Geçmişten Günümüze Windows

Kodla Büyü

leman13

Üye
Evet değerli arkadaşlar bugün Windows'un evrimini konu ediniyorum.
Keyifli okumalar diliyorum.

Tarih olarak 1983'de betası piyasaya sürülen windows 1985'de kullanıcılara
sunulmuştur. Peki ilk windows neydi?

Windows 1.0 1985

mt4l58.png

Windows 1.0 windows'un ilk işletim sistemidir. 20 Kasım'da piyasaya sürülmüştür.
Pek başarılı olamamıştır. Bunun sebebi yetersiz olmasıdır. Paint vb. programlar
kullanıcılara sunulmuştur.

Windows 2.0 1987

g2uIyx.png

Windows'un ikinci işletim sistemi olan "2.0" 9 Aralık 1987'de piyasaya sürülmüştür.
Word ve Excel programları kullanıcılara sunulmuştur.

Windows 3.0 1990

HalcGw.png

22 Mayıs 1990'da piyasaya sürülen "3.0" Microsoft'un oyun destekli ilk işletim
sistemi olmuş ve satış oranları başarılı olmuştur.

Windows 95 1995

lEuRgw.jpg

İlk 32 bit işletim sistemi olan Windows 95 24 Ağustos'da piyasaya sürülmüştür.
Başlat menüsü ve İnternet explorer ilk olarak bu işletim sisteminde kullanıcılara
sunulmuştur. Adını çıktığı yıldan almıştır.

Windows 98 1998

QLULWq.jpg

25 Haziran 1998'de piyasaya sürülen işletim sistemidir. Bu sürümde internet erişimi
geliştirilmiştir, ve kullanımı kolaylaştırılmıştır. Artı olarak aygıt bağlama ve TV izleme
olanağı kullanıcılara sunulmuş ve güzel bir ilgi görmüştür. Adını yine çıktığı yıldan
almıştır.

Windows ME 2000

vGbS9O.png

24 Eylül 2000'de piyasaya sürülen işletim sistemidir. Adını "Milenium Edition" kısaltması
olarak almıştır. windows 98'de ki sorunlar onarılmıştır. Ama bu işletim sistemi
kullanıcılar tarafından pek sevilmemiştir. Yenili olarak bilgisayar çökmeleri için
geri yükleme özelliği getirilmiştir. Ayrıca Movie Maker ve Media Player programları
bu sürümde kullanılmaya başlanılmıştır.

Windows XP 2001

ixZ4C5.jpg

25 Ekim 2001'de piyasaya sürülen işletim sistemidir. Bu işletim sistemi kişisel kullanım haricinde sunucu yani server kullanımı için de geliştirilmiştir. Kullanıcılar tarafından
çok sevilmiş ve satış oranı çok yüksek olmuştur. Uzaktan erişim ve kullanıcı hesapları
gibi yeni özellikler eklenmiştir.

Windows Vista 2007

JWOVdk.png

30 Ocak 2007'de piyasaya sürülen işletim sistemidir. Microsoft'un en başarısız işletim
sistemi olmuştur. Aero olarak denilen sade arayüz kullanılmış fakat kullanıcılar bunu beğenmemiştir. Windows kenar çubuğu kullanılmıştır. Kullanıcılar bu sürümde
çok fazla uyumsuzluk sorunu yaşadılar bu yüzden bu sürüm hiç sevilmedi.

Windows 7 2009

25 Ekim 2009'da piyasaya sürülen işletim sistemidir. Geliştirme özelliğine sahip
ilk sürümdür. Hataların çoğu giderilmiştir adının 7 olmasının sebebi yedinci sürüm olmasıdır. Sevilen bir işletim sistemi olmuştur.

Windows 8 2012

xnGKw3.png

26 ekim 2012'de piyasaya sürülen işletim sistemidir. Metro arayüzü kullanıcıların oldukça
dikkatini çekmiştir. Geniş bir uygulama mağazası gelmiştir. Ama başlat menüsü olmadığı için kullanıcılar bu işletim sistemine alışamadı ve tercih etmedi.

Windows 8.1 2012

Windows 8'in hataları çözülmüş ve başlat menüsü tekrar gelmiştir ama yinde kullanıcılar
windows 7 işletim sistemini daha çok sevmiştir.

Windows 10 2014

QjEKRN.png

1 Ekim 2014'de piyyasaya sürülen işletim sistemidir. En son sürümdür, Başlat menüsü ve metro arayüzüne sahiptir mağazası gelişmiştir. Windows 7'den sonra en çok sevilen işletim
sistemidir. Satış oranı olarak çok iyi ve halen bu değer artmakta.

Değerli arkadaşlar konum bu kadardı okuduğunuz için teşekkür ediyorum peki siz hangi Windows sürümünü seviyorsunuz?

bu başlıkla yaşlandığımı hissettim. disketle windows kurduğumuz günler aklıma geldi. teşekkür ederim hocam güzel bir içerik olmuş.

3.1 i gördüm ama çok kullanmadım. Meslek lisesinde Win 95 vardı. Mause oku hareket edince çok şaşırmıştım.

1992 de 1400$ verip bilgisayar aldığımda, 7 disket halinde win 3.1 verilmişti, ben onun işletim sistemi olduğunu bilmiyordum, paket program zannediyordum.

Windows 10 daki ayarların tümü denetim masasında olsaydı güzel olurdu bence. Orda mı burda mı diye aramak zorunda kalmazdık.

Geri