eminim Sayın Nabi Avcı' nın bu tür uygulamalardan haberi yoktur. Sayın Bakan'ın teknolojiye bakış açısını benim de katıldığım , Ankara' da yapılan Teknoloji Zirvesinde yakından tanık oldum. Bütün eğitimlere katılan bir seminer odasından diğerine koşan bir enerjisi vardı. Google Direktörü de zirvedeydi. Bütün kanalları kullanarak bakanımıza da bu uygulamaları duyurmalıyız.
Maalesef güzel ülkemin kaderi denizi geçip derede boğulmak olmamalı.

Ekli dosyalar

• yardimmasasi.JPG
    yardimmasasi.JPG
    105.4 KB · Görüntüleme: 761

unbreakable' Alıntı:
Buralarda kendinizi kandıracağınıza yardım masasına taleplerimizi iletelim. Bu milliyetçilik felan diye edebiyat yapan arkadaşlar, yardım masasına attığım mesajı okursanız gerekirse google drive ile de nasıl milliyetçilik yapılır bi öğreniverin. Siz teknoloji enstrümanlarını daha da çeşitlendireceğiniz yerde tek tek onları elimizden alıyorsunuz.
Beni en çok kızdıran benim branşımdaki arkadaşların buna destek vermesi ve google drive ' ı dosya deposu olarak görmesi. Google Drive tam bir uygulama havuzu hatta cenneti adamlar yapmış, sen daha iyisini yapana kadar örnek alırsın. Bu demogoji milliyetçiliğini Pardus' da da gördük. Ama hepimiz **** Windows değil miyiz?
Ama yukarıda ki arkadaşın söylediği gibi amaç şirketlerin çıkarı gibi gözüküyor yine, bunu meb bilgi işleme telefonda da söyledim. Bant genişliğine zeval gelmesin aman.
Bu tarz uygulamalar işgüzarlıkta barındırıyor. Eminim Sayın Nabi Avcı' nın bu tür uygulamalardan haberi yoktur. Sayın Bakan'ın teknolojiye bakış açısını benim de katıldığım , Ankara' da yapılan Teknoloji Zirvesinde yakından tanık oldum. Bütün eğitimlere katılan bir seminer odasından diğerine koşan bir enerjisi vardı. Google Direktörü de zirvedeydi. Bütün kanalları kullanarak bakanımıza da bu uygulamaları duyurmalıyız.

:+1:

Gelecek cevabı da merakla bekliyoruz.

unbreakable' Alıntı:
Beni en çok kızdıran benim branşımdaki arkadaşların buna destek vermesi ve google drive ' ı dosya deposu olarak görmesi. Google Drive tam bir uygulama havuzu hatta cenneti adamlar yapmış, sen daha iyisini yapana kadar örnek alırsın. Bu demogoji milliyetçiliğini Pardus' da da gördük. Ama hepimiz **** Windows değil miyiz?
Lüfen arkadaşlar hocamız haklı şu adamları mesaj manyağı yapalım derim bende. Ben 3. mesajımı gönderdim. Ne yapabilirler ki bana hiç birşey. Fakat şunu söyleyebilirim ki ben yeterli derecede tepki alamadığımızı düşünüyorum. Demek ki bulut henüz daha biz bilişimcilerin de hayatına tam girmemiş galiba. Bunun hakkında daha bilgisi olmayan adamların olması elbette üzücü... Google yandex vb. bulut sürücülerinden haberi olmayan adamların EBA dosya ile de alakası olacağını zannetmiyorum.

Cevap çok derin bir analiz içeriyor:
19/04/2016 16:02:50 tarihinde
Bilişim Altyapı Sistemleri ve Destek Hizmetleri - Okul ve İlçe MEM(MEB ADSL-Fatih Fiber Hattı) İnternet Erişim Talepleri - Bir web sitesinin açılmasını istiyorum konu başlığı ile oluşturduğunuz talep aşağıdaki açıklama ile kapatılmıştır.
Sayın İlgili, MEB güvenlik politikaları gereğince ilettiğiniz uygulamaya izin verilememektedir. MEB Güvenlik politikaları gereğince bulut disk alan erişimlerine izin verilmemektedir. Dosya depolama işlemleriniz için eba.gov.tr’nin bulut sistemini kullanabilirsiniz. Talebinizi bu kapsamda değerlendiriniz. İyi çalışmalar.

unbreakable' Alıntı:
Cevap çok derin bir analiz içeriyor:
19/04/2016 16:02:50 tarihinde
Bilişim Altyapı Sistemleri ve Destek Hizmetleri - Okul ve İlçe MEM(MEB ADSL-Fatih Fiber Hattı) İnternet Erişim Talepleri - Bir web sitesinin açılmasını istiyorum konu başlığı ile oluşturduğunuz talep aşağıdaki açıklama ile kapatılmıştır.
Sayın İlgili, MEB güvenlik politikaları gereğince ilettiğiniz uygulamaya izin verilememektedir. MEB Güvenlik politikaları gereğince bulut disk alan erişimlerine izin verilmemektedir. Dosya depolama işlemleriniz için eba.gov.tr’nin bulut sistemini kullanabilirsiniz. Talebinizi bu kapsamda değerlendiriniz. İyi çalışmalar.
Arkadaşlar bence oraya bi tane robot koymuşlar (amerika teknolojisi ile tabiki) sürekli aynı cevabı veriyor herkese. Meb güvenlik politikasını yazan adam acaba bulut ne biliyor mu !!!

arkadaşlar yarım saattir gmaile de giremiyorum o da mı gitti? :?

Benim yandex disk için yaptığım başvuru için de aynı KOPYA mesajı göndermişlerdi. Amaçsız bir işlem.
Meb sürekli kendi kafasına göre bir şeyleri dayatmaya çalışıyor. Bunun bir şekilde önüne geçilmesi gerekiyor !!!

2-3 gündür internetten ihtiyacım olan hiçbir şeyi indirip kullanamıyorum. Bu kadar düşüncesizce yapılmazki bu iş. Engelleyeceksen öğrenciyi engelle. Okula kendi paramızla yeni bir hat almaktan başka çare kalmadı.

mevzuat' Alıntı:
Okula kendi paramızla yeni bir hat almaktan başka çare kalmadı.
O da yassah hemşerim. Soruşturma geçirme ihtimaliniz var. :-1:

Parhelion' Alıntı:
ThatBeatsAll' Alıntı:
... Adamların derdi bant genişliği telekom bunlara diyordur bak fiberi verdik şimdi cayır cayır indirecekler, kapatın herşeyi... :verymad: ...

tam olarak bunu yazacaktım.. :+1:

Birinci neden bu bence de. Çünkü altyapı yeterli değil. Fiber bağlı okullarda aynı anda hız testi yaptığımızda gördük bunu.

Meb dürüst davranmıyor. Sertifika tam olarak neden oluşturuldu? Tam olarak ne işe yarayacak? Net bir şekilde açıklanmıyor. Tek kelime "güvenlik".

Kimlik bilgilerimiz bile çalınabiliyor. İnternet güvenli değil. Bence tamamen kapatılmalı. :idea:

sene 2016 adamlar marsta patates yetiştiriyor ben halen yeni Türkiyede interneti özgürce kullanamıyorum. Bilgisayarı açma kapatma zamanlarınıda meb belirlese çok iyi olacak.

Önemli gereken programları , kullandığımız dosyaları arşivlemek için kendi cloud altyapımımızı mı kursak ne :D
Dökümanlar vs zaten ebada. bazıları içinde mail kullanacağız artık öyle görünüyor.

Gerçekten harika bir karar MEB. Ama o güvenlik riskinin sebebi google drive değil internet. İnterneti yasaklarsanız daha doğru bir güvenlik önlemi olur. :x

En azından google drive sitesine erişim açıldı, ancak Sync uygulaması hala engelli. Onla alakalı yardım masasına başvurdum. Cevap bekliyorum.

fuatselim' Alıntı:
En azından google drive sitesine erişim açıldı, ancak Sync uygulaması hala engelli. Onla alakalı yardım masasına başvurdum. Cevap bekliyorum.
Ben drive uygulamasını açtıkları için teşekkür ettim. SYNC uygulamasını da açmaları yönünde yazı yazdım. Olumsuz cevap geldi. Anladığım kadarılyla yeterince etkili olamadık. Aynı mail yağmurunu sync uygulaması için de yaparsak başarılı oluruz.

Geri