Gelişmiş Clonezilla Rehberi...

Kodla Büyü
indirdiğim clonezilla iso larında mı sıkıntı var anlamadım

recovery iso seçeneği ve sonraki seçenekler gelmiyor

savedisk ve savepart seçenekleri geliyor.

export mode seçiyorum ama olmuyor

benim yapmak istediğim kendi kurulumunu yaptığım tahtanın C ve D sini aynı vestel imaj gibi iso şeklinde almak

daha sonra kurulumları yapmak

@ serkanholep anlatıma dikkat edin önce yedek alacaksınız sonra iso zip olarak paketleyeceksiniz. yedek aldıktan sonra iso zip vs seçenekleri gelecek.

ilk mesaj ekteki dosyanın 19-20. sayfalarında "Yedeğimizi gördü. “Enter”a basarak devam ediyoruz." denilmiş.

Ancak benim yapmak istediğim okuldaki 8 tahtanın sekizinin de yedeğini almak,
yedekleri isimlendirip, çökme olduğunda o tahtayı yeniden yüklemek,
Tahtaları kullanmaya başlamadık, ancak malum her öğretmenin program ihtiyacı ve PC ayarları farklı olabilir.

Hep aynı yedeği mi gösterecek yoksa diğer yedekleri de sıralayacak mı?

umarım sıralar.

Şöyle bir şey mi istiyorsunuz. "hastasıyız dede" arkadaşımız size yardımcı olabilir. Alttaki linkte kısaca anlatmıştım.

post1460686.html#p1460686

file.php

1 TB Samsung usb3.0 HDD'den multiboot ile clonzilla çalıştırıyorum. Tahtanın veya herhangi bir bilgisayarın yedeğini alacağım, Ancak yeteri kadar yer olmasına rağmen disk'te yeteri kadar boş alan yok. uyarısı geliyor. nerede hata yapıyorum.

yedeğin kaydedileceği diski, harici harddisk değilde başka bir disk(usb, yereldisk C , yereldisk D) seçiyor olabilirsiniz.

disklerin seçildiği ekran yedeğin kaydedileceği disk içindir, bu bazen karıştırılıp sanki hangi diskin yedeğini almak istiyorsunuz gibi algılanırsa yereldisk C yi seçip hata yapıyor olabilirsiniz.

ercinc98' Alıntı:
1 TB Samsung usb3.0 HDD'den multiboot ile clonzilla çalıştırıyorum. Tahtanın veya herhangi bir bilgisayarın yedeğini alacağım, Ancak yeteri kadar yer olmasına rağmen disk'te yeteri kadar boş alan yok. uyarısı geliyor. nerede hata yapıyorum.
eğer @hastasıyız dede nin dediği hataları yapmıyorsanız, hdd nizde backup recovery (veri kurtarma) özelliği varsa o hard diskler imaj almada sorun veriyor.
Aynı sorunu ben de seagate 1 tb boş harddisk te clonezilla ile imaj alırken yaşadım.sonunda çözümü 64 gb lık flash ile imaj almakta buldum.

22 Nisan 2015 - Etkileşimli Tahta yedek alma Acronis

Acronis kullanmaya karar verdim.

Yedek başarılı bir şekilde alınıyor.

Henüz yedekten kurum yapma şansım olmadı,

Hadi hayırlısı.

Bunun için bir USB çoğaltıcıya fare ve klavyeyi taktım, diğer USB girişede harici HDD'yi.

27103333_20150422_093156.jpg

27103335_20150422_093200.jpg

27103337_20150422_093218.jpg

2. Faz etkileşimli tahtaların birinde Windows düzgün şekilde kapatılmadı, windows başlatılamıyor şeklinde hata verip duruyordu.
Başka bir tahtayı USB üzerinden Acronis ile açtım, tahtanın sadece C (Windows etiketli olanı) bölümünün imajını aynı USB belleğe aldım. Tahtaya fazla bir program kurmamıştım, bu yüzden 16 GB'lik flash belleğe imaj sığdı.
Problemli tahtayı açıp, sadece C'yi recovery yaptım. Tahta sorunsuz bir şekilde açıldı ve çalışmakta. 2. faz ET sahibi arkadaşların bilgisine.

clonezilla da imaj aldıktan sonra işlem başarı tamamlanıyor ama son kısımda bilgisayarı kapat, yeniden başlat seçeneklerinin olduğu ekranda kapat ı veya yeniden başlatı seçtiğimde 5 den 1 e geri sayım sonrası bilgisayar kapanmıyor 4-5 dk bekledim yeniden başlatmayı da kapanmayı da yapamıyor düğmeden kapatmak zorunda kalıyorum win 8.1 de bu hata ile karşılaşan var mı?

Bugün tahtalardan birisine Win7 çakıyorum. Bakalım ne olacak. :)
) Faz II Win8 (

Bıktım Win8'den, ayrıca okulumuz elektrik ve priz yapısı çok bozuk olduğundan hâlâ kullanamıyoruz. Yaza inşallah hazır olacak. Seneye kullanacağız inşallah.

arkadaşlar mrb
gelişmiş clonezilla rehberindeki tüm adımları takip ederek hdd e imaj aldım. Ayrıca bunu 32 lik bir flash belleğe yine gelişmiş clonezilla rehberindeki anlatıma göre iso ya çevirdim.
Ancak imajı yüklemek istediğimden tüm adımları geçip en son adımda enter deyince karşıma şu ekran çıkıyor.
İmajı hem hdd deki halinden hem de iso lu halinden yüklemek istedim ikisinde de aynı yerde takılıyor
Ayrıca işin kötüsü tahta bir daha açılmıyor siyah ekran geliyor. Allah'tan orjinal imaj var da oradan geri yüklüyorum.
(Not 1: ekran görüntüsünün fotosu aşağıdaki zip dosyasının içindedir.
Not 2: bu mesajda mesajın içine fotoğraf veya ekran görüntüsünü nasıl yerleştirebiliriz? ("dosya seç" dedim olmadı. foto yu direk mesaja sürükledim tüm ekranı kapladı))
Teşekkürler

Ekli dosyalar

• IMG_20150529_162821.rar
    2 MB · Görüntüleme: 44
gönderdiğim mesajdaki zip dosyası da açılmıyor. en iyisi ben ekran görüntüsünü yazayım
Şöyle bir ekran çıkıyor
"Şimdi seçebilirsiniz
poweroff----------------------------------Kapat
reboot-------------------------------------Baştan başlat
cmd---------------------------------------Komut satırına git
rerun1------------------------------------Baştan başla(/home/ part image üzerindeki in
rerun2------------------------------------Baştan başla (/home/part imagekonumlanma_in

<Ok> "

Not: son ikisini denedim ama bir işe yaramıyor işlemleri yeniden başlatıyor son aşamada yine bu ekran geliyor. İlk ikisi de malum zaten.

Fatih6464' Alıntı:
arkadaşlar mrb
gelişmiş clonezilla rehberindeki tüm adımları takip ederek hdd e imaj aldım. Ayrıca bunu 32 lik bir flash belleğe yine gelişmiş clonezilla rehberindeki anlatıma göre iso ya çevirdim.
Ancak imajı yüklemek istediğimden tüm adımları geçip en son adımda enter deyince karşıma şu ekran çıkıyor.
İmajı hem hdd deki halinden hem de iso lu halinden yüklemek istedim ikisinde de aynı yerde takılıyor
Ayrıca işin kötüsü tahta bir daha açılmıyor siyah ekran geliyor. Allah'tan orjinal imaj var da oradan geri yüklüyorum.
(Not 1: ekran görüntüsünün fotosu aşağıdaki zip dosyasının içindedir.
Not 2: bu mesajda mesajın içine fotoğraf veya ekran görüntüsünü nasıl yerleştirebiliriz? ("dosya seç" dedim olmadı. foto yu direk mesaja sürükledim tüm ekranı kapladı))
Teşekkürler

Hocam ben lab da ki bilgisayarlarda ve kendi laptop umda clonezilla yı sorunsuz kullandım ancak etkileşimli tahtada senin gibi sorun yaşadım.
Büyük ihtimalle imajı geri yüklerken tahtanın hdd sinin partitionları uçtu bu nedenle tahta açılırken işletim sistemini bulamadığına dair siyah ekranda mesaj geliyor. Ayrıca işlem sonunda da takılıyor. Bildiğim kadarıyla clonezilla partition ları uçmuş hdd ye önceki imajını atamıyor. Partition ların tabiri caizse fotoğrafını çekiyor siz geri imajı geri yüklerken aynısını istiyor yoksa eğer sda1 bulunamadı gibi bir hata veriyor. Sda1 yani ilk sabit diskin 1. partition u. Eğer başka bir sabit diskiniz varsa o da sdb1 olarak isimlendirmeye başlanıyor. Bende vestelin imajı yoktu bu nedenle başka tahtadan acronis ile aldığım imajı kurdum, clonezilla dan çok daha hızlı, ayrıca acronis e ham bir hdd verin her işi kendisi takır takır yapıyor yok sda1 bulunamadı vs. zırvaları yaşatmıyor. Açıkçası clonezilla yı severek kullanıyordum ama bu özelliği nedeniyle baya bir soğudum.

Merhaba ben faz 2 akıllı tahtada clonezilla ile full disk imajını aldım ve usb tek tuşa basarak kuruyorum ancak imaj aldığım tahtada sadece c ve d bölümleri OLMASINA rağmen aldığım bu imajı usb ile başka bir tahtaya yüklediğimde E adında recorvery bölümü geliyor. Imaj almada nerede Yanlışlık yapıyorum acaba? Yani kısaca akıllı tahtada kullanılmayan disk bölümlerini göstermeyen bir Paremetre mi var acaba daha çözemedim

Merhaba ben faz 2 akıllı tahtada clonezilla ile full disk imajını aldım ve usb tek tuşa basarak kuruyorum ancak imaj aldığım tahtada sadece c ve d bölümleri OLMASINA rağmen aldığım bu imajı usb ile başka bir tahtaya yüklediğimde E adında recorvery bölümü geliyor. Imaj almada nerede Yanlışlık yapıyorum acaba? Yani kısaca akıllı tahtada kullanılmayan disk bölümlerini göstermeyen bir Paremetre mi var acaba daha çözemedim

Uzun zamandır clonezilla ile haşir neşir olmadım. Benim yaptığım anlatımdan sonra bir çok yeni clonezilla sürümü yayınlandı. Hatta türkçe dil desteği geldi. Bahsettiğiniz gibi bir parametre var mı bilmiyorum. Bakmak lazım. Fakat dert etmeyin disk yönetiminden sürücü harfini kaldırın tamamdır. 2. faz etkileşimli tahtalar benim ilgilendiğim okula da geldi fakat henüz clonezilla ile burada anlatımını yaptığım işlemi yapmadım. Başarılar diliyorum.

clonezilla programinin acik kaynak olmasi disinda bir artisi var mi acaba?
once ghost, 6-7 yildan beri de acronis kullaniyorum ve cok cok hizli image aliyor.
clonezilla nin acik kaynak disinda ekstrasi varsa ogrenmek isterim.
tesekkurler.

xicx' Alıntı:

recovery bölümü yedeğini aldığın tahtada da vardır ama gizlenmiştir. Disk yönetiminden görebilirsiniz. sistem yüklediğiniz tahtada da reecoveryi gizleyebilirsiniz.

Clonezilla konusunda tecrübeli arkadaşlar, bugün faz 2 ET'nin diskini tamamen biçimlendirdim, bölümleri yeniden oluşturup Win 7 yükledim, sonra burada anlatılanlara göre bu diskin iso olarak imajını alıp diğer tahtalara aynı sistemi yüklemek istiyordum; imaj alırken imajı doğrulamak istiyor musunuz sorusunu da geçtikten sonra yani tam imaj almaya başlamadan önce kırmızı renkli "bu disk uyumsuz gpt ve mbr bölümleri içeriyor" uyarısı veriyor ve imaj almaya başlamıyor.
Sonra clonezilla olmadı bari acronis ile imaj alayım dedim. Acronisi multiboot flashtan başlattım, aynı flasha da imajı atmak istiyordum, bu sefer de imajın kaydedileceği bölümlerde aynı flashı görmüyor. Yardımlarınızı bekliyorum!!!

Geri