Gelişmiş Clonezilla Rehberi...

Kodla Büyü
@ nosTRa
Klavuz hazırlarsanız incelemek isterim.

@ mkarahan
Vestelin imagesindeki image dossyası (Clonezilla/home/65) ile sendekini değiştir. 65 klasörünün içini değiştir.

nosTRa, kardeş yanlış anlamadıysam bu yöntem imaj taşıma yükünden kurtarıyor ayrıyeten imajını attıgınız pc'den tüm pc'lere hızlı kurulum saglıyor. eger kurulum hızını artırıyorsa güzel yöntem yoksa normalde clonezilla ile agdan imaj yükleme işleminden pek farkı yok gibi..

Bu konuda görsel bir sunum hazırlayabilirseniz incelemek ve denemek isterim. Teşekkürler..

Re: Ynt: Gelişmiş Clonezilla Rehberi...

gazi57' Alıntı:
nosTRa, kardeş yanlış anlamadıysam bu yöntem imaj taşıma yükünden kurtarıyor ayrıyeten imajını attıgınız pc'den tüm pc'lere hızlı kurulum saglıyor. eger kurulum hızını artırıyorsa güzel yöntem yoksa normalde clonezilla ile agdan imaj yükleme işleminden pek farkı yok gibi..

Bu konuda görsel bir sunum hazırlayabilirseniz incelemek ve denemek isterim. Teşekkürler..

Zaten imajin agdan yukleme islemi bu. Ayni anda birden fazla imaji baslatmaya yariyor

ben büyük harici diskimin bir kısmını bunun için ayırdım ve o parta kurdum hem normal hdd hemde bootlu tahta imajı. tavsiye edilir.(Benim gibi flash belleğin büyüğünü bulmakta zorlananlara :) )

vestelin verdiği imajı flash belleğe yazdım. tahtayı kurdum. bazı düzenlemeler yaptım. acaba clonezilla ile yani bir imaj oluştursam, bu imajıda flash bellekteki imajla değiştirsem çalışır mı? yani tekrardan boot'lu flash bellek oluşturmakla uğraşmadan halledilebilir mi?

imajı oluşturdum, kontrol ettirdim bir sorun çıkmadı. ancak gelişmiş mod dan iso formatında recovery dosyası hazırlamaya çalışıyorum (Vestel'inki gibi) hep %17 de hata veriyor. hata:"image too large". oysa boyutu 22 GB civarında. bu hata neden olabilir ki? şu anda da zip kaydetmeye çalışıyorum, 1 saate yaklaştı ama herhangi bir ilerleme ibaresi göstermediğinden yapıyor mu yoksa dondu mu bilemedim.

Re: Ynt: Gelişmiş Clonezilla Rehberi...

Arkadaşlar diskin yedeğini aldım fakat iso oluşturma kısmında aşağıdaki gibi bir hata alıyorum. Clonezillanın türkçe desteği olan son sürümünü kullanıyorum.

Ekli dosyalar

• uploadfromtaptalk1414134313715.jpg
    uploadfromtaptalk1414134313715.jpg
    418.8 KB · Görüntüleme: 742
Sanırım kullandığınız Clonezilla'da sorun var. Hatada EFI/boot/bootx64.efi dosyası şablon dosyada bulunamadı diyor. Muhtemelen clonezilla sorunlu. Tavsiyem orijinal sitesinden ingilizce bir versiyon indirip, kullanmanız.

Debian tabanlı olanı denemiş onuda yumi ile flasha atmıştım. gerçi ubuntu tabanlı olanı da yine yumi ile flasha atıp denedim olmadı. En son eski sürüm yani pendrive ile (vestelin imajının yanında gelen) flasha attı ubuntu tabanlı olanı yaptı. sanırım sorun yumi den kaynaklı.

Hocam yeni sürümlerine türkçe dil seçeneği eklemişler. Orjinal sitesinden indiriyorum

Yeni sürümlere türkçe dil desteği eklenmiş. Daha önce hazırlamış olduğum "Gelişmiş Clonezilla Rehberi..." çalışmama şunları ilave edeyim.
Yeni sürüm clonezilla ile yedek dosyamızı iso-zip olarak paketlerken
"Beginner Mode" ile paketlersek geri yükleme için bir defa onay istiyor. Disk bölümleme bilgisini yedek dosyasından alıyor.

"Exper Mode" den sonra alttaki ekranda "-c" nin başındaki "*" işaretini kaldırırsanız hiç onay istemeden direk yüklüyor.
"Exper Mode" den sonra alttaki ekranda "-batch" nin başına "*" işaretini koyarsanız bir defa onay istiyor.

Sonraki ekranda "-k" ile devam ederseniz, disk bölümleme bilgisini yedek dosyasından almaz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    10.6 KB · Görüntüleme: 736
  • 2.png
    2.png
    39.2 KB · Görüntüleme: 749
  • 3.png
    3.png
    17.5 KB · Görüntüleme: 743
İşimizi epey kolaylaştıracak açıklamalar. Elinize sağlık :+1: :+1: :+1:

Geri