GHOST SORUNU?

Kodla Büyü

alibaba37

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba Arkdaşlar;
Vestel Promega lab da harddikin D sürücü sadece 76 MB olarak ayarlanmış.Ghostla İmaj aldıımda haliyle taşınabilir harddiskime almak zorunda kalıyorum.Bu da uzun sürüyor ve imajı yuklerkende bu yöntem başarılı olmadı maalesef. Temiz bir imaj için 80 lik hd yi ikiye bölüp Win ve gereekli prog kurdum. İmajını alsam diğer makinaya imaj yuklerken bölümler uymadığı için (birinde C:80 gb diğerinde C:40 gb) acaba sorun olur mu? Bu sorunu nasıl çözebilirim?
diğer bir sorumda ghostu ağdan yukleme şansım var mı? Yardımlarınız için tşk ederim şimdiden:ALLAH işinizi rast getirsin herkesin....

Hocam bence sorun olur. Daha önce bunun yüzünden baya bir uğraştığımı hatırlıyorum. Fdisk işlemini diğer bilgisayarlara da uygulaman gerekli olur.

Daha pratik bir imaj alma opsiyonu varsa arkadaşlarda fikirlerini sunabilir.

Kolay gelsin

Saygılar

tşkler kaskas hocam diğer arkadaşların görüşüne de açığım hala....

ben image konusunda hep acronisi kullanıyorum. tavsiye ederim. hiç sorun yaşamadım

Ghost hocam iyi biridir :D
Ama ghost programını pek tavsiye etmiyorum
Acronis True Image kullan iyidir.

Hocalarım Acornis de kullandım Ghost da.... Ama ghost daha pratik geldi. Başka bi lab ım dha var oraya ghostla imaj aldım ve hiç bi sorun çıkmadı çok pratik geldi.. ama diğer lab da böle bi sorun yaşıyorum.Acronisle de yapsam aynı sorunu yaşamam mı sizce?

Bölüm boyutunun farklı olması sorun olmaz. Yüklemeye başlamadan önce sizi bu konuda uyaracaktır, uyarıyı okuyup, gerekli değişikliği yaparak devam edebilirsiniz.
Ağ'dan da ghost programını kullanabilirsiniz. Bunun için Hirens Boot CD ile bilgisayarınızı boot ettikten sonra Backup Programlarından Ghost'u seçtikten sonra Ağ destekli Ghost seçeneğini seçin. Bilgisayarınız çok yeni değilse ethernet kartınızı tanıyıp, eğer ağınızda DHCP varsa, otomatik IP alarak ghost'u çalıştıracaktır. Ghost programı içerisinde Peer to Peer başlığı altında yedeğin bulunduğu bilgisayar için slave seçeneğini, imajı yükleyeceğiniz bilgisayarı da aynı şekilde boot ettikten sonra Peer to Peer başlığı altında Master seçeneğini seçin. Ekrana bağlanmak istediğiniz slave bilgisayarın IP'sini soracak o IP'yi girerek ilgili bilgisayara bağlanmış olursunuz. Bağlantı kurduktan sonra normal şekilde restore işlemi yapın. Imaj dosyasını sorduğunda diğer bilgisayarı kendi bilgisayarınız gibi gösterecektir. Diğer bilgisayardaki imajı gösterip, devam edin.
Resimsiz anlatmak/anlamak zor olabilir. Ancak benim bu yöntemle yaptığım zamanlar oldu.

Yakuphan hocam ilginiz için tşk ederim öncelikle... Anlatımdan anlamak zor olcak maalesef ... Yalnız şunu size tekrar sorayım :

"Bölüm boyutunun farklı olması sorun olmaz. Yüklemeye başlamadan önce sizi bu konuda uyaracaktır, uyarıyı okuyup, gerekli değişikliği yaparak devam edebilirsiniz." bbu uyarıda ne diyo? ve gerekli değişikliklerden kasttettiğiniz ne acaba Local-partition yerine Local-disk seçmek mi_??

alibaba37' Alıntı:
Yakuphan hocam ilginiz için tşk ederim öncelikle... Anlatımdan anlamak zor olcak maalesef ... Yalnız şunu size tekrar sorayım :

"Bölüm boyutunun farklı olması sorun olmaz. Yüklemeye başlamadan önce sizi bu konuda uyaracaktır, uyarıyı okuyup, gerekli değişikliği yaparak devam edebilirsiniz." bbu uyarıda ne diyo? ve gerekli değişikliklerden kasttettiğiniz ne acaba Local-partition yerine Local-disk seçmek mi_??

Hocam çok sıkıntı yapmanıza gerek yok, yedek alınacak şeyler varsa alın yedeğinizi sonra yüklemeye çalışın ghost imajı. baktınız olmadı bir makinayı normal formatlayın herşeyi kurun sonra kendiniz full diskin yedeğini alın, diğer makinalara aktarın... böylece hem kendi çalışma düzeninizde bir yedek oluşur hem ileriki zamanlardaki sorunları kökten çözmüş olursunuz. sitemizde boot ghost cd'si ve kullanımı; (bknz: image-dvd-ve-cd-image-programlari-f103/boot-ghost-super-t28046.html ) aynı zamanda da acronics programları var. Bu tür programlarda kendinizin deneme yapması çık önemli. adım adım kullanma kılavuzu olsa bile kendiniz denemeler yapın. göreceksiniz ki kendinize has ne pratik yollar bulacaksınız..

acronis ture 9.0 kullanarak 1-2 yedek alarak butun makinalara aynısı kurdum sıkıntı olmadı hocam. ama 1 virus varmıs hepsinde :D format atmakla gitmeyen turden :)
konusu değil ama hem okul pclerini fazla kasmayan hemde adam gibi virus bulan bir virus programı var mı :))

nod32 demeyin lutfen. kaysberg cok iyi sıkıntı olmuyor ama cok fazla kasıyor.antivir belki olabilir ama tereddutteyim. avg dediler bir ara onuda denedim olmadı gibi arada kaldım. norton demeyin hele avast hec demeyin :D antivir aslında en onde cıkan secenek gibi, konuyu bolmek istemem ama bu sayfayı okuyan bunada bir yorumcuk yapsın.bu da olmadı butun makinalara linux kuracam valla. direk lunuxdan bakacam viruslere. la bu ne usb giren yer virus kaynıyor. o kadar yedek al o kadar onlem al ama sıkıntı yasıyorum.

boldugum için kusura bakmayın
saygılarımla

raid10000' Alıntı:
acronis ture 9.0 kullanarak 1-2 yedek alarak butun makinalara aynısı kurdum sıkıntı olmadı hocam. ama 1 virus varmıs hepsinde :D format atmakla gitmeyen turden :)
konusu değil ama hem okul pclerini fazla kasmayan hemde adam gibi virus bulan bir virus programı var mı :))

nod32 demeyin lutfen. kaysberg cok iyi sıkıntı olmuyor ama cok fazla kasıyor.antivir belki olabilir ama tereddutteyim. avg dediler bir ara onuda denedim olmadı gibi arada kaldım. norton demeyin hele avast hec demeyin :D antivir aslında en onde cıkan secenek gibi, konuyu bolmek istemem ama bu sayfayı okuyan bunada bir yorumcuk yapsın.bu da olmadı butun makinalara linux kuracam valla. direk lunuxdan bakacam viruslere. la bu ne usb giren yer virus kaynıyor. o kadar yedek al o kadar onlem al ama sıkıntı yasıyorum.

saygılarımla

Dediğiniz gibi başka bir başlıkta açsanız daha fazla cevap alırdınız.
Ben şukadar söyleyeyim; usb disk/bellek kullanılan her makinaya mutlaka ama mutlaka "usb disc security" ya da benzeri bir program kurun. öğrenci pc lerinde deepfreeze'yi eksik etmeyin, antivirüs olarak avira ya da nod32 tavsiye ederim (en azından ben bu aralar bu ikisini kullanıyorum)

senjizu' Alıntı:
raid10000' Alıntı:

saygılarımla

Dediğiniz gibi başka bir başlıkta açsanız daha fazla cevap alırdınız.
Ben şukadar söyleyeyim; usb disk/bellek kullanılan her makinaya mutlaka ama mutlaka "usb disc security" ya da benzeri bir program kurun. öğrenci pc lerinde deepfreeze'yi eksik etmeyin, antivirüs olarak avira ya da nod32 tavsiye ederim (en azından ben bu aralar bu ikisini kullanıyorum)

gidem bende bir baslık acayım onerilere ihtiyacım var.

Hocam aynı sorun bende de vardı, hepsini hallettim. Bir makinayı formatlayıp image aldım, tabi önce partitionları ayırdım. Sonra diğer bilgisayarlarında bölümlerini sildim, hirens 10.5 ti galiba açılışta miniXp vardı onunla image d'ye attım. Gerisi kolay zaten. Bu işlemi bir kez yapıp 78MB lık D bölümünden kurtulman gerek. Ben geçen hafta tüm makinalara yeni image yükledim,sp3,explorer8, office 2010, nod32,Dyned vb..programların en güncel haliyle :) yakınlardaysan verebilirim. Bizim BT de TUTSİS-2 vestel promega.

raid hocam partitonlar farklı mıydı? bi kaç foruma baktımda.Ghost kullananlara tekrar soruyrum.Acaba Local-Disk-To Image diyerek sorunu çözebilirmiyim sizce.Antivirüse gelince hocam ben öğrenci bilgisayarlarına anitivirüs namına hiç bişi kurmuyrum.Çunku pc açılması uzun sürüyo bi de guncelleme başlıyo.Artık ugras dur makinalar zaten hantal... Yaptıgım tekşey usb disk security ile deep freze kuruyorum.Çok da sorun yaşamıyorum açıkcası...Derdime bi çaree...

semantic' Alıntı:
Hocam aynı sorun bende de vardı, hepsini hallettim. Bir makinayı formatlayıp image aldım, tabi önce partitionları ayırdım. Sonra diğer bilgisayarlarında bölümlerini sildim, hirens 10.5 ti galiba açılışta miniXp vardı onunla image d'ye attım. Gerisi kolay zaten. Bu işlemi bir kez yapıp 78MB lık D bölümünden kurtulman gerek. Ben geçen hafta tüm makinalara yeni image yükledim,sp3,explorer8, office 2010, nod32,Dyned vb..programların en güncel haliyle :) yakınlardaysan verebilirim. Bizim BT de TUTSİS-2 vestel promega.

Semantic hocam diğer bilgisayarların bolumlerni nasıl sildin. ben ist pendikteyim siz nerde çalışıyosunuz..

alibaba37' Alıntı:
raid hocam partitonlar farklı mıydı? bi kaç foruma baktımda.Ghost kullananlara tekrar soruyrum.Acaba Local-Disk-To Image diyerek sorunu çözebilirmiyim sizce.Antivirüse gelince hocam ben öğrenci bilgisayarlarına anitivirüs namına hiç bişi kurmuyrum.Çunku pc açılması uzun sürüyo bi de guncelleme başlıyo.Artık ugras dur makinalar zaten hantal... Yaptıgım tekşey usb disk security ile deep freze kuruyorum.Çok da sorun yaşamıyorum açıkcası...Derdime bi çaree...

evet hepsinde olmasa bile bazılarında farklıydı bolumler sıkıntı olmadı mesela birinde c bolumune kuramadık, d bolumune kurduk. bende gohst kullanırken zorlanmıstım acronic le yapınca dedim yerin gohst u.umarım işinize yarar
saygılarımla

alibaba37' Alıntı:
semantic' Alıntı:

Semantic hocam diğer bilgisayarların bolumlerni nasıl sildin. ben ist pendikteyim siz nerde çalışıyosunuz..

Hocam XP cd ile boot yaptıktan sonra kurulum aşamasında bölümler silip yeni bölümler oluşturun, xp kurulumuna geçmeden makinayı resetleyip bt için size verilen ghost öğrenci cdsini takın. 3-4 dakika içinde image yüklenecektir.

Geri