Google Amcayı Tanımak...

Kodla Büyü

asp-php

Süper Üye
Süper Üye
Hepimiz her geçen gün büyük umutlarla web siteleri açıyoruz. Genelde hızlıca bir tema seçip, wordpress kurup, all in one seoyu atıp, site başlığı ve açıklama kısımlarına çıkmak istediğimiz kelimeleri döşeyip deli gibi 2 gün içerik girip 3. gün bıkıp bırakıyoruz. Bu durum aslen bizle alakalı değil. Yetiştirilme tarzımızla alakalı. Aslen çok büyük işler başarabilecek bir milletiz ama bazen kolaya kaçıyoruz.

Basitçe bir örnek: Üniversitede okuyan Mahmut; vize sınavlarının başlamasına 3 gün kala deli gibi arkadaşlarından notlar toplar, fotokopiler çeker. Renkli renkli kalemler alır. Not ve karalama için kağıtlar alır. Gelir eve oturur Fatma bi mesaj atar pişt hu huuu diye bırakır notu motu gider cafelerde gezer. 2 gün Fatma senin Ayşegül benim koşturur. Son gece gelir çatar. Tüm notları yığar büyük bir azimle başlar 2 saat çalışır uğraşır durar sonra gece saat 5 gibi acil servise gider rapor alır :) (Ben gece 5 te kalkar gider rapor almaya çalışırdım. Sapasağlam gittiğim acilde iğne yeyip elimde 2 günlük raporla çıkmışlığım vardır. Yani role okadar kaptırırdım ki gider hasta gibi eve yatardım

Sınavlarda bu böyle ama Türk Milleti yumurta g… dayandımı ne yapar eder başarır ve o okulu bitirir. :) Biz böyleyiz kısaca bende öyleyim. Genelde basite kaçar, hızlıca 2 saatte netice almayı isterim.

Kısaca: Kız tavlamak için uğraştığımız kadar, akıl fikir yürütttüğümüz kadar web sitelerimize uğraşsak, beyin fırtınası yapsak emin olun en az kazananımız şu an aylık 2000$ para kazanırdı. Kısaca biz zekiyiz; hatta aşırı zekiyiz ki basite kaçıp kolay yoldan işleri halletmeye çalışıyoruz.
Şimdi bir benzetme ile Google nasıl düşünüyor, Seo olarak bizleri nasıl değerlendiriyor açıklamak istiyorum;

Devamı gelecek.....

Tuttum konuyu, umarım hortum kadar tutan faydalı bir başlık olur :)

Hangi algoritma gelirse gelsin google için değişmeyecek en önemli kriter hep orjinal içerik olacaktır heralde...
Konunun devamını görmeden başlığı da bölmüş olmayayım, izlemedeyiz hocam..

the_korsan hocam; felaket bir kadroyuz. Bu kadronun yapamayacağı iş ve proje yok ama herkes boş avere işlerle uğraşıp gidiyor. Hortum konusuna diyecek lafım yok; arada geyikde olacaka ama adam akıllı bir proje yaptığımız yok. Çoğumuzda 3-5 çöp sitesi ile birşeyle ryapmaya çalışıyoruz. Adamlar deli gibi proje üretip işler yaparken ( işden anlamayan, merdiven altında büyüyenler ) biz ise işin temelini almışız ama ortada faaliyet yok.

Hostu alakasız firmalar satıyor. BBnet'e gelen tüm host taleplerini A, B, C gibi firmalara yönlendiriyoruz. Tasarımı ise işden anlamayan vatandaşlar hala 5+1 template yapıp 1000 - 2000 TL ye satıyor... Biz ise hala boş muhabbetler, norm davası, tayinde ben bunu istedim, o araba nasıl, ......

Devamını da ben yapıştırayım :
Google Botu Rıfkı ben. Datacenterden verdiler şamarı (komutu) çıktım yola. Yabancı sitelere gittim Facebook’ a girdim bir de ne göreyim. Öyle bir ortam yapmışlarki insanlar kendileri paylaşımlar yapıyor, kendileri içerikler üretiyor. Bu harikaaa ! Ben burda bi köşede tezgah açayım kim ne ekledi ufak ufak Google abiye bildireyim aramalara dahil etsin. Seo yapmışmı, description girmişmi, site içi seo vs yapmışmı umrumda değil. Burda insanlar kendileri paylaşım yapmış arkadaş. Ben alır veririm Google’ ye indexler en tepelere atar oda. (Hımm du bakıyım Fatmanur değilmi bu ya. Süleyman Abi’ nin takıldığı kız. Vay anasını ne resimler varmış arkadaş bu kızın profilinde.) der ve gezer Rıfkı.

Açıklama: Kısaca Rıfkı eğer büyük bir site isen; paylaşımı site sahibi değil kullanıcılar yapıyorsa oraya tezgay açar, kendi çapında ufak bi sofra kurar ufak ufak rakı balık takılır. :) Ne backlinke bakar, ne descriptiona, ne site içi seoya, ne titleye bakar. Zaten bu kriterleri kullanıcılar yerine getirir. Backlinki de verir içeriği de girer.

Rıfkı günlerden bir gün sıkılır şöyle bir google.com.tr de neler var bakınayım der başlar gezinmeye. Metinle Hakkı iki kafadar webmaster. Bir site kurmuşlar;
◾Title: Bilmemne video izle, videoizle, video izleme, izle, bidaha izle
◾Description: Hemen video izle, tüm dünyadaki videolar, her video izle burada, en iyi youtubeden filan güzel videoları izle, izle, izle be aq.

Hadi neyse belki içerik güzeldir der girer bakar komple api, rıfkı bir bakar kendi giriş yaptığı kelimede site içerik türetiyor. Herşey api ile youtubeden, sağdan soldan. Rıfkı şaşkın. Dünyada ilk defa böyle olaylarla google.com.tr de karşılaşmış. (Türk Milletini bu yönüyle takdir ederim. Her zaman yaratıcıyızdır. :) )Hemen Google abisine abi böyle böyle Metinle Hakkı diye 2 eleman var şöyle yapmış. Napıcam bilemedim sana danışayım istedim deri. Google şöyle bir durur; hımm der. Verir bir kitap Rıfkı kitabı alır açar okur anlar. İşte şunu yapmışsa şunu yap, şu sayıdan fazla backlink şu kadar sürede geliyorsa – bilmemkaça at sandboxa sok. Rıfkı bakar anlamaya çalışır. Çay demler saatlerce oturur kitabı okur. :) Sonra kalkar gider Metinle Hakkının siteye bakar bir günde 300 web 2.0 profil backlink, 3000 wiki, 200 tanıtım yazısı 1 haftada. Bakar bir şöyle bi düşünür sonra komple siler atar spam diye. Tabi Metinle Hakkı moral bozukluğu, depresif tavırlar, 50 lira kayıp ve siler siteyi geçer. :)

Rıfkı düşer yollara gezinir, dolanır, özgün içerik yazan siteleri belirler elleşmez. Diğerlerini oyun oynar gibi bir aşağı bir yukarı sallar durar. Dener bakar napıyor bunlar diye kısaca.

Hocam üstte belirttiğin gibi 2 günde sıkılıp yazmaktan bıkmassın inşallah...
Sana katılmamak elde değil ,zamanı boş ve verimsiz işlerde kullanmakta başarılıyız malesef...

Hocam giriş güzel merak uyandırdı yeterince eğer devcam edeceksen uzun bi yazı olacaksa kendi mesajlarında ya farklı renk kullan ya kalın yaz bi şekilde ayırt edilebilsin, çünkü arada yorumlar farklı mesajlar çok olacaktır belli olsun mesajların

host sahibi birisiyle tanıştım 20 liraya 7 8 siteye linkimi attı sonra siteleri göstermek için link verdi ctrl+a yap diyor site beyaz fon en alta eklemiş tümünü seç diyince görünüyor 3 tane pg7 siteye link verdi pegarank ım 1 ayda oldu 3 millet işin kolayına kaçıyor dediğin gibi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik
Bakanı Sayın ÇELİK’in
açıklamaları gündeme
damgasını vurdu. Memura 5
müjde başlığı adı altında
yapılan açıklamalarda
öğretmenlerin esamesi
okunmuyor. Sağlık
personelinin bir kısmı ile
polislerin ek ödeme gösterge
rakamları arttırılacak. Yani
maaşlarında iyileştirme
yapılacak. Ayrıca polislerin
emekli maaşlarını arttıracak bir
formül üzerinde çalışıldığı
yönünde de haberler
gelmekte. İçişleri bakanı
geçen ay içerisinde meclis
kürsüsünden polislerin mali
haklarının hiçte iyi olmadığını
açıklamıştı. Hem de göreve
gelir gelmez! Aynı şekilde
önceki Sağlık Bakanı da her
olayda personeline sahip
çıkmıştı. Şimdi bu iki
bakanlıkta çalışanlar bunun
meyvesini toplayacak!
Peki öğretmenlerin maaşları
ve emekli maaşları ile ilgili
niye bir çalışma yok! Bugün
öğretmenler okullarda birlikte
görev yaptıkları hizmetliler
kadar bile maaş almıyor.
Gelinen nokta öğretmenler
açısından fecaat! Türban
konusunda bir araya gelerek
eylem yapan sendikaların, mali
haklar ile ilgili bu tablo
karşısında ses çıkarmıyor
olmaları da ayrıca
düşündürücü! Geçen ay
içerisinde yapılan kamu
danışma kurulunda
öğretmenlerin mali hakları ile
ilgili hiçbir açıklama
yapılmamıştır. Ek ödeme
gösterge rakamının
yükseltilmesi gündeme
gelmemiştir. Memurlar
içerisinde ek ödemeden en az
oranda yararlanan
öğretmenlerdir. Toplu
sözleşmede bu dikkate
alınmadığı gibi danışma kurulu
toplantısında da gündeme
gelmemiştir. Ek gösterge
rakamından hiç bahsetmekte
istemiyorum. 65 yaş için her
ne kadar mezarda emeklilik
deniyorsa da öğretmenler
emekli olmamak için adeta
direnmektedir. Çalışırken
geçinemeyen öğretmen,
emekli olduğunda nasıl
geçinecektir? Geçen aylar
içerisinde öğretmenin ek
göstergesinin 3600 e
çıkarılacağı yönünde asılsız
haberler internet sitelerinde
yer almıştı. Öğretmenler 3600
ek gösterge dedikodusu ile bir
süre oyalandı.
Bir öğretmenin maaşı
1800-2157 TL arasında
değişmektedir. Eşi çalışmayan
bir öğretmen ortalama
2000TL civarında aylık ile
aybaşını zor getirmektedir. Bu
durumda öğretmen kendisini
nasıl geliştirecektir? Bu
hususta yaptığımız bir başka
yanlışta öğretmen maaşları ile
haftalık çalışma saatlerini
karşılaştırmak olmuştur.
Öğretmenlik bir ihtisas
mesleğidir. Öğretmenlik part
time yapılan bir meslek
değildir. Diğer memurlar
haftada 40 saat çalışıyor,
öğretmenler 15 saat gibi bir
kıyaslama doğru değildir. Ama
toplumda maalesef son
zamanlarda böyle bir algı
oluşturulmuştur. Öğretmenlik
mesleğinin itibarı azaltılmıştır.
Biz eğitimde kaliteyi
yükseltmek istiyorsak
öğretmen maaşlarını
arttırmamız lazım. Okullardaki
öğretim teknolojisi araçlarını
arttırmamız, kalite için yeterli
değildir. Fiziki imkânları ne
kadar arttırırsak arttıralım
eğitimin kalitesini bu halimiz
ile arttıramayız. Okulların
kapılarını altından yapsanız,
okullarda 15 er kişilik
sınıflarda oluştursanız eğer
öğretmenlerde bir
memnuniyetsizlik var ise
başarı beklemek hayal olur!
Yalnızca fiziki imkânları
geliştirmek ile başarı
artacağına inanıyorsanız
okulları kapatın, internet diye
bir şey var. Çocuklar okula
gelmesin GOOGLE yi öğretmen
olarak atayın sorun çözülsün!

Ne kadar anlamaya çalışsak da bu amca başka kafadan esiyor.
Algoritmasında en üst kriter nedir hergün değiştiriyor.

En basit bir örnek : SEO kelimesi günümüzde en rekabet içinde olan kelimelerden bir tanesi durumundadır. Bu kelime ile bir çok firma en üst sırada çıkmak için varını yoğunu döküyor.

Gelgelelim ki bir firma : Sakarya Eczacı Odası bu kelime ile kafaya oynuyor. Diyeceksiniz ki ne alaka ?

Googlede "seo" diye arama yaptığımız zaman ile 5 sırada www.seo.org.tr domaini çıkıyor.
Merake dip bu adrese tıkladığımız zaman karşımıza "Sakarya Eczacı Odası" ait web sayfası geliyor. Sayfanın hiç bir yerinde seo kelimesi geçmekle beraber, hiç bir şekilde web tasarımı, seo gibi kavramlarla alakası olmayan bir site.

Sanırım Google amca ilk önce domaine bakıyor. Domainde eğer ki "gold domain" ise değmeyin keyfinize.....

Geri