Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Google´dan yazılım eğitimi desteği

Konu, 'Basında BT' kısmında ppll tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. ppll

  ppll Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Nisan 2007
  Mesajlar:
  237
  Beğeni:
  5
  Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Google Türkiye arasında "İlköğretimde Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi İçin İş Birliği Protokolü" imzalandı.

  Bakan Yardımcısı Erdem, burada yaptığı konuşmasında, hayata hazır, sağlıklı, mutlu ve bilgi toplumunun istediği bireyleri yetiştirme arzusunda olduklarını söyledi.

  Bilgi toplumunda bilginin amaç değil araç olduğunu kaydeden Erdem, "Geleceğimizi şekillendirecek çocuklarımızın, bilgi toplumunun gerektirdiği becerilere haiz, bilgili, becerili ve yaratıcı şekilde yetişmeleri için çalışmalar yürütmekteyiz." diye konuştu.

  Erdem, 5. ve 6. sınıflarda okutulan bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin içeriğinin zenginleştirilmesinin teknoloji çağının bir sonucu olduğunu belirterek, "Günümüzün çocukları, dünyaya teknolojiyle gözlerini açıyor. Durum böyle olunca çocuklarımıza teknolojiyi doğru ve etkili şekilde kullanmayı öğretmek zorunluluk arz etmektedir." ifadelerini kullandı.

  Yenilenen müfredatta bilişim teknolojileri ve yazılım dersine önem verdiklerini vurgulayan Erdem, dersin içeriğini Google Türkiye´nin bilgi birikiminden yararlanarak zenginleştirdiklerine işaret etti.

  Protokol kapsamında, ders programına uygun olarak, 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren öğrenciler ve öğretmenler tarafından uygulanacak materyallerin hazırlandığını dile getiren Erdem, yazılım dersini veren öğretmenlerin bununla ilgili yeterliliklerini artırabilmek için hizmet içi eğitimlerin yapılacağını bildirdi.

  İçeriği zenginleştirilmiş bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin birinci döneminde, öğrencilerin "ürün oluşturma", "bilgisayar sistemleri", "iletişim araştırma" ve "iş birliği" konularında yetkinliklerini artıracaklarını kaydeden Erdem, ikinci dönemde ise öğrencilere "anoritmik düşünme", "algoritma oluşturma", "ayrıştırma", "çözüm değerlendirme", "otomasyon" gibi bilgi ve becerileri kazandıracaklarını söyledi.

  "Dijital yetkinlik" ve "öğrenmeyi öğrenme" kavramları

  MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu ise inovasyonun eğitimin olmazsa olmazları arasında bulunduğunu belirtti.

  Çocukların teknolojiyi etkin ve verimli kullanabilmeleri için çalışmalar yürüttüklerini anlatan Gençoğlu, "Teknolojiyi iyi öğretebilemek için Google ile çalışmayı sinerji olarak görüyoruz. Daha önce elimizde olmayan bir eğitim materyalini, öğretmen rehberini sürece eklemiş oluyoruz." dedi.

  "Bakanlık olarak bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde, çocuklarımıza kapı açmak, yol tarif etmek ve yeni yollar bulabilmeleri için onları cesarelendirmek istiyoruz." şeklinde konuşan Gençoğlu, bilişim teknolojileri ve yazılım dersini 5. ve 6. sınıflarda ikişer saat verdiklerini söyledi.

  Derste, özellikle "dijital yetkinlik" ve "öğrenmeyi öğrenme" kavramını ön plana çıkardıklarını ifade eden Gençoğlu, öğrencilere teknolojiyi kullanma bilincini aşılamaya çalıştıklarını kaydetti.

  "Öğretmen Rehberi" el kitabı

  Google Türkiye ile MEB arasında imzalanan protokol kapsamında, bilişim teknolojileri ve yazılım dersi müfredatı Google tarafından zenginleştirildi ve "Öğretmen Rehberi" el kitabı hazırlandı.

  Kodlama, dijital okur yazarlık ve çevrimiçi vatandaşlık konularındaki bilgi birikimini öğretmenlerin kullanımına açan Google, akademisyenlerden oluşan ekiple, 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin temel dijital becerilere sahip olabilmelerini sağlayacak ve içerik konusunda öğretmenlere yol gösterecek online bilgi portalını da hayata geçirecek.


  Proje kapsamında ayrıca öğrencilerin bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde programlama, kodlama gibi matematiksel beceri gerektiren dersleri oyun oynayarak öğrenebilmeleri, bazı etkinlikleri bilgisayara ihtiyaç duymadan yapabilmeleri için farklı içerikler geliştirildi.

  --------------------------------------------------
  kaynak:http://www.meb.gov.tr/googledan-yazilim-egitimi-destegi/haber/14587/tr#

  Bir yandan 5. sınıflardan dersi kaldıracağız diyorlar bir yandan protokol imzalıyorlar proje hazırlıyorlar. Bu memlekette kimin ne yaptığını kimse bilmiyolar.
   

  Ekli Dosyalar:

 2. mdio

  mdio Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2009
  Mesajlar:
  475
  Beğeni:
  22
  "Yenilenen müfredatta bilişim teknolojileri ve yazılım dersine önem verdiklerini vurgulayan Erdem, dersin içeriğini Google Türkiye´nin bilgi birikiminden yararlanarak zenginleştirdiklerine işaret etti."
  Evet 2 derste 6 kazanımı Google Türkiye nasıl yetiştireceğmizi de anlatsaymış bari. Önceki müfredat en iyi müfredatımızdı şimdiki ise en kötüsü. Zaten kitap da yok bir sürü konudan 5 dakika konuşup geç diyor müfredat. Bir derste Bilgisayar Sistemleri konusunu kime anlatırsınız? Zaten o konuyu bilenlere anlatırsınız. Benim 4-5 haftada anlattığım Donanım Yazılım konusunu adam 1 derse indirmiş. Bu çocuklar kasa içerisindeki hiç bir şeyi bilmiyor, kasa içinde bir şeyler olduğunu bile bilmiyorlar. 1 ders sadece isimlerini söylesen biter. Ya hiç kasa ve içinden bahsetmezsin, ya da bir kaç hafta anlatırsın şunlar var şu işe yarar diye.
  "Google Türkiye ile MEB arasında imzalanan protokol kapsamında, bilişim teknolojileri ve yazılım dersi müfredatı Google tarafından zenginleştirildi"
  Ben Google'dan daha iyi bir müfredatı geçen yıl öğrencilerime sunuyordum. Bu yıl her şeyi berbat ettiniz...
  Evet bu müfredat sorumluları bellidir.
   
  bayrilmehmet ve ctrl+z bunu beğendi.
 3. ctrl+z

  ctrl+z Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  603
  Beğeni:
  9
  Ne yaptıkları belli değil bunların 5 lere yeni müfredatı bu sene uygulayacaksiniz dediler bir baktık 1 günde 5 lerden ders kalkmış yakında 6 lardan da kaldirirlar bir de google la anlaşma imzalamışlar mış dersi kaldırmışsın bu anlaşmayı nerde uyguluycan Allah akıl fikir versin
   
 4. EagleX

  EagleX Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Ekim 2010
  Mesajlar:
  122
  Beğeni:
  11
  ders kalkmayacak o zaman boşuna imzalamıyorlar bu protokolü herhalde.
   
 5. oyungezer

  oyungezer Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.469
  Beğeni:
  29
  mdio hocam yadıklarınıza pek katılamıyorum. Bence bu şekilde daha faydalı olmuş.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal